پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

روانشناسی خصلت آزاردهنده و ناپسند وسواس

روانشناسی خصلت آزاردهنده و ناپسند وسواس

روانشناسی خصلت آزاردهنده و ناپسند وسواس 

وسواس یکی از بدترین خصلت هایي هست که هرکسی می تواند درون خود داشته باشد تا کارها را با توجه بیش از حد و تکرار در انها انجام دهد.همه ي ما در پیرامون خود آدم‌هاي وسواسی دیده‌ایم و با آنها برخورد داشته‌ایم. اگر با سبک زندگی سخت وسواسی‌ها آشنا باشیم، قطعاً این سؤال برای‌مان مطرح میشود که اصولاً چطور می شود

 

با یک فرد وسواسی زیر یک سقف زندگی کرد؟ گرچه سؤال بیجایی هم نیست چون خیلی‌ها مجبورند با یک فرد وسواسی بسازند و بسوزند و بعضی نیز که وسواس دارند، چاره‌اي ندارند جز این که تا آخر عمر تنها زندگی کنند. برای شناخت اکثر وسواسی‌ها و آشنا شدن با این اختلال با نرگس خداخانی، روانشناس بالینی به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که میخوانید.

 

اگر در بین افراد خانواده یا دوستانتان فکر می کنید که شخصی با این معضل دست و پنجه نرم میکند بهتر هست پیشنهاد کنید این مقاله را بخواند.خداخانی با اشاره به این که وسواس دو نوع گوناگون دارد، میگوید: در یک نوع از وسواس، فرد رفتارهای وسواسی دارد و بحث نجس و پاکی از آن دسته هست.

 

مثلاً وقتی به ناچار با شخصی که دستش خیس هست دست میدهد دائم به این فکر میکند که ممکن هست نجس شده باشد یا بعد از قفل کردن در بعد از چندین متر دور شدن پیش خود فکر می کند: «در را قفل کردم یا نه؟ زیر گاز را خاموش کردم یا نه؟ یا…..

 

رفتارهای وسواسی رفتارهای ثابتی میباشند که به عادت‌هایي وقت گیر تبدیل می شوند و فرد زمان زیادی را به خاطرشان هدر می دهد و از دست خود کلافه میشود ولی نمیتواند کار تکراری مورد نظرش را انجام ندهد چون بشدت مضطرب میشود.به گفته این روانشناس، رفتارهای وسواسی میتوانند ذهنی باشند فردی را تصور کنید که دائما تصویر هاي و افکار منفی نسبت به صحنه‌هاي غیراخلاقی در ذهن دارد که در نتیجه آن احساس گناه شدید می کند،

 

مدیریت غلط اینگونه احساسات میتواند منجر به وسواسی شدن فکر شود. مثلاً ممکن هست این فرد عادت کند که تا فلان دعا را نخواند، افکار بد از او دور نمیشود یا حتی دیده شده هست که فردی خود را مجاب میکرد تا از یک تا 10 بشمارد و بعد برعکس شمارش کند و دائم در حال تکرار اینکار در ذهن خودش بود. چنین اختلالات ذهنی تنها با مشاوره درمانی میباشند که بهبود می‌یابند.

 

خیلی از ما ممکن هست در زمان‌هاي گوناگون شک کنیم که دچار اختلال وسواس هستیم یا خیر؟

 

خداخانی پیشنهاد می کند اگر در منزل دائم در حال تمیز کردن گاز هستید یا با خروج هر شخصی از حمام خود را مجبور به شستن کل دیوارها میکنید و رفتارهایی از این قبیل دارید که نمیتوانید از انجام آنها چشم پوشی کنید بهتر هست به متخصص مراجعه کنید.

 

نوع دیگر وسواس اختلال شخصیت وسواسی هست. به گفته این روانشناس افرادی که مبتلا به این نوع اختلال میباشند، وسواس عملی و فکری ندارند بلکه بسیار کمالگرا، دقیق، عصا قورت داده، جزئی نگر و حساس میباشند به‌عنوان مثال روی میز جای دستمال کاغذی نباید عوض شود یا وقتی میهمانی می گیرند باید از هر نظر برترین میهمانی را برگزار کنند،

 

وقتی میخواهند پرده بخرند باید برترین پرده باشد، منزل این قبیل افراد همۀ وقت} برای پذیرایی از میهمان آماده هست ولی مشکل اینجاست که خود آنها هیچ وقت شاد نیستند چون حوصله هیچ بی‌قانونی را ندارند هنگام رانندگی در صف بانک و خلاصه هر جایی که اندکی بی‌قانونی می بینند عصبی می شوند.

 

افراد وسواسی در ارتباطات فردی و اجتماعی هم دچار مشکل میشوند. خداخانی در خاتمه در این اساس می گوید در وسواس نوع اول فرد میداند که رفتارش اشتباه هست ولی کنترلی روی رفتار خود ندارد و در نوع دوم شخص کلاً قبول نمی کند که رفتاری اشتباه و نادرست دارد همواره فکر میکند دیگران در اشتباهند و تصور می کند

 

که خیلی منظم هست و به گزارش پارس ناز  روی وقت و قول حساس هست و این رفتارها حتی خصیصه‌هاي مثبتی میباشند و نباید به هیچ عنوان به آنها ایراد گرفت، در نهایت فرد وسواسی چه در نوع اول و چه در نوع دوم هم باعث آزار خود و هم مسبب آزار رساندن به دیگران میشود و برای رهایی از آنها باید با کمک افراد متخصص سبک زندگی را تغییر بدهند تا خود و دیگران به آرامش برسند.

 

 

Loading...
شب زفاف دختر کره ای با 200 مرد طی دو سال +عکس (ماجرای عجیب شب حجله)
شب زفاف دختر کره ای با 200 مرد طی دو سال +عکس (ماجرای عجیب شب حجله)
مشاهده بیشتر