پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

با خواص ضد پیری قارچ آشنا شوید

با خواص ضد پیری قارچ آشنا شوید

با خواص ضد پیری قارچ آشنا شوید 

قارچ خاصیت هاي ضدپیری دارد، این ماده غذایی که مصرف زیادی در آشپزی ایرانی نیز دارد خاصیت هاي خوب دیگری نیز دارد. یکی از اتفاقاتی که با افزایش سن در بدن رخ می دهد، فعال شدن رادیکال‌هاي آزاد هست. رادیکال‌هاي آزاد اتم‌هاي اکسیژنی میباشند که الکترون جفت نشده دارند و به همین علت واکنش‌پذیری بالایی دارند تا بتوانند نقصی الکترونی خود را تکمیل کنند.

 

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در بررسی‌هاي خود متوجه شدند مقادیر بالایی از دو نوع آنتی‌اکسیدن در قارچ وجود دارد که در رویارویی با پیری نقش مؤثری دارندبه گزارش گیزمگ، “ارگوتیونین”«Ergothioneine» و “گلوتاتیون”« glutathione» دو آنتی‌ اکسیدانی میباشند که محققان معتقدند نقش مهمی در اساس رویارویی با پیری و مریضی‌هاي مرتبط با آن ایفا می کنند.

 

در مطالعه اخیر محققان دانشگاه پنسیلوانیا، مشخص شده هست که مقادیر زیادی از این دو ترکیب در قارچ‌هاي غذایی وجود دارد و خبر خوب این هست که این ترکیبات با قرار گرفتن در معرض حرارت تغییر ماهیت نداده و حفظ می‌شوندیکی از اتفاقاتی که با افزایش سن در بدن رخ می دهد، فعال شدن رادیکال‌هاي آزاد هست.

 

رادیکال‌هاي آزاد اتم‌هاي اکسیژنی میباشند که الکترون جفت نشده دارند و به همین علت واکنش‌پذیری بالایی دارند تا بتوانند نقصی الکترونی خود را تکمیل کنند.رادیکال‌هاي آزاد برای یافتن الکترون مورد نیاز خود به سلول‌ها، پروتئین‌ها و حتی DNAها صدمه میرسانند.

 

پروفسور “رابرت بیلمن”«Robert Beelman»، محقق این پروژه گفت: ارگوتیونین و گلوتاتیون موادی میباشند که می توانند با روند فعالیت رادیکال‌هاي آزاد رویارویی کنند و در بدن نیز وجود دارند، اما با افزایش سن میزان آن ها کاهش یافته و مریضی‌هایي نظیر سرطان، مریضی‌هاي قلبی و عروقی و آلزایمر ایجاد می شوند.

 

وی افزود: بنابراین رساندن این آنتی‌اکسیدان‌ها به بدن می تواند در مهار این مریضی‌ها کمک قابل توجهی کند و هیچ منبعی بهتر از قارچ برای دستیابی به این مواد وجود ندارد.”بیلمن” و تیمش بیش از 13 مدل قارچ را بررسی کردند و متوجه شدند که در تمام انها حجم بسیار بالایی از این دو آنتی اکسیدان دیدن میشود.

 

نکته قابل دقت این بود که در هر مدل قارچی که یکی از این ترکیبات میزان بالایی داشت، آنتی اکسیدان دیگر نیز حجم قابل توجهی داشت و محققان اعلام کرده‌اند که به صورت میانگین مصرف هرروز پنج شماره قارچ میتواند نقش بسزایی در پیشگیري از ابتلا به مریضی‌هاي عصبی نظیر پارکینسون داشته باشد.

 

گلوتاتیون یک ترکیب پروتئینی کوچک هست که از سه آمینو اسید سیستئین، اسید گلوتامیک و گلیسین ساخته شده‌هست. به علت بهره گیری از سه آمینو اسید در ساختار این پروتئین به آن تری پپتید هم میگویند.در این پروتئین، بین گروه آمینی آمینو اسیدسیستئین که به طور معمول به آمینو اسیدگلیسین متصل هست، با گروه کربوکسیل زنجیره اسید گلوتامیک یک پیوند پپتیدی غیر معمول وجود دارد.

 

این ماده به طور طبیعی در کبد انسان بر اثر ترکیب این سه اسید آمینه به وجود می آید. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدانت قوی هست و باعث محافظت اجزای مهم سلولی در مقابل واکنش با گروه‌هاي عاملی اکسیژن‌دار مثل رادیکال‌هاي آزاد و پراکسیدها میشود. ترکیبات سمی دارای رادیکال آزاد، معمولا با گلوتاتیون ترکیب شده و از بدن خارج میشوند.

 

ارگوتیونین نیز ترکیبی آلی با فرمول «C9H15N3O2S» هست که با رادیکال‌هاي آزاد واکنش میدهد و فعالیت‌هاي ویرانگر انها را بی‌اثر می کند.

 

 

Loading...
ختنه دردناک دختران جوان + عکس
ختنه دردناک دختران جوان + عکس
مشاهده بیشتر