پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

راهکارهای طبیعی برای دوران دشوار یائسگی

مجموعه : بهداشت زنان
راهکارهای طبیعی برای دوران دشوار یائسگی

راهکارهای طبیعی برای دوران دشوار یائسگی 

دوران یائسگی خانم ها معمولا از سنین 45 سالگی به بالا رخ مي دهد که یک چالش سلامتی و روحی برای خانم ها به حساب مي آید. علایمی چون گرگرفتگی، عرق کردن شبانه، بی‌خوابی، کاهش میل جنسی، خشکی واژن، درد مفاصل و افسردگی از علایم یائسگی هست. حتی بعضی از زنان به شدت دچار پوکی استخوان مي‌شوند

 

توقف کار رحم و یائسگی چیزی هست که هیچ زنی دوست ندارد آن را تجربه کند اما از آنجایی که با بالا رفتن سن، طبیعت کار خود را مي کند، سرانجام هر زنی- چنانچه خوش شانس باشد و بتواند عمری طولانی داشته باشد – یائسگی را تجربه خواهد کرد.سن متوسط یائسگی در زن ها 51 سالگی هست و علایم آن طبیعی و معمولی هست. در حقیقت از هر 10 زن، 8 نفر این علایم را دارند. ولی فقط 2 نفر از 8 نفر دچار علایم شدید و سخت آن مي شوند.

 

این علایم معمولا چهار سال طول مي کشد و از هر 10 زن، فقط یک نفر ممکن هست به مدت طولانی حتی تا 12 سال این علایم را با خود داشته باشد.برای تخفیف دادن این مشکلات روشهای متفاوتی وجود دارد و از آنجایی که تعداد زیادی از زنان از روش هورمون درمانی و خطرات آن نگران میباشند، سعی مي کنند به منظور حفظ تعادل هورمونهای شان به سراغ درمان هاي طبیعی بروند.

 

5 روش طبیعی متعادل کردن هورمون ها
تعداد زیادی از زنان تغییراتی در سبک زندگی شان داده و با ترفندهای ساده اي هورمونهای بدن شان را متعادل مي کنند. با روشهای زیر شما نیز مي توانید سلامت بمانید:

 

1- بروکلی مصرف کنید
سبزیجات خانواده چلیپاییان مثل کلم، گل کلم، کلم چینی، کلم بروکسل و کلم قمری، حاوی ماده اي به نام ایندول-۳-کاربینول میباشند که در بدن طی فرآیند سوخت و ساز ساخت دی ایندولیل متان مي کند.این دو ماده به تنظیم استروژن کمک مي کنند و نشان داده اند که اثرات ضدسرطانی، به ویژه سرطان پستان، دارند.

 

2- وزن مناسب تان را حفظ کنید
وجود بافت هاي چربی اضافی، مي تواند مثل یک غده مترشحه داخلی عمل و استروژن بیشتری در بدن ساخت کند.اما اگر وزن مناسب داشته باشید، بدن تان به ترشح بیش از حد بعضی از هورمون ها تحریک نمیشود و تعادل هورمونی بدن تان به هم نمی ریزد.

 

3- فیتواستروژن به غذای تان بیفزایید
این ماده در سویا، بذر کتان، تخم هاي گل آفتابگردان، جوانه هاي لوبیا و حبوباتی مثل نخود و نخود فرنگی پیدا مي شود.فیتواستروژن در گیاهان وجود دارد و مي تواند هورمونهای بدن را به طور طبیعی متعادل سازد.اگرچه در مورد سویا، بین کارشناسان تغذیه اختلاف نظرهایی وجود دارد اما هنوز تحقیقی کاملا علمی انجام نشده هست

 

که نشان دهد غذا هاي حاوی سویا زیان آور میباشند، با اینحال اگر مشکل تیروئیدی دارید، آن ها را با فاصله اي دو ساعته از مصرف داروی تیروئیدتان مصرف کنید.

 

4- نفس عمیق بکشید
دو بار در روز و هربار 15 دقیقه نفس عمیق بکشید. در درمان هاي بالینی معلوم شده هست که اینکار از گرگرفتگی و عرق هاي شبانه به شدت مي کاهد و همین طور به فرد احساس خوبی مي دهد.گرچه با بهره گیری از مدیتیشن هم مي توانید از میزان ترشح هورمونهای استرس بکاهید و به بدن اجازه دهید حالت طبیعی خود را حفظ کند.

 

5- از درمان هاي گیاهی بهره گیری کنید
اثبات شده هست که بعضی از گیاهان مي تواند در درمان علایم یائسگی – هم از نظر روحی و هم فیزیولوژی بدن – موثر باشند.

 

از بعضی از گیاهان مي توان به موارد زیر اشاره کرد
کوهاش سیاه (توت مار)
این گیاه اخیرا مورد دقت محققان قرار گرفته و روی گر گرفتگی احتمالا اثر مثبت دارد.

