پارس ناز پورتال

تبلیغات

وقتی افراد به استفاده از بوتاکس معتاد می شوند

وقتی افراد به استفاده از بوتاکس معتاد می شوند

وقتی افراد به بهره گیری از بوتاکس معتاد می شوند 

بعضی از خانم ها میباشند که به تزریق بوتاکس روی صورت خود به نوعی عادت کرده اند و اعتیاد روانی در ذهن آنان بوجود آمده هست.تعداد زنان 19 تا 34 ساله‌ای که جراحی زیبایی داشته‌اند از سال 2011 تاکنون 41 درصد افزایش داشته هست. همین طور روی‌آوردن مردان به بوتاکس رو به فزونی هست. امروزه مردان ۱۰درصد از جمعیت کاربران این خدمات را تشکیل مي‌دهند.

 

مطالعه‌ای قابل‌دقت و تازه درمورد بهره گیری از بوتاکس در ایالات امریکا نشان داده هست که بعضی زنان از اعتیاد کراک‌گونه به بوتاکس در رنج‌اند چراکه هربار مي‌خواهند بهتر از درمان‌هاي پیشین باشند.

وقتی افراد به استفاده از بوتاکس معتاد می شوند

متخصصان پوست تعداد زیادی از خانم‌هاي جوان‌تر را متقاعد مي‌کنند که این دارو مانع تشکیل چروک مي‌شود ماده‌ای از مشتقات سم بوتولینوم که کشنده‌ترین سم عصبی دنیا هست. اما دانا برکوویتس 38 ساله استاد مطالعات جنسیتی در دانشگاه ایالت لوئیزیانا که خودش هم بوتاکس کرده هست در کتابش با عنوان ملت بوتاکسی

 

تغییر چهرۀ ایالات امریکا۱ بحث مي‌کند که این توقع ناشی از درکی نادرست از توانایی بوتاکس هست که به مراجعه‌هاي متواتر به جراح پلاستیک مي‌انجامد.او به آبزرور گفت بوتاکس هم پیشگیرانه هست و هم نه کمی پیچیده هست. این سم عصبی را به ماهیچه‌هاي صورتتان تزریق مي‌کنید تا مانع حرکت آن‌ها شوید. اگر نتوانید احساساتتان را برای دوره‌هاي طولانی بیان کنید بعضی خطوط خاص صورت تشکیل نمی شوند.

 

بااین‌همه ي مسئله اینجاست که اثر بوتاکس فقط چهار تا شش ماه مي‌ماند بنابراین زمانی که آن خطوط را دوباره بر چهره‌تان مشاهده نمایید باز مراجعه مي‌کنید. زنانی که من با آن‌ها گفت و گو کرده‌ام در‌باره اعتیادآوربودن این عمل صحبت کردند. یکی گفت برایش مثل کراک بود. برکوویتس مي‌افزاید مشکل من این هست که پزشکان با هدف‌گذاری روی زنان جوان‌تر در تلاش‌اند مشتریان مادام‌العمر ایجاد کنند.

 

او هم‌زمان با پژوهش برای کتابش مطلب‌هاي مجله‌هاي بسیاری را خواند که گفته‌هاي متخصصان پوست، جراحان زیبایی و کارشناسان زیبایی را دربارۀ ویژگی‌هاي پیشگیرنده بوتاکس و روش آغاز زودهنگام مصرف نقل مي‌کردند. این گزاره‌ها شامل مواردی ازاین‌دست بود اتاقتان را پیش از آنکه خیلی کثیف شود، تمیز کنیدبه‌گفتۀ برکوویتس این بازاریابی کار تبلیغات نیست این اتفاق به‌شیوه‌ای بسیار موذیانه‌تر رخ مي‌دهد.

 

کاربرد آرایشی بوتاکس در سال 2002 تأیید شد و از آن زمان یازده‌میلیون آمریکایی جلسه‌ای سیصد تا چهارصد دلار بابتش پول داده‌اند. برکوویتس با زنانی گفت و گو کرد که در دهۀ دوم و سوم عمرشان بودند. او دریافت که تعداد زیادی از آن‌ها ادعای پیشگیرنده‌بودن بوتاکس را باور دارند. «عبارت‌هایي مثل این را شنیدم: من از بوتاکس بهره گیری مي‌کنم

 

چون یک حمله بازدارنده هست یا دوست من خیلی باهوش هست از 22 سالگی بوتاکس را آغاز کرده. این‌جوری چروک‌ها حتی تشکیل هم نمی شوند.برکوویتس توضیح مي‌دهد که شیوۀ شکوفاییِ فروش در صنعت چندمیلیارددلاری زیبایی و ضدپیری در کشور آمریکا دامن‌زدن به احساسات بی‌کفایتی هست.

 

تعداد زیادی از زنانی که او با آن‌ها گفت‌وگو کرده برای اولین بار پس از شنیدن توصیه تخفیف یک کلینیک یا رفتن به یک مهمانی بوتاکس، تزریق را گزینه کرده‌اند. بنا بر اطلاعات انجمن جراحی پلاستیک کشور آمریکا زنان 22 تا 40 ساله‌ای که بوتاکس بهره گیری مي‌کنند از زنان 60 ساله بیشترند.

 

نیکول گارسیا، کارشناس زیبایی اولین بار آن را در 26 سالگی امتحان کرد. او به برکوویتس گفت من بهره گیری از بوتاکس را آغاز کردم راستش چون مادرم گفت به آن نیاز دارم. من همۀ وقت} هنگام تماشای تلویزیون این حالتِ‌ درهم‌کشیده را به چهره‌ام مي‌دهم. او بود که متوجه این موضوع مي‌شد و همۀ وقت} دربارۀ آن تذکر مي‌داد.

