پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند 

جنگ جهانی دوم باعث شد تا تعداد زیادی از رهبران به فکر اختراع سلاح و جنگ افرازهایی بیفتند تا در جنگ پیروز شوند. جنگ جهانی دوم خانمانسوزترین جنگ تمام دوران بود که تقریبا تمام جهاان را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث تغییر مسیر تاریخ برای همیشه شد. در طول جنگ جهانی دوم، طرفین برای بردن جنگ دست به هر کاری زدند

 

که در اکثر مواقع نتایج فاجعه باری داشتند. متفقین و متحدین بدین منظور سرمایه گذاری عظیمی بر روی تکنولوژی هاي جدید نظامی کرده بودند و با ساخت سلاح هاي جدید و گاه عجیب‌وغریب سعی داشته شرایط در میدان نبرد رابه نفع خود تغییر دهند.

 

سلاح ها با یک هدف ساده و مشخص ساخته می‌شوند: برای کشتن یا ناتوان کردن افراد. شیوه اي که اینکار انجام می‌شود نیز مشخص و سرراست است اما گاهی برای رسیدن به این هدف انسان دست به کارهای دیوانه واری می‌زند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما رابا 10 سلاح عجیب غریبی که در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شدند آشنا کنیم.

 

۱۰- تاوش پانزر
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

تانک موسوم به «تاوش پانزر» «Tauchpanzer» که به معنای «تانک غواص» است یکی از تانک هاي ساخت کشور آلمان بود که بطور ویژه برای عملیات «شیر دریایی» در طول جنگ جهانی دوم به منظور حمله به بریتانیا طراحی شده بود هر چند هیچگاه این عملیات به مرحله اجرا درنیامد. این تانک طوری طراحی شده بود

 

که در ساحل پیاده شده و سپس با وارد شدن در آب و ر فتن به عمق خود رابه آن طرف ساحل رسانده و از سربازانی که در سواحل بریتانیا پیاده میشدند حمایت آتش می‌کرد. در واقع این تانک ها، همان تانک هاي پانزر۳ بودند که تغییراتی در انها ایجاد شده و کاملاً ضد آب شده بودند.

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند
این تانک دارای لوله هاي اگزوز یک طرفه بودو یک لوله شناور نیز به موتور وصل می شد که هوای مورد نیاز آنرا تامین میکرد. با تمام این تغییرات اما تانک مورد نظر تنها می توانست ۲۰ دقیقه در زیر آب مانده ودر آب هاي با عمق بیش از ۱۵ متر نیز نمی توانست وارد شود زیرا لوله یا شیلنگی که هوای مورد نیاز موتور را تامین میکرد

 

بیش از این نمی توانست طولانی باشد. طراحی و تست هاي اولیه این تانک با موفقیت انجام شده و ۱۵۰ دستگاه از انها نیز ساخته شد. بعد از لغو شدن عملیات حمله به بریتانیا این تانک ها بین واحدهای زرهی معمول تقسیم شد. البته از این تانک بعد ها برای عبور از رودخانه باگ در طول حمله نازی ها به شوروی مورد استفاده قرار گرفت و بعد ازآن نیز در واحدهای زرهی متعارف بکار گرفته شدند.

 

۹- تانک دی- دَي
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

در حالیکه نازی ها تانکی ساخته بودند که می توانستند ازآن برای انجام عملیات آبی-خاکی در سواحل دشمن استفاده کنند، متفقین تغییراتی در تانک هاي خود ایجاد کرده بودند که به آنها اجازه می داد روی آب غوطه ور بمانند. در واقع در اطراف این تانک یک صفحه پارچه اي قرار میگرفت که

 

درصورت نیاز می توانست باعث غوطه ور شدن آن روی آب شود و توربین هایي نیز برای تولید نیروی پیشران روی آن نصب شده بود. این تکنولوژی برای نخستین بار درسال ۱۹۴۱ بکار گرفته شد و بعد از بررسی تانک هاي مختلف، در نهایت تانک شرمن برای اینکار انتخاب گردید.

