پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

با 10 خاصیت معجزه آسای چغندر آشنا شوید

با 10 خاصیت معجزه آسای چغندر آشنا شوید

با 10 خاصیت معجزه آسای چغندر آشنا شوید 

چغندر یکی از مواد خوراکی پراستفاده در جهان هست که اکثر از آن در صنعت تولید قند بهره گیری می کنند. اما باید بدانید که گیاه خام و فرآوری نشده آن خواص زیادی دارد.آیا این خوراکی همۀ‌ مشکلات بدن‌ تان را حل می کند! از خواص چغندر اطلاع دارید؟ در این نوشتار با ما همراه باشید تا مهم‌ترین خواص چغندر و ۱۰ فایده شگفت انگیز چغندر برای سلامتی را برای شما بازگو کنیم.

 

چغندر – یا همان لبوی خود ما – فوایدی شگفت‌انگیز برای سلامتی و جایگاهی مهم در یک رژیم خوراکی سالم دارد. چغندر ریشه‌اي خوراکی و شیرین، و مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم هست. از ریشه‌ي قرمز چغندر و هم‌چنین از برگ‌هاي سبز آن به صورت خام یا پخته در انواع سالادها، سوپ‌ها، و غذا هاي خوشمزه بهره گیری میشود.

 

هم‌چنین میتوانید آب چغندر را بگیرید و با نوشیدن یک لیوان از این نوشیدنی سرشار از مواد مغذی، از خواص قدرتمند آن برای سلامتی بهره‌مند شوید. مطالعات نشان داده‌اند خواص چغندر موارد زیادی هست از قبیل سم‌زدایی بدن، کاهش فشار و کلسترول خون، بهبود سلامت قلب و بنیه بدن، و تقویت عملکرد مغز.

 

در این مطلب، به راه‌هاي علمی شگفت‌انگیزی اشاره میکنیم که چغندر از طریق آن‌ها میتواند اوضاع سلامت‌تان را بهبود ببخشد. هم‌چنین، بعضی نکات کاربردی را در مورد چگونگی بهره گیری‌ي بیش‌تر از چغندر و خواص چغندر در رژیم خوراکی‌تان به شما ارائه میکنیم که با بهره گیری از آن‌ها میتوانید با مصرف بیش‌تر این ماده‌ي خوراکی گیاهی به حفظ سلامتی‌تان کمک کنید.

 

ارزش خوراکی و خواص چغندر

چغندر منبعی سرشار از مواد مغذی هست که برای داشتن بدن سالم به آن‌ها نیاز دارید. برای مثال، این خوراکی گیاهی حاوی ویتامینویتامین C، و گروه ویتامین‌هاي B هست. هم‌چنین چغندر منبع خوبی برای کلسیم، آهن، منیزیوم، پتاسیم، منگنز، و همین‌طور فیبر هست. گرچه نه تنها ریشه‌ي چغندر (یعنی همان چیزی که بعنوان لبو نوش جان میکنید) بلکه ساقه و برگ‌هاي آن نیز بعنوان یکی از مفیدترین قسمت‌هاي این گیاه مملو از فیبر، مواد معدنی، و ویتامین‌ها هست.

 

در واقع، بر زمینه مطالب وب‌گاه نوتریشنال‌دیتا، فقط نصف فنجان برگ‌ خام چغندر تقریبا تمام ویتامین K مورد نیاز هرروز‌تان را فراهم سازی می کند؛ این ویتامین برای سلامت گردش خون، استحکام استخوان‌ها، و پیشگیری از مریضی قلبی ضروری هست. برگ‌هاي چغندر هم‌چنین حاوی مقدار زیادی ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B6 و مواد مغذی نظیر پتاسیم، منگنز، آهن و فیبر هست که همۀ‌ي این ها برای حفظ سبک زندگی سالم و پرانرژی بسیار ضروری میباشند.

