پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

درباره خاصیت های مفید به میوه معجزه گر

درباره خاصیت های مفید به میوه معجزه گر

درباره خاصیت های مفید به میوه معجزه گر 

به میوه اي هست که اکثر از آن مربا تهیه می‌ کنند، این میوه دارای خاصیت های خوب تغذیه اي هست که می‌تواند در زیر با آنها آشنا شوید. «به»يك ميوه پرخاصيت بوده و از درختي با ارتفاع حداكثر ۵ متر حاصل مي‌شود. درخت به شبيه درخت سيب بوده و در فصل پاييز ميوه مي‌دهد، تخم ميوه به را به دانه گويند كه اثر درماني آن بسيار زياد هست.

 

برگ، ميوه، دانه و ساير قسمت‌های درخت به داراي خاصيت درماني بوده و به، به صورت خام، پخته، شربت، مربا، ژله، كمپوت و جوشانده مصرف مي‌شود و به‌طور كلي براي تقويت قلب و اعصاب بسيار مفيد هست. فيبر موجود در ميوه به نيز خواص درماني داشته و مرباي آن ضد نفخ بوده بر خلاف خود به كه نفاخ هست.

 

به داراي ويتامين‌های A، B و C و همچنين املاحي مثل پتاسيم، روي، فسفر، كلسيم، آهن، منيزيم و سلنيوم هست لذا از آنجايي كه يك مولتي ويتامين كامل محسوب مي‌شود براي درمان لاغري و جلوگيري از چاقي مصرف اين ميوه توصيه مي‌شود. «به» همچنين داراي ويتامين E و آنتي اكسيدان بوده و جلوي سرطان را مي‌گيرد.

 

سلامت پوست و مو

جوشانده «به» دانه روي پوست براي ترك لب، پوست و ناراحتي‌های بواسير بسيار مناسب بوده و جوشانده برگ درخت به براي پانسمان سطح بدن و شست‌و‌شوي چشم به كار مي‌رود. به براي كساني كه عرق بدن آن‌ها بدبو هست نيز مفيد هست و مشكلشان را رفع مي‌كند. يك ليوان آب به، به همراه نصف ليوان روغن زيتون زماني كه جوشانده شوند روغن به تهيه مي‌شود؛ مالش روغن به، به بدن براي شوره سر و سوزش دهان مفيد هست.

 

سلامت دستگاه گوارش

تانن موجود در به در معالجه اسهال و ورم روده بسيار موثر هست، به دانه نيز ورم معده را رفع كرده و مي‌توان ۴ گرم به دانه را با سه چهارم ليوان آب مخلوط كرد و پس از هم زدن و ايجاد حالت ژلاتيني براي رفع معده درد آن را بهره گیری كرد. جوشانده برگ به قابض هست و در هضم موثر واقع مي‌شود. آب به مخلوط با شكر نيز در معالجه معده و روده موثر هست.

 

به همچنين براي اسهال مزمن، خلط خوني و ورم كبد مفيد و اين مشكلات را در افراد دچار اين بيماري‌ها رفع مي‌كند. زنان باردار نيز براي رفع مشكل تهوع در اين دوران مي‌توانند به مصرف كنند. جوشانده برگ به بهترين راه درمان عصبانيت هست. ويتامين B موجود در به نيز سبب آرامش اعصاب و تقويت قلب مي‌شود.

 

رفع بي‌خوابی

جوشانده برگ درخت «به» بي‌خوابي را درمان كرده و در صورتي كه اين جوشانده طي ۱۰ دقيقه تهيه شود و با شكوفه نارنج شيرين مخلوط شود و گذشته از خواب افرادي كه دچار بي‌خوابي میباشند آن را مصرف كنند ديگر دچار مشكل اختلالات خواب نمي‌شوند. دم كرده شكوفه «به» به اضافه عرق بهار نارنج نيز براي خواب آوري مناسب هست.

