پارس ناز پورتال

تبلیغات

لزوم نگهداری از سلول های بنیادی خون بند ناف

لزوم نگهداری از سلول های بنیادی خون بند ناف

لزوم نگه داری از سلول های بنیادی خون بند ناف

خون بند ناف نوزاد اکنون بعنوان یکی از مهم ترین گنجینه های سلامت فرد باید نگه داری شود تا در صورت نیاز در دوران نوجوانی و جوانی مورد بهره گیری قرار گیرد.خون بند ناف و نگه داری آن یکی از شاخص ترین دستاوردهای دنیای پزشکی برای درمان انواع مریضی های ارثی و مشکلات جدی جسمی هست.

 

خون بند ناف چیست؟

خون بند ناف که بعنوان خون جفتی شناخته می شود، خونی هست که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد. پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول های بنیادی هست، دور ریخته میشود.سلول های بنیادی که از بند ناف گرفته می شود، بسیار پر توان و نامیرا میباشند. همین طور در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی شوند،

 

به طوری که با تزریق یا جایگزینی آنها در مناطقی از بدن که به صورت جدی آسیب دیده اند می توانیم به بهبودی کامل دست یابیم.هر فرد، تعداد سلول های خون بند ناف متفاوتی دارد که در زایمان طبیعی، حجم خون بند ناف اکثر از زایمان سزارین هست. همین طور با دقت به سن مادر و زایمان اول، تعداد سلول های خون بند ناف افزایش می یابد.

 

الان هر خانواده ای برحسب تمایلش با پرداخت هزینه ای، خون بند ناف نوزاد خود را در بانک خون نگه داری می‌کند تا در صورت نیاز برای عمل پیوند بتواند از آن بهره گیری کند.ایجاد بانک عمومی خون بند ناف به منظور اهدا برای افرادی که نیاز به عمل پیوند دارند از دیگر برنامه های بانک خون هست که در آینده امیدواریم به مرحله اجرا برسد.

 

فواید نگه داری خون بند ناف

سلول های خون بند ناف برای درمان هشتاد نوع مریضی گوناگون بهره گیری میشوند مثل سرطان، مریضی های خونی و کمبود ایمنی بدن. این مریضی ها عبارتند از سرطان خون، کم خونی آپلاستیک، مریضی هوچکین و لنفوم غیرهوچکین.خون بند ناف برای درمان تالاسمی و کم خونی داسی نیز بهره گیری می شود. همین طور برای درمان مریضی های سوخت و ساز نیز در نوزاد بهره گیری می شود.

 

خون بند ناف برای چه چیزی دیگر بهره گیری می شود؟

فلج مغزی و اوتیسم

اکثر بچه های مبتلا به فلج مغزی و اوتیسم با بهره گیری از خون بند ناف خود درمان می‌ شوند.ازدیاد غیر عادی مایع در مغز، دیابت نوع یک کودکانی که مشکل ازدیاد مایع در مغز دارند یا دیابت نوع یک و نقص قلب و مشکل آسیب به مغز دارند با بهره گیری از خون بند ناف خود درمان میشوند.

 

درمان بزرگسالان

مطالعات نشان می دهد خون بند ناف که در هنگام تولد جمع می شود، در بزرگسالی برای درمان سرطان مورد بهره گیری قرار می گیرد. سلول های بنیادی برای درمان سرطان غیر ژنتیکی بهره گیری می شود.مطالعات نشان می دهد مریضی هایی که در حال حاضر با مغز استخوان درمان میشود در آینده با سلول های بنیادی خون بند ناف درمان خواهند شد.

 

همین طور مطالعات نشان می دهد اکثر مریضی ها مثل دیابت، مشکلات قلبی، سکته، مریضی های عصبی و آسیب نخاعی در حال حاضر درمان میشوند.

 

مطالعه بر روی حیوانات

مطالعات بر روی موش هایی که مشکل قلبی دارند نشان می دهد با بهره گیری از سلول های بنیادی خون بند ناف مشکل آنها حل می شود. همین طور مشکلات نخاعی انها نیز برطرف می شود. بند ناف برای درمان فلج مغزی نیز بهره گیری می شود.اکثر این مطالعات بر روی حیوانات انجام میدهد و نتیجه مطلوبی دریافت شده هست.فهرستی از مریضی هایی که با بهره گیری از سلول های بنیادی خون بندناف قابل درمان میباشند به شرح زیر هست:

 

– نقص ارثی پلاکتی:ترومبوسیتوپنی مادرزادی اختلالات

– مریضی های ارثی:سندروم لش نیهان، هیپوپلازی غضروف

– پلاسماسل:مولتی پل میلوما، لوسمی پلاسماسل

 

-اختلالات سلول های بنیادی:کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه (PNH)

– لوسمی حاد AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد لوسمی مزمن CML

– مریضی های نقص در ساخت لنفوسیت ها:لنفوم غیرهوچکین، لنفوم هوچکین

– ناهنجاری های ارثی گلبولهای قرمز:بتا، تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل

 

– اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی:سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندروم دی جرج

 

– سایر مریضی ها:مریضی آلزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، مریضی های کبدی،دیستروفی عضلانی

 

در حال حاضر در کشورمون فقط بیماریهایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی ، سرطان خون و کم خونی ها با بهره گیری از سلول های بنیادی خون بند ناف قابل درمان میباشند.

 

نگه داری خون بند ناف جنین

به گزارش پارس ناز یکی بانک خصوصی خون بند ناف که سلول های بنیادی بند ناف هر نوزاد را با دریافت مبلغی از والدین، برای آینده کودک انها نگه داری می‌کند.دیگری بانک عمومی خون بند ناف که سلول های بنیادی برای بهره گیری همگانی در آن نگه داری میشود و معمولا دولت ها یا سازمان های پزشکی به صورت غیرانتفاعی آن را به وجود می آورند. این بانک ها از خون بند ناف اهدایی بهره گیری میکنند.