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

به گزارش پارس ناز، از این تانک ها برای نخستین بار در روز موسوم به «دی- دَي» «D-Day» که متفقین نیروهایشان را در نرماندی پیاده کردند استفاده شد. دراین عملیات بزرگ جنگ جهانی دوم دریای ناآرام ۲۷ دستگاه از این تانک ها رابه عمق آب فرستاد اما موج بعدی ورود این تانک ها با موفقیت همراه بوده و بعد ها نیز در عبور از رودخانه راین در حمله به کشور آلمان با موفقیت مورد استفاده قرار گرفتند.

 

۸- کارل-گرات
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

کشور آلمان ها کار روی یک توپ غول پیکر را درسال ۱۹۳۶ در بحبوحه جنگ جهانی دوم برای نفوذ به خطوط دفاعی مستحکم موسوم به «ماژینو لاین» در فرانسه آغاز کردند. این توپ ابتدا طوری طراحی شد که به صورت تکه تکه به نزدیکی محل عملیات منتقل شده و سپس سرهم شده و مورد استفاده قرار گیرد، بهمین دلیل وقتی مشخص شد این توپ بسیار سنگین است

 

آن رابه تجهیزات خودکششی تجهیز کردند. نخستین نمونه از این توپ درسال ۱۹۳۹ تست آتش خودرا با موفقیت انجام داده و تست خودکششی آن نیز یکسال بعد به انجام رسید.

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدنداین توپ بزرگ به افتخار یکی از ژنرال هاي آلمانی به نام کارل بکر که در پروژه طراحی آن دخالت زیادی داشت «کارل- گرات» «Karl-Gerat» به معنای «ماشین کارل» نامگذاری شد. این تانک غول پیکر لوله اي با کالیبر ۶۰۰ میلی متر داشته و می توانست گلوله اي به وزن ۱٫۸۰۰ کیلو گرم را تا فاصله ۵ کیلومتری پرتاب کند.

 

نمونه هاي دیگری از این توپ نیز با کالیبر ۵۴۰ میلی ‌متر، بردی نزدیک به ۱۰ کیلومتر داشت. هر قبضه از این توپ قطاری از تجهیزات حمل کننده همراه خود داشت که هر کدام از چندین تانک دارای ۴ ردیف شنی تشکیل شده بود. اما حتی با توجه به این‌که مخزن گلوله هاي این توپ روی تجهیزات حمل کننده دیگری نصب شده بود نیز توپ مذکور و شاسی آن بیش از ۱۲۴ تن وزن داشت.

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

۶ قبضه از این توپ ساخته شد که در جبهه شرقی علیه شوروی و بعد ها نیز در جریان حمله متفقین به کشور آلمان در جبهه غربی مورد استفاده قرار گرفت. از موفقیت هاي این توپ میتوان به نابود کردن خطوط دفاعی مستحکم نیروهای شوروی در سواستوپول اشاره کرد. با پیش رفتن جنگ استفاده

 

از این توپ سخت تر و سخت تر شد زیرا حمل و نقل آن بسیار سخت بوده ودر برابر حملات هوایی نیز به شدت آسیب پذیر بود. در پایان جنگ جهانی دوم تعدادی از این توپ ها بدست نیروهای آمریکایی و شوروی افتاد و اکنون یک نمونه از ان در موزه تانک روسیه قرار دارد.

 

۷- استورم تایگر
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

بعد از نبرد فاجعه بار استالینگراد در جنگ جهانی دوم که گروه هاي کوچک مصمم نیروهای دفاعی متفقین موفق شدند با استفاده از ساختمان هاي تخریب شده بعنوان پوشش، تعداد قابل توجهی از سربازان آلمانی را در نبردهای خیابانی از پای درآورند، هیتلر تقاضای طراحی سلاحی را کرد که بتوان

 

با آن مناطق شهری مستحکم رابا قدرت مستقیم آتش نابود کرد. بدین ترتیب بود که «استورم تایگر» «Sturmtiger» ساخته شد. استورم تایگر یک اتومبیل نظامی کاملاً زرهی بود که یک پرتاب کننده راکت بزرگ نیز روی آن قرار داده می شد. این ماشین که با استفاده از شاسی تانک مشهور تایگر ۱ ساخته می شد بیش از پیش با زره هاي سنگین و مقاوم تجهیز شده بود.

