پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

بررسی علل و راه درمان سوزش ادرار در خانم ها

مجموعه : بهداشت زنان
بررسی علل و راه درمان سوزش ادرار در خانم ها

بررسی علل و راه درمان سوزش ادرار در خانم ها 

ساختار دستگاه تناسلی و دفع ادرار خانم ها کمی با آقایان متفاوت هست، بعنوان مثال پیش آبراه در خانم ها به اندازه آقایان طویل نیست و بنابراین طاقت نگه داشتن ادرار به مدت طولانی را نخواهند داشت. یکی از مشکلات ادراری شایع در زنان سوزش ادرار هست. سوزش ادرار به خودی خود مریضی خاصی تلقی نمیشود،

 

بلکه فقط یک علامت هست و می تواند ناشی از مشکلات گوناگون باشد؛ اما برخلاف باور عموم، سوزش ادرار همه ي وقت علت بر وجود عفونت ادراری نیست.بعنوان مثال اگر سوزش ادرار همراه با احساس ناراحتی و درد در قسمت خارجی دستگاه تناسلی باشد، معمولا نشان‌دهنده وجود التهاب در واژن یا لب‌هاي فرج هست. یکی از علل سوزش ادرار و عفونت مثانه مقاربت هست که فرد، روز یا روزهای بعد از مقاربت دچار سوزش ادرار می شود و این معمولا تکرارشونده هست.

 

یکی از علل نادر ولی خطرناک سوزش ادرار، نوعی سرطان مثانه هست که در آن معمولا به همراه سوزش ادرار، آزمایش، وجود خون در ادرار را نیز گزارش یا اینکه خود بیمار به چشم خود ادرار خونی را دیدن می کند. گرچه سوزش ادرار در زنان اغلب با تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن همراه هست.

 

احساس فوریت در ادرار کردن، یعنی فرد احساس می کند مثانه‌اش پر شده و باید آن را خالی کند؛ ولی مانند افراد طبیعی نمی تواند ادرار کردن را به تاخیر بیندازد. بلکه باید فورا محلی را برای تخلیه مثانه پیدا کند. اکثر پزشکان سوزش ادرار را معادل عفونت ادراری تلقی کرده و بدون بررسی شروع به درمان تجربی آن می کنند در صورتی که سوزش ادرار می تواند علل خیلی زیادی داشته باشد که یکی از آن ها عفونت ادراری هست

 

سوزش ادرار در زنان جوان اکثر هست. اگر درد هنگام ادرار کردن در ابتدای آن اتفاق بیفتد، معمولا نشان‌دهنده وجود مشکل در مجرای ادراری هست ولی اگر در انتهای ادرار کردن اتفاق بیفتد نشان‌دهنده وجود مشکل در مثانه هست. از طرفی اگر سوزش ادرار همراه با تکرر و احساس فوریت در ادرار کردن و درد زیر دل باشد، معمولا نشان‌دهنده التهاب مثانه هست. خود التهاب مثانه نیز ممکن هست علل عفونی و غیرعفونی داشته باشد.

 

زنان به این علل، مستعد ابتلا به عفونت ادراری میباشند:
مجرای ادرار کوتاه هست.

اغلب تخلیه مثانه خود را به تاخیر می اندازند.

از وسایل پیشگیری‌کننده از حاملگی مانند دیافراگم بهره گیری می کنند.

 

از ژل‌هاي اسپرم‌کش برای پیش گیری از حاملگی بهره گیری میکنند که سبب تجمع میکروب‌هاي روده در اطراف مجرای ادرار میشود.دسترسی میکروب‌هاي روده‌اي به علت مسیر کوتاه به دستگاه ادراری و سیستم ادراری زنان راحت‌تر هست.

 

در عفونت حاد مثانه، 15 تا 20 درصد زنان، به درد زیر ناحیه ناف مبتلا می شوند. زنانی که یائسه شده و تحت هورمون درمانی نیستند، در معرض التهاب واژن و عفونت ادراری قرار میگیرند و اگر سوزش ادرار همراه با ترشح از واژن باشد، نشان‌دهنده التهاب واژن هست. از طرفی اگر شخصی دچار سوزش ادرار به همراه تب، بدی حال عمومی و درد عضلانی شود، احتمال ابتلا به تبخال تناسلی وجود دارد و باید منتظر باشد در روزهای آینده تاول‌هاي تبخال ظاهر شوند.

 

 به گزارش پارس ناز در صورتی که سوزش ادرار همراه با تب و لرز و درد پهلوها باشد، نشان‌دهنده عفونت حاد کلیه‌هاست و بیمار باید در بیمارستان بستری شود. اگر فردی دچار سوزش، تکرر و احساس فوریت در ادرار کردن شود و پس از خاتمه درمان، ادرار قطره قطره خارج شود و نیز هنگام مقاربت درد داشته باشد، نشان‌دهنده وجود احتمالی دیورتیکول مجراست و نیازمند بررسی بیشتری خواهد بود.

 

باید حتما از خانم مبتلا به سوزش ادرار از نظر بهره گیری از داروها و مواد شوینده موضعی سوال کرد. نکته بسیار مهم اینکه یکی از علل مهم سوزش ادرار ناشی از عفونت دستگاه تناسلی و دستگاه ادراری در زنان، روابط زناشویی نامتعارف هست که گاه سبب عفونت‌هاي خطیر میشود. اینگونه عفونت‌ها اگر لگن خانم را گرفتار سازد، ممکن هست سبب نازایی شود. پس تشخیص و درمان به‌موقع، اهمیت زیادی دارد.

 

 

Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
ازدواج زن فرانسوی با ربات دارای آلت جنسی
ازدواج زن فرانسوی با ربات دارای آلت جنسی
مشاهده بیشتر