پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

توصیه های مفید برای از بین بردن بوی بد دهان کودکان

توصیه های مفید برای از بین بردن بوی بد دهان کودکان

توصیه های مفید برای از بین بردن بوی بد دهان کودکان 

اگر دهان کودک بو دهد، مادر و پدر باید دست به کار شده و با مراجعه به دکتر دلیل آن را جویا گردند و سپس برای درمان اقدام نمایند.گاهی اوقات کودکان هم مثل بزرگسالان دهان‌شان بوی بد میدهد. بوی بد دهان می تواند نشانه ‌مریضی‌هاي دهان و دندان، مریضی‌هاي گوناگون یا حتی عفونت باشد. بنابر‌این خیلی مهم هست که پدر و مادر‌ها حواسشان به این موضوع باشد.

 

از عوامل این بدبویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– خشکی دهان: اگر فرزندتان از طریق دهان نفس می کشد «برای مثال گرفتگی بینی دارد»، باکتری‌هاي موجود در دهانش بدون دردسر رشد می کنند و چندان میشوند!

 

– جسم خارجی: یک نخود، لوبیا، یک اسباب بازی کوچک، یا شی دیگری که فرزندتان در بینی خود قرار داده ممکن هست باعث بوی بد دهان او شده باشد. این اتفاق در کودکان و بچه‌هاي نوپا‌که معمولا سراغ همه ي چیز‌می روند مشترک هست!

 

بهداشت نامناسب دهان:‌ باکتری‌هاي طبیعی در دهان زندگی میکنند و روی باقی‌مانده‌ي ذرات غذا بین دندان‌ها، در خط لثه، بر روی سطح زبان و یا بر روی سطح لوزه در پشت گلوی فرزند‌تان تأثیر میگذارند. همین باعث بوی بد دهان میشود مخصوصا اگر غذا به مدت طولانی در دهان باقی بماند.

 

– کرم‌خوردگی‌ها،‌جرم دندان یا آبسه‌هاي دندانی: این ها می توانند در هر سنی روی دندان بچه‌ها تأثیر بگذارند و باعث بوی بد دهان شوند. معمولا در بروز مریضی‌ها یا التهاب لثه بزرگسالان مقصر میباشند اما بچه‌ها در این‌باره تقصیری ندارند.

 

– خوردن غذا هاي تند: اگر فرزندتان از خوردن سبزیجاتی مثل پیاز و سیر لذت می برد، باید بدانید که آن ها موقتا تا زمانی که در سیستم گوارش او وجود دارند، روی تنفش تأثیر میگذارند.

 

– مریضی یا شرایط خاص: گاهی اوقات عفونت‌هاي سینوزیت،‌ورم لوزه‌ها و یا حتی آلرژی‌هاي فصلی میتوانند باعث بوی بد دهان شوند. برخی از کودکان مبتلا به ریفلاکس معده به مری نفس بدبویی دارند.

 

چگونه بوی بد دهان کودک را از بین ببریم؟
– رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از برترین راه‌ها برای از بین بردن بوی بد دهان هست. اگر فرزند‌تان نوزاد هست،‌سعی کنید لثه‌ها و همه ي‌دندان‌هایش را بعد از هر‌بار غذا‌خوردن یا قبل از خواب برایش پاک کنید یا مسواک بزنید. شما میتوانید به آرامی زبانش را هم مسواک بزنید «گرچه در این سن نیاز به خمیردندان نیست».

 

– وقتی کودکتان مرحله‌ي نوزادی را پشت سر گذاشت برایش مسواک بزنید «در نهایت به او آموزش دهید دندان‌هایش را مسواک بزند» آن هم دو بار در روز و یک بار قبل از خواب. تا زمانی که او 2 ساله شود فقط به اندازه‌ي یک دانه برنج برایش از خمیر‌دندان بهره گیری کنید یا حتی کمتر. بعد از 2 سالگی به اندازه‌یک نخود و بعد از 5 سالگی به اندازه یک لوبیای کوچک از خمیر‌دندان بهره گیری کنید.

 

– کودکتان را برای معاینات منظم دندانپزشکی ببرید و مطمئن شوید که دندان‌هایش سالم و تمیز میباشند. اگر هنوز هم دهان فرزند‌تان بوی بد می‌‌دهد وی را برای معاینه پیش دکتر ببرید.

 

– اگر فرزندتان انگشت شست یا بقیه‌ي انگشتانش را می‌مکد، شما باید مطمئن شوید که او دست‌ها و وسایل شخصی‌اش را به‌طور مرتب با آب و صابون میشوید. اگر کودکتان از پستانک بهره گیری می کند،‌برای ضد‌عفونی کردن آن می توانید آن را در خودرو ظرفشویی یا آب داغ بیندازید.

 

– در نهایت لزومی ندارد فرزند‌تان را به دلیل بوی بد دهانش خجالت‌زده کنید. سعی کنید با این اتفاق کنار بیایید حتی اگر کمی به دلیل آن احساس شرمندگی میکنید.

 

– بهره گیری از دهان‌شویه ضروری نیست چون دهان‌شویه تنها مشکل را می‌پوشاند «قبل از این ها اگر هنوز فرزندتان به سن پیش‌دبستانی نرسیده هست،‌احتمالا دچار مشکلِ با صدا نفس کشیدن و آب‌دهان پرتاب کردن هست». فقط مطمئن شوید که دندان‌هایش را چندین‌بار در روز مسواک کرده هست.

 

 

برچسب‌ها: