پارس ناز پورتال

تبلیغات

تاثیر برنامه غذایی بر روحیه و شادابی افراد

مجموعه : رژیم و تغذیه
تاثیر برنامه غذایی بر روحیه و شادابی افراد

تاثیر برنامه غذایی بر روحیه و شادابی افراد

برنامه های غذایی می توانند برای روحیه بالا و شادابی افراد کاملا تاثیر گذار باشند. پس تغذیه اهمیت زیادی در زندگی روزمره دارد.

 

آیا غذایی که میخورید بر روحیه شما تاثیر منفی میگذارد؟

سال هاست که ارتباط بین روحیه و تغذیه مورد بحث است. همه ی ما می دانیم غذاهایی که می خوریم تاثیراتی روی ما دارند. در واقع این غذاها بخشی از خود ما میشوند. آمینو اسیدهایی که مصرف می کنیم به تشکیل پروتئین هایی که بخشی از سیستم ایمنی بدن، ماهیچه ها و غیره می باشند

 

کمک میکند. رابطه ما با غذاها پیچیده و حاوی عناصر احساسی بسیار قوی است. یک روز پر استرس را در نظر بگیرید ناخودآگاه به سمت شکلات، نوشیدنی های الکل دار و غذا های آماده کشیده می‌شویم نه به سمت غذا های سالمی مثل بروکلی. اگر احساس خستگی کنیم به سمت کافئین و غذا های شکردار

 

و هرچیزی که به ما انرژی زیادی بدهد تمایل پیدا میکنیم. بیایید درباره گزینش هایمان و تاثیراتی که غذا بر روحیه ما می گذارند و این که چگونه میتوانیم روحیه خود را از طریق تغذیه حمایت کنیم بررسی هایی انجام دهیم.

تاثیر برنامه غذایی بر روحیه و شادابی افراد

ارتباط شکممغز

سروتونین هورمون شادی، خرسندی و آرامش است. جالب است بدانید ۸۰ درصد سروتونین بدن در شکم تولید می شود. بنابراین سلامت شکم نقش مهمی در احساس ما خواهد داشت. وقتی به روحیه خود فکر میکنیم به ارتباطی که روحیه با مغز دارد نیز فکر میکنیم و این که تعداد زیادی از انتقال دهنده های عصبی در شکم تولید می شوند.

 

غذا های تخمیر شده: مثل کلم ترش شامل میکروب هایی هستند که برای سیستم گوارشی بسیار مفید هستند و می‌توانند روحیه را تقویت کنند. می توانید این غذاها را هم از فروشگاه ها تهیه کنید و هم خودتان درست کنید.

 

شکلات تلخ منبع تریپتوفان و آمینو اسید است که به تولید سروتونین کمک میکند. مصرف شکلات باعث میشود که مغز ترکیبی شیمیایی به نام آناندامید تولید کند که به طور موقت حس درد و افسردگی را از بین می برد. ماده دیگری که با مصرف شکلات تولید می شود

 

دوپامین می باشد که در بهبود و ایجاد روحیه بسیار موثر است. البته برای کسانی سطح دوپامین بدنشان عمده است مصرف شکلات باعث ایجاد تنش و خشونت میشود. بنابراین مصرف شکلات برای همه ی افراد به یک شکل نیست. برخی افراد با مصرف شکلات روحیه بهتری میگیرند ولی در برخی ایجاد خشونت می کند.

 

موز: به خصوص موز رسیده به تنظیم دوپامین (عامل حس مفید) کمک میکند. زیرا موزها سرشار از تیروزین آمینو اسیدی که به تولید دوپامین در مغز کمک می کند. موز سرشار از ویتامین های گروه BB و منیزیم است. هر دوی این ها برای سیستم عصبی آرامش ضروری هستند. از دیگر غذاهایی که دارای تیروزین هستند بادام، تخم مرغ و گوشت می باشد.

 

مراقبت از گلوکز خون

تولید منظم گلوکز خون در روحیه نیز بسیار موثر است. این یعنی غذاها و اسنک های دربردارنده پروتئین، چربی و فیبر مصرف کنید تا گلوکز شکرها و نشاسته ها به خون جریان پیدا کند. برای انجام این کار تنها به چربی، پروتئین و فیبرها تکیه نکنید و بیش از حد شکر و نشاسته مصرف نکنید.

 

علاوه بر غذاهایی که می خورید نوشیدنی ها نیز حائز اهمیت هستند

الکل یک نوشیدنی افسرده کننده است. عملکرد الکل به آن گونه است که ابتدا مقداری دوپامین دریافت می‌کنید اما پس از مدتی کوتاه آثار افسردگی در شما نمایان میشود. بنابراین اگر افسرده هستید و میخواهید روحیه خود را بهتر کنید الکل انتخاب مناسبی نیست. قبل از این که برای بهبود احساس و روحیه چیزی را مصرف کنید

 

بهتر است الکل را کنار بگذارید. با کنار گذاشتن آن ممکن است چیز دیگری نیاز نداشته باشید. روحیه ضعیف و الکل با همکاری همدیگر یک چرخه معیوب در بدن ایجاد میکنند.مصرف بیش از حد کافئین: مصرف قهوه، نوشیدنی های بدون الکل و نوشیدنی های انرژی زا به تولید آدرنالین یکی از هورمون های استرس کمک میکند.

 

کسانی که بیش از حد کافئین مصرف می کنند به دلیل تاثیر آدرنالین بر گلوکز خون افت و خیزهای زیادی در روحیه و انرژی خود تجربه می کنند. قندهای تصفیه نیز تاثیرات منفی همانند کافئین بر روحیه انسان میگذارد. البته در برخی افراد مصرف مقدار کمی کافئین روزانه به تقویت روحیه آن ها کمک بزرگی می کند.

 

افزودنی های غذاها نیز در روحیه تاثیرگذار هستند

نگرانی های زیادی درباره غذاهایی که شامل مواد نگهدارنده هستند وجود دارد. این مواد به غذاها اضافه میشوند تا با مهار برخی باکتری ها عمر غذا را بیشتر کنند. هر انسانی ۳ تا ۵ کیلوگرم باکتری در روده بزرگ دارد. این باکتری ها در سیستم ایمنی بدن، روحیه و مغز موثر هستند.

 

نگهدارنده هایی که در این غذاها وجود دارند روی این باکتری ها نیز تاثیر می گذارند و این جای نگرانی دارد. بنابراین غذا های کامل و طبیعی و سبزیجات بخورید تا زندگی سالمی داشته باشید.به خاطر داشته باشید که نحوه خوردن، نوشیدن، فکر کردن، نفس کشیدن و درک کردن، تمام اینها در روحیه شما تاثیر میگذارد.

 

شیمی حیات و مواد مغذی که روزانه مصرف می‌کنید به اندازه باورها و اعتقادات شما بر انرژی شما تاثیر میگذارد. باید نیازهای بدن را برطرف کنیم تا بتوانیم در داخل بدن موقعیتی را ایجاد کنیم که به ما حس شادی، سلامت و انرژی بدهد.

 

 

مطالب جنجالی سایت