پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

درباره بیماری نشت روده و عوارض آن

درباره بیماری نشت روده و عوارض آن

درباره بیماری نشت روده و عوارض آن 

روده ها در بدن کار جذب مواد مغذی و لازم را بر عهده دارند که بعضی اوقات با مشکلاتی در عمل جذب مواجه مي شوند و مواد ناسالم وارد جریان خون مي شود. روده انسان به طور طبیعی متخلخل هست و بر همین زمینه هست که بدن مواد مغذی را از طریق پوشش داخلی روده جذب مي کند.

 

اما در صورت آسیب پوشش داخلی روده این امکان برای مولکول هاي بزرگتر که به نام درشت مولکول یا ماکرومولکول شناخته مي شوند، فراهم مي شود تا از دستگاه گوارش فرار کرده و وارد جریان خون شوند.آسیب دیواره روده و خروج ذرات خوراکی بزرگتر از آن به نام سندرم روده نشت کننده شناخته مي شود. ورود ذرات خوراکی بزرگتر به جریان خون مي تواند التهاب،

 

نفخ، تغییرات در شرایط اجابت مزاج و خستگی را موجب شود. تشخیص سندرم روده نشت کننده مي تواند دشوار باشد. در ادامه با بعضی از نشانه هاي بالقوه ابتلا به این شرایط اکثر آشنا مي شویم.

 

با حساسیت خوراکی دست و پنجه نرم مي کنید

روده نشت کننده مي تواند محرک التهاب باشد، اما همین طور مي تواند به واسطه التهاب در روده شکل بگیرد. حساسیت هاي خوراکی یکی از دلایل التهاب روده هست. یکی از برترین روشها برای نزدیک‌تر شدن به تشخیص مریضی حذف مواد خوراکی هست که بیشترین احتمال مشکل آفرینی را دارند.

 

در همین راستا، شش گزینش مورد دقت قرار مي گیرند و از بیمار درخواست مي شود دو تا سه هفته از مصرف آن ها پرهیز کند که شامل لبنیات، تخم مرغ، ذرت، گلوتن، مرکبات و سویا مي شوند.

 

با عدم تحمل گلوتن مواجه هستید

در مورد اولیه نیز به آن اشاره شد، اما گلوتن یکی از مهمترین محرک ها برای روده نشت کننده هست و شایستگی این را دارد به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد. اگر پس از مصرف نان، پاستا، سریال، یا دیگر مواد خوراکی حاوی گلوتن احساسی ناخوشایند در شما شکل مي گیرد – ناراحتی دستگاه گوارش، نفخ، بی حالی – بدن شما ممکن هست از توانایی کافی برای گوارش این پروتئین مشکل ساز برخوردار نباشد.

 

با درد مفاصل مواجه هستید

گاهی اوقات بیماران از یک درد مفاصل کلی شکایت مي کنند. دکتر آزمایشاتی را در راستای بررسی ابتلا به آرتریت روماتوئید انجام مي دهد و در صورت منفی بودن جواب ممکن هست دقت دکتر به سمت روده نشت کننده جلب شود. درد مفاصل مي تواند از نشانه هاي سندرم روده نشت کننده باشد. پژوهش ها نشان داده اند که این شرایط ممکن هست ریشه در مریضی هاي خود ایمنی مثل آرتریت روماتوئید داشته باشد.

 

با عملکرد ضعیف دستگاه گوارش مواجه هستید

غذا مي خورید و دچار نفخ مي شوید. یا ممکن هست پس از مصرف مواد خوراکی خاص نیاز فوری به بهره گیری از توالت را احساس کنید. ایجاد تغییر در شرایط اجابت مزاج مي تواند به شکل یبوست نیز شکل بگیرد. همین طور، شما ممکن هست از سو هاضمه مزمن یا حالت تهوع رنج ببرید. این نشانه ها ممکن هست برای سال ها شکل بگیرند و از بین بروند. مشکل از آنجا ناشی مي شود که بیماران انها را نادیده گرفته و یاد مي گیرند که چگونه با آن ها زندگی کنند.

 

با مشکلات پوستی مواجه هستید

در شرایطی که این پیوند همچنان اندکی مبهم باقی مانده هست، اما بنابر نتایج پژوهشی که در سال 2011 در نشریه Gut Pathogens منتشر شد، امکان دارد روده نشت کننده یکی از دلایل ریشه اي پدیدار شدن آکنه در بعضی بیماران باشد. در حقیقت، بیماران مبتلا به آکنه به بعضی شاخص هاي التهابی روده نشت پذیر واکنش نشان مي دهند. اگزما و سوریازیس از دیگر نشانه هاي پوستی میباشند.

 

با سطوح بالای قند خون مواجه هستید

مطالعه انجام شده توسط پژوهشگران سوئدی در سال 2017 نشان داد که روده نشت کننده مي تواند موجب التهاب در سراسر بدن شود و این شرایط مي تواند مقاومت به انسولین را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که انسولین برای مدیریت قند خون حیاتی هست، مقاومت به انسولین مي تواند به افزایش قند خون منجر شود.

 

این شرایط مي تواند موجب انواع گوناگون مشکلات سلامت شود. قند خون افزایش یافته به همراه فشار خون بالا و تری گلیسیرید بالا مي تواند در نهایت افزایش خطر سندرم متابولیک، وضعیتی خطرناک که احتمال مواجهه با حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت را افزایش مي دهد، را به همراه داشته باشد.

 

در شناسایی مشکل ناتوان هستید

ممکن هست به چند دکتر مراجعه کرده باشید و درمان هاي گوناگون کمکی به بهبود شرایط شما نکرده و همچنان با درد مبارزه مي کنید. بیماران ممکن هست به دکتر خود مراجعه کنند و پس از انجام آزمایش ها در راستای بررسی انواع گوناگون مریضی ها به آن ها گفته شود که جواب آزمایش ها عادی میباشند. در این زمان هست که ابتلا به سندرم روده نشت کننده باید مورد دقت قرار بگیرد.

 

آیا روده نشت کننده قابل درمان هست؟

 به گزارش پارس ناز پاسخ مثبت هست. اولین گام حذف محرک مریضی هست. سپس، بیماران مکمل گلوتامین دریافت مي کنند. گلوتامین سوختی برای سلول هاي پوشش دهنده روده هست و به احیا سلول ها کمک مي کند. بافت روده از سرعت بالای بهبودی سود مي برد. عامل کلیدی فراگیری چگونگی فراهم سازی نیازهای منحصر به فرد بدن هست.

 

از محرک هاي دیگر مي توان به قرص هاي مسکن مثل ایبوپروفن یا آسپرین و مصرف الکل اشاره کرد. زمان هایي که احساس ناخوشی مي کنید را ردیابی کرده و مشاهده نمایید آیا مي توانید الگویی مشخص را شناسایی کنید. از این طریق مي توانید به تشخیص سریع و حذف عوامل مشکل آفرین در مدت زمانی کوتاه‌تر کمک کنید.

 

 

Loading...
خبر تکان دهنده از بردگان جنسی بارکد دار + عکس
خبر تکان دهنده از بردگان جنسی بارکد دار + عکس
مشاهده بیشتر