پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

روز جهانی کتاب و اهمیت مطالعه در زندگی

روز جهانی کتاب و اهمیت مطالعه در زندگی

روز جهانی کتاب و اهمیت مطالعه در زندگی 

روز جهانی کتاب در اردیبهشت ماه مي تواند نوید مطالعه و خواندن کتاب هاي در زندگی ما باشد. به بهانه این روز برای شما مقاله جالبی داریم. همۀ وقت} فروردین که به سراشیبی اردیبهشت مي‌افتد و به روز جهانی کتاب و پس از آن نمایشگاه کتاب نزدیک مي‌شویم مدام به تراژدی کتاب فکر مي کنم. واقعا حوصله ام از اعلام آمار سرانه ناچیز و شرم آور کتاب خوانی در کشورمون و بعد هم مقایسه آن با سایر کشورها سر رفته هست.

 

هر روز یک آمار جدید، یک اینفوگرافی زیبا و تر و تمیز، یک ویدیوی باکیفیت جذاب، چندهزار فایل گیف تودل‌برو منتشر و اکران مي‌شود که نشان مي‌دهد وضعیت کتاب خوانی در کشورمون افتضاح هست و ما هم ژست روشنفکری می گیریم و این فایلها را در فضای مجازی این ور و آن ور مي فرستیم و مانند بقیه سر تاسف تکان مي دهیم و این قصه همین چند روز مصادف با روز جهانی کتاب و بعد هم نمایشگاه کتاب در خاطرمان هست و بعد هم یادمان مي رود تا مناسبت بعدی!

 

داشتم فکر می‌کردم واقعا کتاب خواندن چرا باید مفید باشد؟! اگر همین امروز یک نفر از من بپرسد چرا کتاب خواندن مفید هست و چرا باید به دیگران پیشنهاد کنیم کتاب بخوانند چه جواب قانع کننده اي دارم؟ درواقع به آدمی که از مزایای پرشمار سرعت، دقت، سهولت دسترسی و کم هزینه بودن شبکه هاي اجتماعی و حتی تلویزیون و سینما برایم سخن مي‌گوید چه جوابی باید بدهم؟

 

یادم آمد یک‌بار سرکلاس وقتی نطق قرایی درمورد فواید کتابخوانی داشتم دانشجویی بسیار جوان و موفرفری و بامزه همین سوال را از من پرسید و تمام جوابهای من درمورد فواید کتاب خواندن مانند توسعه توانایی هاي کلامی، گسترش افق دید، سرگرم کنندگی و افزایش هوش و دانش،کمک به بهبود حافظه، کشف خویشتن و درک جهان پیرامون و …

 

نتوانست قانعش بکند و برای هر کدام یک جایگزین مجازی و غیرمجازی پیدا کرد! و من که دیگر هرآنچه بلد بودم را برایش گفته بودم دیگر جوابی نداشتم. به ناچار سرخورده و عصبانی بحث را تمام کردم و او پیروزمندانه تا پایان کلاس زیرچشمی نگاهم کرد و لبخند زد. «گرچه که من بعدا تلافی این شکست را با کم کردن نمره کلاسی به نحو مطلوبی برایش درآوردم!!! ولی خب اگر آن روز جواب قاطعی داشتم خیلی خیلی بهتر تلافی مي‌شد.»

 

اما امروز جواب آن سوال را مفید مي‌دانم. «شاید این هم بخشی از همان قانون لعنتی همیشگی هست که آدمها موقع جر و بحث و مصاحبه جوابهای مفید یادشان نیست و بعدا یادشان مي آید!»

 

همین حالا دلم می خواهد جواب دانشجوی موفرفری ام را بدهم. مي خواهم بگویم کتاب خواندن هیجانی دارد که جایگزینی نمیتوانی برایش پیدا کنی. هیجانش آنجاست که هیچ دو نفری در جهان پیدا نمی شوند که یک کتاب را شبیه هم بخوانند! با احساسات نمونه، با کلام نمونه، با فهم یکسان و با سرعت و دقت شبیه به یکدیگر! یک کتاب نمونه، یک متن نمونه، یک داستان نمونه اما با احساسات و تفکرات و رویاپردازی و تصویرسازی هاي متفاوت!

