پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

تبلیغات

درباره فضیلت های خواندن سوره مبارکه نوح

مجموعه : مذهبی
درباره فضیلت های خواندن سوره مبارکه نوح

درباره فضیلت های خواندن سوره مبارکه نوح 

سوره نوح یکی از برترین بخش هاي قرآن کریم هست که درمورد خواندن و تلاوت آن فضائل بسیاری ذکر شده هست که در ادامه می‌خوانیم. سوره نوح هفتاد و یکمین سوره قرآن هست که 28 آیه دارد و در مکه نازل شده هست.رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم در فضیلت این سوره فرموده اند: هر کس سوره نوح را قرائت کند از مؤمنانی هست

 

که دعای حضرت نوح علیه السلام شامل حال او میشود.«1» و دعا چنین هست: «پروردگارا! بر من و پدر و مادرم و هر مؤمنی که در سرایم درآید و بر مردان و زنان باایمان ببخشای و بر هلاکت ستمگران بیفزای» «2»

 

از امام جعفر صادق علیه السلام نیز نقل شده هست: هر کس که به خدا ایمان دارد و کتابش را قرائت می‌کند قرائت سوره نوح را رها نکند. هر بنده اي که با امید به پاداش الهی و شکیبایی در راه خدا سوره نوح را در نمازهای واجب و مستحب خود بخواند خداوند وی را در منزل هاي نیکوکاران مسکن دهد و سه بهشت از بهشت هایش را به کرامت خود به او عطا میکند و با تعدادی زیادی از حوریان بهشتی تزویج نماید. «3»

 

آثار و برکات سوره نوح

1» رهایی از اسارت
در خواص و آثار این سوره مبارکه از امام صادق علیه السلام روایت هست: هر کس سوره نوح را قرائت نماید اگر در بند و اسارت یا زندان باشد راه برون شدنش آسان می‌شود و اگر برای سفر باشد در گشایش و بهره وری برای او باز میشود تا این که به منزل اش بازگردد.«4»

 

2» بهبود اوضاع مالی
امام جواد علیه السلام نیز به یکی از یارانشان فرمودند تا برای رفع بدی حال و سختی اوضاع مالی بر قرائت این سوره مداومت نماید. «5»

 

3» برآورده شدن حاجات
از مرحوم کفعمی در مصباح نقل شده هست هر کس که بر قرائت سوره نوح مداومت ورزد و شب و روز آن را بخواند و انگاه در پی حاجتی روان شود حاجتش برآورده میشود.«6»

 

امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند: هر کس بر قرائت سوره نوح مداومت کند پیش از مردن جایگاه خود را در بهشت خواهد دید و اگر هنگام طلب حاجتی خوانده شود به اذن خداوند حاجتش برآورده میشود.«7»

 

4» جهت فرزند دار شدن
از امام محمد باقر علیه السلام نقل شده هست:که مردی از کمی فرزند به امام شکوه نمود. امام به ایشان فرمود: سه روز بعد از نماز عشا و صبح این کارها را انجام دهد:

 

70 مرتبه سبحان الله،

70 مرتبه استغفرالله،

 

و این اذکاررا ختم کند به آیات 12-10 سوره نوح. و در شب سوم با همسرت تماس برقرار کن خداوند به تو فرزندی عنایت خواهد کرد. «8»

 

ختم سوره نوح و مزمل برای رفع هم و غم
برای رفع همّ و غم؛ سوره نوح در هر روز ، آثار لطیفی در روح انسان می گذرد.

 

در روایت دارد: «همّ الساعة هرم سنه» یک ساعت غم خوردن مساوی هست با یک سال پیر شدن.

 

مداومت به تلاوت این سوره هم و غم هاي انسان را از بین می‌برد چه نسبت به قبل و چه آینده و باعث میشود روح لطیف تر و تفکرات انسان زلال تر گردد.همین طور هر روز سوره مزمل را خواندن برای انسان باعث ثروت و دولت می‌شود و گرفتاری ها و فقر و سختیهای دنیوی و اخروی را از انسان برمی دارد و هم و غمّش را از بین می‌برد. «9»

_____________________
پی نوشت:
«1» مجمع البیان، ج10، ص130
«2» نوح، آیه 28
«3» ثواب الاعمال، ص120
4» مستدرک الوسائل، ج8، ص246
«5» الکافی، ج5، ص316
«6» المصباح کفعمی، ص459
«7» تفسیرالبرهان، ج5، ص495
«8» طب الائمه، ص130
«9» ثواب الاعمال شیخ صدوق

منبع: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»

 

 

loading...
Xبستن تبلیغ
فوتبال
X
قاچاق کوکایین با دختران زیبای پرطرفدار اینستاگرامی (عکس)
قاچاق کوکایین با دختران زیبای پرطرفدار اینستاگرامی (عکس)
مشاهده بیشتر