 

زیاد‌ي فواید چغندر برای سلامتی از رنگدانه‌اي به نام بتالائین سرچشمه میگیرد که به این خوراکی رنگ قرمز تیره‌اي بخشیده هست. به گفته‌ي وب‌گاه سالم‌ترین خوراکی‌هاي جهان، بتالائین دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی هست که میتواند از راه‌هاي گوناگون برای سلامتی‌تان خوب باشد.

 

در ادامه به چندین راه گوناگون اشاره می کنیم که چغندر میتواند به بهبود اوضاع سلامتی‌تان کمک کند و احساس شادابی و پرانرژی برای‌تان به ارمغان بیاورد.

 

خواص چغندر برای سلامتی

۱. چغندر به سم‌زدایی از کل بدن میکند

آنتی‌اکسیدان‌هاي قدرتمند موجود در چغندر میتوانند به سم‌زدایی از کل بدن‌ و پیشگیری از مریضی کمک کنند. چغندر حاوی ترکیباتی هست که به فرایند سم‌زدایی در بدن و تقویت دستگاه ایمنی کمک می کنند.نشریه‌ي نیوترینتس پژوهشی جامع را درمورد‌ي خواص آنتی‌اکسیدانی چغندر منتشر کرد که نشان می دهد چغندر اضافه بر بتالائین حاوی بسیاری

 

دیگر از آنتی‌اکسیدان‌ها هست. این آنتی‌اکسیدان‌ها میتوانند به تجزیه‌ي سموم در بدن کمک کنند و آن‌ها را به سادگی از بدن خارج نمایند. دانشمندان هم‌چنین در این پژوهش دریافتند عصاره‌ي چغندر به سلول‌هاي بدن کمک میکند از شر رادیکال‌هاي آزاد خلاص شوند.

 

در واقع، مطالعات نشان داده‌اند در بین تمام نوشیدنی‌هاي حاصل از میوه‌ها و سبزیجات، آب چغندر یکی از قدرتمندترین نوشیدنی‌ها از لحاظ خواص آنتی‌اکسیدانی هست.بنابراین، برای کمک به بدن‌تان در رهایی از شر سموم زیان آور و پیشگیری از مریضی‌هاي مزمنِ پیشرونده حتما به طور مرتب از چغندر در رژیم خوراکی هرروز‌تان بهره گیری نمایید.

 

۲. آب چغندر فشار خون را کاهش می دهد

چغندر هم‌چنین قادر هست به طور طبیعی فشار خون‌تان را کاهش دهد. چغندر به این علت برای درمان فشار خون خوب هست که نیترات غیر ارگانیک در خود دارد. وقتی چغندر مصرف می کنید، نیترات موجود در آن به اکسید نیتریک تبدیل می شود که به بهبود گردش خون کمک می کند. این مسئله بر دستگاه قلبی و عروقی تاثیر مثبت میگذارد و باعث کاهش فشار خون می شود.

 

تاثیر چغندر بر کاهش فشار خون در مطالعه‌اي که توسط نشریه‌ي نیوتریشن به چاپ رسیده، اثبات شده هست. پژوهشگران دریافتند افزودن چغندر به رژیم خوراکی هرروز‌تان میتواند به کاهش فشار خون و هم‌چنین خطر ابتلا به مریضی‌هاي قلبی کمک کند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه متوجه شدند شش ساعت پس از نوشیدن آب چغندر سطح فشار خون‌شان به اندازه‌ي چشمگیری کاهش یافته هست.

 

۳. چغندر باعث کاهش کلسترول خون میشود

چغندر و برگ‌هاي سبز آن می توانند به صورت طبیعی به کاهش سطح کلسترول بدن کمک و از مشکلات ناشی از افزایش آن پیشگیری نمایند. آنتی‌اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها، و اسید فولیک موجود در چغندر به کاهش سطح لیپوپروتئین کم چگالی ( یا همان کلسترول LDL، که انجمن قلب ایالات امریکا آن را “‌کلسترول بد‌”‌ می‌نامد) کمک میکنند.

