پارس ناز پورتال

تبلیغات

اصول آموزش مسائل مختلف جنسی به فرزندان

اصول آموزش مسائل مختلف جنسی به فرزندان

اصول آموزش مسائل مختلف جنسی به فرزندان 

کودکان درمورد مسائل جنسی مدام از والدین خود سوال می پرسند و متعارف ترین سوال آنها نیز درمورد فرق زن و مرد هست که باید پاسخ درست به آنها داده شود. مانلی فخریان :«فرزند 18 ماهه ام مدام با آلت جنسی اش بازی می‌کند، نمی دانم چطور مانع اینکار شوم.»«دختر 2 ساله ای دارم که هر روز از من و پدرش در مورد دستگاه تناسلی سوال می‌ کند و می خواهد بداند فرق مادر و پدر در چیست.»

 

«پسر 28 ماهه ام اکثر اوقات بیکاری درگیر آلت تناسلی اش می شود و از بازی کردن با آن لذت می برد، نگرانم اگر تنبیهش کنم بترسد.»اینها مشابه هایي از سوالات متداولی هست که اکثر خانواده ها با آن درگیرند. آشنایی با آلت تناسلی و کشف جنسیت از 18 ماهگی آغاز می شود، در 2.5 تا 3 سالگی به بحبوحه خود می رسد و در 6 تا 7 سالگی تقریبا تمام می شود.

 

گرچه در سنین پایین این اتفاق صرفا از سر بازی و شیطنت میوفتد و قطعا بچه هیچ نیتی از اینکار ندارد. اما گذر از این مرحله بسیار دشوار هست و اگر به خوبی از پس آن برنیاییم ممکن هست صدمات جبران ناپذیری برای آینده بچه داشته باشد.

 

شناخت جنسیت

سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی هست. در این بازه سنی کشف جنسیت یکی از مهیج ترین و زیبا ترین کارها برای بچه هاست. کودک در این سن می خواهد همۀ چیز را درمورد اندام هاي گوناگون بدنش بداند و به همین علت نسبت به قسمت هاي گوناگون بدن خود و اطرافیانش کنجکاو می شود. انها حتی به بدن عروسک ها نگاه میکنند

 

و دنبال شباهت بین خود و بدن آنها میباشند. کودکان 3 تا 5 ساله مدام در حال مقایسه خود با والدین، خواهر و برادر بزرگ ترشان میباشند، در این میان سوالاتی برایشان پیش می آید که اگر والدین آگاهی کافی نداشته باشند موجب تعجب یا احساس شرم و ناراحتی انها می شود.

 

بچه ها در این سن به دنبال دانستن و کشف پدیده هاي اخیر میباشند. در آن گونه موارد بهتر هست بدون احساس خشم یا ناراحتی با اشتیاق کامل اطلاعات درست را در اختیار بچه ها بگذاریم. نکته مهم این هست که کوچک ترین خطایی از سمت ما در برخورد با مسائل جنسی می تواند در روحیات و شخصیت بچه تاثیرگذار باشد.

 

بعضی از نکاتی راکه می تواند در گذراندن این مرحله به ما کمک کند به شکل کلیدی در این گزارش مطرح می‌کنیم. گاهی دانستن کوچک ترین نکته ای در این اساس می تواند بسیار کارساز باشد.

 

توضیح اضافی ممنوع

بهتر هست تا زمانی که کودک سوالی از شما نکرده بی جهت ذهن وی را درگیر این مسائل نکنید. بچه ها خودشان در حوالی سه سالگی مشتاق دانستن این چیزها میباشند. پس صبر کنید آنها خودشان از شما سوال کنند چون این موضوع نشان می دهد ذهن انها آمادگی پذیرش و تفکیک هاي جنسیتی را دارد.

 

خصوصی سازی موضوع

کودک باید بداند مسائل جنسی یک امر کاملا خصوصی و شخصی هست و به هیچ وجه نباید به جز پدر و مادر با کسی در این رابطه صحبت کند. زمانی که فرزندتان در یک جمع ناگهان از شما سوالی می پرسد که کاملا جنسی هست باید بدون هیچ گونه برخورد تندی به او یادآوری کنید که این مسئله کاملا شخصی هست و بعد که تنها شدیم با هم در این مورد حرف می زنیم.

