پارس ناز پورتال

تبلیغات

نکات مهم درباره بیماری سرطان پوست

نکات مهم درباره بیماری سرطان پوست

نکات مهم درمورد مریضی سرطان پوست 

سرطان پوست این روزها به علت سبک زندگی مردم در حال افزایش هست،جوانان زیادی به این مریضی مبتلا مي شوند و سلامت خود را از دست مي دهند. یکی از متعارف ترین سرطان هایي که در بین مردم ایالات امریکا دیده مي شود، سرطان پوست هست. داده هاي بدست آمده از آکادمی پوست ایالات امریکا نشان مي دهد که هرروز ۹۵۰۰ نفر تحت درمان این نوع از سرطان قرار مي گیرند.

 

اگرچه بهره گیری از دستگاه هاي سولاریم و آفتاب گرفتن به مدت طولانی، تنها عوامل ابتلا به سرطان پوست نیستند اما سالانه قربانیان فراوانی مي گیرند. با نزدیک شدن به فصل گرم سال لازم هست که مواردی را رعایت کرده و اگرچه به طور کامل نمی‌توان خطر ابتلا به این مریضی را از بین برد اما به راحتی مي توان تعداد زیادی از عوامل پرخطر را کاهش داد.

 

در ادامه شما را با نوع از سرطان اکثر آشنا خواهیم کرد:

سرطان پوست در بین جمعیت جوان رو به افزایش هست

بر زمینه پژوهش هاي انجام شده در کلینیک «مایو» در روچستر مینه سوتا، ملانوما، نوع کشنده اي از سرطان پوست هست که از سال ۱۹۷۰ میلادی «۱۳۵۰ شمسی» در بین زنان و مردان زیر ۴۰ سال به ترتیب ۸ و ۴ برابر افزایش پیدا کرده هست.اگرچه این مریضی در کودکان شیوع کمتری دارد اما در بین نوزادان تازه متولد شده تا ۱۹ سال آمریکایی

 

و در فواصل سال هاي ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۹ میلادی «۱۳۵۲ تا ۱۳۸۸ شمسی» با افزایش دو درصدی همراه بود. دکتر «اندرو سی. کراکوسکی» اذعان مي دارد که «ملانوما» تنها نوع سرطان دیدن شده در بین جمعیت نامبرده نبوده.

 

سرطان پوست مي تواند در درون چشم ها هم وجود داشته باشد

دکتر «مونا خوب» از متخصصان پوست و رئیس انجمن سرطان پوست کشور آمریکا در سن دیگو مي گوید، سرطان «مالانومای چشمی» به صورت لکه هایي شبیه به کک در چشم ظاهر مي شود. بر زمینه آمار بدست آمده از انجمن نامبرده شده، سالانه حدود ۲۰۰۰ مورد اخیر از سرطان چشم مورد مداوا قرار مي گیرند.

 

وی اضافه مي کند: “سلول هاي بازال و سنگفرشی روی پلک از جمله مکان هایي میباشند که مورد غفلت قرار مي گیرند و محل شکل گیری انواع سرطان هاي چشمی میباشند.”

 

سرطان پوست در مکان هایي از بدن که آفتاب به آن ها نمی‌رسد توسعه مي یابد

دکتر «مایکل هنری»، از متخصصان پوست دانشگاه «ویل کورنل» مي گوید، مکان هایي چون زیر بیضه و داخل واژن در معرض توسعه سلول هاي سرطانی میباشند. اگر بعضی از متخصصان پوست اندام هایي چون فواصل بین انگشتان پاهای تان را چک مي کنید تعجب نکنید چرا که یکی از متخصصان پوست موردی از سرطان پوست را در بین انگشتان پای یک خانم ۶۴ ساله دیدن کرده بود.

 

پروفسور «ادم فرایمن» از دانشکده پزشکی «جورج واشنگتن» نیز در زیر بغل یکی از بیماران خود چنین عارضه اي را دیدن کرد. وی مي گوید: “به همین دلایل نیز بهتر هست سالانه یکبار برای اطمینان از عدم ابتلا به انواع سرطان هاي پوست به یکی از متخصصان زبده مراجعه کرده و اوضاع پوست بدن خود را چک کنید.”

 

پوست هاي تیره تر، از ابتلا به سرطان پوست در امان نیستند

اگرچه ابتلا به سرطان پوست در بین افرادی که پوست هاي تیره تری دارند کمتر دیده مي شود اما بدان معنا نیست که این افراد به سرطان پوست مبتلا نمیشوند. حتی درمان این نوع سرطان در بین این گروه دشوارتر نیز هست.

