پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

مجموعه : اخبار سینما
فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید 

بعضی از فیلم ها میباشند که چنان پیچیدگی در انها به کار رفته هست که با مشاهده آنها گیج خواهید شد، کریستوفر نولان در ساختن این آثار استاد هست! شاید همۀ ي ما به مشاهده فیلم هایي با داستان هاي سرراست و بدون پیچیدگی عادت کرده و این فیلم ها را ترجیح می‌دهیم زیرا اغلب هدف از تماشای فیلم لذت بردن و سرگرم شدن

 

برای یک یا چند ساعت هست. اما بعضی فیلم ها درست برخلاف این خواسته و میل ذاتی افراد ساخته شده و با داستان پردازی پیچیده خود فرد را چنان درگیر خود کرده که تماشاگر برای درک کامل فیلم مجبور می‌شود دستکم یک‌بار دیگر آن را از اول تماشا کند. بعضی از فیلمسازان مشهور مثل کریستوفر نولان در تولید و پرداخت چنین داستان هاي گیج کننده اي

 

تبحر خاصی دارند به طوری که شما مجبور می‌شوید در حین تماشای فیلم چندین بار به عقب برگردید یا حتی بعد از پایان فیلم ترجیح دهید دستکم یکبار دیگر ان را از اول تماشا کنید. گرچه معمولاً در هر فیلمی با تماشای دوباره میتوان جزییات بیشتری را از آن درک کرد.

 

در ادامه ي این مقاله قصد داریم شما را با فیلم هایي آشنا کنیم که به دلیل پیچیدگی هاي داستان و تدوین هاي ماهرانه باید بیش از یک‌بار انها را تماشا کنید تا متوجه داستان فیلم شوید.

 

۱- پی «۱۹۹۸»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم وحشتناک و فلسفی «Pi» ساخته دارن آرونوفسکی را باید یکی از برترین فیلمهای این کارگردان معروف و صاحب سبک دانست. داستان فیلم در مورد یک ریاضیدان وسواسی هست که خود را درگیر عدد مرموز پی میکند. فیلم «پی» در اصل به موضوعاتی مثل دین، افسانه و رابطه جهان با ریاضی میپردازد.

 

فیلم دو موجودیت ظاهراً سازش ناپذیر یعنی طبیعت ناکامل و غیرمنطقی انسان و قاعده مندی و خشک و انعطاف ناپذیر بودن ریاضی به ویژه تئوری اعداد را به عکس می‌کشد.مکس یک ریاضیدان بیکار و متخصص در حوزه ي تئوری اعداد هست که در یک آپارتمان در شهر نیویورک زندگی میکند و به این اصل باور دارد که هر چیزی در طبیعت را می‌توان از طریق اعداد درک کرد. او می‌تواند محاسبات پیچیده اي را در درون مغز خود انجام دهد.

 

ریاضیدان جوان در کنار این استعداد خارق العاده ي خود از سردردهای متوالی، پارانویا، توهم و اضطراب اجتماعی رنج میبرد. به دلیل مهارت خود در محاسبات پیچیده، مکس به کمک کامپیوتر خود تغییرات بازار بورس را پیش بینی میکند.یک روز در حین اینکار کامپیوتر وی دچار نقص شده

 

و اعدادی نامفهوم را از پرینتر خود بیرون میدهد. مکس برگه اي که از کامپیوتر خارج شده را در سطل زباله می اندازد اما صبح روز بعد در می یابد که محاسبات کامپیوترش کاملاً درست بوده اند. مکس هر چه تلاش میکند برگه را پیدا نمیکند و در صحبت با استاد ظاهراً خل و چل خود در می یابد که او نیز قبلاً با این اعداد مواجه شده هست.

 

در نهایت محاسبات و درگیری هاي ذهنی مکس را به مرز دیوانگی می کشاند. اگر چه این فیلم و دیالوگ هاي آن مربوط به دنیای ریاضی و اعداد هست اما این ویژگی بدین معنا نخواهد بود که اگر به دنیای ریاضی علاقمند نیستید از مشاهده فیلم لذت نخواهید برد. در کنار این موضوع باید اعتراف کرد که محاسبات فیلم شما را گیج خواهد کرد حتی اگر وسیله ي پیشرفته اي برای محاسبات نیز در دسترس داشته باشید.

