پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

همه فواید روزه داری برای سلامت بدن انسان

مجموعه : ماه رمضان
همه فواید روزه داری برای سلامت بدن انسان

همه فواید روزه داری برای سلامت بدن انسان 

روزه تاثیرات بسیار مثبتی روی بدن انسان خواهد داشت، اینکه یک ماه از سال را روزه دار هستیم باید خدا را شاکر باشیم چراکه جسم سلامت نیز خواهیم داشت. روزه‌داری به حفظ سلامتی جسم و روان انسان کمک بسزایی می کند. از جمله اینکه باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن میشود. پس روزه‌داری غیر از عبادت، نوعی پاکسازی بدن هست

 

رمضان ماه نهم تقویم قمری اسلامی هست و همۀ افراد مسلمان سالم که به سن تکلیف رسیده‌اند، باید در این ماه روزه بگیرند.پیروان تعداد زیادی از ادیان بزرگ روزهایی از سال را به روزه‌داری می پردازند ولی روزه‌‌داری اسلامی دارای خصوصیات ویژه‌اي هست که یک‌ماه به آن اختصاص می‌یابد و توسط صدها میلیون مسلمان هر ساله ساله} در سراسر دنیا اجرا می شود.

 

در ماه مبارک رمضان اکثر مسلمانان دو نوبت غذای اصلی را تناول می کنند: یکی هنگام افطار پس از غروب آفتاب و دیگری هنگام سحر گذشته از فجر.افراد روزه‌دار بین سحر و افطار نه‌ تنها غذا، بلکه آب نیز مصرف نمیکنند ولی مصرف آب و غذا بین افطار و سحر بلامانع هست.هر سال ماه رمضان 11 روز زودتر از سال گذشته شمسی شروع میشود، زیرا تقویم سال قمری 354 روز هست.

 

به این ترتیب در طول عمر انسان‌ ماه رمضان در فصول گوناگون قرار میگیرد و با دقت به طول گوناگون روزها در ماه‌هاي گوناگون سال طول روزه‌داری در اکثر مناطق نیاز از 11 – 18 ساعت متفاوت هست.

 

بهداشت جسم و سلامت بدن
روزه از نظر بهداشت جسم و سلامت بدن دارای فواید فراوانی هست. این عمل در سلامت معده و پاک‌سازی آن از انواع غذاها که موجب مریضی میباشند، اثرات فوق‌العاده دارد.خداوند در قرآن می‌فرماید: «و ان تصوموا خیر لکمان کتنم تعلمون». «اگر روزه بدارید برایتان بهتر هست اگر درک کرده باشید».پیامبر اسلام «ص» فرمودند: «معده «مرکز و» منزل هر دردی هست و پرهیز از غذا هاي نامناسب و زیادخوری، زمینه و رأس هر درمان «شفابخش» هست.»

 

همین طور ایشان فرموده‌اند: «روزه بگیرید تا سالم بمانید». یکی از دانشمندان قدیم روم می گوید: «اولین مریضی مربوط به پرخوری و اولین درمان نیز روزه گرفتن هست.»یک دکتر مصری نیز در 3600 سال گذشته به خنده دار گفته هست: «انسان پرخور با یک‌چهارم خوراکی که می خورد زنده می ماند و با سه‌چهارم دیگر آن پزشکان امرار معاش می کنند.»

 

فیثاغورث طبیب و دانشمندان بزرگ یونانی، هنگام مرگ، شاگردانش را به روزه گرفتن پیشنهاد می کرد. در زمان بقراط اطبا بیماران خود راکه به مریضی سخت دچار بودند از غذا خوردن منع میکردند.

 

نقش روزه‌ بر سلامت جسمی و روانی
دکتر الکسیس کارل – فیزیولوژیست و محقق فرانسوی – درمورد اهمیت و نقش روزه بر سلامت جسمی و روانی انسان می گوید: «در روزه‌داری با تلاش معنوی، تعقل و تملک نفس می توان تعادل اعمال بدن را حفظ کرد.همه ي به طور طبیعی تمایل به اطفای غرایز نفسانی دارند ولی وقتی این تمایلات کاملاً برآورده شد، به انحطاط می‌گراید.

