پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

روش های خوشبو کردن دهان در روزهای ماه رمضان

روش های خوشبو کردن دهان در روزهای ماه رمضان

روش های خوشبو کردن دهان در روزهای ماه رمضان 

مشکلی که تعداد زیادی از روزه داران با آن مواجه میباشند،بوی بد دهان هست، مطمئنا با نخوردن مواد خوراکی دهان با بوی بد مواجه می شود.ماه رمضان و روزه‌داری برای مسلمانان آدابی دارد که این ماه را از دیگر ماه‌ها متفاوت می‌سازد. همین طور در این ماه رعایت بایدها و نبایدهای تغذیه‌اي در افطار و سحر لازم هست، اما یکی از مواردی که روزه‌داران با آن مواجه می شوند، بوی ناخوشایند دهان هنگام روزه هست.

 

مشکل بوی بد دهان یکی از معضلاتی هست که حدود 30 درصد جمعیت دنیا با آن مواجه میباشند و اضافه بر خود فرد، افراد دیگر را نیز درگیر میکند. در ایامی مانند ماه رمضان، رعایت اکثر نکات تغذیه‌اي و بهداشتی اضافه بر کمک به سلامت فرد در طول روزه‌داری، از بوی بد دهان نیز پیشگیری میکند.

 

بوی بد دهان می تواند از دهان، دندان، معده یا حتی سینوزیت‌ها ناشی شود. این مشکل در بعضی افراد موقتی هست و در بعضی دیگر حالت مزمن پیدا میکند. اگر این بوی بد بر اثر مواد خوراکی به وجود آمده باشد، میتوان با رعایت بهداشت دهان بسادگی جلوی آن را گرفت، اما رفع بوی بد دهان هنگامی که ناشی از مشکلات داخلی هست براحتی از بین نمیرود.

 

بهداشت دهان و دندان، اولین گام رفع بوی ناخوشایند

حداقل دو بار مسواک زدن در فاصله افطار تا سحر و نخ دندان کشیدن تا حد زیادی از بروز بوی بد دهان پیش گیری میکند. بهتر هست مسواک خود را هر سه ماه یکبار عوض کنید؛ مسواکی که مدت‌ها بهره گیری شده هست خود عاملی برای ورود باکتری و عفونت داخل دهان هست.

 

باکتری‌هایي که باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند در محیط اسیدی به‌خوبی رشد میکنند، بنابراین شستن دندان‌ها با جوش شیرین، راهکار طبیعی برای مختل کردن رشد این باکتری‌هاست. میتوان از جوش شیرین یا دهانشویه آنتی‌باکتریال برای از بین بردن جرم‌ها و باکتری‌هاي مزاحم کمک گرفت. جوش شیرین را می توان یکبار در شبانه روز مانند خمیردندان به کمک مسواک بهره گیری کرد.

 

شست‌وشوی دهان با قرقره کردن آب نمک نیز باعث می شود اضافه بر دهان، میکروب‌هاي احتمالی گلو و لوزه نیز از بین برود. همین طور تمیز کردن زبان با پشت بعضی از مسواک‌ها که به همین منظور طراحی شده‌اند نیز می تواند پرزهای زبان را از باکتری‌ها تمیز کند. در نهایت بهتر هست هر چند وقت یک‌بار به دندانپزشک مراجعه کنید و از سلامت دندان و لثه‌هاي خود مطمئن شوید.

 

کدام مواد خوراکی را اکثر مصرف کنیم؟

تغذیه صحیح یکی از عوامل مهم حفظ سلامت هست و در صورتی که نکات تغذیه‌اي بدرستی رعایت شود، همۀ ارگان‌هاي بدن فعالیت خود را بخوبی انجام می دهند. برای پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان، بهره گیری از میوه‌ها و سبزیجات دارای فیبر یکی از برترین راهکارهاست. برای مثال خوردن یک سیب در فاصله افطار تا سحر به مرطوب ماندن دهان در طول روز کمک می کند.

 

مصرف مواد خوراکی غنی از ویتامین D مانند زرده تخم‌مرغ، ماهی، آب پرتقال، ماست و بهره گیری از میخک، رازیانه و هل که خواص ضدمیکروبی دارند در زمان روزه‌داری برای حفظ بوی خوش دهان پیشنهاد می شود. اضافه بر این جویدن برگ نعناع، پونه و جعفری تازه، کرفس و خوردن انجیر به خوشبو شدن دهان کمک زیادی می کند.

 

نوشیدن چای سیاه و سبز باکتری‌هاي دهانی و ترکیبات سولفوری را کاهش می دهد و دهان را هیدراته نگه می‌دارد. به همین علت نوشیدن چای بدون شیرینی بین افطار تا سحر پیشنهاد می شود. نوشیدن آب و لیموی تازه و نمک همراه پالپ لیمو نیز دهان را خوشبو می کند، بخصوص این مورد بوی بد سیر و پیاز را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

فضای دهان را همۀ وقت} مرطوب نگه دارید

خشکی دهان به علت کاهش بزاق ترشح شده رخ میدهد و هنگامی که بزاق کافی در دهان ترشح نشود، مواد خوراکی در دهان میماند و بوی بد ایجاد میکند. ایجاد مشکلاتی برای غدد بزاقی، خوابیدن با دهان باز و مصرف بعضی داروها مانند داروهای کاهش فشار خون و داروهایی که برای درمان آلرژی‌ها مصرف می شود، می تواند

