پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

بهترین پیشنهادها برای کاهش تشنگی روزه داران

مجموعه : ماه رمضان
بهترین پیشنهادها برای کاهش تشنگی روزه داران

بهترین پیشنهادها برای کاهش تشنگی روزه داران 

اگر ماه رمضان در فصول تابستان و بهار قرار گیرد کمی تحمل تشنگی برای روزه داران مشکل خواهد شد که برای کاهش تشنگی باید کارهایی انجام داد. نوشیدن آب چندان بین غذای سحری، به امید جلوگیري از تشنگی در طول روز اشتباه هست، زیرا باعث رقیق شدن شیره معده و در نتیجه نفخ و اختلال در هضم می‌شود.

 

پیشنهاد میشود برای فراهم سازی آب لازم، از حدود یک ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت گذشته از سحر، حداقل 6 لیوان آب بنوشید. دقت داشته باشید که از خوردن چای پررنگ، قهوه، کاکائو و موادی که باعث دفع اکثر آب «به خاطر مدر بودن» از بدن میشوند «به خصوص در هنگام سحر» پرهیز کنید.

 

پیشنهادی برای کاهش تشنگی

– مزرعه اي را در نظر بگیرید که در کنار یک رودخانه پُر آب هست. برای اینکه بتوانیم این مزرعه را به صورت دائم آبیاری کنیم و از حملات احتمالی آب در فصول گوناگون درامان نگه داریم، سدی مقابل آب می‌زنیم تا بتوانیم آب را مهار کرده و با ایجاد روزنه هایي در سد به صورت دائم و بازرسی شده مزرعه مان را آبیاری کنیم.

 

– در ماه مبارک رمضان نیز باید سدی در بدن مان بسازیم که بتوانیم آب و مواد خوراکی راکه در سحری مصرف کرده ایم، به صورت یکنواخت و مداوم در طول روز به قسمت هاي گوناگون بدن مان برسانیم. اینکار را می‌توانیم با مصرف مواد خوراکی پر فیبر «سبزیجات و میوه ها» انجام دهیم.

 

– مصرف میوه و سبزی باعث میشوند آنزیم هاي گوارشی به تدریج روی مواد خوراکی اثر کنند. همین طور با کاهش سرعت جذب مواد خوراکی باعث میشوند که بدن به آهستگی و در فرصت مناسب به جذب مواد خوراکی اقدام کند تا هم دچار خستگی کمتری شود و هم از افزایش ناگهانی قند خون و ترشح انسولین بالای بعد از آن جلوگیري کند.

 

بنابراین پیشنهاد می‌شود در هنگام سحر از مواد خوراکی پر فیبر مثل سبزیجات و میوه ها بهره گیری کنید، زیرا میوه ها منبع سرشاری از فیبر میباشند و قند موجود در میوه ها در حالت خالص و بدون فیبر نیز دیرتر از قندهای ساده جذب می‌شود که این امر سبب می‌گردد، فرد دیرتر احساس گرسنگی کند.

 

– مواد خوراکی پر فیبر آب زیادی را در خود جذب کرده و بدن می‌تواند آب را به آهستگی جذب کند و کمتر احساس تشنگی ایجاد میشود.

 

– یکی از مکانیسم هاي احساس گرسنگی، خالی بودن معده هست. فیبرها سرعت حرکت مواد خوراکی را نیز کاهش میدهند و این مسئله باعث میشود که احساس گرسنگی دیرتر شروع شود.

 

– مصرف آب به مقدار فراوان در وعده سحری و همراه با غذا پیشنهاد نمیشود، زیرا باعث رقیق شدن اسید و آنزیم هاي گوارشی شده و اختلال در روند هضم را باعث میشود.

 

وعده سحری

+ از مواد خوراکی که دارای قندهای مرکب «مثل میوه ها» میباشند، اکثر بهره گیری شود.

+ از غذا هاي حاوی فیبر «سبزیجات و میوه ها» اکثر بهره گیری شود.

× از مواد خوراکی سرخ شده، پر چرب و شیرین پرهیز گردد.

+ از غلات و حبوبات به میزان دلخواه بهره گیری شود.

× مصرف بیش از حد گوشت قرمز پیشنهاد نمی‌شود.

× مصرف آب گذشته از شروع سحری و در میان وعده هاي خوراکی پیشنهاد نمیشود.

× مصرف غذا هاي حاوی ادویه، کله پاچه و سیرابی پیشنهاد نمیشود.

 

وعده افطاری و شام

+ شروع افطاری باید با چند عدد خرما و مقداری آب ولرم یا شیر ولرم باشد.

 

× مصرف بیش از حد مواد خوراکی چرب و شیرین سبب تشنگی و به دنبال آن مصرف چندان آب میشود، در نتیجه با کاهش غلظت اسید و آنزیم هاي گوارشی مواجه شده که موجب اختلال در هضم و جذب مواد خوراکی می‌شود.

 

+ سعی شود بین وعده افطار و شام فاصله اي وجود داشته باشد.

 

 

Loading...

مطالب جنجالی سایت

عکسهای خفن الکسیس | بلدل بازیگر خانم آمریکایی با همسرش
عکسهای خفن الکسیس | بلدل بازیگر خانم آمریکایی با همسرش
مشاهده بیشتر