پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

درباره سالروز ولادت امام محمد تقی (ع)

مجموعه : مذهبی
درباره سالروز ولادت امام محمد تقی (ع)

درمورد سالروز ولادت امام محمد تقی (ع) 

امام محمد تقی (ع) فرزند امام محمد نقی (ع) و دهمین اختر تابناک آسمان امامت برای شیعیان هست که امروز ولادت این امام را جشن گرفته ایم. میلاد اسوه شکیبایی، تندیس تقوا و پارسایی، مشعل حق و حقیقت، جلوه جمال الهی و جلال کبریایی، الهام بخش اخلاص و معرفت حضرت جوادالائمه امام محمدِتقی (ع) بر عاشقان شجره طیبه ولایت و امامت و رهپویان راه حقیقت مبارک باد.

 

تولّد امام محمدتقی علیه السلام

حضرت امام محمدتقی علیه السلام میوه دل ثامن الحجج علیه السلام در دهم رجب 195 ق در مدینه منوّره زاده شد و بر شاخسار امامت شکوفا گشت. پدر بزرگوارش حضرت امام رضا علیه السلام و مادرش بانوی گرامی و بافضیلتی به نام «سبیکه» هست که امام رضا علیه السلام وی را «خیزران» نامید. حضرت همواره از ایشان به نیکی یاد کرده وی را با تعابیری چون بانویی پاک دامن و بانوی بافضیلت نام می بردند.

 

دوران امامت امام محمدتقی علیه السلام

از ماه رمضان سال 202 یا آخر ماه صفر 203 ه ، که امام رضا علیه السلام در توس به شهادت رسید، فرزند آن حضرت، امام محمدتقی علیه السلام به مقام امامت و پیشوایی امت مسلمان رسید.

 

امام جواد در سه سالگی

صفوان بن یحیی، از یاران مخلص امام رضا علیه السلام ، می گوید در مدینه به حضور آن حضرت شرف یاب شدم و عرض کردم: پیشی از آن که خداوند ابوجعفر (جواد) را به شما عنایت فرماید، درمورد امام بعد از شما پرس وجو می کردیم و شما می فرمودید خداوند به من پسری عنایت خواهد فرمود. اکنون خداوند پسری به شما عنایت کرد و چشم ما به وجود وی روشن گردیده هست. تکلیف ما پس از شما چیست و امام ما چه کسی خواهد بود؟

 

امام رضا در پاسخ به امام جواد که در مقابلش ایستاده بود اشاره نمود. من در جواب گفتم فدایت شوم او که بیش از سه سال ندارد؟! امام رضا علیه السلام فرمود: «کمی سن ایرادی ندارد؛ چون حضرت عیسی در حالیکه کم تر از سه سال سن داشت به پیامبری رسید».

 

خلفای عصر امام محمدتقی علیه السلام

امام جواد علیه السلام در سال 195 ه در مدینه چشم به جهان گشود. سه سال داشت که «محمد امین» فرزند هارون الرشید به دست برادرش در سال 198 ه به قتل رسید و حاکمیت مأمون آغاز گشت. مأمون در سال 218 ه درگذشت و معتصم عباسی در ماه شعبان 218 ه به خلافت رسید. از این رو باید گفت امام جواد علیه السلام در زندگی کوتاه و پربار خویش با سه خلیفه عباسی هم عصر بوده هست.