 

نشریه‌ي پژوهش و کاربرد تغذیه طی یک کارآزمایی بالینی دریافت، عصاره‌ي بخش‌هاي قرمز رنگ برگ چغندر به کاهش سطوح خطرناک کلسترول LDL در موش‌ها کمک کرده هست. آن‌ها هم‌چنین دریافتند عصاره‌ي بخش‌هاي سبز رنگ برگ چغندر تاثیر مفیدی بر کاهش وزن بدن دارد زیرا میتواند به کاهش چربی‌هاي بدن کمک کند.

 

اگر به دنبال تنقلات خوب و سالم هستید، بهتر هست چیپس چغندر را جایگزین چیپس‌هاي سیب‌زمینی موجود در فروشگاه‌ها کنید تا به کاهش کلسترول بدن‌تان کمک کرده باشید. طبق مطالعه‌اي که در نشریه‌ي لیپیدها در سلامتی و مریضی منتشر شد، چیپس چغندر سطوح کلسترول بد بدن را پایین می‌آورد و هم‌چنین تاثیر مثبتی بر میزان گلوکز خون میگذارد.

 

۴. از خواص چغندر خواص ضد التهابی هست

مصرف مرتب چغندر می تواند به حفظ سلامتی‌تان کمک کند. چغندر به این علت دارای تاثیر مثبت بر سلامتی هست که دارای تاثیرات ضد التهابی در بدن هست که به این ترتیب میتواند از بروز مریضی‌هاي گوناگون در بدن پیشگیری نماید. به گفته‌ي دکتر‌ها چنان‌چه التهاب‌ها در بدن از بین نروند، می توانند باعث ایجاد مریضی‌هاي مزمن التهابی شوند.

 

به گزارش نشریه‌ي نیوترینتس، ترکیبات ضد التهابی موجود در چغندر به کاهش التهاب در تعداد زیادی از نواحی بدن کمک می کند. این نشریه با نقل قول از چندین پژوهش، نشان داد عصاره‌ي چغندر می تواند حقیقتا تاثیراتی نمونه‌ي تاثیر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) داشته باشد.

 

برای افزایش قدرت ضد التهابی چغندر می توانید آن‌ را با زنجبیل مخلوط کنید و یک نوشیدنی بسازید. زنجبیل نیز یکی از خوراکی‌هاي گیاهی هست که بعنوان کاهش دهنده‌ي التهاب شناخته میشود و هم‌چنین برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش نیز بسیار خوب هست. این نوشیدنی به کاهش علائم دردناک مریضی‌هاي آرتروز و رماتیسم مفصلی کمک میکند.

 

۵. چغندر از بروز مریضی قلبی پیشگیری می کند

مصرف مرتب چغندر تازه و پخته شده در رژیم خوراکی هرروز‌تان می تواند از بروز انواع گوناگون مریضی‌هاي قلبی پیشگیری کند و خطر سکته‌ي مغزی را نیز کاهش دهد. چغندر حاوی مقدار زیادی فولات (ویتامین B9) هست که بر روی قلب دارای اثر درمانی هست. هم‌چنین، بتائین موجود در چغندر میتواند به بهبود سلامت قلب کمک کند.

 

نتایج یافته‌ّهاي مطالعه‌اي درمورد‌ي مکمل‌هاي بتائین نشان دادند آن‌ها میتوانند به کاهش سطوح هموسیستئین کمک کنند و از این طریق، باعث کاهش خطر مریضی‌هاي پیشرونده‌ي قلبی و عروقی شوند. افزایش سطح هموسیستئین در بدن با افزایش خطر سکته‌هاي قلبی، مریضی‌هاي قلبی، ‌و سکته‌ي مغزی در ارتباط هست.

 

مطالعات دیگر نیز دریافته‌اند ترکیبات بتائین موجود در چغندر میتوانند به تسکین درد آنژین، رفع تنگی نفس، کاهش فشار خون، و بهبود عمومی دستگاه قلبی و عروقی بدن کمک کنند.

