پارس ناز پورتال

آیا برای فرزنددار شدن آمادگی لازم را دارید؟

آیا برای فرزنددار شدن آمادگی لازم را دارید؟

آیا برای فرزنددار شدن آمادگی لازم را دارید؟ 

اقدام برای بارداری و صاحب فرزند شدن بسیار آرمانی به نظر مي رسد و بهتر هست تا همراه با آموخته هاي کامل درمورد دوران بارداری و سلامت جنین و مراقبت هاي بعد از تولد نوزاد باشد. سؤالاتی وجود دارند که با فکر کردن به آن‎ها مي‎توانید متوجه شوید که بعنوان یک زن یا یک مرد، برای بچه‎دار شدن آماده هستید یا خیر؟! مثل: آیا شما زمانی را به گذراندن

 

با کودکان اختصاص مي‎دهید؟، چگونه با استرس کنار مي‎آیید؟، در مورد تربیت کودکان، چه فکر مي‎کنید؟،تا چه حد مي‎خواهید نمونه پدر و مادر خود رفتار کنید؟ ، فکر مي‎کنید زندگی شما با چه تغییراتی مواجه خواهد شد؟ و … .آیا آمادگی لازم برای داشتن فرزند را دارید؟ روش‎هاي مختلفی وجود دارد که یک فرد بتواند به این سؤال پاسخ دهد. ممکن هست هرگز پاسخ صریحی برای آن پیدا نکنید،

 

اما مي‎توانید با فکر کردن به این موضوع، بر تردید و دودلی خود چیره شوید. تصمیم‎گیری در این مورد، به فاکتورهای متعددی مربوط مي‎شود که ممکن هست بعضی از آن‏‎ها برای شما روشن نباشد. سؤالات زیر بدین منظور طراحی شده‎اند که شما بتوانید در مورد آن‎ها با همسر یا نزدیکان خود صحبت کنید، به آن‎ها فکر کنید، در مورد آن‎ها بنویسید و … .

 

این سؤالات را به همسرتان نیز نشان دهید و پاسخ‎هاي وی را جویا شوید. آن‎ها به‎گونه‎اي طراحی شده‎اند که هم مردان و هم زنان، بتوانند به آن‎ها پاسخ دهند.

 

– آیا شما زمانی را به گذراندن با کودکان اختصاص مي‎دهید؟ آیا از اینکار لذت مي‎برید؟ این که پاسخ شما به این سؤالات مثبت یا منفی باشد، به هیچ عنوان نمی‎تواند مشخص کند که ارتباط شما با کودک خودتان چگونه خواهد بود، اما اگر کمی درمورد این سؤالات فکر کنید، مي‎توانید به بعضی از رفتارهای خود در قبال زندگی با بچه‎ها، پی ببرید.

 

– به سمت کدام گروه سنی از کودکان، اکثر جذب مي‎شوید؟ اگر با یک گروه سنی خاص راحت نیستید، این امر ممکن هست بیانگر مشکلاتی در کودکی خود شما باشد که باید حل شود. باید بدانید که اگر بچه‎دار شوید، برای همۀ وقت} پدر و مادر شده‎ایدو نمی‎توانید از بچه‎ها فقط در آن سنینی که ناز و بامزه میباشند، نگه داری کنید.

 

-چگونه با استرس کنار مي‎آیید؟ میزان استرس شما مي‎تواند بر کودکان و همین طور توانایی شما در ایفای نقش خود به‎عنوان پدر یا مادر، مؤثر باشد. اگر احساس مي‎کنید که نمی‎توانید استرس خود را به‎خوبی مدیریت کنید، اکنون زمان مناسب برای یادگرفتن تکنیک‎ها و مکانیسم‎هاي مناسب جهت کنار آمدن با استرس، فرا رسیده هست.

 

از چه چیزهایی مي‎ترسید؟ از چه مواردی نگران هستید؟ بعضی از جنبه‎هاي بچه‎دار شدن نگران‎کننده میباشند. شما نمی‎توانید نگرانی‎هاي خود را پیشاپیش حل کنید. اما دقت به این موارد در این زمان، مي‎تواند به شما کمک کند تا آن‎ها را مطرح کرده و مورد بررسی قرار دهید.

 

تا چه حد مي‎خواهید نمونه پدر و مادر خود رفتار کنید؟ اگر مي‎خواهید متفاوت باشید، چقدر و چرا؟ والدین ما برترین الگوهایی میباشند که برای تربیت و بزرگ کردن کودک پیش‎روی خود داریم. بعضی از تجربه‎ها یا درس‎هاي آن‎ها مثبت بوده و بعضی دیگر منفی بوده‎اند. دورانی راکه با والدین خود زندگی مي‎کرده‎اید، بررسی کنید و مشاهده نمایید

 

که از موفقیت یا شکست‎هاي آن‎ها چه درس‎هایي مي‎توانید بگیرید و مشاهده نمایید دوست دارید از کدام مواردی که از والدین‎ خود یاد گرفته‎اید، صرف‎نظر کنید و کدام مورد را دوست دارید حفظ کنید.

 

– ترجیحات شما برای کودکان‎تان، چه مواردی میباشند؟ این سؤال به شما کمک مي‎کند تا آرزوها و رؤیاهایی راکه برای کودک خود دارید، مشخص و روشن سازید. بعنوان مثال، آیا دوست دارید که آن‎ها تحصیلات دانشگاهی داشته باشند؟

 

در مورد تربیت کودکان، چه فکر مي‎کنید؟ شما مي‎توانید پاسخ‎هاي خود را برای این سؤال بنویسد. از همسر خود نیز بخواهید تا اینکار را انجام دهد و سپس پاسخ‎هاي خود را با یکدیگر مقایسه کنید. صحبت درمورد نحوه تربیت کودک، فرصتی را برای تعیین بعضی حدود و همین طور تعیین نسبی انچه مي‎خواهید انجام دهید، فراهم مي‎کند.

 

نظر شما در مورد مسئولیت‎ها و تعهدات والدین چیست؟ این سؤال به شما کمک مي‎کند تا لازمه‎هاي پدر یا مادر بودن را شناخته و مشخص کنید که آیا مي‎توانید با این موارد کنار بیایید یا خیر؟

 

– به گزارش پارس ناز  از اوقات فراغت خود چه بهره گیری‎اي مي‎کنید و اگر اصلاً اوقات فراغت نداشته باشید، چه کار خواهید کرد؟ این مورد، یکی از واقعیت‎هایي هست که پس از بچه‎دار شدن در عمل با آن مواجه خواهید شد. شما پس از بچه‎دار شدن نمی‎توانید هر کاری راکه دوست دارید، در هر زمانی که دوست دارید (مثل دوران پیش از به‎جهان آمدن نوزاد) انجام دهید.

 

بلکه باید اثرات آن را بر کودکان خود نیز در نظر بگیرید. آن‎ها باید اولویت اول زندگی شما باشند و این‎گونه هم خواهد بود. آیا برای این مورد آمادگی دارید؟

 

– فکر مي‎کنید زندگی شما با چه تغییراتی مواجه خواهد شد؟ زمانی را به فکر کردن در مورد زندگی جدیدی که مي‎خواهید تجربه کنید، اختصاص دهی