پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

چگونه سهل و آسان روزه داری کنیم؟

مجموعه : ماه رمضان
چگونه سهل و آسان روزه داری کنیم؟

چگونه سهل و آسان روزه داری کنیم؟ 

روزه داری در ماه پربرکت رمضان لذتی هست که برای بندگان از آسمان نازل میشود، در گرمای تابستان روزه داری نیازمند نکات مهمی هست. روزه گرفتن به معنی خودداری از خوردن و آشامیدن و دیگر کارهایی هست که روزه را باطل میکند و همین طور تمرینی برای افزایش قدرت فیزیکی و روحی انسان هست.

 

اما چگونه میتوانیم با دقت به شرایط خود روزه بگیریم؟ چگونه این عمل را ساده تر انجام دهیم؟ ما در این جا نکاتی را برایتان آورده ایم که با رعایت انها راحت تر روزه خواهید گرفت.

 

بدن خود را برای روزه گرفتن آماده کنید

بدن هر شخص تصویر العمل متفاوتی نسبت به روزه نشان می‌دهد. بنابراین بهتر هست از چند روز گذشته از روزه گرفتن بدن خود را آماده کنید.

 

• اگر از نظر فیزیکی در شرایط خاصی به سر میبرید، گذشته از روزه گرفتن با دکتر خود مشورت کنید تا مبادا برای سلامتی شما زیان آور باشد.

 

• برای اینکه بدن شما آماده روزه گرفتن باشد، از چند هفته یا چند روز گذشته اقدام کنید. بعنوان مثال به تدریج غذا هاي حاوی شکر را از رژیم خوراکی خود حذف کنید.

 

• گذشته از روزه گرفتن، بدن خود را تقویت کنید. اگر بدن شما در شرایط خوبی این عمل را آغاز کند، بهتر دوام خواهد آورد. بنابراین گذشته از روزه گرفتن مقدار زیادی آب بنوشید، غذا هاي سالم و مغذی مصرف و از خوردن داروهای زیان آور خودداری کنید.

 

آشپزخانه خود را آماده کنید

اگر مواد خوراکی مورد علاقه شما در معرض دید باشد، روزه گرفتن برایتان سخت تر خواهد شد. بنابراین:

 

• نوشیدنی ها و غذا هاي مورد علاقه تان را از جلوی چشم تان دور کنید. بعنوان مثال شکلات را به جای روی کابینت، داخل کابینت بگذارید.

 

• یخچال خود را خلوت کنید، به خصوص از غذاهایی که به سادگی آماده و قابل خوردن میباشند.

 

• آشپزخانه خود را از مواد خوراکی پاک سازی کنید تا دلیلی برای ورود به این مکان در طول روز وجود نداشته باشد.

 

از کم شروع کنید

بهتر هست روزه گرفتن را از ساعات کم آغاز کنید تا مشاهده نمایید بدن تان چه تصویر العملی به آن نشان میدهد. بعنوان مثال از 8 ساعت در روز آغاز کنید یا صبحانه و ناهار خود را حذف کنید. سپس:

 

• شرایط روحی و فیزیکی خود را در ساعات گوناگون بررسی کنید. آیا در روز یا ساعات اول احساس ضعف و خستگی یا برعکس احساس سبکی میکنید؟

 

• روزهای بعد را زیر نظر داشته باشید. آیا حس بهتری نسبت به روز اول دارید؟ آیا بدن شما آمادگی لازم برای گرفتن روزه کامل را دارد یا خیر؟

 

اراده قوی داشته باشید

احتمالا در طول روز احساس گرسنگی و تشنگی میکنید اما این تمام ماجرا نیست زیرا روزه نه تنها بر بدن که بر روحیه شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. ممکن هست در روزهای اول، هنگامی که بدن شما احتیاج به غذا دارد و اسید ترشح میکند شما احساس عصبانیت و ناراحتی کنید اما هر بار که این احساس به شما دست داد، از خودتان علت روزه گرفتن را بپرسید.

