پارس ناز پورتال

تبلیغات

بهترین راهکارهای افزایش انگیزه تحصیلی فرزندان

بهترین راهکارهای افزایش انگیزه تحصیلی فرزندان

بهترین راهکارهای افزایش انگیزه تحصیلی فرزندان 

بعضی از فرزندان میباشند که تمایلی برای درس خواندن از خود نشان نمی‌دهند، با دادن جایزه و یا حتی تنبیه کردن به سمت درس نمی آیند. هر پدر و مادری آرزو دارد فرزندش در امر تحصیل پیروز باشد و از این که ببینند فرزندشان علاقه چندانی به تحصیل ندارد نگران و دلواپس میشوند. علاوه براین تعداد زیادی از والدین علاقه‌مندند بدانند چه عواملی به انگیزه دانش‌ آموز کمک می‌ کند

 

تا با علاقه و انگیزه بیشتری به تحصیل خود ادامه دهد. این عوامل چیست و چطور می توانیم چنین شرایطی را مهیا کنیم؟

 

چطور به انگیزه تحصیلی فرزندمان کمک کنیم
انگیزه تحصیلی به عوامل گوناگونی بستگی دارد. از جمله روابط کودک و نوجوان با والدین، همسالان، معلمان تاثیر عمیقی بر میزان پیشرفت تحصیلی آنان دارد. تایید شدن از سوی معلمها و همسالان برای دانش‌آموز مهم هست. در دوره ابتدایی کودکان اکثر مایلند والدین خود را شاد کنند. در دوران بلوغ تایید همسالان اهمیت زیادی دارد

 

و انگیزه‌ و نیاز به پیشرفت با دقت به اهداف تحصیلی می توانید نقش پررنگ یا کمرنگتری به خود بگیرد. اضافه بر این شرایط محیطی مثل تعطیلات نوروزی و مسافرتها می‌ تواند دانش‌آموز را به امر تحصیل کمی بی‌علاقه کند که طبیعی هست اما نیازمند حمایتهای والدین و ایجاد شرایط مساعد برای مطالعه می‌باشد. همین طور تجارب پیروز و شکست دانش‌آموز

 

در امر تحصیل بر باورهای او درمورد تواناییها، قابلیتها و ضعفها از نکات کلیدی مهم برای ادامه تلاش، کوشش و انگیزه تحصیل هست. در قسمت پایین به بررسی هر کدام از این موارد می‌پردازیم:

 

والدین
خانواده نقش بسزایی در انگیزه تحصیلی کودک و نوجوان دارد. اوضاع خانوادگی، نوع پرداختن به تربیت بچه‌ها، کسب تجربیات خاص در محیط منزل موثر هست. به عنوان مثال والدینی که به اهمیت دخالت در تربیت فرزندان خود آگاه‌ترند و محیط منزل را برای اینوع کارها آماده‌تر می کنند فرزندان با انگیزه‌تر میباشند تا خانواده‌هاي که درگیر مسائل خودشانند.

 

خانواده‌هاي پیروز تر در تربیت فرزندان سعی می کنند از روش هاي بهره گیری کنند تا محیط مساعدی برای فرزند ایجاد کنند منجمله این که:

 

1- میزان حمایت چه مقدار باشد و چه مقدار تلاش را با دقت به تواناییها و نقاط ضعف فرزند برای او مدنظر قرار دهند.

 

2- محیط امن عاطفی و صمیمی برای او ایجاد میکنند که فرزند هدفها و ارزشهای والدین را مهم شمارد و والدین خود را از نظر سخت‌کوشی و مداومت در انجام کارها الگو قرار دهد.

 

3- والدین با تجربه‌هاي ناب آموزشی و عادتهای مناسب مثل کتابخوانی از دوران کودکی علاقه و اشتیاق به تحصیل را در او بیدار نگه می‌دارند.

 

همسالان
همسالان از طریق مقایسه‌ي توانمندیهای اجتماعی و یادگیری بر انگیزه‌هاي یکدیگر تاثیر میگذارند. دانش‌آموزانی که در جمع همسالان پذیرفته‌تر میباشند و مهارتهای برقراری ارتباط بیشتری دارند معمولا در مدرسه هم بهتر عمل میکنند. همسالان از طریق بحث و گفتگو چیزهای زیادی به یکدیگر می‌آموزند. ارتباط با همسالان جنبه‌هاي منفی و مثبت زیادی دارد

 

از جنبه‌هاي مثبت این هست اگر گروه همسالان افراد موفقی باشند تاثیر مثبت و عمیقی بر یکدیگر دارند و موجب رشد انگیزه هاي تحصیلی، اعتماد به نفس و کشف اکثر قابلیتهایشان هست. گرچه تصویر آن هم می توانید نتیجه منفی داشته باشد.

 

معلمان
یکی از افراد بسیار مهم برای انگیزه تحصیلی دانش‌آموز، معلم هست. دانش‌آموزانی که در تحصیل موفقیت چندانی ندارند، نسبت به معلم و تکالیف بدبین میباشند و علاقه چندانی به انجام آن ندارند در نتیجه از طرف معلم هم مورد انتقاد قرار میگیرند. زمانی دانش‌آموز در جهت شایستگیهای خود اقدام میکند که احساس موفقیت در او ایجاد شود و حمایتهای معلم و والدین را به طور همزمان داشته باشد.

 

ضروری هست، معلم فعالیتهای برانگیزنده علاقه و تلاش در کلاس مطرح کند و محیطی صمیمی و پر از حمایت داشته باشد و فعالیتهای معنادار برای آنان مطرح کند و والدین را در کار تحصیل و تربیت فرزندان دخالت دهد و اوضاع تحصیلی دانش آموز را به طور مرتب به اطلاع آنان برساند تا والدین در فعالیتهای یادگیری فرزند خود دخالت و کنترل بیشتری داشته باشند و دانش آموز به پیشرفت تحصیلی بالاتری نائل آید.

 

دانش آموز
 به گزارش پارس ناز تجارب مملو از موفقیت و شکست دانش آموز تاثیر بسزایی در انگیزه تحصیلی او دارد. گاهی فرزند شما بدلیل شکستهای متعددی که در امر تحصیل داشته، احساس درماندگی و ناتوانی دارد. بسیار مهم هست وی را در معرض موفقیتهای به مرور و گام به گام قرار دهید و در این مسئله با مدرسه و معلم او هماهنگ باشید تا بتدریج احساس توانایی در او ایجاد شود.

 

در چنین شرایطی در تفکر او عدم اطمینان به توانایی و قابلیتهای خود وجود دارد که در هنگام گفتگو و کار کردن با فرزندتان باید عدم موفقیتها را به عدم تلاش نسبت دهید و او به این بینش برسد که عدم موفقیت بدلیل نداشتن تلاش او بوجود آمده هست نه به علت عدم توانایی. همین طور در هر اساس که توانایی و تلاش نشان می‌ دهد آنرا مدنظر قرار دهید تا به توانایی خود اعتماد و اطمینان بیشتری پیدا کند.

 

در نهایت در مورد کم‌کاریهای و کمبود انگیزه‌هاي تحصیلی فرزندتان آرامش خود را حفظ کنید و با بدست آوردن بینش درمورد علل مشکلات در جهت رفع آن تلاش کنید.

 

 

همخوابی این مرد با دختر 32 ساله پولدار تهرانی و کلاه برداری
همخوابی این مرد با دختر 32 ساله پولدار تهرانی و کلاه برداری
مشاهده بیشتر