پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟ 

سوالی که در ذهن تعداد زیادی از زن و شوهرها است این‌که آیا در دوران پریود زنان می‌توان رابطه جنسی داشت و ارضا شدن زنان دراین دوران چه حکمی خواهد داشت؟ 

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

سوال: در زمان حیض آیا زن می تواند با کمک شوهر خود «با دست» و بدون دخول از جهت جنسی ارضا شود؟

 

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

مقاربت و نزديكي جنسي در ايام عادت ماهانه بانوان حرام است. زن و شوهر نمي توانند جماع «از جلو» داشته باشند عده اي از مراجع قائل به وجوب پرداخت کفاره برای نزدیکی در ایام حیض هستند. تا خانم از حیض پاک نشده است، رابطه جنسی با شوهر بر هردو حرام است.

 

البته سوال دیگری شاید مطرح شود که اگر خانم از حیض پاک شد اما هنوز غسل حیض نکرده آیا می تواند نزدیکی کند، اکثر مراجع فرموده اند می تواند هر چند بهتر است غسل کند.ساير استمتاعات در دوران پریودی جايز است يعني زوجين مي توانند رابطه عاشقانه بدون دخول داشته باشند.

 

و اگر مني خارج شود بايد احكام شخص جنب را رعايت نمايند و غسل جنابت كنند. بنابراين ملاعبه و تحریک کردن با دست و ماساژ اعضای تناسلی همسر به قصد خروج منی و ارگاسم اشکالی ندارند. البته كاميابي از ناف تا زانوي زن كراهت دارد، مگر آنكه از روي لباس باشد.

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

زوجين نبايد دراين ايام بكلي از هم فاصله بگيرند بلكه بايد نيازهاي جنسي و روحي هم را ارضاء كنند رعایت چنین دقتهاییهمراه با برطرف کردن نیازهای جنسی همسر مستحب می باشد، بنابر این در صورت نياز، طرفين مي توانند با نوازش عاشقانه آنهم بدون دخول یک دیگر رابه حالت اوج لذت جنسي برسانند.

 

پاسخ حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی:

دخول در قبل «فرج» در هنگام حیض جایز نیست، اما سایر استمتاعات – از جمله ارضای زن توسط شوهر بدون دخول- جایز می‌باشد.بنابر این انچه که هنگام حیض حرام است «جماع» نزدیکی با زن از راه فرج «جلو» است، اما ارضای زن به غیر از جماع مانعی ندارد؛ مانند ملاعبه، نوازش و …

 

برقراری رابطه جنسی در قاعدگی به دلیل باز بودن دهانه رحم و احتمال افزایش شانس ابتلا به عفونت حتی با استفاده از کاندوم نیز به هیچ وجه به زوجین توصیه نمیشود. از طرفی دیگر دراین دوران بعلت آغشته شدن آلت مرد به خون بالطبع لذت جنسی نیز برای طرفین کاهش می‌یابد.

 

خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماریزاست. بنابر این در صورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی «مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تبخال» امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می‌یابد. علاوه بر این قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تبخال هاي تناسلی در زنان باشد.

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

زگیل هاي تناسلی

دریک مطالعه در دانشگاه میشیگان بر اساس گفت و گو هاي انجام شده نشان داده شد که احتمال ابتلا به عفونت هاي کلامیدیایی با رابطه جنسی در قاعدگی حتی با استفاده از کاندم ارتباط مستقیم دارد.

 

رابطه جنسی در قاعدگی چه تاثیری بر مدت زمان و شدت خون ریزی دارد؟

 

گاهی ممکن است به دلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم «و اثر هورمون اکسی توسین» بافت در حال ریزش داخلی رحم سریع تر ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد. دریک مطالعه در دانشگاهی در آتن در زنان نزدیک به سن یائسگی، بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی در قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خون ریزی رحمی در زنان بود.

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

افزایش خون ریزی از علائمی است که ممکن است افراد بدین خاطر تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیک به یائسگی شوند. بعبارت دیگر احتمال داده شد که افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمی‌کنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند.

 

دریک مطالعه دیگر بر روی ۴۹۸ زن نازا آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی در قاعدگی رابطه مستقیم داشت. پزشکان معتقدند رابطه جنسی آزاد غیر از زمانهای ممنوعه مثل مدت دوره ماهانه می تواند به کاهش دردهای قبل از دوران قاعدگی یا همان PMS کمک زیادی کند.