 

درمان سرماخوردگی

لعاب خيس كرده به دانه گلودرد را تسكين و سرفه را درمان مي‌كند. همچنين براي رفع عطش، سوزش دهان و گرفتگي صدا خوردن به دانه بسيار موثر هست.

 

سلامت روان

جوشانده برگ به بهترين راه درمان عصبانيت هست. ويتامين B موجود در به نيز سبب آرامش اعصاب و تقويت قلب مي‌شود.معمولا آن چه در متون سنتي بعنوان چاي انواع ميوه‌ها اشاره مي‌شود همان دمنوش هست و منظور از چاي «به» در واقع همان دمنوش «به» هست. دمنوش «به» يكي از نوشيدني‌های سنتي قديمي‌ايراني‌هاست

 

كه براي تهيه آن ابتدا بايد «به» را خشك كرد. گرچه براي خشك كردن «به» هرگز نبايد آن را تحت حرارت يا آفتاب قرار داد. روش درست اين هست كه آن را به قطعات كوچك تقسيم كنيم يا در سايه قرار دهيم تا خشك شود. اگر «به» را يك تكه بگذاريم گرچه روند خشك شدن طولاني‌تر مي‌شود اما مواد بيشتري در آن باقي مي‌ماند. وقتي «به» خشك شد، مي‌توان آن را بسته‌بندي كرد و در فريزر قرار داد.

 

روش تهيه

براي تهيه دمنوش «به» بايد به اندازه نصف قاشق غذاخوري «به» خشك شده را در يك ليوان آب جوشيده ريخت و در آن را گذاشت تا دم بكشد. بعد از يك ربع اين دمنوش آماده نوشيدن هست.در فصولي كه «به» در دسترس هست، مي‌توان براي تهيه دمنوش آن از ميوه تازه هم بهره گیری كرد. به اين ترتيب كه ميوه را رنده مي‌كنند

 

و يك قاشق غذاخوري از آن را در آب جوش مي‌ريزند و بعد از يك ربع دمنوش به دست آمده را مصرف مي‌كنند. گرچه بهتر هست آن را صاف و بعد ميل كنيد. خوردن اين دمنوش بعد از غذا اشكالي ندارد اما در اين شرايط بايد كمي‌غليظ‌تر مصرف شود و ميزان آب جوشيده اضافه شده به نصف ليوان كاهش يابد تا به تقويت دستگاه گوارش كمك كند. اين نوشيدني آرامشبخش هست و به تقويت قواي مغزي نيز كمك مي‌كند.

 

دقت دقت

كرك يا پرزي كه روي به مي‌باشد، هضمش سنگين هست و براي حلق و صدا زیان آور مي‌باشد، لذا بايد گذشته از خوردن به پرزهاي روي آن را پاك نمود.مصرف «به» به صورت خام زیان آور هست زيرا «به» خام رگ‌های بدن را مسدود مي‌سازد؛ پس هنگام گزینه، «به»‌های زردرنگ و رسيده را گزینش كنيد و اگر نرسيده و سبز میباشند چند روزي در دماي اتاق قرار دهيد تا برسند.

 

 به گزارش پارس ناز جويدن هسته ی «به» يا همان «به دانه» به ميزان كم براي تقويت نيروي جنسي و رفع كندي دندان مفيد هست اما هرگز نبايد آن را به صورت له شده يا خرد شده، جوشاند و خورد؛ زيرا با اين كار، موادي به نام آميگدالين در «دانه به» تجزيه (هيدروليز) مي‌شوند و اسيد سيانيوريك توليد مي‌كنند كه اسيدي خطرناك هست.

 

با مكيدن يا خوردن دانه به، لعاب از روي آن جدا و دانه بدون هيچ تغييري دفع مي‌شود؛ در اين صورت خطر توليد اسيد سيانيوريك وجود ندارد، اسيد سيانيوريك فقط با له يا خرد شدن دانه در محيط معده توليد مي‌شود.