پارس ناز پورتال

تبلیغات

توصیه های غذایی مفید برای لثه و دندان ها

توصیه های غذایی مفید برای لثه و دندان ها

توصیه های غذایی مفید برای لثه و دندان ها 

داشتن سلامت دهان و دندان میتواند برگ برنده هرکسی در سلامت جسمی باشد چراکه دهان از اهمیت بسیاری در سلامت کل بدن برخوردار هست. ویتامین C از اهمیت ویژه اي برای سلامت کلی بافت ظریف لثه برخوردار هست زیرا این ویتامین از تخریب کلاژن جلوگیري می‌کند. بدون کلاژن، لثه ها هر چه اکثر تضعیف شده و از این رو، مستعد ابتلا به مریضی پریودنتال می‌شوند.

 

همۀ ما از اهمیت مراقبت از دهان و دندان آگاه هستیم و گرچه مراقبت جامع از این قسمت بدن به اقداماتی فراتر از مسواک زدن و بهره گیری از نخ دندان بستگی دارد.به گزارش “کر2″، با بهره گیری از درمان هاي جایگزین مثل راه حل هاي خانگی، از قبیل دهانشویه هاي گیاهی، اقدامات بسیاری را می‌توان در راستای حصول اطمینان از سلامت دهان و دندان و بهره‌مندی

 

از لبخندی جذاب مد نظر قرار داد. در این میان، نباید ویژگی هاي پالایش قدرتمند مواد خوراکی را نادیده گرفت. در ادامه با بعضی از برترین مواد خوراکی که می‌توانند سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود ببخشند اکثر آشنا می‌شویم.

 

چای سبز

چای سبز حاوی ترکیبات پیچیده اي به نام کاتچین ها هست که می‌توانند با التهاب مقابله کرده و عفونت هاي باکتریایی را نظارت کنند. بعنوان مثال، نتایج یک پژوهش در ژاپن نشان داد، مردانی که به طور منظم چای سبز مینوشند، در مقایسه با افرادی که به ندرت چای مینوشند، کمتر به مریضی هاي لثه مبتلا می‌شوند.

 

مطالعه اي دیگر که توسط پژوهشگران ژاپنی انجام شد نیز نشان داد، هم برای مردان و هم زنان نوشیدن یک فنجان چای سبز یا اکثر در روز با کاهش احتمال از دست دادن دندان در ادامه زندگی مرتبط بودهِ هست. انچه ما در حال حاضر می‌دانیم این هست که مصرف چای سبز برای سلامت دهان و دندان خوب هست.

 

توت فرنگی و کیوی

ویتامین C از اهمیت ویژه اي برای سلامت کلی بافت ظریف لثه برخوردار هست زیرا این ویتامین از تخریب کلاژن پیش گیری می‌کند. بدون کلاژن، لثه ها هر چه اکثر تضعیف شده و از این رو، مستعد ابتلا به مریضی پریودنتال میشوند. کیوی و توت فرنگی از بیشترین میزان تراکم ویتامین C برخوردار میباشند، اما میوه هاي خانواده مرکبات نیز منبع خوبی برای این ویتامین

 

محسوب میشوند. ویژگی قابضیت این میوه ها نیز ممکن هست به معکوس کردن تغییر رنگ ناشی از مصرف منظم نوشیدنی هایي مثل قهوه کمک کند.با این وجود، میوه هاي خانواده مرکبات میتوانند سایش مینای دندان را موجب شوند و پس از مصرف آن ها باید آب فراوان بنوشید.

 

مغزهای خوراکی و دانه ها

مغزهای خوراکی و دانه ها منبع خوبی برای پروتئین گیاهی میباشند و از محتوای ریزمغذی هاي خوب برای دندان مثل فسفر، منیزیم، پتاسیم، روی و از همۀ مهم‌تر کلسیم بهره میبرند. کلسیم برای شکل گیری استخوان ها و دندانهای قوی ضروری هست و کلسیم خوراکی ممکن هست به رمینرالیزاسیون (معدنی شدن مجدد) دندان منجر شود.

 

از جمله مغزهای خوراکی سرشار از کلسیم می‌توان به بادام و آجیل برزیلی اشاره کرد. دانه هاي کنجد نیز از محتوای کلسیم بالا برخوردار میباشند.

 

پیاز

پیاز، به ویژه اگر به صورت خام مصرف شود، به واسطه ترکیبات گوگردی ضد میکروبی خود قدرت مبارزه با باکتریها را افزایش می‌دهد. پیاز خام را میتوانید در ساندویچ ها یا سالادها بهره گیری کنید. با این وجود، اگر معده شما سازگاری چندانی با پیاز خام ندارد، مصرف پیاز پخته نیز بهتر از آن هست که اصلا پیاز مصرف نکنید.

 

سیب، کرفس و دیگر مواد خوراکی کم اسید و پر فیبر

سیب و کرفس اغلب بعنوان مواد شوینده دندان نیز ارجاع می‌شوند. این مواد خوراکی از محتوای آب بالایی سود میبرند و با تحریک ترشح بزاق به بازرسی باکتری هاي دهان کمک می‌کنند. همین طور، سیب و کرفس که از محتوای فیبر بالا سود می‌برند دارای اثر لایه برداری و پاک کننده میباشند و می‌توانند به پاکسازی سطح دندان کمک کنند.

 

جویدن این قبیل مواد خوراکی به از بین بردن پلاک هاي دندانی که به تازگی شکل گرفته اند کمک میکند و از تشکیل دائمی انها جلوگیري میکند.

 

قارچ شیتاکه

 به گزارش پارس ناز قارچ شیتاکه حاوی لنتینان، قندی طبیعی که ممکن هست به پیشگیری از التهاب لثه کمک کند، هست. التهاب لثه که به واسطه قرمزی، تورم و احتمالا خونریزی توصیف میشود، اغلب به واسطه تجمع بیوفیلم باکتریایی شکل می‌گیرد. مطالعات اخیر نشان داده اند که ترکیبات ضد باکتری مثل لنتینان به طور ویژه این میکروب هاي شکل دهنده بیوفیلم را هدف قرار میدهند.

 

در حقیقت، انها به اندازه اي دقیق میباشند که باکتری هایي که موجب پوسیدگی دندان میشوند را از بین می‌برند و به باکتری هاي غیر زیان آور کاری ندارند.