 

۲- ممنتو «۲۰۰۰»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

تریلر روانشناسانه ي نئونوآر «ممنتو» «Memento» یکی از شاهکارهای بی نقص کریستوفر نولان داستان مردی را روایت میکند که به علت ضربه ي شدید در یک حادثه ذهنش دیگر توانایی شکل دادن به خاطرات اخیر را ندارد از این رو تقریباً هر ۵ دقیقه یک‌بار انچه که در ذهن او ثبت شده هست

 

پاک می‌شود و او چیزی را به یاد نمی آورد. با این شرایط نامناسب ذهنی وی تلاش می‌کند افرادی که به او حمله کرده و همسرش را کشته اند پیدا کند و برای اینکه تحقیقاتش را فراموش نکند هر چند دقیقه یکبار عکس گرفته و چیزهایی را روی آن یادداشت میکند.

 

در واقع داستان فیلم به دو صورت نقل می‌شود: یکی سیاه و سفید که به صورت عادی و با نظم زمانی درست روایت شده و دیگری رنگی که به صورت عقب گرد در زمان که شرایط ذهنی ناجور شخصیت اصلی داستان را برای بیننده تداعی می‌کند. این دو روایت داستانی موازی در انتهای فیلم با هم تلاقی پیدا می‌کنند

 

که باعث می‌شود بعد از گذراندن لحظاتی مملو از گیجی و سردرگمی تنها در انتهای فیلم متوجه داستان شوید. اما این شیوه ي داستان پردازی باعث میشود که برای درک فیلم مجبور شوید دستکم یکبار دیگر فیلم را از اول تا آخر تماشا کنید.

 

۳- آغازگر «۲۰۰۴»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم هایي که قبل از فیلم «آغازگر» «Primer» و در مورد سفر در زمان ساخته شده بودند معمولاً همه ي چیز را ساده بیان میکردند اما این فیلم فلسفی که با هزینه اي ناچیز ساخته شده بود باعث شد که برای فهم بعضی از صحنه ها و مفاهیم آن به دنبال کتاب هاي آموزشی فیزیک برویم.

 

مهم نیست که چند بار این فیلم را تماشا کرده باشید زیرا با هر زمان تماشای آن نکات جدیدی را در مورد داستان فیلم متوجه شده و از معماهایی که در ذهنتان ایجاد شده کاسته خواهد شد.سازنده فیلم که خود یک ریاضیدان و مهندس تحصیلکرده هست سعی نکرده برای فهم داستان فیلم دیالوگ هاي فیلمش را ساده کند.

 

فیلم داستان دو مهندس جوان را روایت میکند که در حین آزمایشات خود برای کاهش وزن اشیاء در می یابند که سفر در زمان ممکن هست. در ابتدا انها خود را به ساعاتی قبل بازگردانده و از این طریق پول زیادی را در بازار بورس به جیب میزنند زیرا از قدرت خود در بازگشت به قبل بهره میبرند. اما این تنها آغاز ماجراست.

 

۴- جاده مالهالند «۲۰۰۱»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم نئونوآر و معمایی «جاده مالهالند» «Mulholland Drive» به کارگردانی دیوید لینچ از فیلم هایي هست که تماشاگر به راحتی آن را درک نخواهد کرد و با هر زمان تماشا کردن آن درک و دیدگاه جدیدی نسبت به آن پیدا خواهید کرد. فیلم «جاده مالهالند» مثل یک پیاز لایه لایه دارای جزییات بسیار ریزی هست که هر کدام نقش مهمی در درک داستان فیلم دارند.

 

فیلم داستان یک بازیگر جوان به نام بتی را روایت می‌کند که با سفر به شهر لس آنجلس برای رسیدن به رویاهایش و ورود به منزل عمه اش با زنی به نام بتی روبرو می‌شود که ادعا می‌کند حافظه اش را در اثر یک حادثه تصادف خودرو از دست داده هست. در ادامه داستان هاي ظاهراً نامربوط متفاوتی نیز نقل می‌شود

 

که در نهایت مشخص می‌شود همه ي به داستان اصلی فیلم مربوط می‌شوند. هر دو شخصیت اصلی داستان در تلاش برای بازیابی حافظه بتی با حقایق آزاردهنده اي روبرو میشوند.

 

۵- ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی «۱۹۶۸»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

تعداد زیادی از دوستداران سینما بر این نکته توافق دارند که استنلی کوبریک یک نابغه ي به تمام معنا بود اما داستان هاي داخل سفینه ي فضایی ۲۰۰۱ بیننده را گیج خواهد کرد. فیلم «۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی» «۲۰۰۱: A Space Odyssey» داستان سفر یک گروه اکتشافی به سیاره مشتری و روبرو شدن انها با سنگی هست که توانایی برقراری رابطه داشته و مشخص می‌شود که در تکامل انسان ها نقش داشته هست.