 

داده هاي بدست آمده از انجمن سرطان پوست ایالات امریکا در یک مطالعه ۵ ساله نشان داده که احتمال زنده ماندن سیاهپوستان مبتلا به «ملانوما» در مقایسه با سفیدپوستان کمتر هست چرا که در قیاس با ۹۳ درصد سفیدپوستی که جان سالم بدر مي برند، تنها ۶۴ درصد از سیاهپوستان مبتلا زنده مي مثل. دکتر خوب به اوضاع «باب مارلی» خواننده اشاره مي کند.

 

این خواننده جامائیکایی به سرطان پوست در بین انگشتان پا مبتلا شد. دکتر خوب مي افزاید: “تعداد زیادی از سیاهپوستان، سرطان پوست خود را عمده جدی تلقی نمی‌کنند این در حالی هست که این نوع از سرطان در بین «هیسپانی» با افزایش چشمگیری همراه هست. مراجعه ماهانه به دکتر و چک کردن اندام هایي چون فواصل بین انگشتان پا به تشخیص به موقع این مریضی و گذشته از پیشرفت آن مي انجامد.”

 

خال ها تنها نشانه ابتلا به سرطان پوست نیستند

اگرچه دیدن بعضی از خال هایي که به اندازه یک مداد تراش میباشند و به طور ناگهانی بر روی مناطق گوناگون پوست ظاهر مي شوند تنها نشانه سرطان پوست نیستند اما از بازرترین آن ها تلقی مي شوند. این خال ها عمدتا قهوه اي رنگ میباشند، شکل، اندازه و رنگ شان نیز تغییر پیدا مي کند.

 

با این حال «ملانوما» مي تواند به صورت یک زخم یا جوش بر روی پوست ظاهر شود که عمدتا هم بهبود پیدا نمیکند. انجمن سرطان کشور آمریکا دلیل نشان مي کند که این جوش ها یا زخم ها ممکن هست درد یا خارش داشته باشند و در مواقع نیز خونریزی کنند. از سایر نشانه هاي این نوع از سرطان، سلول هاي بازال و سنگفرشی میباشند.

 

هیچ سرطان پوست خوش خیمی وجود ندارد

همانگونه که پیش از این نیز اشاره شد «ملانوما» کشنده ترین نوع سرطان پوست هست. شاید به همین علت باشد که افرادی که به انواعی غیر از این نوع ابتلا پیدا مي کنند آن را خوب مي دانند. عدم درمان سلول هاي بازال و سنگفرشی شکل مي تواند ایجاد ناراحتی هایي در فرد کرده و در سطح بدن او پیشرفت نیز کند. همین طور عدم درمان سبب تغییر شکل بسیار بد آن نیز خواهد شد.

 

اشعه «یو وی» تنها عامل ابتلا به سرطان پوست نیست

اگرچه دریافت اشعه «یو وی» از طریق آفتاب یا در داخل دستگاه هاي سولاریم مي تواند به ابتلا به سرطان پوست بیانجامد با این حال، ژنتیک افراد نقش بسیار تعیین کننده در مبتلا شدن انها به انواع سرطان پوست دارد. اگر در بین یکی از اعضای خانواده شما این نوع سرطان وجود داشته، احتمال ابتلای شما نیز افزایش پیدا مي کند.

 

یکی دیگر از عواملی که شما را در معرض این نوع از سرطان قرار مي دهد بهره گیری از داروهای ایمنی «immunosuppressant» هست که بعد از انجام عمل پیوند عضو به شما تجویز شده اند.

 

مقدار ضدآفتابی که بهره گیری مي کنید هنوز هم کافی نیست

 به گزارش پارس ناز بر زمینه آمار بدست آمده از انجمن سرطان ایالات امریکا، اکثر مردم کشور آمریکا تنها ۲۵ تا ۵۰ درصد از میزان پیشنهاد شده ضدآفتاب ها را مصرف مي کنند. این کرم ها باید ۱۵ دقیقه پیش از مواجه مستقیم با نور آفتاب بر روی پوست مالیده شوند و اگر فرد عرق کرده یا در داخل آب شنا کرده باید هر دو ساعت یک‌بار نیز آن را تجدید کند.

 

برای آنکه بتوانید از اشعه هاي «یو وی اِي» و «یو وی بی» در امان بمانید باید از ضدآفتابی که «اِس پی اِف» آن حداقل ۳۰ باشد بهره گیری کنید. بر خلاف تصور بسیاری، کرم هاي ضدآفتاب تنها مخصوص سواحل دریا و روزهای گرم نیستند بلکه باید در تمام طول سال مصرف شوند.