پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

همه چیز درباره بیماری واریسکوسل و راه درمان آن

همه چیز درباره بیماری واریسکوسل و راه درمان آن

همه چیز درباره بیماری واریسکوسل و راه درمان آن 

واریسکوسل مریضی مردانه هست که مربوط به بیضه ها و سیاهرگ هاي آن می شود که دچار اتساع میگردند و بنابراین برای افراد مشکل ایجاد می کنند. بسیاری بر این باورند واریکوسل شبیه مریضی واریس در ساق پاهاست؛ اما در تعریف علمی عبارت هست از اتساع وریدهایی «سیاهرگ» که خون را از بیضه‌ها خارج می کنند.

 

گرچه یکی از علل شایع ناباروری در مردان، همین واریکوسل هست چون به ساخت و کیفیت اسپرم آسیب می زند، اما همۀ مردان مبتلا به واریکوسل هم مبتلا به ناباروری نیستند.

 

آیا واریکوسل انواع مختلفی دارد؟

واریکوسل بر حسب شدت، درجه بندی میشود. نوع خفیف درجه یک، نوع متوسط درجه دو و نوع شدید درجه سه نامیده میشود. در نوع درجه سه تمامی کیسه بیضه همان طرف پر از عروق متسع هست؛ درست مانند اینکه کیسه بیضه پر از کرم خاکی هست.

 

چرا بعضی از آقایان دچار واریکوسل می شوند؟

سیاهرگ‌ها مسئول خارج کردن خون از عضو و هدایت آن به طرف قلب میباشند و برای اینکه خونی که به سمت بالا می رود به عقب برنگردد، داخل سیاهرگ‌ها دریچه‌هایي وجود دارند که از برگشت خون پیشگیری می کنند. حالا اگر این دریچه‌ها خراب شوند، خون براحتی به طرف عقب برمی گردد و موجب اتساع سیاهرگ‌ها خواهد شد. باید بدانید سیاهرگ بیضه سمت چپ سرانجام به سیاهرگ کلیه چپ می‌ریزد.

 

اگر یک مرد بالای 40 سال ناگهان دچار واریکوسل بیضه چپ شود، یک علت آن این هست که سرطان کلیه سبب مسدود شدن سیاهرگ کلیه و پس زدن خون در سیاهرگ بیضه همان طرف شده هست.

 

آیا واریکوسل علائم مشخصی دارد؟

معمولا بیمار متوجه وجود واریکوسل نمی شود و مریضی به دنبال بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. حتی گاهی بیمار از دوستان و افراد فامیل می شنود فلانی برای درمان ناباروری عمل جراحی واریکوسل انجام داده هست و کنجکاو شده و به دکتر مراجعه میکند. گرچه بعضی مواقع بیمار مبتلا به واریکوسل احساس درد

 

در بیضه همان طرف یا احساس سنگینی میکند. همین طور ممکن هست بیمار به علت عدم تقارن بیضه‌ها به دکتر مراجعه کند و واریکوسل تشخیص داده شود. حتی بندرت بیمار متوجه رگ‌هاي برجسته در کیسه بیضه می شود و به دکتر مراجعه می کند؛ اما به طور کلی درد مبهم در ناحیه بیضه ها، احساس سنگینی یا کشیدگی در بیضه،

 

رگ‌هاي متسع در داخل کیسه بیضه، احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه و کوچکی بیضه مبتلا جزو مهمترین علائم مریضی میباشند.

 

واریکوسل قابل درمان هست؟

باید بدانید واریکوسل بسیار شایع هست به طوری که حدود 15 درصد مردان 25 تا 35 ساله دارای واریکوسل میباشند. درمان واریکوسل، عمل جراحی هست که معمولاً یک شکاف حدود سه سانتی‌متری در ناحیه بالای کشاله ران داده می شود و تمامی سیاهرگ‌هاي طناب بیضه قطع می شوند. بعضی از سیاهرگ‌هاي بیضه از داخل شکم عبور می کنند و جراح نمی تواند انها را ببیند. حتی بعضی از مویرگ‌ها در داخل طناب بیضه قابل رویت نیستند،

 

 به گزارش پارس ناز بنابراین بسته به نوع عمل جراحی، میزان عود بعد از عمل حدود 10 درصد هست. گاهی واریکوسل فوق‌العاده شدید بوده و صدها سیاهرگ متسع داخل کیسه بیضه وجود دارند. این واریکوسل‌ها نیز با عمل جراحی صد در صد قابل اصلاح نیستند. گاهی بیمار در معاینه واریکوسل مشهود ندارد «واریکوسل بالینی» و با سونوگرافی رنگی مشخص میشود

 

که بیمار دارای واریکوسل هست. این نوع واریکوسل را واریکوسل تحت بالینی می گویند و عده‌اي معتقد میباشند عمل جراحی این واریکوسل موجب بهبود کیفیت اسپرم می شود.

 

 

loading...
Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
مردی که به خاطر قمار پرده بکارت دخترش را شرط بست +عکس
مردی که به خاطر قمار پرده بکارت دخترش را شرط بست +عکس
مشاهده بیشتر