پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

اگر این علائم را دارید فرد سالمی هستید

اگر این علائم را دارید فرد سالمی هستید

اگر این علائم را دارید فرد سالمی هستید

افراد سالم علامت هاي خاصی در اوضاع بدن و سلامت خود دارند, علایمی که می توانند شما را از عدم وجود مریضی ها مطمئن کنند. 

 

مو هاي قوی و براق

همانگونه که مو هاي شکننده و خشک و نازک میتواند علامت این باشد که مشکلی در بدن وجود دارد «مثلاً کم کاری تیروئید, استرس یا عدم جذب مواد مغذی», تصویر این قضیه هم راستگو هست: مو هاي تندرست هم علامت‌اي از بدن تندرست میباشند.مو هاي شما نمودار سلامت عمومی‌تان میباشند. مو هاي خوب و تندرست بستگی به توانایی بدن در رشد موهایی تندرست دارد,

 

درست مثل سلامت پوست و فولیکول‌ها. تغذیه‌ي خوب, برترین شرایط را برای داشتن موهایی قوی و براق فراهم میکند. تغذیه با عناصر کلیدی خوراکی مثل پروتئین, ویتامین‌ها و چربی‌هاي تندرست, در مو هاي شما بازتاب پیدا کرده و نشان میدهد که بدنتان قادر هست تمام مواد خوراکی خوب را جذب کند.

 

ناخن‌هاي محکم

علامت‌ي دیگری از سلامتی شما, ناخن‌هاي‌تان میباشند. رخداد‌هاي زیادی می تواند در ناخن‌ها روی بدهد که دلالت بر دشواری های سیستمی یا دشواری های پوستی دارد. درست همانگونه که استرس میتواند مو هاي‌تان را تحت تاثیر قرار بدهد, ناخن‌هاي‌تان هم فشارهای وارد بر بدنتان را افشا می کنند.

 

ناخن‌هایي با بستر صورتی که بد رنگی یا خطی در آن دیدن نشود, شکستگی و ترک نداشته باشد و ضعیف به نظر نیاید, همگی علائمی از اوضاع خوب سلامتی میباشند. تغییراتی که در ناخن روی میدهد می تواند بیانگر یک مریضی موضعی مثل قارچ یا علامتی از یک مریضی سیستمی مثل لوپوس یا کم خونی باشد.

 

دندان‌ها و لثه‌هاي تندرست

سلامت دهان و دندان هم معیاری برای سلامت عمومی هست. دندان‌هاي محکم و تندرست, لثه‌هاي صورتی که دچار التهاب نباشند, نقش مهمی در تندرست بودن بدن و بهداشت مناسب دهان دارند. دهان شما هم مثل سایر قسمت‌هاي بدنتان مثل پوست و روده‌ها, پُر از باکتری‌هاست که گرچه اکثر آن ها بی‌ضرر و یا حتی خوب میباشند. دفاع طبیعی بدن و رعایت بهداشت دهان و دندان مثلاً مسواک زدن هرروز و نخ دندان کشیدن, میتواند باکتری‌هاي زیان آور را بازرسی کند.

 

اما بدون رعایت بهداشت دهان و دندان, باکتری‌ها می توانند به سطحی برسند که منجر به عفونت‌هاي دهانی بشوند, مثل پوسیدگی دندان و مریضی‌‌هاي لثه. همین طور این احتمال وجود دارد که این باکتری‌هاي خشن, همراه با التهاب ناشی از مریضی شدید لثه که به آن پریودونتیتیس می گویند,

 

در ابتلا به سایر مریضی‌ها مثل مریضی‌هاي قلبی و عروقی نقش داشته باشد. ضمنا این عوارض برای زنان حامله مشکلاتی چون زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را به دنبال خواهد داشت. پس یادتان نرود مرتبا نخ دندان بکشید و به طور منظم هم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

دور کمر متناسب

خوشبختانه شاخص توده‌ي بدنی «BMI» معیاری برای تعیین سلامت نیست. شاخص توده‌ي بدنی, وزن بدن را نسبت به قد سنجیده و معمولاً برای ارزیابی مقدار چربی اضافی بدن فرد به کار برده میشود. تا چند سال پیش, شاخص توده‌ي بدنی معیاری بود که تندرست یا ناسالم بودن فرد را مشخص میکرد

 

اما در سال های جدید با دقت به نتایج مطالعات انجام شده, این معیار از اعتبار افتاد. مثلاً مطالعه‌اي که نتایج آن در نشریه‌ي بن المللی Obesity منتشر شد اعلام کرد بعد از آزمایش اوضاع سلامت قلب و عروق در رابطه با BMI, معلوم شد نیمی از افراد دچار اضافه وزن و 29 درصد از افراد چاق از لحاظ متابولیکی تندرست بودند. ضمنا بیش از 30 درصد از افراد با وزن ایده‌ آل, از نظر متابولیکی و قلبی مشکلاتی داشتند.

