پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

بهترین روش ها برای درمان حالت تهوع کودکان

بهترین روش ها برای درمان حالت تهوع کودکان

بهترین روش ها برای درمان حالت تهوع کودکان 

اگر طفل شما دچار حالت تهوع شد میتوانید با بهره گیری از راهکارهای زیر در بهبود حال وی کارساز واقع گردید. دانستن این روشها برای هر پدر و مادری میتواند خوب باشد. تهوع و استفراغ طفل در اکثر مواقع با هم رخداد میوفتد؛ یعنی به دنبال تهوع معمولاً شاهد استفراغ هستیم.

 

اگرچه ممکن هست این دو جداگانه هم رخ دهند ولی به هر حال تهوع و استفراغ علائمی میباشند که باید پیگیری شوند, به ویژه اگر از نوع خاص یا ادامه دار باشد. تهوع و استفراغ بین کودکان شایع هست و می‌تواند بعنوان یک نشانه خفیف و خود بهبود یابنده و گاهی هم ناشی از مریضی شدید و کشنده باشد.

 

تهوع بدون استفراغ, استفراغ بدون تهوع و تهوع توأم با استفراغ در کودکان علائمی میباشند که دکتر را به سوی تشخیص مریضی سوق میدهند چون مریضی هایي که موجب این دو اوضاع میشوند علائم خاص خود را دارندرنگ استفراغ طفل میتواند به پزشکان کمک کند تا علت بروز تهوع و استفراغ طفل را خیال بزنند. وقتی انقباض عضلات معده چندان می‌شود, محتویات آن را با فشار به بیرون میراند و در نتیجه استفراغ رخداد میوفتد.

 

رنگ استفراغ معمولی تا اندازه ای زرد و به علت برگشت صفرا به معده هست. در صورتی که رنگ آن کاملا صفراوی یعنی زرد روشن یا سبز باشد میتواند نشانه انسداد روده باشد.گاهی حالت تهوع ممکن هست منفرد باشد و بدون بروز هر گونه استفراغی رخ دهد. این حالت برای طفل غمگین کننده و معمولاً با علائم دیگری مثل افزایش آب دهن, افزایش تپش قلب و تنفس و کاهش تون عضلات معده همراه هست.

 

استفراغ بدون تهوع

گاهی هم استفراغ بدون تهوع هست؛ یعنی طفل بدون علائم قبلی ناگهان دچار استفراغ می‌شود. در این مواقع باید به علائم افزایش فشار داخل جمجمه که گاهی به علت وجود تومور مغزی هست, مشکوک شد ولی به طور کلی علت تهوع و استفراغ در کودکان بسیار متنوع هست. علل ممکن هست شامل مریضی هاي نورولوژیک, مسمومیت, گرمازدگی, دشواری های گوارشی, حساسیت و دشواری های کلیوی و روانی باشد. گرچه علل تهوع و استفراغ بر زمینه سن طفل گروه بندی می‌شود.

 

تهوع و استفراغ در نوزادان و شیرخواران

1. در نوزادان و طی ماه هاي اول, استفراغ شایع هست اما در صورتی که استفراغ به طور مکرر رخداد بیفتد و با کاهش وزن, شیر نخوردن و تب مکرر همراه باشد نیاز به پیگیری دارد.

 

2. گاهی مادرها از این که نوزادشان در روز اول تولد دچار استفراغ خونی می‌شوند, نگران میباشند ولی جای نگرانی نیست و خون موجود در استفراغ همان خونی هست که طفل هنگام تولد می بلعد. این مسئله با یک یا دو بار شستشوی معده برطرف میشود.

 

3. مورد بعدی استفراغ بعد شیر خوردن هست که علت آن بلعیدن هوا طی خوردن شیر هست. مادران باید بعد از هر زمان شیردهی طفل را وادار به آروغ زدن کنند. در غیر این صورت طفل بخشی از شیر را بالا خواهد آورد.

 

4. تهوع و استفراغ در اثر غذا خوراندن بیش از اندازه به طفل نیز رخ می‌دهد. چنین کودکانی معمولاً وزن بالایی هم دارند.

 

5. انسدادهای موجود در دستگاه گوارش نیز باعث استفراغ می‌شود. در این کودکان دفع مدفوع وجود ندارد و شکم برجسته و متورم هست.

 

6. عفونت نیز می‌تواند موجب تهوع و استفراغ شود.

 

7. مریضی هاي متابولیک ارثی از علل کمیاب تهوع و استفراغ در نوزادان و شیرخواران هست.

 

8. ریفلاکس به طور طبیعی در ماه هاي اول تولد وجود دارد و مشکلی هم ایجاد نمی‌کند و با پیشنهاد هایي در مورد نحوه تغذیه و تغییر اوضاع طفل در شیردهی و بعد از آن تا حدود زیادی بازرسی شونده هست. ریفلاکس هایي که با علائمی مثل سرفه, عدم وزن گیری, شیر نخوردن و … همراه میباشند نیاز به درمان دارند.

 

9. حساسیت به پروتئین شیر نیز در بعضی از کودکان, به ویژه آنهایی که از شیر گاو تغذیه میکنند ممکن هست باعث تهوع و استفراغ شود.