 

• اگر هدف تان اعتقادات مذهبی هست، سعی کنید به نیت خود بیاندیشید یا حتی متون مذهبی راکه شما را به روزه گرفتن تشویق میکنید، بخوانید. گفتگو با افرادی که عقیده اي نمونه با شما دارند نیز در این راه به شما کمک خواهد کرد.

 

• جنبه سلامت روزه را در نظر داشته باشید. با روزه گرفتن تمام سموم از بدن خارج شده و در واقع شما این فرصت را به بدن تان می‌دهید تا گذشته از غذا خوردن دوباره، خود را تطهیر و پالایش کند. پیشنهاد می‌کنیم درمورد جنبه هاي پزشکی آن اکثر مطالعه کنید.

 

خودتان را سرگرم کنید

روزه گرفتن می‌تواند تخیلات شما را تقویت کند طوری که مدام یک میز پر از غذا هاي خوشمزه را تصور کنید. بنابراین به دنبال راه هایي باشید که حواس تان را پرت میکند.

 

• اکثر وقت خود را با خانواده و دوستان تان بگذرانید.

 

ورزش کردن یکی از راههایی هست که حواس شما را پرت میکند اما ممکن هست شما را گرسنه تر کند. اگر تصمیم به ورزش دارید، پیاده روی یا فعالیت هایي راکه کالری زیادی نمی سوزانند، گزینش کنید.

 

• چندان تلویزیون تماشا نکنید زیرا ممکن هست غذاهایی که در آن می‌بینید، شما را وسوسه کند. به جای آن کتاب بخوانید یا بازی کنید.

 

• به مقدار کافی بخوابید. با این روش احساس گرسنگی کمتری خواهید کرد.

 

اگر احساس مریضی کردید، دست نگه دارید

اگر در طول روزه گ دچار ضعف شدید، سرگیجه یا حالت تهوع شدید، فورا چیزی بخورید. روزه گرفتن نباید به سلامت شما آسیب برساند. اگر میخواهید روزه خود را در روزهای آتی ادامه دهید، گذشته از آن با دکتر مشورت کنید تا علت مریضی شما را تشخیص دهد.

 

روزه خود را با آب باز کنید

گذشته از باز کردن روزه و غذا خوردن دوباره، بدن خود را هیدراته کنید. یک یا دو لیوان آب کافی هست.

 

غذا هاي سبک مصرف کنید

روزه خود را با غذا هاي سنگین باز نکنید. با نخوردن غذا در طول روز، معده شما جمع میشود بنابراین آمادگی پذیرش غذا هاي سنگین را ندارد. بهتر هست با غذا هاي سالمی مثل سبزیجات و پروتئین آغاز کنید.

 

از مصرف غذاهایی که دیر هضم می‌شوند نیز، خودداری کنید.

برای دل درد آماده باشید

اگر روزه خود را با غذا هاي جامد و سنگین باز کنید، بدن شما گاز ساخت میکند و حتی ممکن هست موجب اسهال شود و تا زمانی که غذاها به طور کامل هضم شوند ممکن هست دل درد داشته باشید.

 

از فواید روزه لذت ببرید

روزه گرفتن موجب تقویت اعتقادات، کاهش وزن و پاکسازی بدن میشود، بنابراین پس از روزه گرفتن، این موفقیت را برای خودتان جشن بگیرید زیرا فواید بسیاری نصیب تان شده هست.
پس از باز کردن روزه نیز از فواید زیر بهره مند خواهید شد:

 

• انرژی تان افزایش می یاید.
• احساس روحی خوبی خواهید داشت.
• اشتهای خود را برای کافئین و شکر از دست خواهید داد.

 

 

Loading...
گردش دختران مدل اینستاگرام در خیابانهای تهران + تصاویر
گردش دختران مدل اینستاگرام در خیابانهای تهران + تصاویر
مشاهده بیشتر