"> راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

بـه گزارش سایت پارس ناز لپ‎تاپ هم وسیله‌ای است کـه همه ی ي چیزش در هم چفت و بست شده است و خیلی کم بتوانید مدلی را پیدا کنید کـه آپگرید شود. بنابراین موقع خریدنش باید حسابی دقت کنید تا مدلی بخرید کـه کارتان را راه بیندازد و گرنه هر روز در انجمن‌هـای دیجیتالی نشسته‌اید و زیرآب آن شرکت بینوای سازنده لپ‌تاپ‌تان را می‌زنید.

 

اگر هنوز هم اهل PC جمع کردن باشید می‌توانید بروید تمام قطعات دلخواه‌تان را از این‌طرف و آن‌طرف بخرید و وصل کنید بـه هم تا دقیقاً همان چیزی کـه میخواهید را بدست بیاورید. اما اگر می‌خواهید نفر دیگری این‌کار طاقت فرسا را برای شما انجام داده باشد باید لپ‎تاپ بخرید.

 

روش گازانبری

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

موقعی کـه قصد خرید لپ‎تاپ دارید باید این ۲ مسیر را بروید: ۱- بـه سایت‌هـای مختلف سر بزنید و تعداد زیادی “بررسی کاربر” بخوانید «از آمازون، Cnet و همین بامیلوی خودمان». ۲- لپ‎تاپ را از نزدیک وارسی کنید. چیزهایی کـه میتوان در یک نگاه فهمید را با دست گرفتن لپ‎تاپ متوجه میشوید.

 

کمی با صفحه کلید و تاچ پدش کار کنید ببینید با آن حال میکنید یا نه. از نگاه کردن بـه بررسی‌هـای کاربرها هم چیزهایی را در مییابید کـه در طولانی مدت بـه آن بر می‌خورید. مثل این کـه باتری‌اش چقدر شارژ نگه می‌دارد، یا این کـه چقدر داغ میکند و سؤالاتی از این دست.

 

خیلی از افراد لپ‎تاپ را از روی ظاهر پسند می‌کنند و بدون مطالعه می‌خرند. این دو مرحله ساده را پشت گوش می‌اندازند و موقعی کـه لپ‎تاپ را خریدند افسوس می‌خورند کـه نکند بهتر از این هم بود و من نخریدم. اگر از هر دو مسیر بروید، قطع بـه یقین لپ تاپی می‌خرید کـه راست کار خودتان است. حالا بیایید فاکتورهایی کـه باید برای خرید لپ‎تاپ در نظر گرفت را با هم بررسی کنیم:

 

اندازه

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

لپ‎تاپ‌ها در سایزهای مختلفی عرضه میشوند کـه میتوان آن‌ها را در چهار دسته کلی، طبقه بندی کرد:

 

لپ‎تاپ‌هـای بزرگ «۱۷ اینچ بـه بالا» : این لپ‎تاپ‌ها فقط یک نقطه مشترک با هم دارند کـه آن‌هم بزرگی و سنگینی است. این لپ‎تاپ‌ها برای اینور و آن‌ور بردن خوب نیستند اما هر چه باشد بهتر از کیس کول کشیدن است.

 

مدل‌هـای ضعیف‌تر این لپ‎تاپ‌ها کـه قیمت ارزان‌تری هم دارند برای آن‌هایی خوب است کـه میخواهند از صفحه نمایش بزرگتر آن برای فیلم دیدن استفاده کنند و البته خیلی هم لپ‎تاپ را از جایش تکان نمیدهند.

 

اگر چنین استفاده‌ای از لپ‎تاپ دارید بی‌خودی پول لپ تاپ‌هـای گران‌تر سری گیمینگ را ندهید. لپ‎تاپ بزرگ و قدرتمند بـه درد گیمرها و حرفه‌ای‌هایی می‌خورد کـه کارهای سنگین‌تری انجام می‌دهند.

