پارس ناز پورتال

بهترین روش های روحیه دادن به افراد سالمند

بهترین روش های روحیه دادن به افراد سالمند

بهترین روش های روحیه دادن به افراد سالمند 

با دقت به بالا رفتن سن پدر و مادرها نیازمند مراقبت بیشتری میباشند, افراد سالمند باید تقویت روحیه شوند تا خود را نبازند. در این مطلب روش هایي مطرح شده که به کمک انها می‌توان به سالمندان روحیه داد و انها را به انجام کارهای گوناگون تشویق کرد.

 

سالمندان بخش بزرگی از جوامع ما را تشکیل میدهند. عواملی هم چون ترقی ها و دستاوردهای پزشکی, بالا رفتن سطح کیفی زندگی و هم‌چنین افزایش امید به زندگی از جمله مواردی میباشند که باعث شده تا جوانان نسل هاي قبل, امروزه حتی سنینی بیش از 80 سال را نیز به خود ببینند.

 

امروزه سالمندان بخش بزرگی از جوامع ما را تشکیل می‌دهند. عواملی هم چون ترقی ها و دستاوردهای پزشکی, بالا رفتن سطح کیفی زندگی و همین طور افزایش امید به زندگی از جمله مواردی میباشند که باعث شده تا جوانان نسل هاي قبل, امروزه حتی سنینی بیش از 80 سال را نیز به خود ببینند.

 

با این اوصاف, برای نسل اخیر, زندگی کردن و رابطه صحیح داشتن با سالمندان چالشی مهم هست که نیاز به اطلاع, ترفند و مهارت هاي درون فردی دارد. در این مطلب روش هایي مطرح شده که به کمک آن ها میتوان به سالمندان روحیه داد و آن ها را به انجام کارهای گوناگون تشویق کرد.

 

1- چند هدف معقول تعیین کنید.
برآورده شدن نیازهای آغاز; استقلال, ارتباطبرآورده شدن نیازهای ثانویه; اتحاد, احساس امنیت

 

جوانان و بزرگسالان برای انجام دادن ضرورت هاي زندگی شان مدام تشویق به هدف گزینی میشوند. داشتن اهداف برای سالمندان نیز خوب هست. هدفمند بودن به سالمندان انگیزه داده و در انها حسی آمیخته از خوب بودن و بالیدن به خود ایجاد میکند.

 

بنابراین داشتن اهداف هرروز مثل ورزش هاي ساده, انجام یک کاردستی کوچک که به راحتی انجام شود, هدف هاي معقولی میباشند که می‌توانند به سالمندان روحیه و انگیزه ادامه زندگی دهند. در ضمن هنگام انجام این کارها, انها را همراهی کنید و مراقب باشید قدم هاي کوتاه برداشته و حین انجام کارها, از انها تعریف کنید.

 

تایید و تشویق برای انجام کارهای ساده ممکن هست برای جوانان عمده مفهومی نداشته باشد اما برای سالمندان بسیار باارزش هست.

 

2- از انها بخواهید خاطرات و تجربیات خود را با شما در بین گذارند.
برآورده شدن نیازهای آغاز; رابطه
برآورده شدن نیازهای ثانویه; مصاحبت, امنیت عاطفی

 

ممکن هست برای برخی از افراد تصورش سخت باشد, اما سالمندان, زمانی جوان و پر از انرژی, شور و عشق, جاه طلبی و رویا بودند. اگر به حرف هاي انها گوش کنید, روزهای جوانی شان پر از ماجراجویی, لحظات پرشور عشق بوده هست که میتوان از کتاب زندگی شان, داستان ها شنید.

 

اگر علاقه مند به شنیدن آن داستان ها باشید, آن ها با شور و اشتیاق خاطرات شان را برای تان تعریف میکنند و شکوه قبل شان را به یاد می آورند. در ضمن, اگر سالمندان خانواده تان از منزل و کاشانه خود دور میباشند و در جای دیگری زندگی می‌کنند, کوشش کنید اطراف آن ها را با خاطرات مثبت مثل تصویر ها,

 

کارت پستال هاي, صنایع دستی, موسیقی, فیلم ها, جوایز و افتخاراتی که در قبل به دست آورده اند, پر کنید. اجازه دهید این خاطرات خوب, زندگی انها را غنی کرده و بگذارید در مورد آن ها با شما صحبت کنند. همۀ وقت} از قبل و خاطرات شان بپرسید و زمان هایي برای شنیدن به آن ها اختصاص دهید.

