پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

آموزش درست کردن شور کلم و هویج خوشمزه

آموزش درست کردن شور کلم و هویج خوشمزه

آموزش درست کردن شور کلم و هویج خوشمزه 

امروز با هم شور کلم و هویج لذیذ را درست می‌کنیم که می‌تواند به عنوان برترین دورچین لذیذ برای غذاها بهره گیری گردد. به نظر من از بین همه ي ي ترشیها, شور یه چیز دیگه هست اون تردی که کلم و هویج و کرفس دارن وقتی میان زیر دندونت حرف ندارن, اصلا مزه غذاها وقتی همراه شور خورده میشن چند برابر لذیذ تر میشه. پس اکنون که پاییزه و کلم و هویجم فراوونن پاشین دست به کار بشین و یه شور لذیذ خونگی درست کنین.

 

مواد لازم برای تهیه شور کلم و هویج

۱ کیلو گل کلم
۵۰۰ گرم هویج
۳۰۰ گرم ساقه کرفس
۵۰۰ گرم خیار قلمی
حدود ۱۰۰ گرم فلفل سبز
۲ بوته سیر
۲۰۰ گرم ترخون تازه
سرکه سفید به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم

 

1-در ابتدا کلم هارو گل گل از هم جدا کرده و بعد از این که مفید شستیمشون روی یه پارچه تمیز پهنشون میکنیم تا کاملا خشک بشن.

 

2-اکنون کرفس و هویج هارو هم شسته حلقه حلقه میکنیم و میذاریم تا خشک بشن. حلقه هاي کرفس و هویج نباید خیلی نازک باشن.

 

3-میتونین فلفل سبز هارو خیلی تند یا با تندی کمتر گزینه کنین و اندکی هم که بهره گیری میکنین باز به سلیقه خودتون بستگی داره اکنون فلفل سبزها و خیارهارو هم میشورین و میذارین تا کاملا خشک بشن در صورتی که خیار رو قلمی گزینه کنین دیگه احتیاجی به خورد کردنشون نیست و میتونین درسته داخل شور ازش بهره گیری کنین.

 

4-در نهایت ترخون رو هم می شوریم و میذاریم خشک بشه در صورتی که کمی از برگ هاي تازه کرفس هم داخل شورمون بهره گیری کنیم شور ما خوش مزه تر و خوش عطر تر میشه. احتیاجی نیست تا ترخون و برگ کرفس رو خورد کنیم.

 

5-اکنون باید شور آب رو حاضر کنیم با دقت به مقدار مواد و سایز دبه هایي که در نظر گرفتیم باید شور آب تهیه کنیم. کافیه به ازای هر لیوان آب یک قاشق غذاخوری سر پر نمک داخل قابلمه بریزیم و بعد بذاریم تا آب بجوش بیاد.

 

6-وقتی آب جوش اومد سرکه سفید رو اضافه میکنیم. به ازای هر چهار لیوان آب نصف لیوان سرکه سفید کافیه. اکنون شعله گاز رو خاموش کرده و اجازه میدیم تا حدود یک ربع زمان بگذره تا شور آب از حرارت آغاز بیوفته.

 

7-اکنون دبه هاي تمیز و خشک خودمون رو گزینه میکنیم و صیفی جات و سبزیجاتمون رو داخلشون میچینیم یادتون نره تا سیر رو هم داخل دبه ها بذارین برای مزه دهی بهتر میتونین سیر و فلفل رو از وسط نصف کنین.

 

8-یه نکته خیلی مهم برای کپک نزدن شور که باید بهش دقت کنین اینه که هم ظرف و هم مواد باید کاملا خشک و تمیز باشن.

 

9-اکنون دبه رو با شور آب پرمیکنیم تا مفید روی مواد رو بگیره و بعد در دبه رو محکم میبندیم و برای مدت یه روز داخل محیط آشپزخونه میذاریمش. بعد از یه روز در دبه رو باز میکینم و اگه باز به شور آب احتیاج بود داخل دبه ها میریزیم و بعد دبه هارو یه جای خنک میذاریم.

 

10-بعد از دو هفته شور لذیذ و ترد ما حاضره و میتونیم نوش جونش کنیم.