 

سایز متوسط «۱۳ تا ۱۶ اینچ» : این لپ‎تاپ‌ها جنس بورس بازار هستند. این دسته از لپ تاپ‌‎ها عموماً خوش قیمت‌اند و بـه درد کاربرهای معمولی میخورند. تنوع قیمت و قدرت در این دسته بسیار بالاست و همیشه دست خریدار برای تهیه این نوع لپ تاپ‌ها باز است.

 

کسانی کـه میخواهند با یک مبلغ معقولانه لپ تاپی ساده بخرند کـه چند تا پورت USB داشته باشد و از درایو DVD برخوردار باشد، بهترین کاری کـه میتوانند با پول‌شان انجام بدهند این است کـه این نوع لپ‎تاپ‌ها را تهیه کنند. حمل کردن این ها از لپ تاپ‌هـای بزرگ راحت‌تر است اما کماکان این ها هم سنگین هستند.

 

اولترابوک «معمولاًً ۱۴ اینچ و کوچک‌تر» : اگر بودجه‌تان اجازه میدهد یک مقدار بیشتر برای ویژگی “قابل حمل بودن” خرج کنید باید بـه سراغ اولترابوک‌ها بروید. اولترابوک‌ها خیلی باریک و سبک هستند و از نظر قدرت هم میان رده محسوب میشوند.

 

یعنی چیز سنگینی مثل فیلم ارباب حلقه‌ها را نمیتوان با استفاده از آن‌ها ویرایش کرد اما برای انجام کارهای روزمره و سبک خوب جواب میدهد. البته با انتخاب اولترابوک باید قید تعدادی از پورت‌هـای USBتان را بزنید و نیازی بـه گفتن نیست کـه از DVD درایو هم محروم می‌شوید.

 

البته میتوانید USB هاب و درایو اکسترنال بخرید تا مشکلی از این لحاظ نداشته باشید، اما اگر قرار باشد دوباره این چیزها را هم با خودتان حمل کنید کـه پس چرا در همان وحله اول اولترابوک را خریدید؟

 

لپ‎تاپ‌هـای کوچک و نِت بوک‌ها «معمولاًً ۱۲ اینچ بـه پایین» : ارزان‌ترین، قابل حمل‌ترین و البته ضعیف‌ترین «از نظر قدرت پردازش». فقط بـه درد افرادی میخورد کـه از لپ‎تاپ قابلیت حمل پذیری عالی میخواهند و خیلی هم بـه قدرت پردازش آن احتیاجی ندارند.

 

یعنی می‌خواهند با لپ‎تاپ چرخی در اینترنت بزنند و ایمیلی چک کنند و از این جور کارها. حتی برای این کارهای ساده هم نباید انتظار داشته باشید کـه لپ‎تاپ کوچک‌تان سریع عمل کند. حداقل خوبی‌اش این است کـه برای خریدن‌شان لازم نیست جوراب زنانه سرتان بکشید و بانک بزنید.

 

کسانی کـه لپ‎تاپ بزرگ و لپ‎تاپ کوچک میخواهند کـه تکلیف‌شان مشخص است. اما بیشتر افراد در دوراهی لپ‎تاپ متوسط و اولترابوک میمانند. تا حدودی هم بهشان حق میدهیم چون تصمیم نسبتاً سختی است.

 

از یک طرف لپ‎تاپ سایز متوسط را دارید کـه ارزان‌تر است و گزینه‌هـای بیشتری را در اختیارتان قرار میدهد، از طرف دیگر اولترابوک‌هـای شیک‌تر را دارید کـه مثل پر کاه میمانند و از بابت قدرت نیز برای انجام کارهای روزمره کفایت میکنند.

 

کیفیت ساخت و دوام

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

بعضی از لپ‎تاپ‌ها خیلی خوب ساخته شده‌اند؛ بدنه محکمی دارند، با دوام هستند و باز و بسته کردن‌شان خیلی راحت است. لپ‎تاپ‌هایی هم هستند کـه از پلاستیک ارزان قیمت ساخته شده‌اند و انقدر شل و ول هستند کـه انگار از ساختمان ۳ طبقه پرت شده‌اند پایین.