 

امروزه پزشکان اکثر به اندازه‌ي دور کمر بعنوان شاخصی از سلامتی تکیه میکنند. بنا بر تحقیق‌هاي جدید, گردهمایی چربی در ناحیه‌ي شکم, ریسک فاکتور بزرگ‌تری از صرفا اضافه وزن داشتن طبق استانداردهای BMI هست. مطالعه‌اي که در سال 2008 انجام شد نشان داد حتی در بین آنهایی که چاق یا دچار اضافه وزن تلقی نمی‌شدند,

 

دورِ کمرِ اکثر, مرتبط با احتمال اکثر مرگ زودرس بوده هست. به قول‌ي محققان دلیلش می تواند این باشد که چربی جمع شده در ناحیه‌ي کمر و شکم, نسبت به چربی زیر پوست, از لحاظ متابولیکی فعال‌تر بوده, بنابراین هورمون‌ها و سلول‌هایي ساخت میکند که بر بیوشیمی بدن تاثیر می گذارد. حتی در کسانی که BMI نرمال دارند, داشتن دور کمر چندان به این معنی هست که اکثر در معرض مریضی‌ها میباشند.

 

خواب کافی

همۀ‌ي ما میدانیم خواب کافی نداشتن چه عواقبی دارد. کمبود خواب, شما را در معرض مریضی‌هاي زیادی چون دیابت, افزایش وزن و مریضی قلبی قرار داده و حتی طول عمرتان را کوتاه میکند. داشتن خواب کافی و با کیفیت شبانه, برای عمر طولانی و تندرست ضروری هست. تحقیق‌هاي زیادی اثبات کرده هست که خواب, نقش اساسی در عملکرد سیستم ایمنی, متابولیسم, حافظه, یادگیری و سایر عملکردهای حیاتی دارد.

 

یک تئوری که طرفداران زیادی دارد این هست که خواب, فرآیند‌اي احیا کننده هست که به بدن اجازه میدهد خودش را ترمیم و بازیابی کند. شمار زیادی از عملکردهای احیاگر در بدن مثل رشد عضلات, ترمیم بافت, ساخت پروتئین و ترشح هورمون رشد, اساسا و در برخی موارد فقط هنگام خواب روی می دهند. بنابراین خواب کافی و احساس طراوت و انرژی داشتن بعد از بیدار شدن از خواب, علامت‌اي از سلامتی هست.

 

اجابت مزاج منظم

برای این که بدانیم درون بدن چه اتفاقی می‌افتد, راهی ساده‌تر از این که ببینیم چه چیزی از آن خارج می شود وجود ندارد! اجابت مزاج طبیعی, طیف گسترده‌اي دارد. سیستم دفع هر شخصی بر زمینه ترکیبی ا فاکتورهای متغیر و مداومش, ژنتیک, هیدارسیون, عادت‌هاي خوراکی, بهره گیری از دارو و اوضاع مریضی احتمالی,

 

کارکرد متفاوتی دارد. به جای این که نگران بشوید که آیا اوضاع دفع شما, معیارهای ایده آل لازم را دارد یا نه, بهتر هست به عملکردهای طبیعی سیستم دفع خودتان دقت کنید و این که فعالیت دفع بدن شما معمولاً چگونه هست.اگر متوجه تغییرات طولانی مدت شدید, باید شرایط را به دقت بررسی کنید. ضمنا اگر احساس درد یا علائمی قابل دقت داشتید,

 

وقت آن هست که به دکتر مراجعه کنید. برخی از علامت‌هایي که باید آن ها را جدی بگیرید شامل دیدن‌ي خون در مدفوع, یبوست ادامه دار یا استهال طولانی مدت می شود.