 

البته تمامی این موارد جدای از حکمی است که اسلام دراین باره داده است. وقتی اسلام چیزی را حرام میکند به این معنی است که مضرات آن بیشتر از فوایدش است.در دوران قاعدگی دهانه‌ي رحم باز است و دیواره‌هاي آن نیز بر اثر ریزش مجروح شده‌اند. برای همین است که وقتی رابطه جنسی در قاعدگی صورت میگیرد، میکروب‌ها به سادگی وارد رحم شده و ایجاد عفونت میکنند.

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

چرا برقراری رابطه جنسی در قاعدگی حرام است ؟

– یکی از مهم‌ترین عوامل لازم جهت مقاربتِ مطلوب وجود آرامش روحی و میل جنسی است که در اصطلاح دکتری به آن « Libido » یا میل جنسی گویند. یعنی طرفین میل به مقاربت داشته باشند و الا در صورت عدم وجود میل از یک یا هردو طرف عمل جنسی برای طرفی که میل کافی ندارد، نه تنها مطلوب و پسندیده نیست، بلکه موجب کينه نیز می‏ شود.

 

در دوران قاعدگی، سطح هورمون‏هاي جنسی خانم‏ها «استروژن و پروژسترون» کاهش می‏ یابد ودر اثر آن دیواره داخلی رحم ریزش یافته و خون ریزی می‏ شود. دراین دوران از یک طرف بعلت کاهش هورمونی، عواطف و روحیه خانم‏ها بسیار حساس و زودرنج شده و کج ‏خلقی و بی‏ حوصلگی خانم‏ها دراین دوره بیشتر می‏ شود

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

و حتی گاه تحمل بچه ‏داری را ندارند و از طرف دیگر خون ریزی از توان جسمی انها می‏ کاهد «درست مثل این‌که شما بروید بانک خون و یک کیسه خون بدهید» و به این دلیل از نظر دکتری توصیه کرده اند در کارهای منزل مثل لباس شستن، ظرف شستن و… دراین مدت به خصوص روزهای اول خانم‏ها را یاری دهید.

 

خون ریزی شدید قاعدگی

یکی از مهم ترین عوارض نزدیکی در پریود عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می‌باشد. حال با این اوصاف آیا مقاربت که هم آمادگی روحی می‏خواهد و هم آمادگی جسمی صحیح است؟

 

مسلما در اینگونه مواقع فقط مردان به لذت جنسی می‏رسند، ولی زن به لحاظ عدم آمادگی به اوج لذت جنسی یا اُرگاسم نمی ‏رسد و دچار درد ناحیه کمر و لگن و… شده و حتی احتمال سردمزاجی و کاهش میل جنسی حتی در دوران طهارت و پاکی برای او وجوددارد.

 

با برقراری رابطه جنسی در قاعدگی حتی گاهی بعلت عدم آمادگی روحی و جنسی زن، خود مرد هم آن ‌طور که باید و شایدلذت نمی‏ برد؛ یعنی غدد ترشحی دستگاه تناسلی زن که مسیر مقاربت را لزج و آماده می‏ کنند، به خوبی فعالیت نمی ‏کنند و مقاربتی دردناک همراه با خاطره ‏اي بد برای زن به دنبال دارد و خود مرد هم به ارگاسم نرسیده است.

 

در حالیکه تمام توصیه‏ هاي دکتری این است که بهترین مقاربت، مقاربتی است که هردو جنس آن هم دریک زمان و یا با فاصله زمانی اندک به اوج لذت جنسی «اُرگاسم» برسند.

 

– یکی از اهداف مقاربت، تکثیر نسل است. هر چند از نظر دکتری احتمال آبستنی زن در ایام عادت بسیار کم اراست، ولی در بعضی از قبایل یهودی «در اسرائیل» که به برقراری رابطه جنسی در قاعدگی نیز می‏پردازند ودر مواردی زن ها حامله می‏شوند، بیماری‏هاي ارثی و نواقص ژنتیکی متعددی در بچه‏ ها مشاهده شده و حتی در کتب دکتری ثبت و ضبط شده است. بنابر این جهت اجتناب از پیدا کردن چنین فرزندان ناقص الخلقه ‏اي، اجتناب پسندیده ‏تر است.