 

تکریم امام جواد علیه السلام از سوی علی بن جعفر علیه السلام

روزی امام جواد علیه السلام وارد مسجد رسول خدا شد. علی بن جعفر عموی آن حضرت با مشاهده امام جواد (ع) با عجله و بدون کفش و عبا حرکت کرد و به حضور امام رسید و دست وی را بوسید و آن حضرت را فراوان تعظیم کرد. امام جواد علیه السلام به او فرمود: «عموجان، بنشین. خدا تو را مشمول رحمت خویش قرار دهد». علی بن جعفر گفت: «در حالیکه شما ایستاده اید من چگونه بنشینم؟»

 

پس از آن که امام جواد علیه السلام رفت و علی بن جعفر به محل تدریس خود برگشت شاگردان او اعتراض کردند که: تو عموی ابوجعفر هستی، سن و سال بالایی داری، آن وقت در برابر (ابوجعفر جوان) این گونه تعظیم می کنی؟! علی بن جعفر در حالیکه محاسن سفید خود را در دست گرفته بود گفت: ساکت باشید، اگر خداوند این ریش سفید

 

را لایق امامت ندانست و این نوجوان را لایق مقام بلند امامت دانست و به او چنین عظمت و مقامی داد، من می توانم مقام و فضیلت وی را نادیده بگیرم؟ از سخن شما به خدا پناه می برم، بلکه باید بگویم من بنده و چاکر او هستماز القاب امام جواد (ع) می توان به مرتضي، مختار، متوكل، متقي و زكي اشاره کرد

 

مشعل تابان

امامت هدیه ای الهی برای همه ي آحاد امّت هست تا به مدد آن در صراط مستقیم قرار گیرند. امام ضامن اجرای احکام قرآن، مشعل هدایت در شب هاي تیره و فروغ یقین افروز در پیچ و خم هاي شک و اضطراب هست. امام جواد علیه السلام در دوران سیاه حکومت خلفای بنی عباس، به رغم عمر کوتاه خود توانست کشتی امت را به خوبی هدایت کند

 

و برای مؤمنان مشعلی تابان در شب سیاه انحراف و کج اندیشی باشد. آن حضرت با بیان مسایل بنیادی دین، از پرچم هماره برافراشته اسلام پاسداری کرد.

 

دریای فضایل

دریای فضایل امام جواد علیه السلام بی کرانه هست. او برگزیده خداوند، قرآن ناطق، حقیقت مجسّم و هدایتگر توحید هست. امام جواد علیه السلام ، در دوران کوتاه امامت خود، با کردار و گفتار خود معارف ناب را بر جان تشنه مؤمنان جاری می تولید. میلاد فرخنده امام جواد علیه السلام بر تمام شیعیان خجسته باد.

 

پرداخت بدهی امام رضا علیه السلام

یکی از یاران امام رضا علیه السلام می گوید: حضرت رضا علیه السلام از جهان رفت و من چهارهزار درهم از ایشان طلب داشتم و غیر از من کسی از آن خبر نداشت. امام جواد علیه السلام شخصی را درپی من فرستادند و فرمودند: «فردا به نزد من بیا». روز بعد به خدمت امام رفتم. فرمود: «ابوالحسن از جهان رفت و به شما چهار هزار درهم بده کار بود». آن گاه از زیر فرشی که روی آن نشسته بودند مبلغی به من دادند که وقتی آن را شمردم چهار هزار درهم بود».

 

سفارش امام جواد علیه السلام درمورد پرهیزکاری

گاه در زندگی، تمام درها به روی انسان بسته می شود، به گونه ای که هرطرف که روی می‌ کند با مشکل یا مشکلاتی روبه رو می شود. این قبیل مواقع فرصت هاي خوبی برای بیدارشدن و بازگشت به سوی خداست. در این هنگام اگر انسان از روی اخلاص از ذات مقدس حضرت حقّ کمک بگیرد، امدادهای الهی به کمک او می آید

 

و نسیم هاي رحمت پروردگار وی را در بَر می گیرد و از راه هایي که هرگز باور نداشت درهای بسته به رویش گشوده می شود. امام جواد (ع) در این باره می فرمایند اگر درهای آسمان و زمین به روی کسی بسته شود و او پرهیزکاری پیشه کند خداوند در کار او گشایش می دهد.

 

 

Loading...
ماجرای دویدن دختر برهنه شیرازی در خیابان چه بود؟
ماجرای دویدن دختر برهنه شیرازی در خیابان چه بود؟
مشاهده بیشتر