پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

علت عارضه تهوع و تنگی نفس و راه درمان

علت عارضه تهوع و تنگی نفس و راه درمان

علت عارضه تهوع و تنگی نفس و راه درمان 

تنگی نفس می‌تواند همراه با حالت تهوع باشد که نشانه بارزی برای حمله قلبی هست و وقوع آن را از گذشته هشدار میدهد. حالت تهوع و تنگی نفس اگر به صورت مجزا رخ دهند، عمده جای نگرانی وجود ندارد. هر فردی در مرحله اي از زندگی خود ممکن هست با سطح خاصی از تنگی نفس یا حالت تهوع مواجه شود.

 

اما هنگامی که این دو نشانه به همراه هم پدیدار میشوند ممکن هست به یک شرایط پزشکی جدی و حتی موردی که زندگی فرد را تهدید میکند و نیازمند کمک فوری پزشکی هست، اشاره داشته باشند.

 

تنگی نفس و حالت تهوع نشان دهنده چه چیزی میباشند؟
اگر این دو نشانه به همراه هم پدیدار شوند، فرد باید برای تشخیص علت و درمان کمک پزشکی دریافت کند. از جمله دلایل شکل گیری تنگی نفس و حالت تهوع میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ورم معده
ورم معده یا گاستریت شامل التهاب در دیواره داخلی معده می‌شود. از نشانه هاي شایع ورم معده میتوان به درد شکمی در قسمت بالای شکم، نفخ، تهوع و استفراغ، سو هاضمه، سوزش سر دل، سکسکه، کاهش اشتها، احساس سوزش بین دو وعده خوراکی، و مدفوع به رنگ قیر سیاه اشاره کرد. در موارد خاص، نشانه هاي اضافی مثل درد در قفسه سینه، تنگی نفس، تعریق، غیره ممکن هست شکل بگیرند.

 

اگر در استفراغ خون دیده شود، استفراغ به رنگ زرد یا سبز باشد، یا ضربان سریع قلب، درد در قفسه سینه، تنگی نفس، تب و درد شکمی وجود داشته باشند، فرد باید کمک پزشکی فوری دریافت کند.

 

حمله هراس
حمله هراس بعنوان یک ترس ناگهانی و شدید بدون اینکه خطر حقیقی وجود داشته باشد، توصیف میشود. افرادی که حمله هراس را تجربه میکنند، این احساس را دارند که به زودی و در نتیجه یک حمله قلبی با مرگ مواجه خواهند شد. امکان پیش بینی حمله هراس وجود ندارد زیرا به ناگاه و بدون هشداری خاص آغاز میشود. از نشانه ها و علائم یک حمله هراس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ضربان قلب سریع
لرزش و تکان بدن
تعریق
گرگرفتگی
لرز
تهوع و استفراغ
تنگی نفس
درد در قفسه سینه
سردرد
سرگیجه
احساس سبکی سر
بی حسی

 

احساس سوزن سوزن شدن در اندام هاي فوقانی و تحتانی
درد شکمی
یک احساس از هم گسیختگی
یک احساس عدم واقعیت

 

حمله قلبی

یکی دیگر از دلایل تنگی نفس و حالت تهوع حمله قلبی هست. حمله قلبی یک اوضاع پزشکی جدی و تهدیدکننده زندگی انسان هست که به دریافت کمک پزشکی فوری نیاز دارد.حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که خون کافی به قلب نمیرسد. هنگامی که جریان خون به قلب مختل می‌شود، این شرایط می‌تواند به آسیب هاي جدی و دائمی به عضله قلب منجر شود.

 

از نشانه هاي متعارف حمله قلبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:درد، فشار، احساس فشردگی یا تنگی در قفسه سینه که می‌تواند به شانه ها، دست ها، گردن، آرواره و بخش بالایی پشت بدن سرایت کند.

 

تهوع و به ندرت استفراغ
سوزش سر دل
سو هاضمه
درد شکمی در قسمت بالای شکم
تنگی نفس
خستگی
احساس سبکی سر
سرگیجه
عرق سرد

 

تنگی نفس و حالت تهوع چگونه درمان میشود؟
ورم معده
در مواردی که ورم معده عامل این دو نشانه محسوب می‌شود، روند درمان به علت اساس اي شکل گیری ورم معده بستگی دارد. در موارد ورم معده حاد که به واسطه مصرف الکل یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شکل گرفته هست، توقف مصرف الکل یا بهره گیری از داروها به بهبود نشانه ها منجر خواهد شد.

