پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

بین الطلوعین دقیقا به چه زمانی می گویند؟

مجموعه : مذهبی
بین الطلوعین دقیقا به چه زمانی می گویند؟

بین الطلوعین دقیقا به چه زمانی می گویند؟ 

شاید شما نیز در احکام اسلامی نام بین الطلوعین را شنیده باشید، این عبارت اکثر در احکام نماز صبح به کار می‌رود. طلوع فجر صادق ابتدای وقت نماز صبح و «طلوع آفتاب» انتهای وقت آن هست و زمان واقع در بین این دو طلوع را «بین الطلوعین» می نامند.

 

« قرآن کریم با عبارت «وَ سَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْس » تسبیح خدا در این زمان را توصیه کرده و روایات فراوانی نیز در اساس عبادت در «بین الطلوعین» وجود دارد که در بعضی از انها اذکار و عبادات ویژه اي هم توصیه شده هست:

 

1. پیامبر اکرم«صلی الله علیه و آله»: «هر کس از طلوع صبح تا طلوع آفتاب در مصلّاى خویش بنشیند و به تعقیب نماز مشغول باشد، خداوند وی را از آتش دوزخ محفوظ دارد.

 

2. رسول خدا«صلی الله علیه و آله»: هر کس هنگام صبح، هفت بار این آیات را بخواند، در آن روز از بلاها محفوظ باشد: «فَاللهُ خَيْرٌ حافِظاً وَ هُوَ ارْحَمُ الرَّاحِمینَ،انَّ وَلِيِّى اللهُ الَّذى نَزَّلَ الْکِتابَ وَ هُوَ يَتَوَلَّى الصَّالِحینَ، فَانْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِى اللهُ لا الهَ الَّا هُوَ، عَلَيْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظیم پس [در هر حال] خداوند برترین حافظ و مهربان ترین مهربانان هست،

 

ولىّ و سرپرست من خدایى هست که این کتاب را نازل کرده و او همۀ صالحان را سرپرستى می‌کند، پس اگر انها [از حق] روى بگردانند [نگران مباش] بگو: خداوند مرا کفایت می‌کند، هیچ معبودى جز او نیست بر او توکّل کردم و او صاحب عرش بزرگ هست.

 

3. هر شخصی صبح کند و چهار نعمت خدا را یاد نکند، می ترسم که این نعمت هاى خدا از او زایل گردد؛ آن چهار نعمت و سپاس بر آن، چنین هست: «الْحَمْدُ للهِ الَّذى عَرَّفنى نَفْسَهُ، وَ لَمْ يَتْرُکْنى عَمْیانَ الْقَلْبِ، الْحَمْدُ للهِ الَّذى جَعَلَنى مِنْ امَّةِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ، الْحَمْدُ للهِ الَّذى جَعَل رِزْقى فى يَدَيْهِ وَ لَمْ يَجْعَلْ رِزْقى فى ايْدی النَّاسِ،

 

الْحَمْدُ للهِ الَّذى سَتَر ذُنُوبى وَ عُيُوبى ، وَ لَمْ يَفْضَحْنى بَيْنَ النَّاس»؛ سپاس مخصوص خداوندى هست که خود را به من شناساند، و مرا کوردل به حال خود رها نکرد، سپاس مخصوص خداوندى هست که مرا از پیروان محمّد –که سلام خدا بر او و خاندان پاکش باد- قرار داد، سپاس مخصوص خداوندى هست که روزیم را در اختیار خویش قرار داد و آن را به دست مردم نسپرد، سپاس مخصوص خداوندى هست که گناهان و عیب هایم را پوشاند و در بین مردم رسوایم نساخت

 

4. امیر مومنان على«علیه السلام»: «هر کس هرکدام از سوره هاى توحید و قدر و آیة الکرسى را یازده بار پیش از طلوع آفتاب بخواند، از خسارت هاى مالى محفوظ می‌ماند.

 

5. امیرمومنان علی«علیه السلام»: «ذکر خدا، بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب، حتّى از مسافرت تجارتى نیز، در جلب روزى موثّرتر هست

 

6. امام باقر«علیه السلام»: «خواب صبح، شوم و نامیمون هست؛ روزى را دور می سازد، رنگ صورت را زرد و متغیّر می‌کند. خداوند متعال، روزى را بین الطّلوعین تقسیم می‌کند، از خواب در این زمان بپرهیزید و بدانید که منّ و سلوى «دو غذاى لذیذى که براى بنی اسرائیل نازل می شد» در این ساعت بر بنی اسرائیل فرود می آمد.

 

7. امام باقر«علیه السلام»: «هر کس بعد از نماز صبح هفتاد مرتبه استغفار کند، خداوند وی را بیامرزد.

 

8. امام باقر«علیه السلام»: «هر کس سوره “قدر” را پس از طلوع فجر هفت بار بخواند، هفتاد صف از فرشتگان بر او سلام می فرستند و هفتاد مرتبه براى او طلب رحمت میکنند.و در پایان، هر انچه بعنوان تعقیبات نماز صبح در روایات ذکر شده را میتوان از اعمال بین الطلوعین دانست.

 

 

Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
رابطه زناشویی و زندگی عجیب این مرد با دو همسر جوان در یک خانه
رابطه زناشویی و زندگی عجیب این مرد با دو همسر جوان در یک خانه
مشاهده بیشتر