 

۶. چغندر باعث تقویت بنیه و عملکرد ورزشکاران می شود

تمام بخش‌هاي گیاه چغندر و هم‌چنین آب چغندر میتواند به بهبود عملکرد ورزشکاران کمک کند و سطح انرژی را در بدن افزایش دهد. بدن میتواند نیترات را به انرژی تبدیل کند، و مصرف این ماده از طریق گیاهی نظیر چغندر بی‌خطر هست.بر زمینه نتایج مطالعه‌اي که در مجله آکادمی تغذیه و رژیم هاي خوراکی به چاپ رسید، مصرف چغندر پخته شده (یا همان لبو)

 

به دوندگان کمک میکند بتوانند سریع‌تر و طولانی‌تر بدوند. به گفته‌ي پژوهشگران، چغندر دویدن را در بزرگسالان سالم بهبود می‌بخشد.مطالعات دیگر نیز دریافته‌اند نوشیدن آب چغندر میتواند در انجام بهتر و کارآمدتر کارهای روزمره به شما کمک کند. پژوهشگران دریافته‌اند مصرف آب چغندر پیش از انجام فعالیت بدنی به افزایش میزان اکسیژن در خون، کاهش فشار خون، و بهبود واکنش‌هاي اندام‌هاي بدن به ورزش کمک می کند.

 

۷. چغندر به سم‌زدایی از کبد و کلیه‌ها کمک میکند

اگر میخواهید از شر سموم کبدتان خلاص شوید، باید مرتبا چغندر مصرف کنید. اینکار میتواند کبد و کلیه‌هاي‌تان را در اوضاع بسیار خوب و سلامت نگه دارد. اثر خوب چغندر بر سلامت کبد و کلیه‌ها به این علت هست که بتائین موجود در این خوراکی میتواند به سم‌زدایی از این اندام‌ها کمک کند.

 

به گزارش مجله‌ي آمریکایی تغذیه‌ي بالینی، عصاره‌ي چغندر به پیشگیری از تجمع چربی در کبد و کاهش استرس اکسیداتیو کمک می کند. بر زمینه یافته‌هاي مطالعات دیگر، چغندر قادر هست از ایجاد آسیب‌هاي کلیوی پیشگیری کند و شما را از شر رادیکال‌هاي آزادی که باعث ایجاد مریضی‌هاي کلیوی‌ میشوند، نجات دهد.

 

۸. چغندر میتواند عملکردِ شناختی را بهبود ببخشد

نیترات موجود در چغندر می تواند به بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک کند. نیترات کمک می کند میزان گردش خون در مغز افزایش یابد و از این طریق، میتواند باعث تقویت عملکرد شناختی شود. بعنوان مثال، پژوهشگران دریافته‌اند افزایش میزان مصرف چغندر در رژیم خوراکی میتواند به بهبود حافظه و انجام کارهای ذهنی در سالخوردگان کمک نماید.

 

بر زمینه نتایج این مطالعه، چغندر واقعا می تواند میزان گردش خون را در نواحی خاصی از مغز افزایش دهد که بیش‌تر از سایر نواحی به خون نیاز دارند.هم‌چنین اگر چغندر به همراه اس-ادنوزیل متیونین (SAMe) مصرف شود، می تواند به صورت طبیعی به تعادل سطح دوپامین در مغز کمک نماید و از این طریق، باعث کاهش علائم افسردگی شود. هم‌چنین خواص آنتی‌اکسیدانی چغندر میتواند با افزایش میزان دوپامین از ابتلا به مریضی پارکینسون نیز پیشگیری کند.

 

۹. چغندر به پیشگیری از زوال عقل کمک می کند

از دیگر خواص چغندر برای سلامتی می توان به کمک این خوراکی گیاهی به پیشگیری از بروز زوال عقل اشاره کرد. همان‌طور که در بخش‌هاي گذشته گفته شد، چغندر گردش خون را در مغز افزایش میدهد و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد.