 

اضافه بر این, سالمندان خانواده خود را تشویق کنید تا در مورد زندگی خود صحبت کرده و خاطرات خود را به شکل زندگینامه, بنویسند. نوشتن خاطرات از لحاظ روانشناسی بسیار خوب بوده و باعث می‌شود تا توانایی شناختی آن ها تقویت شده و از لحاظ احساسی و اجتماعی فعال باقی باقیمانده و عزت نفس خود را حفظ کنند.

 

هم‌چنین کوشش کنید در مورد جزئیات خاطرات و زندگی انها سوال پرسیده و انها را وادار کنید از تجربیات خود با جزئیات بیشتری صحبت کنند. در ضمن, حین صحبت به شرایط احساسی شان دقت کرده و با دقت به صورت و چشمان آن ها نگاه کنید.

 

3- آن ها را به بهره گیری از فناوری هاي روز تشویق کنید.
برآورده شدن نیازهای آغاز; اتحاد, رابطه
برآورده شدن نیازهای ثانویه; استقلال, امنیت

 

اینترنت و شبکه هاي مجازی, فرصت هایي بینظیر برای سالمندان فراهم می‌کنند. انها می‌توانند از طریق این فناوری ها با رفقا و اعضاء خانواده خود رابطه داشته باشند. هم‌چنین خانواده ها و رفقا می‌توانند بدین ترتیب بدون استرس و فشار عمده با سالمندان, زود به زود, رابطه برقرار کرده و از شرایط روحی, ذهنی و فیزیکی آن ها باخبر شوند.

 

گرچه فراموش نکنید که تماس از طریق اینترنت هرگز نمی‌تواند جای رابطه چهره به چهره و روابط نزدیک را کاملا پرکند. اما به هر حال, شمار زیادی از سالمندان بدون اینترنت و شبکه هاي مجازی, احساس دور افتادگی و تنهایی میکنند. مطالعات نشان می‌دهد که زیرساخت هاي شبکه هاي مجازی که ابتدا اکثر توسط جوانان بهره گیری می شد؛ امروزه بهره گیری از انها در بین سالمندان, به طور چشمگیری رو به افزایش میباشد.

 

4- کاری کنید که احساس سودمندی کنند.
برآورده شدن نیازهای آغاز; رابطه, استقلال
برآورده شدن نیازهای ثانویه; اتحاد, امنیت

 

شمار زیادی از افراد سالمندی که قدرت شناختی شان هنوز فعال هست, حتی با وجود محدودیت هاي فیزیکی, هم چنان دوست دارند که خوب باشند. بنابراین, موضوعات و وظایفی که به انها علاقه داشته و احساس راحتی میکنند را شناسایی کرده و به انها معرفی نمایید. مثلاً, در مورد دشواری های و موارد زندگی خود با آن ها مشورت کرده و نظرشان را جویا شوید. یا این که در مورد تصمیم هاي مهم خود در زندگی با آن ها صحبت کرده و عقایدشان را بپرسید. یا این که برخی از کارها و یا وظایفی که برایشان ساده هست و از عهده آن ها به خوبی برمی آیند را به انها بسپارید.

 

5- آن ها را تشویق کنید تا مهارت هاي سازگاری با شرایط و انعطاف پذیری را تمرین کنند.
برآورده شدن نیازهای آغاز; استقلال, امنیت
برآورده شدن نیازهای ثانویه; رابطه

 

از آنجایی که توانایی هاي شناختی و تحرکات فیزیکی در افراد مسن کاهش مییابد, انواع مهارت هاي رویارویی و سازگاری با این شرایط را به آن ها بیاموزید تا بتوانند کیفیت زندگی شان را حفظ کنند. از این مهارت ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد;

 

– تعیین اهداف کوچک و قابل دسترسی
– خرد کردن اهداف به موارد کوچک تر و قدم هاي کوتاه برداشتن
– کمک به انها که اهداف حقیقی تری برای خود گزینه کنند.
– اجازه دهید سالمندان خودشان در انتخاب کاری که می‌توانند انجام دهند, تصمیم بگیرند.
– به آن ها برای رسیدن به اهداف شان, تا جاییکه واقعا لازم هست, کمک کنید.