پارس ناز پورتال

تبلیغات

نکات طلایی برای تشخیص دادن بیماری قلبی

نکات طلایی برای تشخیص دادن بیماری قلبی

نکات طلایی برای تشخیص دادن بیماری قلبی 

بیماری قلبی اگر در هنگام مناسب تشخیص داده شود مطمئنا می‌تواند از بروز اتفاقات ناگوار و حتی مرگ پیشگیری نماید. ما برای شما 5 نکته مهم داریم.یکی از اعضای بسیار مهم بدن قلب هست و سلامتی آن از اهمیت فراوانی برخوردارست. متاسفانه و خصوصا در سال هاي جدید، مریضی هاي قلبی و عروقی در بین جوانان قربانیان فراوانی گرفته هست،

 

به همین دلیل نیز صرفنظر از سن، هر فرد بزرگسالی باید نکاتی را در مورد این عضو حساس بداند و با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود و به وجود آوردن عادات بهتر، از قلب خود مراقبت بهتری به عمل آورد.انجام پژوهش هاي فراوان نشان داده فشار خون بالا، کشیدن سیگار، تاریخ کوتاه خانوادگی و میزان کلسترول بالای خون در بین مردم ایالات امریکا از مهمترین دلایل مرگ در بین مبتلایان به مریضی هاي قلبی و عروقی میباشند.

 

انجام پژوهش هاي جدید در این اساس که توسط پزشکان دانشکده پزشکی «سوث وسترن تکزاس» انجام شده نشان می‌دهد که ایجاد تغییراتی در سبک زندگی به تنهایی نمیتوانند در پیش بینی مریضی هاي قلبی و عروقی موثر باشند بلکه ترکیبی از ۵ روش ساده و جدید راهگشای بسیار خوبی هست.

 

انجام ده سال پژوهش مکرر در بین افراد سالم نشان داد، عده اي که در انجام ۵ روشی که در ادامه انها را مرور خواهیم کرد، عملکرد ضعیفی داشتند، احتمال ابتلا به مریضی هاي قلبی در بین آن ها تا ۲۰ درصد اکثر از افرادی بود که عملکرد بهتر و بدون نقصی را نشان داده بودند.

 

نوار قلب

یکی از استاندارترین روش هایي که برای بررسی عملکرد عضلات قلب انجام می پذیرد، نوار قلب یا EKG هست. این روش ساده، بدون آسیب و بدون درد هست. همین طور یکی از برترین راه ها برای تشخیص عوارض قلبی به شمار میرود که تنها حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول میکشد. دکتر با قرار دادن ده الکترود بر روی اعضای بدن و قفسه سینه،

 

چگونگی فعالیت قلب را مورد بررسی قرار داده و هر گونه ریتم غیرطبیعی همچون «آرتیمی» و یا سایر اوضاع هاي خطرناک مرتبط با قلب را تشخیص می‌دهد.دکتر «اندرو فریمن» رئیس بخش پیشگیری از مریضی هاي قلبی و عروقی یکی از مراکز درمانی و معاون سخنگوی دانشکده قلب ایالات امریکا، میگوید، نوار قلب یکی از پایه اي ترین روش هایي هست

 

که برای تشخیص عوارض قلبی مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی بر این باورست که برای افراد معمولی لزوم چندانی برای بررسی اوضاع قلب شان وجود ندارد اما در بین افراد سیگاری، افرادی با کلسترول بالا و یا تاریخ کوتاه خانوادگی از مریضی هاي قلبی، این چکاپ ها باید به صورت منظم صورت پذیرد.

 

اسکن کلسیم عروق کرونر

اگر دکتر تان این احتمال را بدهد که شما در معرض پیشرفت مریضی قلبی هستید احتمالا این روش را برای شما تجویز می‌کند. در این نوع از اسکن که سی تی اسکنی با اشعه هاي ضعیف هست، میزان کلسیم ساخته شده در عروق کرونر نشان داده می‌شود.

 

دکتر «فریمن» می‌گوید: “زمانی که کلسیم در عروق کرونر دیده میشود نشان دهنده درجه اي از تصلب شریان هست که در دیوار رگ ها تجمع پیدا کرده». وی ادامه میدهد: “در کل میزان کمتر کلسیم در عروق، به عملکرد بهتر قلب می انجامد این در حالی هست که میزان بالای آن خطر ابتلا به حملات قلبی و یا سایر مریضی هاي قلبی را سبب خواهد شد.”