 

داشتن پشتیبانی اجتماعی

برخی از دیدنی‌ترین تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان داده که داشتن رفقا و یک شبکه‌ي حمایتی اجتماعی و فرصت‌هایي برای تعاملات, همگی برای شما خوب میباشند. داشتن پشتیبانی اجتماعی, بر سلامت روح و روان شما تاثیر میگذارد, اما تحقیق‌ها نشان می دهد که روی سلامت جسم شما هم تاثیر گزار هست.

اگر این علائم را دارید فرد سالمی هستید

طبق مطالعه‌اي که در نشریه‌ي «Health and Social Behavior» منتشر شده, کسانی که ارتباطات اجتماعی بیشتری دارند, در سنجش با آنهایی که تنهاتر میباشند تندرست‌ترند و اکثر عمر میکنند. این مطالعه دریافت روابط اجتماعی نه تنها تاثیر چشمگیری بر سلامت دارد, بلکه این رابطه‌ها و روابط, بر سلامت ذهنی, جسمی و رفتاری هم اثر میگذارند. اساسا همۀ‌ي جوانب سلامتی یک فرد, تحت تاثیر میزان تنهایی یا برعکس میزان تعاملات اجتماعی, رفقا و روابط تندرست اوست.

 

اکنون این سوال مطرح می شود که چرا ارتباطات اجتماعی, چنین تاثیر بزرگی بر سلامت عمومی ما دارند؟ رابطه‌هاي اجتماعی کمک میکنند تا از میزان استرس کم شود. استرس چندان میتواند عروق کرونری, عملکرد روده‌ها, تنظیم انسولین و سیستم ایمنی را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

 

ضما مطالعات نشان داده مسئولیت پذیری و مراقبت از یکدیگر, ترشح هورمون‌هاي کاهنده‌ي استرس را بیشت می کند. همین طور تحقیق‌ها نشان داده که طیفی از فعالیت‌ها که در دسته‌ي پشتیبانی‌هاي اجتماعی قرار میگیرند, از داوطلب شدن برای کمک گرفته تا نصیحت کردن و ابراز محبت, برای سلامتی خوب میباشند.

 

اوضاع زبان; علامتی که اغلب نادیده گرفته می شود

خیچ جایگزینی برای تشخیص پزشکی وجود ندارد, اما اگر می خواهید مشاهده نمایید شام شب قبل را چقدر هضم کرده اید یا بدنتان چگونه با استرس رویارویی میکند, بهتر هست از سراغ زبان‌تان بروید چون حرف‌هاي زیادی برای گفتن دارد! مثلاً اگر نوک زبان‌تان قرمز باشد, علامت این هست که قلب, ذهن و احساسات شما برانگیخته شده هست.

 

قرمزی نوک زبان معمولاً همراه با علائمی چون بیخوابی, تپش قلب, پریشانی و ذهن ناآرام هست. سایر علائم مربوط به زبان شامل پوششی ضخیم مخصوصا در انتهای زبان می شود که نشاندهنده‌ي این هست که گوارش شما عملکرد بهینه ندارد و جای دندان در طرفین زبان نشاندهنده‌ي کم انرژی بودن, گوارش تنبل, مدفوع بی‌شکل و نشخوار فکری هست.

 

میتوانید از زبان‌تان بفهمید چه کارها یا تغییراتی لازم هست انجام دهید و سپس تغییرات زبان خود را در واکنش به عادت‌هاي جدید تندرست‌تان مشاهده نمایید.

 

رژیم خوراکی سرشار از میوه‌ها, سبزی‌ها و چربی‌هاي تندرست

امروزه رقابت‌هاي زیادی بر سر پیشنهاد‌هاي خوراکی جورواجور و انواع رژیم‌هاي خوراکی وجود دارد, اما یک چیزی که همه ي بر سر آن توافق دارند, اهمیت میوه‌ها و سبزی‌ها و چربی‌هاي تندرست هست. مصرف منظم میوه‌ها و سبزی‌ها, فشار خون را کاهش داده, ریسک مریضی‌هاي قلبی و سکته‌ي مغزی را پایین می‌آورد,

 

از برخی از انواع سرطان‌ها جلوگیري می کند, ریسک دشواری های گوارشی را کم میکند و تاثیرات بسیار مثبتی بر قند خون دارد. تنوع و کمیت هر دو مهم میباشند زیرا هر محصولی, خواص خاص خودش را دارد. هیچ میوه یا سبزی نیست که به تنهایی تمامی مواد مغذی مورد نیازتان را داشته باشد. بنابراین خیلی مهم هست که از طیف گسترده‌اي از میوه‌ها و سبزی‌ها بهره گیری کنید.

