پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

جالب ترین آداب و رسوم کریسمس در مردم کشورهای مختلف

جالب ترین آداب و رسوم کریسمس در مردم کشورهای مختلف

جالب ترین آداب و رسوم کریسمس در مردم کشورهای مختلف 

کریسمس به عنوان یک مناسبت جهانی در کشور های مختلف مورد دقت قرار دارد و مردم هر کشوری دراین عید آداب و رسوم خاصی دارند. اگر چه مراسم کریسمس مسیحیان را احتمالا با آداب و رسوم شناخته شده تر آن مثل خرید هدیه و یا شرکت در مراسم کلیسا و غیر می شناسید.

 

ولی در حقایق در همه ی کشورها کریسمس را در روز 25 ام دسامبر جشن نمی‌گیرند بلکه هنوز برای بسیاری عید کریسمس هنوز فرا نرسیده است.به گزارش پارس ناز در بعضی کشور های جهان کریسمس را در هفتم ژانویه جشن می‌گیرند

 

و آداب و رسوم انها کاملا متمایز از حضور بابانوئل و سورتمه است که اکثرا آن رابا این نشانه ها می شناسند. علت این امر آن است که انها از گاه شمار ژولینی بجای گاه شمار میلادی استفاده می‌کنند. دراین پست به آداب و رسوم هاي متمایز کریسمس در بعضی نقاط جهان میپردازیم.

 

هلند

در این جا مهم ترین روز کریسمس 5 ام دسامبر است , چرا که دراین روز سینترکلاس «بابانوئل ولیبا لباسی کمی متمایز تر» و یا سنت نیکولاس با کشتی بخار خود از زادگاهش اسپانیا به این کشورمی رسد.تا قرن 19 ام سینترکلاس به تنهایی می آمد و به بچه هاي خوب هدیه می داد و ظاهراً روح بچه هایبد را داخل کیسه اش می گذاشت تا دوباره تربیت و ادب شوند.

 

ولی از سال 1850 جن شنکمن نویسنده کتاب کودک عکسی از یک خدمتکار سیاه درکنار او کشید که بعداً به پیتر سیاه مشهور شد. او مسئول پایین آمدن از دودکش و رساندن هدیه ها به بچه ها و گرفتن بچه هاي کم شانس بود.

جالب ترین آداب و رسوم کریسمس در مردم کشورهای مختلفنخستین بابانوئل ایسلندی ها در حین سرگرم کردن بچه ها در موزه ملی ایسلند آداب و رسوم متمایز کریسمس در جهان

 

ایسلند

سرزمین برف و یخ کمتر از 13 بابانوئل ندارد. سیزده روز قبل از کریسمس نخستین بابانوئل ازکوها پایین می‌آید تا از هر منزل بازدید کرده و وقتی بچه ها خواب هستند هدیه شان را داخل کفش انها بگذارد.بچه هاي مودب طبق معمول هدیه اي مثل شکلات دریافت می‌کنند ولی بچه هاي بد طبق معمول چیزی غیرجذاب مثل یک سیب زمینی هدیه می‌گیرند.

 

روز بعدی بابانوئل بعدی از راه میرسد و این روال تا سیزده روز ادامه دارد. سپس در روز 25 دسامبر نخستین آن ها میرود و روزبعد دومین انها باز می‌گردد.6 ام ژانویه به اسم «سیزدهمین» نامیده می‌شود که آخرین روز کریسمس است چرا که آخرین بابانوئل نیز به منزل اش بازمی گردد.

 

کشور آلمان

دراین کشور شب کریسمس مهم ترین روز قلمداد میشود. به صورت سنتی خانواده ها درنیمه شب در مراسم کلیسا شرکت می‌کنند. بعضی از خانواده ها نیز سرودهای کریسمس میخوانند ولی بطور کلی فضای اصلی آن تفکر و سکوت است.

جالب ترین آداب و رسوم کریسمس در مردم کشورهای مختلفلهستان

بچه هاي لهستانی سریع نمی‌توانند حدس بزنند چه هدیه اي ممکن است در روز کریسمس دریافت کنند چرا که هدیه ها از روز 6 ام دسامبر میرسد.چراکه این روز , روز سنت نیکولاس است و مشهور است که او پدر اصلی کریسمس است.برخلاف بابانوئل انگلیسی ها , این شخصیت بجای لباس قرمز و سفید , لباسی به رنگ سفید و طلایی به تن دارد.

