پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

درباره سندروم خستگی تارهای صوتی بیشتر بدانیم

درباره سندروم خستگی تارهای صوتی بیشتر بدانیم

درباره سندروم خستگی تارهای صوتی بیشتر بدانیم 

تارهای صوتی که ما به وفور از آنها در زندگی روزمره بهره گیری می‌کنیم میتوانند دچار عارضه و مریضی شوند مثل سندروم خستگی تارهای صوتی. یک متخصص مریضی‌هاي عملکردی حنجره، سندرم خستگی صوتی را یکی از اختلالات بسیار شایع صوتی میان خوانندگان و کسانی که از صدای خود بصورت حرفه‌اي بهره گیری میکنند، خواند

 

و گفت: مکانیزم آواسازی یک خواننده یا فردی که دارای صدای حرفه‌اي هست، باید همواره رصد شود تا هر گونه اختلال یا ناهنجاری احتمالی در مراحل نخست مورد مداخله و درمان قرار گیرد.یکی از اختلالات بسیار شایع صوتی در بین خوانندگان و کسانی که از صدای خود بصورت حرفه‌اي بهره گیری میکنند، سندرم خستگی صوتی هست.

 

در این سندرم فرد با صدای خودش مشکل دارد واز جمله علائم آن کاهش طیف زیروبمی صدای فرد هست به طوری که خواننده قادر نیست قسمت‌هاي بالا را به راحتی گذشته اجرا کند.وجود سفتی و سختی در گردن و تمام بدن در زمان اجرای قطعاتی که قبلا آنها را به راحتی اجرا می‌کرده، احساس سنگینی حین خواندن، خستگی و افت ناگهانی و زود هنگام کیفیت صدا حین اجرای قطعات و ضعف در افزایش بلندی و تشدید مناسب صدا حین خواندن هست.

 

ضعف در بازرسی ظریف حنجره برای اجرای تکنیک‌هاي گوناگون آوازی، عقب رفتن صدا به نحوی که صدا از قسمت ته گلو به گوش می رسد، طولانی‌تر شدن زمان مورد نیاز برای گرم کردن صدا، احساس خشکی مفرط در گلو به نحوی که با مصرف آب نیز خشکی بطور کامل از بین نمیرود، لاغر شدن صدا به نحوی که صدا توان و حجم قبلی خود را ندارد و نازکتر به نظر می رسد.

 

این علائم تنها گوشه‌اي از نشانه‌هاي احتمالی همراه با این سندرم میباشند. نکته اي که در مورد این سندرم بسیار دیدنی دقت هست اینکه معمولا در معاینه تارهای صوتی هیچ نوع زائده یا علامتی دال بر آسیب عضوی بر سطح تارهای صوتی دیدن نمی شود و در تعداد زیادی از موارد خوانندگان یا صداپیشگان پس از مراجعه برای درمان، با این پاسخ مواجه میشوند که حنجره شما سالم هست و باید مدتی کار آواز را کنار بگذارید.

 

علیرغم بهبود مقطعی علائم پس از استراحت صوتی، به محض شروع مجدد خواننده به کار آواز، علائم به تدریج دوباره باز میگردند و فرد را در هاله‌اي از یاس و ناامیدی قرار میدهند و تعداد زیادی از خوانندگان علیرغم وجود سختی با همان علائم و با فشار به کار خواندن ادامه میدهند و در نهایت بتدریج صدای خود را از دست میدهند.

 

سندرم خستگی صوتی مشکلی هست که در صورت رعایت برنامه بهداشت و سلامت صدا به آسانی میتوان از وقوع آن جلوگیری کرد. از سویی دیگر در صورت ابتلا و عدم اقدام به موقع برای درمان، عوارضی از جمله احتمال تغییر رنگ صدا برای همۀ وقت} وجود خواهد داشت.

 

در صورت مراجعه زود هنگام، با انجام چند جلسه صدا درمانی می توان این اختلال را برای همۀ وقت} از بین برد .ماهیت این اختلال صوتی بدلیل بد عملکردی مکانیزم آواسازی هست که ممکن هست بتدریج باعث تغییر در بافت مخاط تارهای صوتی در سطوح مادون میکروسکوپی شود. تغییراتی که به هیچ عنوان در معاینات معمول مستقیم قابل تشخیص نیستند و تنها از طریق مشاهدات استروبوسکوپیک تا حدی قابل پیش بینی میباشند.

 

مکانیزم آواسازی یک خواننده یا فردی که دارای صدای حرفه‌اي هست باید همواره رصد شود تا هر گونه اختلال یا ناهنجاری احتمالی در مراحل نخست مورد مداخله و درمان قرار گیرد. درمان باید مبتنی بر ویژگی‌هاي فیزیولوژیک بوده و با احیای فیزیولوژی حنجره، علت مشکل را از بین میبرد، نه علامت آن را.

 

 به گزارش پارس ناز علت ناموفق بودن استراحت صوتی این هست که این سندرم در نتیجه عملکرد نامتوازن اعضای داخلی اندام حنجره هست. به علت اینکه اعضا از لحاظ آناتومیکی در وضعیتی نامناسب نسبت به هم قرار گرفته‌اند، به محض شروع مجدد به خواندن، این علائم ظاهر می شوند.

 

در بعضی موارد ظاهر تارهای صوتی حالتی ملتهب به خود میگیرد که به علت فشار فرد خواننده به حنجره هنگام خواندن ایجاد شده هست. در صورت تشخیص اشتباه ممکن هست برای تخفیف و کاهش علائم التهاب از درمان‌هاي کورتیکو استروئیدی بهره گیری شود که این درمان علامتی نیز بدون از بین بردن علت مشکل، صرفا باعث کاهش علائم ظاهری التهاب آن هم در کوتاه مدت میشود.

 

 

loading...
Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
شب زفاف دختر کره ای با 200 مرد طی دو سال +عکس (ماجرای عجیب شب حجله)
شب زفاف دختر کره ای با 200 مرد طی دو سال +عکس (ماجرای عجیب شب حجله)
مشاهده بیشتر