 

در این سفر تمامی ماموریت ها در بازرسی یک روبات به نام هال بوده و همه ي بر این باورند که این روبات نه اشتباه میکند و نه دچار نقص می‌شود. اما در ابتدای ماموریت نقصی فنی رخ داده و هال دچار اشتباه می‌شود در نتیجه دو فضانورد و دانشمند حاضر در سفینه تصمیم می‌گیرند که علی رغم بهانه هاي هال وی را کنار بگذراند. درگیری هاي بین این دو و روبات برنامه ریزی شده اتفاقات ناگواری را برای انها به وجود می آورد.

 

۶- اطلس ابر «۲۰۱۲»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم علمی تخیلی «اطلس ابر» «Cloud Atlas» که بر زمینه رمانی نوشته دیوید میچل با همین نام ساخته شده هست داستان هاي موازی را روایت می‌کند که نشان می‌دهد اعمال انسان در قبل و آینده زندگی اطرافیانش را تغییر داده و یا به نحوی تحت تاثیر قرار میدهد.

 

به عبارت دیگر فیلم به نحوی نظریه ي تناسخ را به عکس میکشد که چگونه روح یک انسان شرور می‌تواند در آینده در یک قهرمان حلول کند و یا مهربانی شخصی در آینده انقلابی را موجب شود.داستان پردازی متقاطع و ترکیبی، پرش از زمانی به زمانی دیگر در طول تاریخ و ارتباطات پیچیده و گیج کننده شخصیت هاي فیلم با هم باعث شده

 

که فیلم به یک معما تبدیل شود که بیننده باید سعی کند آن را حل نماید. هر یک از بازیگران فیلم در هر دوره زمانی نقش متفاوتی را بازی می‌کنند که روایت همزمان داستان هاي گوناگون انها در اعصار گوناگون بیننده را گیج میکند و برای درک انها باید چند بار فیلم را تماشا کند.

 

۷- حیثیت «۲۰۰۶»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

همۀ می‌دانیم که هدف شعبده بازان و جادوگران این هست که بیننده را گیج کنند اما این تریلر رازآلود که یکی دیگر از شاهکارهای کریستوفر نولان به شمار می‌آید چنان با مهارت ساخته شده هست که برای درک اتفاقات آن باید با توجه بارها آن را تماشا کنید.

 

بنابراین تماشای فیلم «حیثیت» «The Prestige» برای کسانی که به دنبال فیلم هایي با داستان هاي سرراست و ساده میباشند پیشنهاد نمی‌شود. شیوه داستان پردازی فیلم طوری هست که با تماشای چند باره آن نیز هنوز سوالاتی در ذهن شما در مورد داستان فیلم و شخصیت هاي آن باقی خواهد ماند.

 

فیلم داستان دو شعبده باز لندنی را روایت میکند که در سال هاي پایانی قرن نوزدهم سعی دارند هر یک روشهای خلاقانه ي جدیدی را برای متحیر کردن بینندگان خود کشف کنند و در این مورد با هم رقابت شدیدی دارند. رقابت هاي آنان پیامدهای ناگواری برای هر دو در پی دارد.

 

۸- دانی دارکو «۲۰۰۱»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم «دانی دارکو» «Donnie Darko» در ظاهر در مورد جوانی هست که همواره یک خرگوش غول پیکر را در کنار خود می‌بیند اما با کمی توجه در می یابید که داستان به همین سرراستی و سادگی نیست. درام علمی تخیلی «دانی دارکو» در مورد یک پسر جوان هست که یک روز صبح با مشاهده یک موجود بزرگ شبیه خرگوش از خواب بیدار شده

 

و به او گفته می‌شود که جهان در ۲۸ روز آینده به اتمام خواهد رسید. رفتارها و سوالات عجیب دانی باعث می‌شود که همه ي فکر کنند رابطه وی با واقعیت قطع شده و وی در توهم به سر برده و دچار پارانویا شده هست.

 

بر زمینه دستورات خرگوش مرموز که فرانک نام دارد دانی دست به کارهای عجیب و غریب و خطرناکی میزند. در نهایت اتفاقات ۲۶ روز قبل به صورت برعکس در برابر چشمان دانی تکرار می‌شوند. اتفاقاتی که در انتهای فیلم میوفتد بیننده را به طور کلی گیج خواهند کرد به طوری که مجبور خواهد شد فیلم را از اول تماشا کند.