جالب ترین آداب و رسوم کریسمس در مردم کشورهای مختلفدامپلینگ سنتی لهستان – آداب و رسوم کریسمس

 

خانواده ها طبق معمول از 12 نوع غذای سنتی در شب کریسمس استفاده میکنند که یکی از انها دامپلینگ مشهور آنهاست و پس ازآن نیز اوپلاتک که نوعی ویفر کریسمی است , سرو میشود.

 

نروژ

در نروژ در شب کریسمس هدیه ها رد و بدل می‌شود. گاهی اوقات هدیه ها را بابانوئل می آورد و البته انها وی را با اسم «جولینسن» خطاب قرار میدهند.همینطور هدیه ها به شکل ناب تری و توسط کوتوله هاي کوچک «گنوم» به اسم نیس برای انها آوردهمی شود.

 

خانواده ها طبق معمول برای نیس پوره برنج کنار می گذارند و معتقدند آن ها مراقب حیوانات مزرعه نیز هستند. همینطور یک خوشه گندم برای پرنده ها در بیرون می گذارند تا آنرا در طول کریسمس بخورند.

 

روسیه

نظیر با دیگر کشور های اروپای شرقی , خانواده ها به نمایندگی از 12 حواری , ۱۲12 نوع غذا درشب کریسمس سرو میکنند که غذاهایی مثل سوپ چغندر, ماهی و دلمه کلم از جمله غذا هاي سنتیدر این شب قلمداد می‌شود.سپس انها در مراسم کلیسا شرکت کرده و طبق تقویم ژولینی از غذای کریسمس در 7 ام ژانویه لذت میبرند.

 

نیجریه

کریسمس در نیجریه بیشتر یک رویداد خانوادگی است. تعداد زیادی از خانواده ها جشن کریسمس برگزارمی کنند که تمام شب کریسمس رابه خود اختصاص میدهد و سپس در صبح روزبعد برای شکرگزاری از خدا به کلیسا میروند.بیشتر منزل ها و خیابانها تزئین شده اند ودر اکثر منزل ها درخت کریسمس مصنوعی قرار داده شده است.

 

نیجریه اي ها در کریسمس بوقلمون صرف می‌کنند ولی درکنار آن غذا هاي سنتی کریسمس حاوی گوشت گاو , بز , گوسفند و یا مرغ نیز مرسوم است.

 

ویتنام

در ویتنام طبق معمول شب کریسمس بسیار مهم تر از روز کریسمس است. این کشور قبلا متعلق به فرانسه بوده و هنوز هم بعضی از تاثیرات فرانسوی در آداب و رسوم کریسمس انها وجوددارد.برای مثال مشابه فرانسه , غذای مخصوص کریسمس «رویون» اسم دارد و برای دسر بوش دونوئل «کیک شکلاتی شبیه تنه درخت» سرو میشود.مردم ویتنام دوست دارند در کریسمس غذا هدیه دهند و شیرینی بوش دونوئل یکی از محبوب ترین هدیه ها قلمداد میشود.

 

استرالیا

کریسمس دراین کشور برخلاف بیشتر نقاط , در اواسط تعطیلات تابستانی است و غذای آن بیشتر از آنکه شبیه بوقلمون بریان باشد, غذا هاي سبک باربکیو و پیک نیکی است.استرالیایی ها به مناسبت کریسمس روی در ورودی منزل شان درکوب نصب می‌کنند ودر شب کریسمس نیز سرود مخصوص را میخوانند.

 

مردم همینطور منزل و باغچه خودرا با درخت ولامپ هاي کریسمس تزئین می‌کنند.بابانوئل وقتی به آن ها میرسد , گوزن را کنار گذاشته و از کانگورو و یا «شش جاروی سفید» استفاده میکند.

 

آرژانتین

آرژانتینی ها منزل شان رابا درکوب و لامپ و آویختن حلقه گل سفید و قرمز به درب ها تزئینمی کنند. تزئین درخت کریسمس نیز دراین کشور رواج دارد و طبق معمول در 8 دسامبر این کار را انجام می‌دهند.

 

غذای اصلی کریسمس دراین کشور در طول عصر شب کریسمس صرف می‌شود. غذاهایی مثل بوقلمون بریان, دلمه گوجه فرنگی و نان کریسمس و پودینگ از جمله غذا هاي مرسوم هستند. همینطور آتش بازی در نیمه شب نیز معمول است.

 

 

Loading...
بچه دار شدن خانم معلم 43 ساله از شاگرد 13 ساله + عکس
بچه دار شدن خانم معلم 43 ساله از شاگرد 13 ساله + عکس
مشاهده بیشتر