"> زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) شهید بزرگ کربلا

پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) شهید بزرگ کربلا

مجموعه : مذهبی
زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) شهید بزرگ کربلا

زندگینامه حضرت علی اکبر «ع» شهید بزرگ کربلا 

حضرت علی اکبر «ع» جوانی بودند که جان خود را در راه امام حسین و خداوند بزرگ در کربلا فدا نمودند تا در زمره ناموران کربلا قرار گیرند. علی اکبر فرزند بزرگ امام حسین «ع» شبیه ترین مردم به پیامبر «ص» در خلقت و اخلاق و گفتار بود. دلیری، دلاوری، بصیرت دینی و سیاسی او، در سفر کربلا به خصوص در روز عاشورا تجلی کرد. در کربلا حدود 25 سال داشت. نخستین شهید عاشورا از بنی هاشم بود. پایین پدر بزرگوارش دفن شده و به این دلیل ضریح امام شش گوشه هست.

 

شناسنامه حضرت علی اکبر علیه السلام
حضرت علی بن الحسین «علی اکبر «ع»» فرزند بزرگ امام حسین در 11 شعبان سال 33 هجری قمری در مدینه دیده به دنیا گشود. مادر عالیجناب وی لیلا دختر ابی مره هست . لیلا برای امام حسین پسری آورد، رشید، جسور، خوشگل، شبیه ترین کس به رسول خدا ، رویش روی رسول، گفتگویش گفتگوی رسول خدا ،

 

هر شخصی که آرزوی ملاقات رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می نگریست، تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید “هرگاه مشتاق ملاقات پیامبر می شدیم به چهره او می نگریستیم”؛ به همین جهت روز عاشورا وقتی اذن میدان طلبید و عازم جبهه پیکار شد، امام حسین چهره به آسمان گرفت و گفت “اللهم اشهد علی هؤلاء القوم فقد برز الیهم غلام اشبه الناس برسولک محمد خلقا و خلقا و منطقا و کنا اذا اشتقنا الی رؤیة نبیک نظرنا الیه…”

 

سن حضرت علی اکبر
حضرت علی اکبر در کربلا حدود 25 سال داشت. برخی راویان سن او را 18 سال و 20 سال هم گفته اند.

 

علی اکبر الگوی جوانان
يكى از بارزترين همانند‌هاى كمال و اسوه‌هاى پاكى و مردانگى، حضرت «على اكبر «عليه السلام»» شهيد بزرگ حماسه عاشورا و فرزند بافضيلت سيدالشهدا «عليه السلام» هست. مستحق هست كه از رهگذر آشنايى با شخصيت و ويژگى‌هاى اين جوان برومند و رشيد و با صلابت، از او درس جوان‌مردى و پایداری و ايمان و ادب بياموزيم و نسلى را تربيت كنيم كه پوياى راه نورانى آن شهيد باشد.

 

تربيت شايسته امام حسين «عليه السلام» سبب شد تا على اكبر به بهترين صفات كمال آراسته شود. عواملى هم چون: اصالت خانوادگى، تربيت و وراثت، كسب علم و فضايل كه از عناصر تشكيل دهنده شخصيت هر كس هست، در وجود و زندگى او فراهم بود. خلق و خوى او و رفتار و حركات و ادب و متانتش

 

در حد اعلاى برجستگى و درخشندگى بود؛ آن‌گونه كه گفته و نوشته‌اند، رفتارش حركات و رفتار پيامبر خداصلى الله عليه وآله را در ذهن‌ها زنده مى‌كرد. على اكبر شاخه‌اى از آن شجره طيبه و ريشه پاك بود و وارث همۀ خوبى‌هاى خاندان عصمت و طهارت به تعداد مى‌رفت.

 

خواب امام حسین و رفتار حضرت علی اکبر
در سرزمین ثعلبه هنگام ظهر امام حسین«ع» مقداری خوابید و وقتی بیدار شد فرمود: در خواب هاتفی را دیدم که می‏گفت: شما به عجله می‏روید و مرگ شما را با عجله به بهشت می‏برد. علی اکبر«ع» که چنین سخنی را از پدر شنید گفت: پدر جان مگر ما بر حق نیستیم؟

 

امام حسین«ع» فرمود: آری به خدا سوگند ما بر حق هستیم. علی اکبر عرضه داشت در این صورت ما از مرگ باکی نداریم و امام حسین«ع» که از پیشباز فرزندش خوشحال شده بود بیان داشت: فرزندم خدا به تو جزای خیر دهد.

 

نخستین شهید عاشورا از بنی هاشم
حضرت علی اکبر نخستین شهید عاشورا از بنی هاشم بود. دلیری و دلاوری حضرت علی اکبر و رزم آوری و بصیرت دینی و سیاسی او، در سفر کربلا به خصوص در روز عاشورا تجلی کرد. سخنان و فداکاریهای وی نیز به خوبی مؤید این مقاله هست.

 

شهادت حضرت علی اکبر
روز عاشورا پس از شهادت یاران امام، نخستین کسی که اجازه میدان طلبید تا جان را فدای دین کند، او بود. اگر چه به میدان رفتن او بر اهل بیت و بر امام بسیار سخت بود، ولی از ایثار و روحیه جانبازی او جز این انتظار نبود. وقتی به میدان می ‏رفت، امام حسین در سخنانی سوزناک به آستان الهی

 

آن قوم ناجوانمرد راکه دعوت کردند ولی تیغ به رویشان کشیدند، لعنت کرد. علی اکبر چندین بار به میدان رفت و رزمهای شجاعانه ‏اي با انبوه سپاه دشمن داشت. پس از شهادت، امام حسین صورت بر چهره خونین حضرت علی اکبر نهاد و دشمن را باز هم لعنت کرد.

 

مرقد مطهر حضرت علی اکبر
حضرت علی اکبر، نزدیکترین شهیدی هست که با امام حسین دفن شده هست. مدفن او پایین پای اباعبد الله الحسین قرار دارد و به این دلیل ضریح امام شش گوشه هست.