 

در اطراف لوله پرتاب کننده راکت این ماشین زرهی نیز سوراخ هایي ایجاد شده بود که گاز ناشی از احتراق و شلیک گلوله از طریق آنها خارج می شد. گلوله هاي این اتومبیل چنان سنگین بودند که خود آن تنها توان حمل ۱۴ گلوله را داشت. نمونه اولیه این ماشین زرهی برای سرکوب کردن شورش

 

لهستانی هاي در ورشو مورد استفاده قرار گرفت و چندین دستگاه دیگر نیز در میدان نبرد جنگ جهانی دوم بکار گرفته شدند. این سلاح بسیار وحشتناک بود اما دقت بسیار کمی داشت. همچنین استورم تایگر برای نبردهای تدافعی که کشور آلمان بعد از سال ۱۹۴۳ در پیش گرفته بود مناسب نبود.

 

۶- پروژه زوِنو
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

پروژه زوِنو درسال هاي هه ۱۹۲۰ توسط نیروهای اتحاد جماهیر شوروی برای حمایت هوایی از نیروهای زمینی و همچنین حفاظت از بمب افکن ها در مقابل جنگنده هاي دشمن آغاز شد. این پروژه در واقع ساخت هواپیماهایی غول پیکر بود که خود مانند ناوهای امروزی هواپیماهای متعددی را روی عرشه خود حمل میکردند.

 

در واقع این هواپیمای غول پیکر از یک بمب افکن بزرگ تی بی ۳ همراه با تعدادی جنگنده و بمب افکن کوچکتر تشکیل شده بود. تی بی-۳ می توانست تا ۳ هواپیمای دیگر را روی خود داشته باشد که دو فروند روی بال ها قرار گرفته و یک فروند نیز زیر بدنه قرار میگرفت.

 

درصورت نیاز هواپیماهای روی باله ها به زیر باله منتقل می‌شدند. نخستین نمونه از این هواپیمای غول پیکر در طول سال هاي اول حمله کشور آلمان به شوروی مورد استفاده قرار گرفت. درسال ۱۹۴۱، یک تی بی-۳ که دو بمب افکن شیرجه رو را روی خود داشت توانست خود رابه نزدیکی یک میدان مهم نفتی کشور آلمان در پولیستی مجارستان برساند.

 

این بمب افکن ها با موفقیت تاسیسات مورد نظر را بمباران کرده و بدون این‌که آسیبی ببینند به پایگاه خود بازگشتند. این پروژه پس از انجام ۳۰ ماموریت در طول جنگ جهانی دوم درسال ۱۹۴۲ کنار گذاشته شد.

 

۵- بمب پرنده میستل
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

پروژه «میستل» «Mistel » توسط یک شرکت آلمانی درسال ۱۹۴۲ انجام شد ودر واقع نمونه مفهومی یک هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره بود که توسط خلبانی که دریک جنگنده نصب شده روی آن قرار میگرفت به سمت هدف هدایت می شد. نخستین نمونه ها درسال ۱۹۴۳ ساخته شد اما در طول جنگ جهانی دوم برای نخستین بار درسال ۱۹۴۴ که عرصه بر کشور آلمان در میدان هاي نبرد تنگ شد بطور عملی مورد استفاده قرار گرفت.

 

بیش از ۱۰۰ فروند بمب افکن جی یو-۸۸ از تجهیزات معمول خود تخلیه شده و سپس به یک بمب پرنده غول پیکر تبدیل شدند که هر کدام بیش از ۱٫۸۰۰ کیلو گرم مواد منفجره را در خود داشت و به یک هواپیمای هدایت کننده که روی آن قرار میگرفت وصل می شد. این ترکیب بسیار کند بودو نهایت سرعت آن به ۲۴۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید.

 

بهمین دلیل درصورت مشاهده شدن هدفی راحت برای هواپیماهای دشمن محسوب می شد. علاوه بر این دقت این هواپیما بسیار کم بودو در تعداد زیادی از موارد به هدف اصابت نمیکردند.

 

۴- سورکوف
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

یک زیردریایی بسیار غول پیکر توسط فرانسوی ها در اواخر دهه ۱۹۲۰ ساخته شد که «سورکوف» «Surcouf» نام داشت. این زیردریایی بیش از ۴۰۰۰ تن وزن داشت و دو توپ ۲۰ سانتیمتری نیز روی آن نصب شده بود که طبق معمولً روی کشتی هاي غول پیکر یافت می شد. با امضای معاهده دریایی واشنگتن،

 

ساخت زیردریایی هاي با وزن بیش از ۲٫۸۰۰ تن ممنوع شد اما با اضافه کردن یک بند به این قرارداد فرانسه توانست این زیردریایی خودرا حفظ کند. این زیردریایی در ابتدا بعنوان نخستین فروند از سه زیردریایی جدید کلاس سورکوف ساخته شد اما بعد ازآن که ساخت کشتی ها و زیردریایی هاي با این وزن و اندازه ممنوع گردید، این زیردریایی منحصر به فرد برای همیشه یگانه ماند.