 

این‌جا دیگر هر عقل سلیمی بالاییه را می خرد. هیچ چیزی کار دیدن لپ‎تاپ از نزدیک را نمیکند، اما خواندن بررسی‌هـای کاربران اینترنتی نیز تا حد زیادی شما را از کیفیت کار مطمئن میکند. اگر لپ تاپ را در دست گرفتید حتماً یادتان باشد کـه درش را یکی دو بار باز و بسته کنید تا ببینید کـه لولاهایش بـه اندازه کافی نرم و روان هستند یا نه.

 

خودتان هم میتوانید در سایت‌هـای مختلف، بررسی بگذارید تا کسان دیگری کـه میخواهند لپ‎تاپ بخرند از تجربه شما استفاده کنند.موقع تست کردن یک لپ‎تاپ توجه ویژه‌ای بـه صفحه کلید و ترک پد آن داشته باشید چون از این دو قسمت زیاد استفاده خواهید کرد. ترک پدش اذیت نمی‌کند؟

 

انگشتان‌تان بـه آسانی روی آن سُر میخورند؟ نشانه‌گر ماوس چطور؟ بـه آسانی روی صفحه نمایش حرکت می‌کند؟ صفحه کلید چطور؟ بـه اندازه کافی بزرگ هست تا راحت با آن تایپ کنید؟ آیا بـه خاطر جمع و جور بودن، کلیدهایش را در جا‌هـای نامتعارف قرار نداده‌اند؟

 

هر چه باشد قرار است چند سال با این کامپیوتر سر کنید. وسیله‎ای هم نیست کـه اگر قطعاتش از هم وا رفت با نوار چسب آن‌را بـه هم بچسبانید. پس باید اولش حسابی آن‌را برانداز کنید.

 

مشخصات فنی

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

شاید بگویید مشخصات فنی مهم‌تر از اندازه و کیفیت بدنه است اما باید بگوییم هر چقدر هم کـه قطعات داخلی لپ تاپ‌تان خوب باشد، این بدنه و کیبورد و ترک پد است کـه شما دائم بـه صورت مستقیم با آن در تماس هستید. اگر مناسب کارتان نباشند یا کیفیت خوبی نداشته باشند خیلی زود لپ‎تاپ را از چشم‌تان می‌اندازند.

 

بگذارید همین اول کار آب پاکی را روی دست‌‎تان بریزیم. نیاز نیست پردازنده لپ‎تاپ‌تان خیلی قوی باشد. یک زمانی کشور چین با پنتیوم II ماهواره بـه فضا می‌فرستاد! مگر یک کاربر معمولی چه کاری میخواهد انجام دهد کـه حتماً برود پول پردازنده Cori7 بدهد؟ رم هم همین‌طور.

 

بیشتر مردم بیشتر از ۴ گیگابایت رم لازم ندارند. مگر این کـه از لپ‎تاپ استفاده حرفه‌ای میکنید کـه در آن صورت داشتن پردازنده سریع، رم بالا و کارت گرافیک هیولا بـه هیچ عنوان پول دور ریختن محسوب نمی شود. وسیله کارتان است دیگر! خرج خودش را در می‌آورد!

 

این را از این بابت گفتیم کـه بیش از حد در مورد قطعات داخلی وسواس بـه خرج ندهید. مثلاً رم از آن چیزهایی است کـه میشود آپگریدش کرد پس لازم نیست لپ تاپی را بـه خاطر پایین بودن رم از لیست خریدتان خط بزنید. حتی برای هارد هم نیاز نیست خیلی خودتان را بـه آب و آتش بزنید.

 

فقط نگاه کنید کـه سرعتش خیلی پایین نبوده و حجمش هم کم نباشد. هارد خیلی از لپ تاپ‌ها را هم میتوان آپگرید کرد و حتی میتوان با صرف مقداری هزینه، DVD درایو لپ‎تاپ را تخلیه کرد و بـه‌جایش هارد SSD کاشت. برای این کـه این هزینه‌ها بـه گردن‌تان نیفتد، سعی کنید لپ تاپی را انتخاب کنید کـه هارد پر سرعت و جاداری داشته باشد.