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

– استراحت جنسی برای هردو جنس «مرد و زن» یک ضرورت است، که علم نیز آنرا ثابت کرده است. قاعدگی خانم‏ها وسیله ‏اي اجباری است برای این‌که زن و مرد مدتی استراحت جنسی داشته باشند و بعد ازآن با میل و رغبت بیشتر درکنار یک دیگر باشند. هر بار نزدیکی و مقاربت که همراه با ارگاسم باشد، تمام عضلات بدن به یک‌باره منقبض شده و به شدت از ذخیره انرژی بدن می‏ کاهد. احساس خستگی شدید بعد از مقاربت به خاطر همین مطلب است.

 

سخن مشهور بوعلی سینا ـ که کتاب قانونش صدها سال در دانشکده ‏هاي دکتری تدریس می‏شد ـ این است که انسان با هر بار مجامعت یک میخ به تابوتش می‏زند و چه بسا در اثر افراط، سریعا به اتمام زندگی جنسی و دنیوی خود برسد. بنابر این علم حکم می ‏کند اجبارا هم که شده، دراین مدت خود و همسرتان استراحت کنید و از رابطه جنسی در قاعدگی بپرهیزید.

 

اغلب انجام نزدیکی منجر به ایجاد پارگی‏ هاو آسیب‏ هاي بافتی می ‏نماید که در حالت طبیعی به لحاظ حضور ترشحات این آسیب‏ هاي جزئی به سرعت و با تکثیر سلول‏ها ترسیم می‏شود. در دوران قاعدگی ترشحات طبیعی واژن «مهبل» حضور ندارند [ که خود به دلیل اُفت هورمونی است ] و لذا ترمیم با اشکال مواجه می‏ گردد. بهمین دلیل است که رابطه جنسی در قاعدگی با احساس سوزش و درد توأم خواهد بود.

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

طول دوران سیکل قاعدگی ۲۸ روز فرض می‏ شود که تخمک‏ گذاری ۱۴ روز قبل از بروز قاعدگی صورت می ‏پذیرد. لذا پیش ‏بینی زمان تخمک‏ گذاری بسیار دشوار است. در برخی موارد زمان تخمک‏ گذاری به جلو افتاده ودر اواخر قاعدگی «قاعدگی ‏هاي طولانی» صورت می‏گیرد. لذا برای زوجینی که قصد جلوگیری از بارداری را دارند نزدیکی منجر به باروری می ‏شود.

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

آیا رابطه جنسی حین قاعدگی به سلامتی ما آسیب می زند؟

در جهان امروز، برخورد با مسائل معمول در جامعه باید همراه با آگاهی کامل از جوانب و عوارض هر عملی باشد و تایید و عدم تایید انها از نظر بهداشتی به معنی حرام یا حلال بودن آن از لحاظ شرعی نیست.

 

به این ترتیب، توجه داشته باشید كه در این جا به این سوال پاسخ نمیدهیم كه رابطه جنسی هنگام قاعدگی حلال یا حرام است بلكه صرفاً اثرات آن بر سلامت انسان را از لحاظ علمی و با توجه به یافته هاي علمی تا زمان حال، بررسی میكنیم،

 

چه بسا با توجه به نظریه عدم قطعیت، در آینده علم به زوایای جدیدتری از نتایج رابطه جنسی در دوران قاعدگی دست یافته و مسائل تازه تری برای رد یا تایید این موضوع ارائه نماید. با توجه به انچه گفته شد و این‌که در جامعه افرادی وجود دارند که به رغم عرف جامعه، اقدام به رابطه جنسی حین قاعدگی می نمایند و برای آگاهی بیشتر، رابطه جنسی حین قاعدگی را از منظر هاي مختلف بررسی می‌کنیم:

آیا می توان زنان را در دوران پریود ارضای جنسی کرد؟

آیا قاعدگی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری هاي مسری عفونی می‌شود؟

خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماری زاست. بنابر این در صورت آلودگی یكی از طرفین به یك عامل عفونی میكروبی یا ویروسی «مثل سوزاك، سیفیلیس، كلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تب خال» امكان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش مییابد. علاوه بر این قاعدگی ممكن است یكی از عوامل بیرون ریختن تب خال هاي تناسلی در زنان باشد.