 

بیان واقعیت به زبان ساده

یادمان نرود ما با یک انسان 3 تا 4 ساله سر و کار داریم که دید و تصورش از جهان در یک دایره بسیار کوچک خلاصه شده هست. او نمی تواند مسائل تازه را مانند ما حلاجی کند. بنابراین وقتی با او وارد چالش در خصوص یک موضوع مهم و تازه می شوید باید خود را به اندازه او کوچک کنید و برایش به زبان خودش توضیح دهید.

 

در این شرایط از ورود به جزییات پرهیز کنید. وقتی جوابی می دهید باید منتظر واکنش بچه باشید. اگر حس کردید دچار تناقض یا پیچیدگی شده یا موضوع را به زمان دیگر موکول کنید یا از او بخواهید برای شما توضیح دهد، به این شکل میتواند بفهمید کجای سوال برایش ابهام دارد.

 

به این نکته دقت کنید که یک کودک ممکن هست سوالی را بارها از شما بپرسد که کاملا طبیعی هست، جواب شما باید همه ي وقت یکسان باشد در پایان جواب هم می‌ تواند وی را تشویق کنید اگر سوال دیگری دارد بپرسد.یکی از درگیری هاي این سن نام بردن اعضای بدن به خصوص آلت تناسلی هست. بچه ها در سنین پایین نیازی نیست نام علمی و رسمی اعضای بدن

 

را بدانند بلکه نام ها بچه گانه برایشان کافیست، اما بهتر هست در سنین بالاتر اسم اعضا را درست بدانند و فقط از آنها بخواهید در حضور دیگران تکرار نکنند.این نکات که مطرح شد بخش کوچکی از آگاهی هاي جنسیتی در بچه هاست. بعد از آن سوالات شروع می شود و زمانی می رسد که شما می بینید

 

هرروز 20 بار به یک سوال مشخص پاسخ داده اید. سوال هاي بچه ها معمولا در یک دایره خاصی می چرخد ولی پاسخ هایي که به آنها داده می شود بسیار مهم هست.

 

چند مشابه از سوالات جنسیتی را در این جا می خوانیم:

«بچه چه جوری درست می شه/ من چه چوری رفتم تو شکمت/ من چه جوری از شکمت اومدم بیرون/ چرا تو و بابا با هم تنها می خوابین…»

 

سوالات زیادی شبیه به اینها در ذهن بچه ها وجود دارد. از آنجایی که آنها خیال پردازان ماهری میباشند و در سن 2.5 تا 3.5 سالگی تصویرسازی هاي ذهنی زیادی دارند نوع پاسخگویی به این سوالات می تواند شکل درستی از مسائل جنسی را برایشان بسازد. اگر در پاسخ به این سوالات برخوردهای تند و شدیدی با بچه داشته باشید او خیلی احساس گناه خواهدکرد و درکش از این مسائل با ترس و نگرانی همراه می شود.

 

یکی دیگر از نشانه هاي کنجکاوی بچه ها نسبت به مسائل جنسی، تمایل به مشاهده آلت تناسلی جنس مخالف هست، به خصوص در سنین 5 تا 6 سالگی این موضوع اکثر دیده می شود. مخفی کردن، سرکوب کردن، سرزنش و ایجاد ترس باعث می شود کودک شما فقط احساس گناه کند و در ذهنش این باور شکل بگیرد که اگر بعدها اتفاق بدی برایش افتاد هرگز نباید آن را در منزل مطرح کند.

 

برای پیشگیري از این موضوع و در صورتی که متوجه چنین رفتاری در فرزندتان شدید برترین راه این هست که برایش توضیح دهید آلت تناسلی یک بخش خصوصی از بدن هر شخصی هست و دیگران نباید آن را ببینند. این رفتار به کودک می آموزد بدن خودش هم حریم شخصی دارد و نباید با کسی شریک شود.