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

این زیردریایی در طول جنگ جهانی دوم و تا سال ۱۹۴۰ که کشور آلمان ها به فرانسه حمله کردند در خدمت نیروی دریایی فرانسه باقی ماند. بعد از این‌که در سفری به بریتانیا یکی از موتورهای آن آسیب دید، سورکوف در بندر پلی موث تعمیر شده و پس از تسلیم شدن فرانسه، بریتانیا مالکیت

 

آنرا در دست گرفت تا بدست نیروهای آلمانی نیفتد. زیردریایی سورکوف بلافاصله به خدمت ارتش آزاد فرانسه درآمده ودر سال ۱۹۴۱ و پس از اعلان جنگ ایالات متحده به ژاپن به اقیانوس آرام گسیل داده شد. زیردریایی سورکوف ناگهان به یک‌باره ناپدید شد و بسیاری بر این باورند که شبانه و به‌ صورت تصادفی توسط یک کشتی باری بزرگ آمریکایی زیر گرفته شده ودر دریا غرق شده است.

 

۳- زیردریایی نوع ۱۷
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

درسال ۱۹۳۳ یک پروفسور آلمانی به نام هلموت والتر یک سیستم پیشران زیردریایی منحصر به فرد و نوین را اختراع کرده که بسیار کوچکتر از سیستم توربینی دیزلی- الکتریکی زمان خود بود، نیروی بیشتری تولید می‌کرد و با استفاده ازآن زیردریایی ها می توانستند مدت زمان بیشتری را زیر آب باقی بمانند.

 

تنها مشکل این سیستم این بود که با هیدروژن پروکساید تغذیه می شد که طبق معمولً بعنوان سوخت راکت مورد استفاده قرار میگرفت. سال بعد او زیردریایی برای نیروی دریایی کشور آلمان ساخت که می توانست با سرعت ۳۰ گره دریایی «بیش از ۵۵ کیلومتر در ساعت» در زیر آب حرکت کند در حالیکه سرعت زیردریایی هاي معمول در آن زمان تنها ۷ گره دریایی «کمتر از ۱۳ کیلومتر بر ساعت» بود.

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

این سیستم پیشران که به «توربین والتر» مشهور شده بود از یک نوع پروکساید هیدروژن تثبیت شده برای واکنش با سوخت فسیلی برای تولید بخار استفاده می‌کرد که باعث به حرکت درآمدن توربین می شد. فرماندهان نیروی دریایی کشور آلمان با بررسی کوتاهی این پروژه را نادیده گرفتند اما والتر بر ایده خود اصرار داشت

 

ودر سال ۱۹۳۷ موفق شد پروژه خود رابه کارل دونیتز که بعد ها فرماندهی یوبوت هاي نیروی دریایی کشور آلمان در طول جنگ جهانی دوم را بر عهده گرفت نشان دهد. دونیتز به شدت تحت تاثیر قرار گرفت ودر سال ۱۹۳۹ نمونه اولیه این سیستم روی یک زیردریایی یوبوت نصب شد.

 

این نمونه تست هاي مختلف رابا موفقیت به اتمام رساند ودر سال ۱۹۴۲ فرماندهی نیروی دریایی کشور آلمان دستور ساخت ۴ فروند از یوبوت هاي بزرگتر که توانایی ورود به اقیانوس را داشتند و از سیستم توربینی والتر استفاده میکردند را صادر کرد.

جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

دو سال بعد ساخت این زیردریایی ها به خاطر ساخت نمونه هاي معمول که با تعداد باتری بیشتر و قدرت هیدرودینامیک بهتر می توانستند سرعت بیشتری داشته باشند کنسل شد. ۴ نمونه کوچکتر از زیردریایی هاي ساحلی با توربین هاي والتر ساخته شده و با موفقیت آزمایش شدند که به یوبوت هاي نوع ۱۷ مشهور شدند.

