پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

بهترین روش ها برای داشتن آرامش در شرایط بحرانی

بهترین روش ها برای داشتن آرامش در شرایط بحرانی

بهترین روش ها برای داشتن آرامش در شرایط بحرانی 

تقریباً همه ي ما در شرایط دشوار و بحرانی کنترل اعصاب خود را از دست می دهیم و بر خود ما تسلط کافی را نداریم که می تواند به ضررمان تمام شود. اینروزها همۀ کلی دغدغه و خواهش دارند اما مهم ترین چیزی که همه ي می‌خواهند این هست که روز آرامی را سپری کنند.

 

هرچند اینکار گاهی اوقات غیرممکن میشود و ناخودآگاه خشم و بی‌قراری در درون ما رخنه میکند و حتی روی جوانب گوناگون زندگی ما تاثیر می‌گذارد. اما خبر مفید این هست که راهکارهایی وجود دارند که با بهره‌گیری از آن ها میتوانید احساسات‌تان را تحت بازرسی خودتان درآورید, کارهای بیشتری را به انجام برسانید, بهتر با دیگران رابطه برقرار کنید و زندگی پربارتری داشته باشید.

 

۱.کوشش کنید همه ي چیز را به فاجعه تبدیل نکنید

گاهی اوقات ما وضعیت را پیچیده‌تر و بزرگتر از انچه که واقعا هست میکنیم. وقتی با مشکلی رو به رو هستید از بزرگ کردن آن بپرهیزید. گاهی اوقات از گفتن کلمات و جملات دلگرم کننده مانند من میتونم از پسش بربیام, چیز بزرگی نیست و من زورم به اکثر ازاینام میرسه بهره گیری کنید. احتمالا قدری عجیب بنظر برسد, اما چنین جملاتی واقعا در روان و ذهن شما تاثیرگذاشته و کاری که می‌خواهید انجام دهید را برای شما تسهیل می کنند.

 

۲. گذشته از گفتگو کردن راجع به آن, فکر کنید

دشواری های‌تان را فوری توضیح ندهید یا در شبکه‌هاي اجتماعی پستش نکنید. سریع آن را با دوست‌تان در بین نگذارید. صبر کنید کمی دشوار در خودتان حل شود و آن را هضم کنید; چراکه گاهی اوقات رفقا ممکن هست بیش از اندازه با شما همدردی و ابراز نگرانی کنند و این باعث میشود که به نگرانی و ترس‌هاي شما دامن زده و دغدغه‌ي ذهنی‌تان بیش از پیش شود.

 

۳. از تصورات و استعاره‌هایي که به آرام شدن شما کمک می کنند بهره گیری کنید

مثلاً می توانید دشواری های را به شکل یک گره در نظر بگیرید که هرچه آن را اکثر می کشید, سفت‌تر و پیچیده‌تر می شود, اما وقتی تمرکز کرده و آرامش‌تان را حفظ می کنید میتوانید به برترین راه آن را شل و بعد هم باز کنید. یا مثلاً می توانید به شخصی که خیلی محکم و با اراده هست فکر کنید و تصور کنید که اگر او به جای شما در چنین شرایطی بود چه می کرد.

 

۴. حواستان به چیزهایی که موجب تشدید خشم و غضب‌تان میشود باشد

آیا شرایط خاصی وجود دارند که همه ي وقت موجب میشوند شما آرامش‌تان را از دست دهید؟ مثلاً روزهای خاصی, سطح استرس خاصی و حتی میزان قند خون خاصی. وقتی فضا خیلی شلوغ پلوغ و پر سر و صداست اکثر اعصابتان خورد میشود یا وقتی بیش از اندازه ساکت هست؟

 

وقتی چنین چیزهایی را بدانید, بدانید که چه شرایطی اکثر این حالات شما را تشدید میکند, کوشش میکنید از آن شرایط اجتناب کنید و این کمک شایانی به خراب نشدن روز شما میکند.

 

۵. بدانید که شما می توانید احساسات‌تان را بازرسی کنید

به وقت‌هایي فکر کنید که شما با موفقیت توانستید آرامش خودتان را در یک شرایط خوفناک حفظ کنید. مثلاً احتمالاً وقتی بوده که میخواستید سر همسر یا فرزندتان داد بزنید اما یکدفعه زنگ در به صدا در‌می آید و شما مجبور میشوید حالت‌تان را عوض کنید;‌پس در نظر داشته باشید که شما می توانید اینکار را کرده و بر خشم‌تان غلبه کنید, فقط کافی هست که بهانهٔ آن را برای خودتان جور کنید.