 

در یك مطالعه در دانشگاه میشیگان بر اساس گفت و گو هاي انجام شده نشان داده شد كه احتمال ابتلا به عفونت هاي كلامیدیایی با رابطه جنسی حین قاعدگی ارتباط مستقیم دارد. در مطالعه اي دیگر رابطه جنسی هنگام قاعدگی با افزایش احتمال خطر عفونت و التهاب لگنی همراه نبوده است. در هر حال باید توجه داشت اگر به فرض طرفین رابطه آلوده به عفونت نباشند. رابطه جنسی به خودی خود منجر به مشكل خاصی از این نظر نمی‌شود.

 

رابطه جنسی چه تاثیری بر مدت زمان و شدت خون ریزی در دوران قاعدگی دارد؟

گاهی ممكن است به دلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم «و اثر هورمون اكسی توسین»، بافت در حال ریزش داخلی رحم سریع تر ریزش كند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد. در یك مطالعه در دانشگاهی در آتن در زنان نزدیك به سن یائسگی، بررسی ها حاكی از افزایش همزمانی رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خون ریزی رحمی در زنان بود.

 

افزایش خون ریزی از علائمی است كه ممكن است افراد بدین خاطر، تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیك به یائسگی شوند. بعبارت دیگر احتمال داده شد كه افرادی كه حین قاعدگی اقدام به نزدیكی نمیكنند كمتر تحت عمل هیستركتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند. در یك مطالعه دیگر بر روی 498 زن نازا، آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی حین قاعدگی، رابطه مستقیم داشته است.

 

به رغم موارد فوق، نظر بر این است كه هیجانات جنسی و ارگاسم به عنوان یك فعالیت حركتی، میتواند به كاهش دردهای رحمی حین قاعدگی نیز كمك كند و به اصطلاح اثر سودمندی داشته باشد.

 

آیا رابطه جنسی دهانی یا رسیدن به ارگاسم، حین قاعدگی امكان پذیر است؟

برخلاف تصور احتمالی شما، زوج هاي زیادی هنوز مایل هستند حتی حین قاعدگی «بطرز محدودی» به رابطه جنسی دهانی ادامه دهند. دراین مورد نیز، مسائل بهداشتی در مورد احتمال انتقال عوامل بیماریزا، همانند ایجاد رابطه جنسی واژینال است، كه قبلا به آن اشاره شد. ولیکن در مورد رابطه جنسی بدون دخول و رسیدن زنان به ارگاسم غیر واژینال،

 

از هیچ نظر مانعی نداشته و با آگاهی از روشهای مختلف روابط زناشویی، می تواند راه مناسبی، بدون مانع شرعی و بهداشتی، برای ایجاد رابطه اي سالم و صمیمی بین زوجین باشد.

 

آیا در زمان قاعدگی نیاز به استفاده از مواد ضدبارداری وجوددارد؟

با توجه به اینكه احتمال بارداری در زمان قاعدگی نزدیك به صفر است، رابطه جنسی دراین دوران منجر به بارداری نشده و از این لحاظ نیازی به استفاده از روشهای ضدبارداری نیست.

 

آیا مردم به طور معمول، هنگام قاعدگی اقدام به رابطه جنسی میكنند؟

بررسی ها نشان داده است كه اقدام به رابطه جنسی حین قاعدگی چندان شایع نیست. احتمالاً پس زمینه هاي مذهبی، سنتی و فرهنگی مهم ترین عوامل چنین ممانعتی بوده اند. برعكس مصرف الكل و ماریجوآنا، تشویق جفت به رابطه جنسی و افزایش میل جنسی حین قاعدگی از عوامل مهم منجر به رابطه جنسی حین قاعدگی بوده اند.

 

نبود دانش و مهارتهای جنسی كافی برای ارضاء زوج بدون دخول، ممكن است یكی از عوامل مهم بروز تنش هاي جنسی در یك رابطه عاطفی- جنسی نه چندان مستحكم میان یك زوج و نتایج مربوط به آن «مانند روابط جنسی غیر رسمی با شریک جنسی دیگر» شود.