 

لپ‎تاپ‌هایی در بازار هستند کـه دارای هارد هایبریدی هستند. یعنی هارد هم HDD است و هم SSD. فایل‌هـای مربوط بـه سیستم عامل و نصب برنامه‌ها روی بخش SSD ریخته میشوند کـه سرعت اجرای برنامه‌ها بالا برود.

 

فایل‌هـای دیگر هم بر روی بخش HDD قرار می‌گیرند کـه خیلی هم نیازی بـه سرعت بالا ندارد. با توجه بـه این کـه هارد SSD تکنولوژی نسبتاً تازه‌ای است و هنوز بی‌خودی گران است، می‌توانید بـه این شیوه پول را در جایی کـه لازم است خرج کنید و از مصرف بی‌خود آن پیشگیری کنید.

 

عمر باتری

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

اگر دو یا سه کاندیدا برای خرید دارید کـه تا این‌جا تقریباً مساوی بوده‌اند، حالا بد نیست بـه فاکتور عمر باتری هم نگاهی بیندازید. هر چه عمر باتری بیشتر، لپ‎تاپ بهتر. با این حال تشخیص این عمر کار آسانی نیست.

 

بهترین کار این است کـه کاتالوگ سازنده لپ‎تاپ را بخوانید و آن‌را با بررسی‌هـای کاربران تطبیق بدهید تا ببینید کـه آیا ادعای شرکت سازنده راست است یا دروغ. «چون در بازار رقابت، شرکت‌هـای تولید کننده بعضی وقت‌ها بـه دروغ هم متوسل می‌شوند».

 

قبلاً باتری لپ‎تاپ‌ها ۶ سلولی بودند اما الان باتری‌هـای ۴ سلولی تولید میشوند. اگر از باتری لپ تاپ‌تان بـه درستی استفاده کنید و مثلاً آن‌را دائم بـه برق نزنید، بـه اندازه عمر خواهد کرد و گرنه بعد از چند وقت باید بگردید دنبال باتری زاپاس.

 

پورت‌ USB و سایر پورت‌ها

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

یکی از محدودیت‌هـای آزاردهنده‌ای کـه لپ‎تاپ نسبت بـه PC دارد در همین قسمت است. یعنی پورت‌ها. آیا لپ تاپی کـه انتخاب کرده‌اید بـه اندازه کافی پورت USB دارد؟ USB 3.0 چند تا دارد؟ کارتخوان دارد تا بتوانید عکس‌هـای دوربین‌تان را سریع روی لپ‎تاپ بریزید؟

 

پورت شبکه دارد تا وقتی کـه Wi-Fi تان قطع شد بتوانید با استفاده از آن بـه شبکه اینترنت وصل شوید؟ شاید خواستید یک مانیتور ۴K مشتی بگیرید و آن را بـه لپ تاپ وصل کنید… پورت برای VGA, DVI یا HDMI دارد؟

 

برخورداری از پورت از آن چیزهایی است کـه در بین لپ تاپ‌ها خیلی تفاوت دارد اما عموماً لپ‎تاپ‌هـای کوچک و باریک پورت‌هـای کمتری نسبت بـه دیگر لپ تاپ‌ها دارند «منظورمان اولترابوک‌هـای لاغر مردنی هستند». اما همان‌طور کـه پیشتر هم گفتیم، می‌توانید یک USB هاب یا یک کارتخوان USB SD بگیرید و این مشکل را برطرف کنید.

