پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

بی خوابی و تغییرات زیان آور روی مغز انسان

بی خوابی و تغییرات زیان آور روی مغز انسان

بی خوابی و تغییرات زیان آور روی مغز انسان 

باید بدانید که بی خوابی می تواند روی مغز انسان تاثیرات بدی بگذارد به طوری که اگر طولانی مدت شود مغز شما توانایی انجام کارهای هرروز را نخواهد داشت.تعداد زیادی از افراد خواب راحتی ندارند و از اختلال در خواب رنج میبرند. این افراد معمولاً درچار خستگی مفرط و ترس میباشند و نمیتوانند ذهن خود را به گونه‌اي شایسته به روی موضوعی مشخص متمرکز کنند. در این نوشتار تاثیر بی خوابی بر مغز را می‌خوانیم.

 

تاثیر بی خوابی بر مغز چیست؟

تحقیقی که به‌تازگی متخصصان آلمانی در دانشگاه یولیش در ایالت نوردراین وستفالن پیرامون کم‌خوابی و بی‌خوابی انجام داده‌اند، با نتایج جالبی همراه بوده هست.افرادی که در این تحقیق شرکت داشته‌اند به مدت ۵۲ ساعت از خواب محروم شدند تا شرایط لازم برای آزمایش‌هاي مشخص فراهم شود.

 

در این بازه ۵۲ ساعته شرکت‌کنندگان باید فعالیت‌هاي فکری متفاوتی را انجام می‌دادند. برای مثال، کلمات و مفاهیمی را حفظ کنند و یا این که به سوالات ریاضی پاسخ دهند.متخصصان در روند آزمایش متوجه می شوند که شرکت‌کنندگان بازدهی متفاوت از خود ارائه میدهند. در حالی که بی‌خوابی گروهی را به لحاظ ذهنی کاملاً فلج کرده

 

و در مقابل پرسش‌ها حتی چند ثانیه‌اي مات و مبهوت می‌ماندند، گروه دیگر کاملاً با توانایی‌هاي معمول خود قادر به پاسخگویی به پرسش‌ها بود.

 

واکنش‌متفاوت افراد به کم‌خوابی و بی‌خوابی

پژوهشگران آلمانی به این نتیجه رسیده‌اند که بعضی افراد با کم‌خوابی وبی‌خوابی راحت‌تر کنار می آیند. پس از ۵۲ ساعت بی‌خوابی فعالیت‌هاي مغزی و عصبی شرکت‌کنندگان با دستگاه توموگرافی ویژ‌ه‌اي اندازه‌گیری شد و سپس این افراد اجازه یافتند که ۱۴ ساعت بخوابند.با این اندازه‌گیری کارشناسان می‌خواستند که تغییرات ملکولی در مغز را مشخص کنند.

 

ثبت تغییر فعل و انفعالات مغزی

کارشناسان در این اندازه‌گیری متوجه شدند که شمار پذیرند‌ه‌هاي آدنوزین افزایش یافته هست. آدنوزین‌ها ترکیباتی فسفری میباشند که در سلو‌ل‌ها وظیفه حمل انرژی را بر عهده دارند.پذیرنده‌ها (Rezeptor) در جداره‌ي سلول قرار دارند و سیگنال‌هایي را به آدنوزین‌ها در دورن سلول می رسانند. پس از ارسال این سیگنال‌ها انسان نیاز به خواب پیدا می کند.

 

پزشکان و متخصصان پیش از این آزمایش نیز حدس می‌زدند که آدنوزین‌ها به تنهایی علت خستگی افراد نیستند، حال پس از این آزمایش برای پژوهشگران ثابت شده که افزایش کارکرد پذیرنده‌ها نیز در این میان نقش مهمی نقش بازی کرده و پس از بروز خستگی، بدن را به خواب فرامی‌خواند. پذیرنده‌ها شبیه ماده کافئین بر خواب تاثیر مثبت و منفی می گذراند.

 

به همین علت افزایش شمار پذیرنده‌ها در بعضی افراد انها را سریعاً خسته کرده و بی‌خوایی یا کم‌خوابی تاثیری منفی بر بازدهی آن ها دارد.

 

کمک به بیماران مبتلا به افسردگی

به گزارش پارس ناز کشف پژوهشگران آلمانی میتواند راهی برای درمان افرادی باشد که دچار افسردگی روحی میباشند. اوضاع روحی افراد ربطی مستقیم به تعادل آدنوزین و پذیرند‌ه‌هاي آن در سلول‌ها ‌دارد. با تنظیم این دو فاکتور (به کمک داروهای معین) می توان به بیماران مبتلا به افسردگی یاری رساند.

 

 

Loading...
رابطه جنسی با اسب و سگ توسط دختران غربی (عکس)
رابطه جنسی با اسب و سگ توسط دختران غربی (عکس)
مشاهده بیشتر