 

افرادی که فشار خون و کلسترول بالاتری دارند و یا در بین اعضای خانواده آن ها سابقه ابتلا به مریضی هاي قلبی وجود دارد، بهتر هست در مقایسه با سایر افراد مراجعات بیشتری برای چکاپ و انجام چنین اسکنی داشته باشند. همین طور دکتر فریمن مردان بالای ۷۰ سال را اکثر در معرض شکل گیری کلسیم در عروق کرونر می‌داند.

 

آزمایش خون «برای پروتئین واکنشی سی» «C-reactive protein»

به گفته دکتر فریمن، یکی از عواملی که منجر به ایجاد تورم در بدن میشود و احتمال ابتلا به مریضی هاي قلبی را نیز افزایش میدهد، آزمایش خونی هست که در آن میزان «پروتئین واکشنی خون» یا CRP سنجیده می‌شود. با بررسی این پروتئین به بعضی از مسائل مربوط به سلامتی پی برده می‌شود که از آن جمله میتوان به مریضی هاي قلبی اشاره کرد.

 

دکتر فریمن می‌گوید که نتیجه نه عمده مفید از چنین تستی سبب می‌شود که راهکارهای پیشگیرانه اي از جمله رژیم هاي خوراکی با پایه گیاهی، تمرین و ورزش هرروز و کاهش سطح استرس به بیماران توصیه شود.

 

سنجش پپتید ناتریورتیک مغز

این امکان وجود دارد که متخصص قلبی که به او مراجعه کرده اید، میزان ماده شیمیایی موسوم به NT-proBNP موجود در خون شما را نیز مورد آزمایش قرار دهد که به «پپتید ناتریورتیک مغز» نیز شناخته می‌شود. این هورمون هم توسط قلب و هم توسط مغز در پاسخ به استرس هاي وارد آمده بر قلب ترشح می‌شود.

 

دکتر فریمن میگوید سطح بالای BNP هوشداری هست که نشان میدهد عضلات قلب دچار فشردگی و سفتی شده اند. علت چنین عارضه اي اغلب عدم تحرک مداوم هست. این نشانه یکی از اولین علائم عملکرد ضعیف قلب به شمار می‌آید. با ایجاد اندکی تغییر در سبک زندگی، می‌توان از فشار بر قلب پرهیز کرد. همین طور آغاز یک رژیم خوراکی سالم، ورزش مداوم و ترک سیگار نیز می‌توانند موثر باشند.

 

آزمایش خون تخصصی «تروپونین تی»

 به گزارش پارس ناز آخرین روشی که در این مقاله و برای تشخیص عوارض احتمالی قلبی به شما معرفی میشود، نوعی آزمایش خون برای سنجش سطح پروتئینی به نام «تروپونین تی» هست. این پروتئین در زمانی که قلب با استرس شدیدی مواجه می‌شود و یا صدمه میبیند، تشرح میشود.

 

در مشابه هاي متعارف چنین سنجشی، تنها می توانستند مقادیر فراوانی از این پروتئین را در هنگام آزاد شدن مورد بررسی قرار دهد که عمدتا در فعالیت هاي فراوانی چون دوی ماراتون و یا در زمان احساس دردهای حاصل از حمله قلبی قابلیت بررسی را داشتند اما اکنون و در مشابه هاي جدید آن امکان سنجش مقدار کمی از این پروتئین نیز وجود دارد.

 

همین امر سبب شده که پزشکان بتوانند گذشته از پیشرفت مریضی قلبی و در همان مراحل ابتدایی، مشکلات احتمالی قلب را تشخیص دهند. برای آگاه شدن از آخرین نتایج حاصل از چنین آزمایشی هنوز هم باید اندکی صبر کرد.روش هایي که به اختصار در اختیارتان قرار گرفتند به شما کمک خواهند کرد در ابتدایی ترین لحظات شکل گیری عوارض قلبی از انها مطلع شوید

 

و در صدد برطرف کردن آن ها برآیید. همانطور که در طول متن نیز به آن اشاره شد، در تعداد زیادی از مواقع و با تشخیص زودهنگام یک عارضه، میتوانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود آن را تحت بازرسی داشته باشید.