 

سایر ملاحظات

بـه غیر از فاکتورهای بالا مسائل دیگری نیز در انتخاب بهترین لپ‎تاپ برای خرید دخیل هستند:

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

کیفیت صفحه نمایش: اگر خواستید صفحه نمایش لپ‎تاپ را چک کنید اول رزولوشن آن را ببینید «کـه هر چه بیشتر باشد بهتر» و دوم کیفیتش را. با یک مقایسه کوتاه میتوانید فرق یک صفحه نمایش خوب و یک صفحه نمایش ارزان و بی کیفیت را متوجه شوید.

 

در صفحه نمایش خوب رنگ‌ها زنده و با طراوت هستند و در صفحه نمایش بد رنگ‌ها مثل آب دهان مرده می‌مانند. کاربری‌تان هر چه کـه باشد فرقی ندارد، بهتر است لپ‎تاپ‌تان صفحه نمایشی با کیفیت داشته باشد تا از پولی کـه برایش خرج کرده‌اید پشیمان نشوید.

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

داغ شدن: لپ تاپ‌ها بعد از مدتی استفاده شروع میکنند بـه داغ داشتن. بـه خصوص اگه آن‌ها را روی پای‌تان بگذارید و کار کنید. در بررسی‌هـای کاربرها از این غرغرها زیاد می‌خوانید کـه “لپ تاپم داغ کرده و فلان…

 

” اما اگر می‌خواهید لپ تاپی را از لیست خرید‌تان خط بزنید دنبال آن بررسی‌هایی بگردید کـه نوشته‌ باشند لپ‎تاپ، حتی در صورت قرارگرفتن روی میز هم داغ میکند. موقع خرید لپ‎تاپ بـه مکانیزم خروج گرمای آن دقت کنید.

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

وب کم: اگر با استفاده از نرم افزارهایی مثل اسکایپ، زیاد چت ویدئویی انجام می‌دهید بد نیست کـه وب کم لپ‎تاپ‌تان کیفیت خوبی داشته باشد. تقریباً کیفیت وب کم اکثر لپ‎تاپ‌ها کار راه انداز است اما اگر کس و کاری را دارید کـه در خارج از کشور مقیم است یا در شهر دوری درس میخواند و زیاد با همدیگر اسکایپ می‌کنید، خب چرا یک وب کم بهتر نداشته باشید تا تصویر تمیزتری برای او ارسال کنید؟

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

قابلیت آپگرید شدن «ارتقاء یافتن»: بیشتر لپ‎تاپ‌ها را نمی‌توان خیلی آپگرید کرد. آخرش این است کـه RAM یا هاردش را عوض کنید اما بـه سایر سخت افزارها نمی‌توانید دست بزنید. قابلیت آپگرید شدن برای لپ‎تاپ یک مزیت است. آمدیم و کاربری شما بعد از چند وقت تغییر کرد.

 

اولش می‌خواستید یک لپ تاپ کلاس مولتی‌مدیا داشته باشید، اما بعد از مدتی برای گذران زندگی مجبور شدید بروید خدمات مجالس عروسی بزنید. حالا اگر بخواهید با همان لپ‎تاپ‌ ویدئوی شاباش دادن پدر داماد بـه دی جی را ویرایش کنید پیرتان در می‌آید. اگر لپ‎تاپ‌تان قابلیت آپگرید شدن را داشته باشد می‌توانید با هزینه کمتر، سخت افزار آن‌را متناسب با کارتان ارتقاء بدهید.

راهنمای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب

گارانتی: آخرین چیزی کـه چک می‌کنید گارانتی است. بـه دلیل این کـه اکثر برندهای تکنولوژی در ایران دفتر ندارند، شرکت‌هـای ثالث ایرانی ضمانت خرید محصولات را بـه عهده می‌گیرند کـه خیلی‌هـای‌شان فقط اسماً گارانتی هستند

 

و موقعی کـه کارتان بـه آن‌ها بیفتد دکوری بیش نیستند. سعی کنید لپ‎تاپ مورد نظرتان را از جایی بخرید کـه دارای گارانتی معتبر باشد و خدمات پس از فروش خوبی ارائه دهد. مدت زمان گارانتی را هم چک کنید کـه حداقل یک ساله باشد.