پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما

مجموعه : اخبار سینما
آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما

آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما 

همه ي اهالی سینما در دنیا برای آلفرد هیچکاک فقید احترام خاصی قائل میباشند که به دلیل فیلمهای بسیار فاخر وی بوده هست. «آلفرد هیچکاک»،‌ کارگردان افسانه‌اي سینمای دنیا و خالق آثار برجسته‌اي در ژانر روانشناسانه و وحشت، مردی بود که ترس‌هاي ما را به خوبی می‌شناخت و انها را دستمایه ساخت فیلم‌هاي پرتعلیق و دلهره‌آور خود می کرد.

 

«سر آلفرد جوزف هیچکاک»، فیلم‌ساز صاحب‌نام و تاثیر‌گذار انگلیسی و پیشگام تکنیک‌هاي بدیع در ژانرهای تریلر روانی و تعلیق متولد سیزدهم اوت 1899 در لندن بود که روز 29 آوریل 1980 در سن 81 سالگی درگذشت.

آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما

«هیچکاک» پس از یک دوره‌ پیروز فیلم‌سازی در زادگاهش انگلستان که هم فیلم‌هاي صامت و هم فیلم‌هاي صدادار را شامل می‌شد، به هالیوود پیوست و در سال 1956 با حفظ ملیت انگلیسی، شهروندی ایالات امریکا را پذیرفت.او طی شش دهه فعالیت سینمایی، بیش از 50 فیلم بلند را کارگردانی کرد و شهرت فراگیرش را به‌واسطه‌ تبحر مثال‌زدنی‌اش در به‌کارگیری عناصر دلهره، ترس و تعلیق به‌دست آورد، چنان‌که از او به‌عنوان «استاد تعلیق» نام برده میشود.

 

این کارگردان برجسته اولین فیلم خود را در سال 1922 در انگلیس با نام «شماره 13» آغاز کرد که گرچه نیمه‌تمام ماند. وی از سال 1939 عمدتا در کشور آمریکا آثار خود را ساخت و عرضه میکرد. در سال 1925 «مایکل بالکون» از شرکت فیلم‌سازی«گینزبورو پیکچرز» بود که این فرصت را به «هیچکاک‌» جوان داد تا اولین فیلم بلند خود را با عنوان «باغ تفرجگاه» در کشور آلمان بسازد.

 

«هیچکاک» اولین تجربه‌ ساخت فیلم‌هاي دلهره‌آور را با فیلم «مستاجر» به‌دست آورد. پخش این فیلم در انگلستان در سال 1927 با موفقیت چشمگیر و استقبال بی‌نظیری از سوی مردم و منتقدین همراه شد و همچون دیگر فیلم‌هاي اولین «هیچکاک»، این فیلم نیز از تکنیک‌هاي اکسپرسیونیست تاثیر پذیرفته بود که او انها را مستقیما در کشور آلمان فراگرفته بود.

 

در سال 1929 «هیچکاک» تصمیم گرفت دهمین فیلم خود را با نام «حق‌السکوت» بسازد و درحالی که هنوز در مرحله ساخت بود، استودیوی سازنده آن تصمیم گرفت تا آن را به اولین فیلم همراه با دیالوگ سینمای انگلیس بدل سازد.پس از ساخت فیلم‌هایي چون «مردی که عمده می‌دانست» «1934» و «39 پله» «1935»، هیچکاک روند

 

موفقیت‌هاي خود را با ساخت فیلم «خانم ناپدید می شود» ادامه داد. «عقاب کوهستان»«1926»، «حلقه»«1927»، «همسر دهقان» «1928»، «قتل»«1930»، «ماری» «1931»، «غریب و غنی» «1931» و «مامور پنهان» «1936» دیگر ساخته‌هاي هیچکاک در این سال‌ها بودند.

 

وی در بحبوحه موفقیت و شهرت به هالیوود پیوست و اولین فیلم آمریکایی‌اش را در سال 1940 با نام «ربکا» ساخت؛ هرچند داستان این فیلم در انگلیس و اقتباس از رمانی نوشته‌ نویسنده‌ انگلیسی «دافنه دو موریر» اتفاق می‌افتد.«خبرنگار خارجی» دومین فیلم آمریکایی «هیچکاک» بود که در قالب ژانر تریلر، داستان آن در اروپا اتفاق می‌افتاد

 

که گرچه توانست در سال 1940 نامزد جایزه اسکار برترین فیلم شود. این فیلم در اولین سال وقوع جنگ اول جهانی ساخته شد و الهام گرفته از رویدادهای در حال تغییر در اروپا بود.فیلم‌هاي هیچکاک در دهه‌ي 40 بسیار متنوع بودند؛ از اثر کمدی رمانتیک «آقا و خانم اسمیت»«1941» تا درام دادگاهی «پرونده‌ بهشت» «1947» و اثر تاریک «سایه یک شک» «1943».

