پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

اوضاع بدن مادران پس از انجام عمل سزارین

اوضاع بدن مادران پس از انجام عمل سزارین

اوضاع بدن مادران پس از انجام عمل سزارین 

مادرانی که عمل سزارین برای به جهان آوردن فرزند خود داشته اند، باید نسبت به بسیاری نکات پزشکی دقت لازم را داشته باشند. سزارین، یک نوع زایمان غیرطبیعی هست که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می شود. در شرایط ویژه‌اي که زن باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد از روش سزارین که نوعی عمل جراحی هست بهره گیری می شود تا زایمان میسر گردد.

 

در حال حاضر تعداد زیادی از شما مادران باردار آگاهی خود را نسبت به زمانی که نوزادتان به جهان می آید افزایش داده اید و در انواع کلاس‌هایي که برای نحوه زایمان و شیردهی وجود دارد، شرکت می کنید یا از تجارب دیگران بهره گیری می کنید اما ممکن هست ندانید درست بعد از سزارین که به خانه برمی‌گردید

 

چه کارهایی باید انجام دهید تا زودتر بهبود پیدا کرده و بتوانید با سلامت کامل از نوزادتان مراقبت کنید. ما به شما می گوییم که باید در این دوره حواس‌تان به چه چیزهایی باشد.

 

خوابیدن در کنار نوزاد
درست هست که مشتاق هستید زودتر به زندگی عادی و کارهای هرروز قدیم بازگردید اما باید برای مدتی به بدنتان فرصت بدهید تا توان از دست رفته خود را بازیابد. از هر زمانی برای استراحت بهره گیری کنید. می توانید برای بهتر ارتباط گرفتن با نوزادتان زمانی که خواب هست کنار او دراز بکشید و کمی استراحت کنید.

 

از شکم‌تان مراقبت کنید
یکی از سختی‌هایي که بعد از زایمان سزارین ممکن هست با آن مواجه باشید، درد ناحیه شکم و جای زخم و بخیه‌اي هست که در این ناحیه وجود دارد. برترین وسیله‌اي که میتواند به شما کمک کند کمتر هنگام بلند شدن و نشستن نگران باشید شکم بند هست. اگر می توانید گذشته از زایمان آن را بخرید که بلافاصله که از بیمارستان به خانه برگشتید، بهره گیری کنید. بعد از سزارین بدون شک شما به این وسیله برای محافظت از شکم‌تان نیاز دارید

 

ارتباط زناشویی
ممکن هست از نظر روانی از نخستین هفته‌هاي پس از زایمان میل جنسی شما دوباره فعال شده باشد اما از نظر فیزیکی حداقل به ۴ تا ۶ هفته زمان نیاز دارید به ویژه اگر زایمانتان سزارین باشد. به یاد داشته باشید که اگر خودتان به نوزاد شیر میدهید، تغییرات هورمونی میتواند باعث کاهش رطوبت واژن شود. تا دوماه سعی کنید به ابراز علاقه کلامی و لمسی بسنده کنید.

 

بلند کردن چیزی
سعی کنید در نخستین هفته‌هاي پس از زایمان هیچ چیزی سنگین‌تر از کودکتان بلند نکنید. هرگاه میخواهید چیزی را بلند کنید زانوهایتان را به جای کمرتان خم کنید. بلند کردن وزنه سنگین می تواند به بخیه‌هایتان آسیب بزند.

 

بالش یادتان نرود
برای وقتی که میخواهید به نوزادتان شیر بدهید هیچ چیز مثل یک بالش کوچک کار را راحت نمی کند. حتی با این بالش می توانید هنگام عطسه، سرفه یا خنده از شکم‌تان محافظت کنید. در اصل با فشردن این بالش روی شکم هنگام عطسه و سرفه میتوانید از زخم شکم مراقبت کنید. پس گذشته از این که کسی بخواهد با شما شوخی کرده یا لطیفه‌اي برای‌تان تعریف کند شما مجهز به بالش باشید.

 

حمام کردن
برترین گزینش برای آرامش بخشیدن به بدن حمام کردن هست. اما حداقل یک هفته صبر کنید. پس از یک هفته حتی میتوانید در وان آب گرم دراز بکشید اما هرگز از روغن‌هاي ضروری در آب بهره گیری نکنید و گذشته از پر کردن وان هم از تمیزی آن اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن هست محل زخم‌هایتان را تحریک و ملتهب کند.

 

لباس زیر بزرگ بپوشید
بگذارید یک راز کوچک را به شما بگوییم که شاید تا به حال هیچ کس بعد از زایمان این راز را با شما درمیان نگذاشته باشد. شما باید یک لباس زیر گشاد و پادار بعد از زایمان بهره گیری کنید. لباس زیرتان نباید هیچگونه فشاری به شکم و پاهای‌تان وارد کند. در حال حاضر فقط و فقط باید به راحتی‌تان دقت کنید و مد روز بودن را کنار بگذارید.

 

کارهای خانه
اگر جزو آن دسته از زنانی هستید که نمی توانند پر بودن سبد رخت چرک را تحمل کنند و هر روز باید کف خانه را تی بکشند، خواهشا کمی به فکر خودتان باشید. حداقل تا دو هفته پس از زایمان کارهای خانه را فراموش کنید. سعی کنید از دیگران کمک بگیرید.

 

سشوار بگیرید
شما حتما در این دوران به سشوار نیاز دارید گرچه نه برای موهایتان بلکه برای جای زخمتان. اگر به حمام بروید باید بلافاصله جای زخم را خشک کنید. حواس‌تان باشد که برای این قسمت از صابون برای شستشو بهره گیری نکنید. بعد از آنکه حوله را روی جای زخم گذاشتید

 

و خیسی آن را گرفتید با سشوار مفید خشک کنید. اگر جای زخم را خشک نکنید این احتمال وجود دارد که دچار عفونت شوید. اگر جای زخمتان قرمز یا متورم باشد یا درد در این ناحیه افزایش یافته باشد می تواند علامت بروز عفونت تلقی شود.

 

آب زیادی بنوشید
نوشیدن مایعات چندان می تواند به جبران آب از دست رفته بدن حین زایمان کمک کرده و همین طور مانع از بروز یبوست در شما شود. اگر خوردن مایعات چندان را دوست ندارید می توانید به غذایی‌هاي حاوی فیبر مثل میوه‌ها فکر کنید که سرشار از آب میباشند و می توانند ویتامین‌ها و مواد مغذی زیادی به بدن‌تان برسانند.

 

صندلی ننو از واجبات هست
 به گزارش پارس ناز یک صندلی یا ننو راحت و سبک برای روزهای اول داشته باشید تا بتوانید به آسانی کودک را بلند کرده یا سر جایش بگذارید. این وسیله کمک میکند که بنشینید و خیلی آرام وی را با پای‌تان تکان دهید و در عین حال به کارهای دیگرتان برسید. این صندلی برای مادری که تازه جراحی سزارین کرده بسیار مناسب هست.

 

بازگشت به کار
اگر میخواهید زودتر به کار بازگردید، از هر فرصتی برای برقراری ارتباط با نوزادتان و بازیابی توانایی بدنتان پس از زایمان بهره گیری کنید. اگر شغلتان نیازمند تحرک فیزیکی زیادی نیست، از هفته دوم پس از زایمان طبیعی و هفته سوم یا چهارم پس از سزارین می توانید به شغلتان بازگردید. اما از لحاظ روانی ممکن هست به زمان بیشتری نیاز داشته باشید.