 

تحقیقات نشان داده هست که کوهاش سیاه مثل استروژن عمل نمیکند و این مساله مي تواند نگرانی کسانی که به هورمون درمانی حساس میباشند را برطرف کند.گرچه بعضی از کارشناسان معتقدند بهره گیری از این گیاه مشکلات کبدی به وجود مي آورد اما هنوز اثبات نشده هست. بنابراین در مصرف آن کمی احتیاط کنید.

 

شبدر قرمز
اگرچه تحقیقات علمی در خصوص این گیاه اثبات نکرده هست که شبدر قرمز برای گرگرفتگی خوب هست، اما بنا بر تحقیقات از خانم هایي که از این گیاه بهره گیری کرده اند، بعضی آن را بسیار خوب مي دانستند.مصرف این گیاه عوارض جانبی ندارد.

 

دونگ کوایی
این گیاه با نام علمی آنجلیکا سینسیس ، در طب سنتی چینی برای درمان مریضی هاي زنان بیش از 1200 سال بهره گیری مي شده هست.این گیاه را نباید زنانی که مشکلات فیبروم رحم و انعقاد خون مثل هموفیلی دارند بهره گیری کنند.

 

جینسینگ
تحقیقات نشان داده هست که این گیاه مي تواند یک سری از علایم یائسگی را برطرف سازد. مشکلات مربوط به حالت روحی و اختلال خواب را حل مي کند و به طورکلی به فرد احساس خوبی مي دهد.اما زیاد مناسب گرگرفتگی نیست.

 

گل مغربی
این گیاه از گرگرفتگی مي کاهد و گرچه عوارض جانبی هم دارد که بعضی از افراد به آن مبتلا مي شوند، عوارضی مثل تورم، مشکل در انعقاد خون و سیستم ایمنی بدن، تهوع و اسهال. افراد مبتلا به شیزوفرنی نباید از این گیاه بهره گیری کنند.

 

دمنوش نسترن
نسترن ، اضافه بر کاهش تعریق و گر گرفتگی، سرشار از ویتامین C و آنتوسیانین هست و مانع از بروز و عود واریس مي شود؛ به همین علت به آن دمنوش سلامت گفته مي شود.۷-۵ عدد میوه نسترن را با یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کرده و آن را مصرف کنید. میوه نسترن نباید پودر شود زیرا پرزهای داخل آن حساسیت زاست.

 

کرفس، کنگر، کدو، بامیه
تهیه خورش با بهره گیری ازهر یک از گیاهان فوق و یا مصرف آن به اشکال دیگر تا حد زیادی گر گرفتگی را کاهش مي دهد.

 

آنجلیکای چینی
این گیاه، درمان زیاد مریضی هاي زنان در آسیا بوده و درمان علائم یائسگی (به خصوص گرگرفتگی) و اختلالات قاعدگی (قاعدگی دردناک، تکرر قاعدگی، عدم قاعدگی) و برای اطمینان از بارداری و زایمان سالم بهره گیری مي شود.ترکیبات فعال آنجلیکای چینی دارای آثار استروژنی و نیز استحکام بخشیدن به مویرگ هاي خونی مي باشند که این دو در بهبود گرگرفتگی موثر میباشند.

 

عصاره جینکگو بیلوبا
تاثیر جینکگو در افزایش جریان خون سیستم عروق منجر به بهبود دست و پای سرد و فراموشی مرتبط با یائسگی مي گردد.همین طور جینکگو در پیشرفت سلامت مغزی بیماران مبتلا به اختلال جریان خون مغز، از طریق افزایش جریان خون و انرژی در مغز، افزایش برداشت گلوکز توسط سلول هاي مغزی و حتی بهبود انتقال پیام هاي عصبی- حافظه با سرعت انتقال پیام عصبی ارتباط مستقیم دارد – موثر واقع مي شود.

 

برای تحکیم آثار آن ، مصرف آن بایستی حداقل تا 12 هفته ادامه یابد. هرچه مدت مصرف جینکگو طولانی تر باشد، آثار آن واضح تر و دوام آن اکثر هست.

 

مریم گلی و گیاه پنج انگشت
مریم گلی در کاهش گرگرفتگی و تعریق موثر بوده و گیاه پنج انگشت در زنان در شرف یائسگی که به علائمی نمونه سندروم پیش از قاعدگی مبتلا میباشند، موثر هست.

 

میوه هاي قرمز
میوه هاي قرمز رنگ مثل شاه توت، گیلاس، آلو و… مي توانند تعریق را کاهش دهند.مصرف داروهای گیاهی مثل دم کرده گیاهان خانواده زالزالک، قره قاط، برگ درخت انگور، کاسنی و برگ چنار خوب هست.

 

 

برچسب‌ها:
Loading...
آزمایش عجیب رابطه جنسی مردان و زنان آمریکایی در فضا (عکس)
آزمایش عجیب رابطه جنسی مردان و زنان آمریکایی در فضا (عکس)
مشاهده بیشتر