 

در سال 1941 «هیچکاک» برای اولین‌بار در سمت تهیه‌کننده و کارگردان فیلم، «سوءظن» را ساخت. این فیلم جایزه‌ اسکار برترین بازیگر زن و جایزه‌ انجمن منتقدان فیلم نیویورک را برای «خوان فونتاین»، بازیگر آن به‌همراه آورد.او یک سال بعد فیلم «خرابکار» را برای کمپانی «یونیورسال» ساخت و در سال 1944 فیلم «قایق نجات»

 

را براساس رمانی از «جان اشتاین بک» برای کمپانی «روباه قرن بیستم» ساخت. این فیلم از آنجایی‌که سکانس‌هایش تنها در یک قایق گرفته شده‌اند، محدودترین فیلم این کارگردان محسوب می شود.این کارگردان انگلیسی پس از آن برای دیدار از زادگاهش به انگلستان بازگشت و در این حین دو فیلم کوتاه فرانسوی‌زبان

 

برای وزارت اطلاعات انگلیس ساخت. پس از بازگشت به ایالات امریکا، وی دو فیلم «طلسم‌شده» «1945» و «بدنام»«1946» را ساخت که در این فیلم «اینگمار برگمن»، فیلم‌ساز افسانه‌اي سینمای دنیا نقش‌آفرینی داشت. «بدنام» به فروش چشم‌گیری دست یافت و یکی از پیروز‌ترین آثار سینمایی «هیچکاک» نام گرفت.

 

اولین فیلم رنگی «هیچکاک» در سال 1948 با نام «طناب» به‌ روی پرده سینماها رفت که با نقش‌آفرینی «جیمز استوارت» همراه بود. در سال 1950، هیچکاک فیلم «وحشت در صحنه» را برای کمپانی «برادران وارنر» ساخت. پس از آن بود که فیلم پرفروش «غریبه‌ها در قطار» «1951» را با بهره گیری از ترکیبی از المان‌هاي فیلم‌هایش در کشور آمریکا و انگلیس ساخت. سپس در فیلم «ام را نشانه قتل بگیر» «1954» از تکنیک فیلم‌برداری سه‌بعدی برای اولین‌بار بهره گیری کرد.

 

فیلم‌هاي «پنجره‌ عقبی» «1954» و «برای گرفتن دزد» «1955» از دیگر فیلم‌هاي پیروز «هیچکاک» در دهه‌ 50 بودند. «مرد عوضی» «1957» آخرین فیلم «هیچکاک» برای کمپانی «برادران وارنر» بود. این فیلم سیاه و سفید، تنها نقش‌آفرینی «هنری فوندا» را به‌همراه داشت.

 

فیلم «سرگیجه» محصول سال 1958 با نقش‌آفرینی دوباره‌ي «جیمز استوارت» اگرچه در گیشه عمده موفقیتی به‌دست نیاورد، اما بسیاری آن را یکی از شاهکارهای «هیچکاک» میدانند که در جشنواره‌ فیلم سن‌سباستین اسپانیا، جایزه‌ صدف نقره‌اي را به‌دست آورد.

 

پس از «سرگیجه»، هیچکاک سه فیلم پیروز دیگر ساخت که هریک اعتباری کلان به کارنامه‌ سینمایی این کارگردان صاحب‌سبک افزودند. «شمال از شمال‌غربی» «1959»، «روانی» «1960» و «پرندگان» «1963» سه اثر ماندگار سال‌هاي پایانی فیلم‌سازی او بودند.

 

با آغاز دوران پیری و نشانه‌هاي مریضی در «هیچکاک»، جدیت او در ساخت فیلم کمرنگ شد و در دو دهه‌ پایانی عمر، او تنها چند فیلم تریلر جاسوسی از جمله «پرده‌ي پاره» «1966» با نقش‌آفرینی «پل نیومن» و فیلم «توپاز» «1969» را ساخت.پس از بازگشت به انگلیس، او آخرین فیلم پیروز خود با نام «جنون» را در سال «1972» به نمایش درآورد. «توطئه خانوادگی» نیز آخرین فیلم ساخته‌ «هیچکاک» بود که در سال «1976» ساخته شد

 

«آلفرد هیچکاک» در سال 1980 از سوی ملکه الیزابت دوم به دریافت لقب “سر” نائل آمد؛ هرچند مرگ فرصت آن را به او نداد تا رسما آن را دریافت کند و چهارماه پس از اعلام آن، در روز 29 آوریل 1980 در سن 80 سالگی براثر نارسایی کلیوی در لس‌آنجلس درگذشت.

 

 به گزارش پارس ناز «هیچکاک» طی 60 سال فعالیت سینمایی، به‌واسطه‌ ساخت آثار برجسته پیروز به کسب جوایز متعددی شد که شاید مهمترین انها جایزه‌ي یادبود آکادمی اسکار در سال 1967 باشد.او پنج‌بار در سال‌هاي 1960 برای فیلم «روانی»، سال 1940 برای «ربکا»، سال 1944 برای «قایق نجات»، سال 1945 برای «طلسم‌شده»

 

و سال 1954 برای «پنجره عقبی» نامزد جایزه‌ اسکار برترین کارگردانی شد. وی همین طور نامزد اسکار برترین تهیه‌کننده برای فیلم «سوء‌ظن» در سال 1941 شده بود. فیلم‌هاي «ربکا»، «خبرنگار خارجی» و «طلسم‌شده» نامزد اسکار برترین فیلم نیز بودند. شانزده فیلم ساخته‌ او نامزدی اسکار را به‌دست آوردند

 

که او خودش برای شش فیلم نامزد اسکار شد. در سال 2008، چهار فیلم «سرگیجه»، «پنجره‌ عقبی»، «شمال از شمال‌غربی» و «ام را نشانه قتل بگیر» از سوی انجمن فیلم ایالات امریکا در لیست 10 اثر برتر سینمای جنایی دنیا قرار گرفتند.

 

 

Loading...
دخترانی برهنه که کنار خیابان برای رابطه جنسی +عکس
دخترانی برهنه که کنار خیابان برای رابطه جنسی +عکس
مشاهده بیشتر