 

اما هیچکدام از این زیردریایی ها نتوانستند قبل از پایان جنگ وارد میدان نبرد شوند. بعد ها بریتانیا یکی از این زیردریایی ها رابا توربین سوختی پروکساید هیدروژن به خدمت گرفت اما با ساخت زیردیایی هاي با سوخت هسته اي، این سیستم توربینی دیگر منسوخ شد.

 

۲- ناکاجیما اَي ۶ ام ۲-ان روفه
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

تنها جنگنده اي که در طول جنگ جهانی دوم دارای سیستم فرود روی آب بود توسط ژاپنی ها ساخته شده و ناکاجیما اَي ۶ ام ۲-ان روفه نام داشت که بجای چرخ هاي باز شونده برای فرود بر روی زمین، یک صفحه پهن برای شناور ماندن روی آب داشت. این جنگنده برای انجام عملیات در پایگاه هاي هوایی ژاپن در جزایر طراحی شده بود

 

و هدف از ساخت آن نیز پشتیبانی از دیگر ماشین هاي نظامی زاپن در تسخیر جزایر متعدد در اقیانوس آرام بود. این نمونه با استفاده از جنگنده هاي زیرو ساخته شده و پس از ایجاد تغییرات در سیستم فرود، نخستین نمونه آن در روزی که ژاپنی ها به بندر پرل هاربر حمله کردند به پرواز درآمد.

 

گرچه سنگینی سیستم نصب شده بر روی این هواپیما برای فرود باعث شده بود که عملکرد و کارآیی آن به شدت کاهش یابد اما روفه هنوز می توانست کارآیی خودرا داشته و این موضوع را در نبردهای جزایر سلیمان به نمایش گذاشت. سپس آمریکایی ها درسال ۱۹۴۲ پایگاهی که این هواپیماها ازآن جا سازماندهی می‌شدند را بمباران کرده و بدین ترتیب تقریبا تمامی روفه هاي عملیاتی شده نابود شدند.

 

اما ژاپن همان‌ گونه به تولید این نوع جنگنده ادامه داد و صدها فروند دیگر از این نوع ساخته شد که برای حمله به کاروان هاي متفقین، گشت زنی و هدفگیری دقیق برای کشتی هاي جنگی ژاپنی مورد استفاده قرار میگرفت. با افزایش حملات هوایی متفقین و دیکته شدن قدرت هوایی انها در نبرد با ژاپن، روفه ها نیز کارآیی خودرا از دست دادند.

 

۱- نور کانال دفاعی
جنگ افزارهایی که در جنگ جهانی دوم اختراع شدند

نور کانال دفاعی تلاشی از جانب متفقین برای از کار انداختن سربازان آلمانی با استفاده از قدرت نور بود. این پروژه را یک مهندس یونانی پیشنهاد کرد که در بریتانیا زندگی میکرد. بر اساس ایده او استفاده از نورافکن هاي سو سو زن نیرومند باعث می شد که مردمک چشم به سرعت تنگ و گشاد شده و بدین ترتیب کوری موقت را در پی داشت ودر ادامه باعث گیجی و حالت تهوع می شد. این سیستم نورافکن روی یک تانک نصب شده و آزمایش هاي می داني کارآیی موثر آنرا نشان می داد.

 

گرچه در طول جنگ جهانی دوم سلاح هاي سری و مخفی بسیاری تولید شده و به میدان نبرد فرستاده شد اما این سلاح هیچگاه در میدان نبرد مورد استفاده قرار نگرفت زیرا بدلیل سری بودن بیش از حد پروژه، تعداد زیادی از فرماندهان از وجود آن بی خبر بوده و برخی که نیز خبر داشتند

 

کارایی آن در میدان نبرد را دست کم میگرفتند. بدین ترتیب عده اي از این نورافکن ها بعنوان نورافکن هاي معمولی در گذشتن متفقین از رودخانه راین مورد استفاده قرار گرفتند. پس از پاین جنگ جهانی دوم این نورافکن ها کارآیی خودرا از دست داده و اوراق شدند.

 

 

Loading...
a
زبان این زن حامله شده است! + عکس و عجیب ترین اخبار جهان
زبان این زن حامله شده است! + عکس و عجیب ترین اخبار جهان
مشاهده بیشتر