 

بعضی داروهای تجویزی و داروهای بی نیاز از نسخه دکتر نیز میتوانند به بهبود ورم معده کمک کنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ضد اسیدها
آنتاگونیست H2
مهارکننده هاي پمپ پروتون «PPIs»
آنتی بیوتیک ها در مواردی که عفونت با هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد.

 

مهمترین عامل هنگامی که موضوع درمان ورم معده مطرح می‌شود، تغییر سبک زندگی هست. این پیشنهاد ها را می‌توانید در زندگی هرروز خود مد نظر قرار دهید:

 

وعده هاي خوراکی اکثر اما در اندازه هاي کوچک‌تر مصرف کنید.

 

از بعضی مواد خوراکی که معده را تحریک می‌کنند، مثل مواد خوراکی تند، غذا هاي چرب، غذا هاي سرخ شده و غذا هاي اسیدی پرهیز کنید.

 

الکل را ترک کنید زیرا موجب تحریک دیواره داخلی معده می‌شود.

 

تا حد امکان از استرس دوری کنید زیرا میتواند نشانه هاي ورم معده را وخیم‌تر سازد. یوگا، ماساژ، تای چی، مدیتیشن، شنا، پیاده روی، غیره میتوانند به کاهش استرس کمک کنند.

 

مسکن هاي امن مثل استامینوفن را انتخاب کنید زیرا اثر منفی کمتری بر ورم معده دارند.

 

حمله هراس
اگر تنگی نفس و حالت تهوع به واسطه حمله هراس شکل گرفته هست، مصرف بعضی داروها و روان درمانی می‌توانند بر اساس شدت حملات هراس، سابقه پزشکی و خانوادگی، غیره به درمان حملات هراس کمک کنند. با درمان مناسب، تکرر و شدت حملات هراس میتواند کاهش یابد.

 

روان درمانی انتخاب اي بی نظیر در اساس درمان حملات هراس محسوب میشود. فرد از این طریق چگونگی درک علت حملات هراس و برترین روشها برای مقابله با این مشکل را فرا می‌گیرد.بعضی داروها مثل بنزودیازپین ها، مهارکننده هاي انتخابی بازجذب سروتونین، سروتونین، و مهارکننده هاي بازجذب نوراپی نفرین میتوانند به کاهش نشانه هاي حملات هراس کمک کنند.

 

بعضی اقدامات مراقبت از خود و تغییرات سبک زندگی میتوانند به مدیریت و کاهش حملات هراس حتی بدون مصرف دارو یا روان درمانی کمک کنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پرهیز از مصرف الکل، کافئین، مواد مخدر و سیگار کشیدن
پرهیز از استرس تا حد امکان از طریق تکنیک هاي تن آرامی یا مدیریت استرس
فعال باقی ماندن از نظر جسمانی چرا که میتواند اثر آرامش بخش داشته باشد
خواب مفید شبانه که می‌تواند احساسی مفید و با طراوت را در روز بعد موجب شود

 

حمله قلبی
 به گزارش پارس ناز یک حمله قلبی اوضاع پزشکی جدی و تهدیدکننده زندگی محسوب می‌شود و بر همین اساس، فرد نیازمند دریافت سریع کمک پزشکی هست. در درجه اولیه، شاید مهم ترین نکته آگاهی و شناسایی نشانه ها و علائم یک حمله قلبی باشد.

 

برای مراجعه به بیمارستان رانندگی نکنید زیرا شرایط شما را وخیم‌تر خواهد کرد و در صورت امکان با اورژانس تماس بگیرید. اگر پیش از این دکتر مصرف نیتروگلیسیرین را برای شما تجویز کرده هست، به سرعت اینکار را انجام دهید. همین طور، میتوانید بدون معطلی آسپرین مصرف کنید زیرا به کاهش آسیب قلبی از طریق پیشگیری از لخته شدن خون کمک میکند.

 

 

loading...
Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
اوضاع زهرا امیر ابراهیمی بعد از انتشار فیلم پورن
اوضاع زهرا امیر ابراهیمی بعد از انتشار فیلم پورن
مشاهده بیشتر