 

اگر تغییر رژیم خوراکی‌تان برای‌تان خیلی سخت هست خوشبختانه می توانید فقط با اضافه کردن کمی اکثر غذای تندرست به رژیم خوراکی فعلی‌تان, حتی طی یک دوره‌ي یک ساله, از تاثیرات مثبت آن بهره‌ مند شوید, یعنی نیازی نیست تمام عادت‌هاي خوراکی‌تان را در عرض چند روز یا چند هفته متحول کنید.

 

پس فکر نکنید حتماً باید تمام مواد خوراکی موجود در منزل‌تان را با غذا هاي تندرست جایگزین کنید; تنها کافیست اندکی میوه و سبزی به رژیم روزمره‌ي خود بیفزایید تا تغییری بزرگ ایجاد کنید.

 

علائم حیاتی نرمال

خوشبختانه بازهم نیازی نیست جلسات زیادی در باشگاه یا روی تردمیل عرق بریزید تا تندرست محسوب شوید. رهنمون‌هاي فیتنس پایه شامل 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط, حداقل 5 بار در هفته هست. پزشکان نیز بررسی میکنند که آیا فرد, سطح قابل قبولی از فیتنس دارد یا نه که شامل چیزهایی مثل

 

توانایی پیاده روی یک مایل در 15 دقیقه, حمل دو کیسه‌ي خرید از فروشگاه تا خودرو و بالا رفتن از پله‌ها بدون دراز کشیدن می شود.ضمنا با بررسی فشار خون, تپش قلب و سرعت تنفس فرد می توان فهمید سیستم بدن او تا چه حد خوب کار می کند.

 

اهمیت دادن به سلامت روحی و روانی

مدیریت سلامت روحی و روانی هم یک علامت کلیدی دیگر از تندرست بودن هست. سلامت روحی و سلامت جسمی, به شدت با هم در رابطه میباشند. شواهد نشان داده که اختلالات روحی, که اکثر شامل افسردگی می شود, رابطه تنگاتنگی با احتمال, وقوع, مدیریت, ترقی و عواقب مریضی‌هاي مزمن جدی و سایر عوارض مثل دیابت, فشار خون بالا, سکته مغزی, مریضی قلبی و سرطان دارد.

 

افسردگی و مریضی‌هاي مزمن جسمی رابطه دو طرفه دارند: نه تنها شمار زیادی از مریضی‌هاي مزمن موجب افزایش احتمال افسردگی میشوند بلکه افسردگی هم احتمال برخی از مریضی‌هاي مزمن جسمی را اکثر میکند.

 

با تغذیه‌ي روح و روان‌تان, سلامت جسم‌تان را هم ارتقا می دهید. اهمیت دادن به سلامت روانی, مخصوصا همراه با ورزش, مدیریت استرس با مدیتیشن و یوگا و تنفس عمیق, و کار کردن با یک درمانگر ماهر, عادت‌هایي میباشند که با وارد کردن‌شان در سبک زندگی‌تان میتوانید از سلامت جسمی‌تان نیز پشتیبانی کنید.

 

به سلامتی شما!

اکثر افراد وقتی کوشش دارند تغییرات مثبت و سالمی در زندگی‌شان ایجاد کنند, احساس اغتشاش میکنند. اگر احساس کردید لازم هست تغییراتی ایجاد کنید, بهتر هست روندی آهسته را در پیش بگیرید. اضافه کردن چیزهایی که احساس خوب به شما می دهند, حتی یک تکه میوه همراه با ناهار یا یک پیاده روی یا تماس با یک دوست,

 

می تواند تاثیراتی بسیار بزرگ‌تر از آن چه تصور میکنید برجا بگذارد. طبق شرایط و موقعیت و منابع خودتان, برترین گزینه‌ها را بکنید تا پیروزی‌هاي بزرگ حاصل شود.

 

 

Loading...
a
عکس خفن پارتی | 65 پسر و دختر نیمه برهنه مشهدی در پارتی مختلط
عکس خفن پارتی | 65 پسر و دختر نیمه برهنه مشهدی در پارتی مختلط
مشاهده بیشتر