 

مایکا ویلیامسون در نیواورلئان مربی یوگاست. او نیز در 31 سالگی و زمانی که تازه صاحب اولین فرزندش شده بود، برای کتاب برکوویتس طرف گفت و گو بود. او بوتاکس را اولین بار در 29 سالگی در خانه یکی از دوستانش آزموده بود آنجا مهمانی بوتاکس بود. تزریق در خانۀ کسی و نه در مطب دکتر کمی خطرناک بود. اما این حس را داشتم که ضرری که ندارد… مي‌دانی تجربه بود. مي‌خواستم امتحانش کنم.

 

بعد از آن مهمانی ویلیامسون یکبار بوتاکس بهره گیری کرده بود و بنا داشت که بعد از دورۀ شیردهی جلسات بیشتری تزریق داشته باشد.به‌گفتۀ برکوویتس، باوجودآنکه دارو برای اکثر مصرف‌کنندگان بی‌خطر بود، عوارض جانبی آن ازجمله تاری دید و افتادگی پلک گزارش شده بود و همین طور بعضی از زنانی که او با آن‌ها گفت‌وگو کرده بود از سردرد رنج مي‌بردند.

 

علاوه‌براین، بوتاکس مي‌تواند دروازه‌ای برای دیگر عمل‌هاي آرایشی تهاجمی‌تر باشد همچون پرکننده‌هاي پوستی.ریچل مک‌آوی هواشناس 30 ساله‌ای از اهالی مینه‌سوتا، به برکوویتس گفت من عاشق بوتاکسم، اما تنها مشکل این هست که دیگر حواسم به پیشانی‌ام نیست و به‌تازگی متوجه خطوط پرانتزی اطراف دهانم شده‌ام. حس مي‌کنم در این نقاط به پرکننده نیاز دارم.

 

برکوویتس مي‌گوید، زمانی که پژوهش برای کتابش را آغاز کرد 31 ساله و کاملاً‌ مخالف بوتاکس بود. اما طی چند سال ذهنیتش عوض شد و خودش هم در 34 سالگی چند باری تزریق‌ کرد.او چنین توضیح مي‌دهد «بخشی از اینکار به‌علت پیرشدنم بود. ضمنا به‌عنوان بخشی از پروژه کتاب صدها مطلب درمورد بوتاکس در مجله‌هاي زنان خواندم‌ که نادرست‌ترین کار در حق حس عزت‌نفسم بود.

 

من فمینیست فعالی بودم و از این کارها دوری مي‌کردم. بعد با زن‌هایي هم‌سن‌ خودم گفت و گو کردم که به من مي‌گفتند احمقم که اینکار را انجام نمیدهم و همین‌طور متخصصان پوست که یکی‌شان به من گفت درمورد خودم سهل‌انگار هستم. احساس این که چیزی بیرونی نظارت چهره را در اختیار بگیرد بسیار عجیب هست.

 

توانایی حرکت بالای صورتتان را از دست مي‌دهید. بعد هم مردم شروع به تعریف و تمجید از من کردند. مثل این بود که راز کوچکی داشتم.او مي‌گوید هم احساس جذابیت و هم شرمندگی ناشی از بوتاکس را تجربه کرده هست: «شرمندگی، نه تنها به‌علت پوچ‌بودن بلکه به این علت که آن را شکستی شخصی در پایبندی به اخلاق اصلی فمینیسم مي‌دیدم.

 

او دو سال بعد دوباره تزریق کرد و تصمیم گرفت به دانشجویانش بگوید به یاد مي‌آورم که در یکی از سخنرانی‌هایم درمورد بدن و زبیایی در این فکر بودم که عجب متقلبی هستم. آنجا بود که داشتم با تنش‌هاي بسیار پیچیده‌ای در جایگاه یک فمینیست دست‌وپنجه نرم مي‌کردم. این شد که مطلب‌ای نوشتم و از آن‌ها خواستم آن را بخوانند. همین باب گفت‌وگویی خوشگل دربارۀ فمینیسم و فرهنگ تَن شد. بسیار خوش‌حال بودم که خودم را بیرون مي‌ریختم.

 

برکوویتس که آخرین بار شش ماه پیش و گذشته از مراسم ازدواجش تزریق کرده هست معتقد هست به الگوهای بهتری برای زنان احتیاج داریم. کار تن که ستاره‎‌ها به آن مشغول‌ اند، بسیار پیش‌ پا افتاده هست و در معرض دید همه ي دنیا قرار دارد، مثل انچه در کدبانوهای حقیقی و خانوادۀ کارداشیان مي‌بینیم. چه ‌مي‌کنیم که پیرشدن دیدنی باشد؟

 

از دکتر دن میلز خواسته شد درمورد این بحث برکوویتس نظر بدهد که آیا نظریۀ پیشگیرنده‌بودن بوتاکس اشتباه هست یا خیر. او که رئیس انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکاست و در لاگونا بیچ کالیفرنیا مطب دارد، به آبزرور گفت واقعا همین‌طور هست که شما هرچقدر پوست را، در جهت خاصی، اکثر درهم بکشید پوست در آن جهت اکثر چروک مي‌خورد. پس من نمی گویم بوتاکس پیشگیرنده نیست.

 

اگر تزریق را در دهه دوم زندگی آغاز مي‎کردید و در تمام عمر ادامه مي‌دادید هیچ چروکی در خطوط یازده‌ چهره‌تان خطوط بین ابروها ایجاد نمی‌شد. هرچه اکثر ماهیچه‌ها را بهره گیری کنید اکثر چروک مي‌خورند. پس به‌نفع هر دو طرف بحث ادله‌ای وجود دارد. آلرگان شرکت صاحب برند بوتاکس به درخواست اظهارنظر در این‌ باره پاسخ نداد.