 

گرچه در این مورد اگر بچه ای خواهر یا برادر کوچک تر دارد که در سن نوزادی و بدون درک کافی هست، می‌ تواند گاهی به بهانه تعویض پوشک از فرزند بزرگ تر بخواهید به شما کمک کند و در همان حین برایش توضیح دهید که دختر و پسر در چه چیزهایی با هم متفاوتند. ولی پوشک بچه ای راکه با جنسش آشنا شده و بالای یک سالگی هست هرگز در حضور هیچ فرد غریبه ای عوض نکنید. این موضوع باعث خجالت شدیدی در او می شود که نمی تواند به زبان بیاورد.

 

از دیگر کارهایی که ممکن هست در این سن از بچه ها مشاهده نمایید بازی کردن با آلت تناسلی هست. تحریک این ناحیه با دست یا مالیدن پاها به همدیگر یک امر نسبتا شایع و طبیعی هست. اقدامی که والدین باید در این مواقع انجام دهند این هست که بدون انگشت گذاشتن روی آن کار به نحوی ذهن کودک را منحرف کنند مثلا همان لحظه برای کاری صدایش بزنند، به او غذایی تعارف کنند، بازی جدیدی را برپا کنند و به هر شکلی که می توانند وی را از این مسئله دور کنند.

 

برخورد کردن یا به روی بچه آوردن در این اساس نتیجه کاملا منفی و بدی خواهدداشت. اگر از 3 سالگی به بالا این رفتار قطع نشد یا اضافه شد باید با مشاور مربوطه مشورت کرد.سن 3 تا 6 سالگی زمان شکل گیری هویت و شخصیت جنسی کودک هست. در این سن کودک با رفتار صحیح پدر و مادر و الگوگیری درست از آنها هویت زنانه یا مردانه خود را پیدا میکند.

 

در این سن پسران تمایل به برقراری ارتباط حسی با مادر دارند و دخترها با پدر، این تمایل تا حدودی بوی جنسی می دهد و طبق آن چیزی که فروید مطرح میکند عقده هاي ادیپ یا الکترا در همین دوران شکل می گیرد.پسرها دوست دارند بدن لخت مادر را ببینند و تماس هاي فیزیکی نزدیکی با او برقرار می‌ کنند، همچنین دخترها در مورد پدرشان این حس را دارند

 

و از طرف دیگر حسادت شدیدی به همجنس خود دارند. چون تصور میکنند پدر یا مادر را از انها می گیرد. برای این که کودک به درستی این مرحله را پشت سر بگذارد باید با والد همجنس خود همانندسازی کند. برای این همانندسازی باید نکات زیر را رعایت کرد:

 

والدین باید خیلی دقت کنند که کودک متوجه ارتباط جنسی شان نشود. از حدود سن 2 تا 2.5 سالگی به بعد والدین از پوشیدن لباسهای خیلی باز در منزل خودداری کنند و حمام بچه ترجیحا با والد همجنس باشد.

 

در صورت بروز هر نوع رفتار غیرعادی کودک با والد غیرهمجنس باید بلافاصله و خیلی زیرکانه از آن موقعیت خارج شد. مثلا اگر پسربچه سه ساله ای می خواهد خود را به مادر بچسباند یا روی شکم و پاهای او دراز بکشد باید به هر طریقی مادر از آن موقعیت خارج شود و ذهن کودک با کمک پدر منحرف شود.

 

از بوسیدن لب ها خودداری کنید. چون لب جزو اعضای خصوصی بدن بچه محسوب می شود و او باید این نکته را بداند.

 

مدت زمانی که والد همجنس با بچه می گذراند و کارهای مطابق جنسیتشان انجام می دهند باید اکثر شود.

 

هرگز رفتارهایی راکه حس طردشدگی در کودک ایجاد میکند انجام ندهید فقط به شکلی زیرکانه وی را به سمت همسرتان سوق دهید.

 

بازی هاي جنسی

یکی از آشناترین بازی هاي همۀ بچه ها در سنین 3 تا 7 سالگی پزشک بازی هست. کمتر کسی هست که نام این بازی را از دهان بچه ها نشنیده باشد. در این بازی بچه ها به بهانه معاینه کردن به اندام همدیگر دست می زنند و دنبال کشف بدن جنس مخالف میباشند. در چنین مواقعی نباید با کودکمان برخورد ناخوشایندی کنیم چرا که حس سرخوردگی و ترس درخصوص مسائل جنسی در او نهادینه می شود

 

و می تواند بسیار مخرب باشد. فقط باید بدایند این بازی ها و کشف و شهودها امری طبیعی هست و تنها باید برای آن حد و مرز مشخص کنید.یکی از راه هاي تعیین حد و مرز این هست که به فرزندتان یاد بدهید بعضی اندام ها کاملا خصوصی میباشند و همه ي وقت باید پوشیده بمانند و در حضور دیگران نباید آنها را نشان داد.