 

باعث خشکی دهان و در نتیجه ایجاد تنفس بدبو شود. همین طور سیگار کشیدن به علت خشک کردن فضای دهان در تنفس و ایجاد بوی بد تاثیرگذار هست.به طور کلی نوشیدن آب در طول روز خواص بسیاری برای حفظ سلامت بدن دارد. با این حال اهمیت نوشیدن آب به میزان کافی در ماه رمضان چند برابر می شود. دی‌هیدراته شدن بدن اضافه بر تهدید سلامت،

 

باعث خشکی دهان و بروز بوی ناخوشایند می شود. باکتری‌ها برای رشد به محیط با اکسیژن کمتر نیاز دارند. همین طور بزاق دهان آنزیم‌هاي طبیعی دارد که آنتی‌بادی‌ها را فعال میکند و مصرف آب چندان میتواند این واکنش‌ها را کاهش دهد. هیدراته نگه داشتن بدن اضافه بر اینکه به حفظ سلامت کمک می کند، دهان را همه ي وقت مرطوب نگه می‌دارد و از بروز بوی ناخوشایند پیش گیری می کند.

 

عفونت‌هایي که باعث ایجاد بوی بد دهان میشود

در مواردی که بوی بد دهان مزمن میشود باید راجع به آن با دکتر مشورت شود. هنگامی که از سلامت دهان و دندان و رعایت بهداشت دهان اطمینان پیدا کردید و باز هم احساس ناخوشایندی از بوی دهان داشتید، مشکل را در عوامل دیگر جست‌وجو کنید. در مواردی مریضی‌هاي کلیوی و دیابت نظارت نشده می تواند

 

عامل بوی بد دهان باشد. حساس شدن به بوی غیرعادی دهان و مراجعه به دکتر میتواند در تشخیص سرطان‌هاي زودرس مانند سرطان معده و ریه نیز کمک کند. در بیماران کلیوی عملکرد نامناسب کلیه‌ها روی سیستم تنفسی تاثیر می گذارد. در بیماران دیابتی نیز سطح قند خون ثبات ندارد و به همین علت بدن قادر به مبارزه با باکتری‌هایي که موجب بروز عفونت می شود، نخواهد بود.

 

عفونت‌هاي داخلی و خارجی سیستم تنفسی، عفونت‌هاي سینوسی، برونشیت مزمن، عفونت لوزه و ترشح مخاط از پشت حلق ممکن هست از عوامل ایجاد بوی بد دهان باشد. در تعداد زیادی از موارد هنگام بروز عفونت‌ها مخاط آلوده که در گلو انباشته میشود، بوی بدی را به دهان انتقال میدهد. اختلال رفلاکس معده به مری نیز یکی از متعارف‌ترین علت‌هاي داخلی بوی بد دهان هست.

 

بازگشت اسید معده به سمت مری حتی باعث بروز مشکلاتی برای دندان و مریضی‌هاي سینوسی می شود و باید برای درمان حتما به دکتر مراجعه شود.

 

از مصرف کدام مواد خوراکی خودداری کنیم؟

سیر و پیاز متهمان ردیف اول بوی بد دهان میباشند و معمولا مسواک زدن بعد از خوردن این مواد تاثیری روی از بین بردن بوی ناخوشایند ندارد. درواقع هنگام مصرف این مواد خوراکی، شکم روغن طبیعی موجود در غذا را در فرآیند هضم جذب میکند. این روغن از جریان خون و ریه‌ها می‌گذرد تا به مقصد نهایی در بدن برسد

 

و این فرآیند تا ساعت‌ها باعث ایجاد بوی بد هنگام تنفس میشود. بهره گیری از برگ یا قرص نعناع بعد از مصرف چنین مواد خوراکی تاثیر زیادی در از بین بردن این بو دارد. در واقع نعناع بوی پیاز و سیر را از بین نمیبرد، اما بوی آن به سایر بوهای تند مواد خوراکی قالب هست.

 

 به گزارش پارس ناز اضافه بر این بهتر هست مواد خوراکی مانند نوشیدنی‌هاي گازدار، کیک، شیرینی و بستنی که حاوی کربوهیدرات زیادی میباشند را پیش از سحر مصرف نکنید. مواد خوراکی که حاوی فیبر چندان میباشند می تواند جایگزین این مواد شود و از بروز بوی بد دهان پیشگیری کند. در افرادی که با هضم مواد لاکتوزدار مشکل دارند،

 

احتمال بروز بوی بد دهان در ساعت‌هاي روزه‌داری اکثر هست. بهتر هست مصرف مواد لبنی لاکتوزدار در طول روزه‌داری برای این افراد محدود شود. در نهایت تا جای امکان داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها، مسکن‌ها و داروهای ضدافسردگی را در مدت روزه‌داری کمتر مصرف کنید تا از خشک شدن دهان پیشگیري شود.

 

 

loading...
Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
گردش دختران مدل اینستاگرام در خیابانهای تهران + تصاویر
گردش دختران مدل اینستاگرام در خیابانهای تهران + تصاویر
مشاهده بیشتر