پارس ناز پورتال

تبلیغات

درمان یبوست نوزاد با ماساژ دادن شکم

درمان یبوست نوزاد با ماساژ دادن شکم

درمان یبوست نوزاد با ماساژ دادن شکم 

اگر کودک شما دچار یبوست شد نگران نباشید دست به کار شوید و آرام آرام شکم او را ماساژ دهید تا این مشکل به راحتی برطرف گردد. این ماساژ وقتی که او لباس پوشیده هست میتواند انجام شود ولی اگر عریان باشد موثر تر هست. دست کم یک ساعت بعد از‌هر زمان شیر داد برای انجام این ماساژ ها صبر کنید.

 

نشانه‌ ها و علآیم

• مدفوع نکردن

کودک مبتلا به یبوست مکرراً برای بیرون دادن مدفوع به خود فشار می‌آورد ولی هیچ‌گاه با این فشارها پیروز به دفع مدفوع نمی‌ شود.

 

• مدفوع سفت

مدفوع دفع شده سفت هست و اغلب به گلوله‌هاي سفت شباهت دارد.

 

• گریه کردن

دفع مدفوع سفت ممکن هست دردناک باش. در نتیجه نوزادان اغلب درست گذشته از خروج مدفوع یا هنگام خروج آن گریه می‌ کنند.

 

• وقفه زمانی و فاصله بین دو مدفوع

اگر کودکتان به مدت سه روز دفع مدفوع نداشت امکان دارد که به یبوست دچار شده باشد. برای نوزادان و کودکان کوچک هم سه بار در روز مدفوع کردن و هم مدفوع نکردن به مدت سه روز امری عادی می‌باشد و اگر شیر مادر می‌ خورند گاهی حتی اکثر از این مدت هم طبیعی هست.

 

• قرمز شدن در اثر فشار

قرمز شدن یکی از نشانه‌هاي یبوست هست ولی همۀ وقت} یک نشان قابل‌اعتماد نیست زیرا نوزادان اغلب وقتی مدفوع می کنند صورتشان قرمز می‌ شود. اگر کودک شما وقتی مدفوع می‌ کند به خود فشار می‌آورد ولی مدفوع او نرم هست و شکل طبیعی دارد او دچار یبوست نیست.

 

کارهایی که باید کرد

• دادن مقدار کافی مایعات

کودکتان باید به اندازه کافی مایعات بنوشد. آب پرتقال طبیعی میتواند به حرکت روده‌اي کمک کند. هر روز به کودکتان 75 تا 150 گرم آب پرتقال رقیق‌شده بدهید. آب چند عدد پرتقال را بگیرید و از صافی رد کنید و یک استکان آب پرتقال را با چهار استکان آب جوشیده سرد شده مخلوط و رقیق کنید.

 

• رژیم خوراکی سالم

بعد از چهار ماهگی نوزاد می‌ تواند همراه با شیر مادر یا شیر خشک از آب میوه هم بهره گیری کند. از چهار ماهگی به کودکتان برنج ، آرد گندم و ذرت ، پوره میوه و سبزیجات و آلوی خیس کرده بدهید. از شش ماهگی نیز به آرامی غلات لپه و دیگر حبوبات را نیز به کودکتان بخورانید. رژیم فیبردار (سبزیجات پخته‌شده) و مایعات در جلوگیری از یبوست به او کمک میکند. ولی چربی را از‌ رژیم خوراکی‌اش حذف نکنید. در صورت لزوم با دکتر خود مشورت کنید.

 

ماساژ برای رفع یبوست

1. حرکات چرخشی کوچک در اطراف ناف: در انگشت اول یکی از دست‌هایتان را نزدیک ناف قرار دهید آن‌ها را به آرامی فشار دهید و یک حرکت چرخشی ایجاد کنید و سپس فشار را‌ رها سازید. انگشتانتان را به آرامی دور ناف بکشید و اینکار را تکرار کنید. دست را به شکل فنری در جهت حرکت عقربه‌اي ساعت تا زمانی که به ران سمت راست برسد حرکت دهید. اینکار باعث تحریک روده کوچک میشود و همین طور باعث میشود محتویات روده در طول آن به حرکت درآید.

 

2. در اطراف شکم: از قسمت داخلی ران سمت راست شروع کنید. سطح انگشت و کف دستتان را به طرف بالا و سمت راست قفسه سینه حرکت دهید و سپس به سوی نقطه نمونه در سمت چپ اینکار را انجام دهید. حرکات ماساژ را به طرف پایین یعنی درست تا قسمت داخلی کشاله ران سمت چپ ادامه دهید.

 

سپس طول قسمت زیر شکم حرکت را ادامه دهید تا به ران سمت راست برسید. اینکار را چندین بار تکرار کنید. این عمل باعث جابجا شدن و حرکت محتویات روده بزرگ میشود.

 

3. حرکات پا دوچرخه: مچ پاهای کودکتان را بگیرید و یک زانوی او را خم کنید. زانو را به طرف شکم نوزاد بالا بیاورید. حالا پا را آرام بکشید تا صاف شود و زانوی دیگر را درست گذشته از این که پای دیگر کاملاً صاف شود روی شکم خم کنید. این حرکت دوچرخه‌اي را آرام و به طور موزون چندین بار تکرار کنید. این‌کار حرکت روده‌اي را افزایش خواهد داد.

 

4. خم کردن همزمان زانوها: مچ‌ پاهای کودکتان را بگیرید و هر دو زانوی او را در یک زمان خم کنید. آنگاه آن‌ها را تا روی شکم بالا بیاورید و چند لحظه او را در این حالت نگه‌دارید. سپس پاها را به آرامی تا زمانی که صاف شود به پایین بکشید. این‌کار را به آرامی چند بار تکرار کنید. این روش می توانید به باز شدن روده کودک کمک کند.

 

نکات:

• کودکتان را درحالی‌که پاهایش به طرف شماست به پشت بخوابانید.

 

• یبوست برای نوزادان و کودکان مشکلی معمول هست. اگر فرزندتان دچار یبوست شد دوباره این پدیده تکرار خواهد شد.پزشکتان قادر هست در این اساس به شما مشاوره مفیدی بدهد و به شما در مقابله با مسئله یبوست کودکتان کمک کنند.

 

 

دختر دانشجو به خاطر تجاوز جنسی رختخوابش را با خود حمل می کند
دختر دانشجو به خاطر تجاوز جنسی رختخوابش را با خود حمل می کند
مشاهده بیشتر