 

اگر زمانی با این صحنه مواجه شدید که فرزندتان مشغول نشان دادن اندام جنسی خود به بچه ای دیگر هست سریع فضایی را برایش ایجاد کنید که اینکار از ذهنش دور شود و لا به لای حرف ها به او یادآوری کنید که نباید کسی قسمت هاي خصوصی بدنش را ببیند.

 

خصوصی بودن این موضوع را باید برای بچه ها توضیح داد. آنها باید بدانند نه تنها در مورد این مسائل نباید با کسی حرف بزنند بلکه اگر بچه کوچک تری هم از آنها سوالی پرسید نباید به او جواب بدهند و باید بگویند از پدر یا مادرت بپرس.

 

اینکار یکی از روش هایي هست که بچه یاد می گیرد با غریبه ها در این مورد اصلا حرف نزند.هویت جنسی در بچه ها از همان سه سالگی شکل می گیرد. کودکان در این سن می توانند تشخیص دهند دخترند یا پسر. آنها تدریجی با نقش خود بعنوان دختر یا پسر آشنا می‌ شوند و می توانند دوستان و بازی هاي مناسب سنشان را گزینه کنند. اصولا پسرها نسبت به دخترها بازی هاي خشن تر و پرسر و صداتری را دوست دارند.

 

برترین حالت این هست که در این سنین بازی ها و فعالیت هاي بچه با والد همجنسش اکثر شود. مثلا پسر اطراف پدرش باشد و کارهای مردانه را یاد بگیرد. دختر اکثر با مادرش بماند و فعالیت ها و حرکاتش دخترانه شود. اما در خانواده تک والد یا زمانی که والد همجنس کمتر در منزل هست نقش والد جنس مخالف بسیار سخت می شود. در این شرایط والد جنس مخالف باید خیلی مراقب باشد که کودک با تقلید رفتار او هویت جنسی اش تغییر شکل پیدا نکند.

 

مثلا پسرهایی که چندان با مادرشان وقت می گذرانند و مادر حوصله بازی هاي پسرانه را ندارد، خیلی تمایل به پوشیدن کفش هاي زنانه و بازی با کیف و روسری و وسایل مادر دارند، یا دخترانی که مدام با پدرشان میباشند به خودرو، مکانیکی و تعمیرات علاقه مند می‌ شوند. همه ي این‌ها یک معیار کلی هست و در همه ي موارد صدق نمی کند.

 

 به گزارش پارس ناز بنابراین مادران و پدران باید خیلی دقت کنند که این مرحله از سن بچه که تا پیش از بلوغ یکی از مهم ترین مراحل هست، به خوبی سپری شود.وقتی کودکی در این سن مشکل هویت جنسی اش به برترین شکل حل شود و فرق اندام خصوصی و غیرخصوصی را مفید بداند و هرگز از پدر و مادرش نترسد، در آینده اگر به هر دلیلی در اساس مسائل جنسی دچار حادثه ای شد

 

یا کسی وی را آزار داد هم می تواند از پس خودش بربیاید و با مخفی کردن اشتباه این اتفاق از خانواده اش تا ابد یک ضربه روحی عظیم را با خود به دوش نکشد.به طور کلی خانواده برترین و تنها محرم بچه ها میباشند و باید با برخوردهای صحیح این باور غلط راکه بچه با سوالات جنسی مرتکب کار وحشتناکی شده از ذهنش دور کنند. تنها در این صورت هست که می توانند این مرحله سخت را به راحتی بگذرانند و بچه هایي با هویت جنسی سالم تحویل اجتماع دهند.

 

 

الکسیس تگزاس (Alexis Texas) دستگیر شدن بازیگر مشهور فیلم های پورن
الکسیس تگزاس (Alexis Texas) دستگیر شدن بازیگر مشهور فیلم های پورن
مشاهده بیشتر