 

کتاب فقط کاغذ و جوهر نیست. کتاب یک رویاست که تو می توانی در دستهایت بگیری. می تواني تصورات ، تخیلات و افکار یک آدم دیگر را با انگشتانت لمس کنی و به اقتضای احساسات خودت برایش عکس بسازی.

 

کتاب خواندن برای تصویرسازی ذهن شما هم مفید هست. برخلاف تلویزیون که هر آن چه مي‌شنوید را به عکس هم مي‌بینید، کتاب هرآنچه را به شما مي‌گوید مجبورتان مي‌کند خودتان برایش یک عکس ذهنی هم بسازید و آن فضا و موقعیت را در ذهن خود بازسازی و تداعی کنید. فکر مي‌کنم پرورش یک ذهن خلاق کمترین کاری باشد که کتاب برایتان مي‌کند.

 

اضافه بر رشد مهارت تصویرسازی ذهنی و رشد خلاقیت ذهنی کتاب خواندن تمرین تمرکز و دقت کردن هست. برخلاف وبلاگ‌ها و شبکه‌هاي مجازی که نیاز چندانی به تمرکز ندارند و به راحتی از این کانال به آن کانال مي‌رویم و از این صفحه به صفحه دیگر مي‌پریم برای کتاب خواندن باید یک دوره زمانی مشخص بنشینیم و تمرکز و دقت کنیم.

 

و این بدون این که آزارمان داده باشد خودش به ما کمک مي‌کند تا ذهن مان را از جهش‌هاي هر روزه نجات دهیم و به تمرکز و بازرسی افکارمان عادت کنیم.حتی اخیرا نتایج یک تحقیق راکه توسط NEA انجام شده بود درمورد فواید شگفت انگیز کتاب خواندن در گسترش انسان دوستی و محبت و مروت در سطح جهانی مي‌خواندم که اعلام مي‌کرد افراد کتابخوان ۳ برابر بیش از سایرین در کارهای اجتماعی، خیرخواهانه، داوطلبانه و نیکوکارانه مشارکت داشته‌اند.

 

از همۀ این‌ها قبل کتاب خواندن استرس شما را هم کم مي‌کند! شاید باورتان نشود ولی تحقیقات جدید شرکت مشاوره‌اي Mindlab نشان داده در دست گرفتن یک کتاب و مطالعه آن به مدت فقط ۶ دقیقه در سکوت باعث پایین آمدن ضربان قلب‌تان و کاهش استرس و هیجانات منفی شما مي‌شود. واقعا کدام جایگزین را برای کتاب مي توان پیدا کرد که یارای نبرد با این یار مهربان را داشته باشد.

 

 به گزارش پارس ناز نمیدانم دانشجوی موفرفری این نوشته را مي‌خواند یا نه اما راستش دلم مي‌خواهد فکر کنم حتما مي‌خواند و همین امروز سراغ یکی از این کتاب‌فروشی‌هاي مهجور مي‌رود و یک کتاب خوش‌نوشت و خوش‌سخن گزینه مي‌کند و یکی دو ساعت از وقت امروزش را به خواندن کتاب اختصاص مي‌دهد.

 

شاید بد نباشد لااقل همین یک روز به بهانه روز جهانی کتاب همه ي ما یکی دو ساعت از وقتمان را به کتاب خواندن بگذرانیم. خدا را چه دیدید شاید مهر کتاب به دلتان نشست و خواستید بقیه روزهای زندگیتان را در کنارش و با مهربانی و شادی و خوشبختی سپری کنید. شاید امروز پیوند مبارکی بین شما و کتاب رقم بخورد.