 

بنابراین باید به گرسنگی و کاهش در خواب و غرایز جنسی و غیره عادت کرد و بر نفس مسلط شد.مسلماً افراط در خواب و خوراک از کمبود آن زیان‌بخش‌تر و با امساک و روزه‌داری میتوان هماهنگی بین اعمال بدنی و روانی ایجاد نمود.»روزه می تواند هم نقش پیشگیري داشته باشد و هم نقش درمانی، چنانچه محدوده اثرگذاری آن جنبه‌هاي جسمی و روانی هر دو را شامل میشود.

 

تحقیقات تجربی نشان می دهد که روزه‌داری برحفظ سلامت جسمی و روانی و نیز در درمان مریضی‌ها تأثیر زیادی دارد. انسان در طول مدت زندگی به طرق گوناگون با مواد زیان آور و سمی در تماس هست که این مواد منشأ متفاوتی دارند و به دو دسته کلی با منشأ خارجی و داخلی تقسیم میشوند.

 

سموم داخلی دو دسته میباشند: سموم میکروبی و سموم بیولوژیکی. ولی سموم خارجی انواع گوناگون دارند و به دسته‌هاي گوناگون تقسیم میشوند که عبارتند از: سموم معدنی «مشتقات فلزی و شبه‌فلزی»، سموم گیاهی، سموم حیوانی و بالاخره سموم شیمیایی مصنوعی.

 

هر یک از سموم، ممکن هست به طرق گوناگون وارد بدن شود و ایجاد مسمومیت‌هاي خفیف ولی به مرور و طولانی «مسمومیت مزمن» یا مسمومیت‌هاي شدید آنی «مسمومیت حاد» کند.روش درمانی اسلام در مبارزه با این سموم از روش پیش گیری آن مهم‌تر و موثرتر هست و این مشکل لاینحل برای تمام تمدن‌ها بدون استثنا با یک رژیم مخصوص و خوب و مؤثر مثل

 

«برنامه روزه‌داری یک ماهه» حل شده هست و دیدنی اینکه این روش درست متکی بر اصول بیولوژیکی خاص و تغییرات شیمیایی هست که در خون و در نتیجه در سلول‌ها و نسوج حاصل می شود.روزه‌داری شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط خون را تغییر می دهد و منجر به حل سموم فلزی رسوب کرده در اعضا و دفع آن ها از راه کلیه میشود.

 

این تغییرات بیولوژیکی در مدتی طولانی به خصوص با دور متناوب مشخص در حال روزه‌داری و افطار کردن در دفع سموم مؤثر خواهد بود و این یکی دیگر از امتیازات مسلم روزه‌داری از لحاظ بهداشت جسمی و روحی و جنبه‌هاي اخلاقی معنوی در جریان اجرای چنین برنامه‌اي هست و از نظر تأمین سلامت و ایجاد محیط امن در برابر گروه معینی از دشمنان ناپیدا منحصر به فرد و حائز اهمیت هست…

 

افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن
افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و افزایش ساخت هورمون‌ها از اثرات بلندمدت روزه‌داریی به شمار میروند.طبیعی هست که این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت و از تأثیر احساس رضایت معنوی به هنگام انجام فریضه روزه بر سیستم ایمنی غفلت کرد.

 

 به گزارش پارس ناز بعضی از مطالعات اخیر در خارج از کشور و بعضی پژوهش‌هاي انجام شده در داخل کشور نشان می دهند هنگامی که به انسان روحیه معنوی داده می شود، میزان ایمونولگوبین A که نقش آن در تقویت سیستم ایمنی بدن روشن هست در ترشحات بدن افزایش می‌یابد.

 

تحقیقات جدیدی که در مورد دعا درمانی و نقش رفتارهای مذهبی «از جمله روزه شرعی» در پیش‌گیری و درمان مریضی‌ها صورت گرفته و میگیرد، گاهی مستقیماً و گاهی به صورت غیرمستقیم از نقش روحیه در فعال‌سازی و تقویت سیستم ایمنی حکایت می کند.به خصوص که روزه ماه مبارک رمضان با ایجاد احساس تقرب به ذات پروردگار عامل موثری در نظارت استرس و پیامدهای آن هست.

 

 

Loading...
عکسهای خفن الکسیس | بلدل بازیگر خانم آمریکایی با همسرش
عکسهای خفن الکسیس | بلدل بازیگر خانم آمریکایی با همسرش
مشاهده بیشتر