 

به گفته‌ي پزشکان متعلق به وب‌گاه WebMD، پژوهشگران طی مطالعه‌اي درمورد‌ي اثر چغندر بر سلامت مغز دریافته‌اند آب چغندر می تواند با پیشرفت زوال عقل مبارزه کند. طبق نتایج این مطالعه که توسط دانشگاه وِیک فارِست منتشر شد، پس از چهار روز مصرف آب چغندر نتایج ام‌آر‌آی نشان دادند میزان گردش خون در آن نواحی از مغز که با زوال عقل و دیگر مشکلات شناختی مرتبط هست، افزایش یافت.

 

۱۰. چغندر می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند

بعضی مطالعات امیدبخش نشان داده‌اند عصاره‌ي چغندر دارای اثر ضد سرطانی هست و می تواند به پیشگیری از گسترش بعضی سرطان‌هاي خاص کمک کند. به گفته‌ي پژوهشگران، “مصرف چغندر یکی از راه‌هاي موثر در پیشگیری از سرطان هست.‌”

 

عوارض جانبی مصرف چغندر

یکی از عوارض جانبی و قابل دیدن‌ي افزایش مصرف چغندر در رژیم خوراکی تغییر رنگ مدفوع و ادرار به رنگ صورتی یا قرمز هست (که در پزشکی به آن بیتوریا می گویند). تغییر رنگ مدفوع میتواند مطالب زیادی درمورد‌ي اوضاع سلامتی‌تان به شما بگوید،‌ ولی تغییر رنگ ادرار یا مدفوع ناشی از مصرف چغندر مسئله‌اي نگران‌کننده نیست.

 

هم‌چنین به گفته‌ي پزشکان متعلق به سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS)، بعضی خوراکی‌ها نظیر چغندر از جذب کلسیم توسط بدن جلوگیري میکنند. این مسئله میتواند باعث تجمع به مرور کلسیم در کلیه، و در نهایت منجر به سنگ کلیه شود.

 

نکاتی درمورد‌ي نحوه‌ي نگه داری و پخت چغندر

چغندر را می توان در طول فصل زمستان در محیطی خنک، به دور از نور، و کمی مرطوب نگه داری کرد. چنان‌چه چغندر در فضایی گرم و خشک نگه داری شود، شروع به جوانه زدن و خشک شدن میکند.هم‌چنین میتوانید چغندر را در فریزر نگه داری کنید. پیش از قرار دادن چغندر در فریزر، باید آن را تا حدی بپزید که کمی نرم شود. سپس آن را قطعه قطعه کنید و در فریزر نگه دارید.

 

به گزارش پارس ناز به گفته‌ي وب‌گاه سالم‌ترین خوراکی‌هاي جهان، اگر چغندر را چندان بپزید، خواص و فوایدش را از دست می دهد. پیشنهاد می شود آن را به چهار بخش تقسیم کنید و بدون این‌که پوست‌اش را بگیرید به مدت ۱۵ دقیقه بخارپز کنید. هم‌چنین میتوانید آن را تا یک ساعت در فر قرار دهید.

 

با بهره گیری از چغندر می توانید سوپ سنتی روسی و بسیار خوشمزه‌اي را به نام برش بپزید. معمولا برای درست کردن این سوپ، اضافه بر چغندر، از پیاز، کلم قرمز، جعفری و آب‌گوشت نیز بهره گیری میشود. به این ترتیب، میتوانید غذای بسیار خوشمزه‌اي درست کنید که تمام خواص چغندر را در خود حفظ کند.

 

 

Loading...
تجاوز پزشک فاسد به دختران در سردخانه بیمارستان +عکس و خبرهای داغ و عجیب
تجاوز پزشک فاسد به دختران در سردخانه بیمارستان +عکس و خبرهای داغ و عجیب
مشاهده بیشتر