 

تهوع و استفراغ در کودکان بزرگ تر

1. شایع‌ترین علت تهوع و استفراغ در کودکان ویروسی هست. چنین کودکانی مشکلی ندارند ولی به طور ناگهانی دچار استفراغ می‌شوند. در این کودکان به تدریج عفونت و تب هم به استفراغ افزوده می‌شود.

 

2. عفونت هاي چرکی حلق, مننژیت و عفونت ادراری هم از مواردی میباشند که میتوانند باعث ایجاد تهوع و استفراغ در طفل شوند.

 

3. در این سن نیز کودکان ممکن هست دچار ریفلاکس شوند که با حالت تهوع همراه هست.

 

4. تو رفتگی روده ها داخل هم که جزو موارد اورژانسی هست باعث ایجاد درد, تهوع و استفراغ می‌شود.

 

تهوع و استفراغ در نوجوانان

1. در نوجوانان شایع‌ترین علت تهوع و استفراغ ابتلا به مریضی گاستروآنتریت هست. همین طور در این سن احتمال عفونت آپاندیس وجود دارد. آپاندیسیت باعث تهوع و استفراغ همراه با درد شدید شکم و دور ناف می‌شود.

 

2. کودکانی که نزدیک سن بلوغ قرار دارند دچار تهوع و استفراغ از نوع سایکوژنیک میشوند.

 

3. تهوع ناشی از بارداری را نباید در این سن از نظر دور داشت. احتمال بارداری دختران نوجوان نیز وجود دارد.

 

چه زمانی باید طفل دچار تهوع و استفراغ را به دکتر ارجاع داد؟

در صورتی که استفراغ مکرر باشد. به ویژه در نوزادان و کودکان کم سن لازم هست طفل را به متخصص کودکان ارجاع داد.

 

تهوع و استفراغ با رنگ زرد یا سبز, همراه با درد شکم و تب نیاز به بررسی دارد.کودکانی که علائم کم آبی دارند, اکثر از دیگران در معرض خطر میباشند. برای تشخیص دقیق تر باید به مخاط دهان طفل نگاه کرد و دید که چقدر حالت خشکی دارد. هم‌چنین چشم ها گود میشود و گونه ها بیرون میزند.

 

طفل دچار کاهش حجم ادرار می‌شود و ممکن هست پوست سرد و افزایش تپش قلب هم داشته باشد.تهوع و استفراغی که با تغییر رفتار طفل همراه باشد هم نیاز به بررسی بیشتری دارد.

 

درمان

والدین نباید خوددرمانی کنند. بهره گیری از هر نوع داروهای ضد تهوع ممکن هست. هر چند ظاهراً داروی بی خطری باشد. داروهای ضد تهوع می‌توانند در کودکان علائم ایجاد کنند. اگر تهوع و استفراغ علت خاصی نداشته باشد, بدون درمان هم بهبود مییابد ولی در صورتی که دارو تجویز شود و مریضی هم خطرناک باشد, مصرف دارو باعث مخفی کردن علائم میشود و تاخیر درمانی رخ میدهد. تجویز دارو فقط باید با نظر دکتر معالج باشد.

 

حتماً باید دنبال جبران آب از دست رفته بدن کودکانی که سن شان پایین هست و استفراغ مکرر دارند, باشیم.تهوع و استفراغ ناشی از گرمازدگی و مسمومیت خوراکی در کودکان شایع هست. این مریضی نیاز به درمان حمایتی دارد و کم کم و ظرف مدت چند ساعت برطرف خواهد شد.بهره گیری از نوشابه بعنوان جایگزین آب بدن ممنوع هست ولی آب میوه هایي مثل آب سیب, دوغ, آب معمولی و محلول او آر اس خوب میباشند.

 

غذا هاي چرب و شیرین باعث تشدید علائم می‌شوند چون این دو به مدت طولانی تری داخل معده می مثل.غذا باید با حجم کم, با قاشق هاي کوچک به طفل داده شود. محلول او آر اس نیز بهتر هست خنک باشد. معده غمگین, غذا هاي سرد را بهتر از غذا هاي گرم بردباری می‌کند.

 

کودکانی که در سنین مدرسه میباشند گاهی دچار تهوع صبحگاهی می‌شوند. این نوع تهوع معمولاً ناشی از استرس هست زیرا والدین طفل را با شتاب بیدار می‌کنند و با شتاب هم قصد دارند به او صبحانه بخورانند. اینکار تهوع را تشدید میکند. برای پیش گیری از این عارضه باید طفل اوایل شب بخوابد و صبح زودتر بیدار شود تا وقت کافی برای آماده شدن و صبحانه خوردن داشته باشد و استرس کمتری را بردباری کند.

 

اگر تهوع طولانی باشد حتماً باید علت اصلی یافت شود.

 

 

Loading...
خواستگاری که 80/000 بار جواب رد شنیده است +عکس و خبرهای داغ جذاب
خواستگاری که 80/000 بار جواب رد شنیده است +عکس و خبرهای داغ جذاب
مشاهده بیشتر