 

۶. محیطی آرام برای خودتان ایجاد کنید

اگر یک موسیقی آرام شما را تسکین می دهد از آن بهره گیری کنید. اگر سکوت شما را تسکین می دهد قدری زمان در سکوت صرف کنید. احتمالا حتی بخواهید کمی نورها را کم کرده و به جا آن شمع روشن کنید. وقتی از سرکار به منزل می آیید, گذشته از تعامل با دیگران به خودتان فرصتی بدهید

 

که ذهنتان را آرام کنید;‌مثلاً چند لحظه درماشین بنشینید و نفس عمیق بکشید یا مثلاً بعد از درآوردن کفش‌هایتان یک لیوان آب بنوشید. اگر این کارها را برای خودتان تبدیل به عادت کنید احتمالا دیگر کسی را به دلیل حال مشوش و ذهن درگیرتان اذیت نمیدهید.

 

۷. حواستان به چیزهای مهم باشد

حواستان باشد که به اندازه بخوابید و به اندازه‌ي کافی پروتئین, ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید. مثلاً بعضی‌ها میباشند که وقتی قند خونشان پایین می آید اعصابشان خورد می شود, پس حواستان از لحاظ فیزیکی هم به خودتان باشد. همینطور ورزش را هم در برنامهٔ کاری خود قرار دهید.

 

کمی نرمش یا ورزش هرروز به شما کمک میکند که کمی خودتان را خالی کرده و از پریشانی رهایی پیداکنید. همین طور از خوردن چندان کافئین و شکر پرهیز کرده و کوشش کنید آب بیشتری بنوشید. آب معجزه می کند.

 

۸. بر ذهن و روح‌تان تمرکز کنید

بسته به دین و آئینی که دنبال می کنید, می توانید در کلاسهای مدیتیشن یا در مراسم نیایش شرکت کنید یا این که حتی میتوانید با کمی مطالعه و کسب اطلاعات خودتان یوگا کار کنید.

 

۹. حواس خودتان را پرت کنید

بجای خودخوری کوشش کنید یک کار دیدنی و سرگرم کننده انجام دهید. کوشش کنید بخندید, یک فیلم کمدی نگاه کنید یا پیج‌هاي خنده‌دار اینترنتی را چک کنید. وقتی به خنده باشید, حفظ آرامش برایتان آسان‌تر میشود.

 

۱۰. مرخصی بگیرید

همه ي وقت وقتی سخت مبارزه می کنید که مرخصی احتیاج ندارید, دقیقا به مرخصی احتیاج دارید . اما اگر خودتان را محبور کنید که یک روز مرخصی بگیرید, آرام‌تر,‌مطمئن‌تر و پر از ایده‌هاي تازه می شوید.

 

۱۱. تنفس را فراموش نکنید

ما همۀ وقت} به کودکان نحوهٔ نفس عمیق کشیدن را یاد میدهیم, اما باید یادتان باشد که این فقط برای کودکان نیست و روی همۀ پاسخ میدهد. نفس عمیق کشیدن اکسیژن بیشتری به مغرتان می‌رساند و کمی به شما فرصت میدهد که شرایط را بهتر ارزیابی کرده و بازرسی خودتان و احساسات‌تان را بدست بگیرید. فقط کافی هست یک نفس عمیق بکشید, چند ثانیه نگه دارید و سپس آن را بیرون دهید.

 

۱۲. نقل قول‌هاي آرامشبخش بخوانید

این روزها این نقل قول‌ها, دیالوگ‌ها یا جملات قصار بسهولت در اینترنت در دسترس میباشند; به همین علت بد نیست گاهی اوقات نگاهی به انها انداخته و مقداری تعمق کنید.

 

Wayne Dyer میگوید;

«یک ذهن آرام, ذهنی که متمرکز شده و میتواند جلوی خودش را بگیرد که به دیگران آسیب نزند, قوی‌تر ار هر نیروی فیزیکی‌اي در دنیا هست.

 

Paramahansa Yogananda میگوید;

«آرام و متین بمانید و همۀ وقت} خودتان را تحت کترل داشته باشید, پس از آن خواهید دید که کنار آمدن با وضعیت چقدر برایتان آسان‌تر میشود.

 

 

Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
خواستگاری که 80/000 بار جواب رد شنیده است +عکس و خبرهای داغ جذاب
خواستگاری که 80/000 بار جواب رد شنیده است +عکس و خبرهای داغ جذاب
مشاهده بیشتر