 

۹- چشمه «۲۰۰۶»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم درام عاشقانه «چشمه» «The Fountain» ساخته دارن آرونوفسکی دارای ماهیت افسانه اي جادویی بوده و با تماشای آن چنان سر در گم خواهید شد که ساعت ها و ساعت ها برای درک آن باید فکر کنید. فیلم دارای سه خط داستانی در مورد فناناپذیری و از دست دادن عشق و تلاش یک مرد برای پیشگیری از این سرنوشت ناخوشایند در زندگی دنیوی یا دنیای بعد از آن هست.

 

هیو جکمن و راشل ویز نقش زن و مردی را بازی میکنند که با وجود تفاوت زمانی و فضایی، عشق انها را به هم مرتبط میکند. هر یک مشکلات خاص خود را دارند. زن یک ملکه ي اسپانیایی قرن شانزدهمی با سرنوشتی تلخ و مرد یک دانشمند امروزی هست که همسرش به مریضی سرطان دچار شده

 

و برای فرار از سرنوشت تلخ خود دست به هر کاری می‌زند. در واقع این دو نقش دو زن و شوهر را در دو زمان متفاوت اما مرتبط بازی می‌کنند که بسیار سوررئالیستی بیان می‌شود. با مشاهده فیلم بدون شک دچار سرگیجه خواهید شد.

 

۱۰- تلقین «۲۰۱۰»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

باز هم هر وقت پای ذهن، مغز و داستان هاي اوهامی پیچیده به میان می‌آید شاهد حضور کریستوفر نولان هستیم. فیلم «تلقین» «Inception» بدون شک از آن دسته فیلم هایي هست که با مشاهده آن از اطرافیان خود در مورد معنا و مفهوم فیلم و داستان آن سوال خواهید کرد. اما باید بدانید

 

که دوست شما نیز اگر فیلم را قبلاً ندیده باشد چیزی اکثر از شما نمی‌داند پس بهتر هست چند بار فیلم را از ابتدا تماشا کنید. این فیلم علمی تخیلی داستان یک دزد حرفه اي با بازی لئوناردو دی کاپریو را روایت میکند که با نفوذ در ناخودآگاه قربانیان اطلاعات موجود در مغز انها را به سرقت می‌برد.

 

 به گزارش پارس ناز در نهایت به وی ماموریتی تقریباً غیر ممکن محول میگردد که در صورت انجام موفقیت آمیز آن سابقه ي نامناسب وی به طور کلی پاک خواهد شد. شخصیت اصلی داستان نیز که با اتهامات بسیاری مواجه شده و نمیتواند نزد خانواده اش برگردد با این ماموریت خطرناک و غیرممکن موافقت می‌کند که در نهایت با تشکیل یک گروه حرفه اي پیروز به انجام آن می‌شود.

 

۱۱- سینکدوکی، نیویورک «۲۰۰۸»

فیلم های گیج کننده ای که حتما باید دوبار تماشا کنید

فیلم درام و پست مدرن «سینکدوکی، نیویورک» «Synecdoche, New York» نخستین فیلم ساخته چارلی کافمن با بازی فیلیپ سیمور هافمن یک کارگردان نمایشی مریض احوال به نام کادن را روایت میکند که در حال کار بر روی یک پروژه نمایشی هست و وسواس او در تولید و پرداخت این نمایش به حقیقی ترین شکل ممکن باعث می‌شود

 

که مرز بین واقعیت و داستان برای وی نامشخص شود. همزمان با روشهای غیرمعمول او در کارگردانی شخصیت اصلی مجبور میشود راه حل هایي برای برون رفت از مشکلات خانوادگی و روحی و بهبود وضعیت جسمانی خود پیدا کند.

 

با گذشت سریع سال ها زندگی وی دستخوش تغییرات شدیدی میشود و او سعی می‌کند بیش از پیش خود را از فضای شهری بیرون از منزل و محل کارش دور نگه دارد. در ادامه اتفاقاتی رخ می‌دهد که کادن از درک انها عاجز بوده و دیگر مرز بین واقعیت و توهم را درک نمی‌کند. این سرگیجه ي ذهنی شخصیت اصلی داستان، بیننده را نیز درگیر خود میکند به طوری که مجبور می‌شود فیلم را دستکم یک‌بار دیگر از ابتدا تماشا کند.

 

 

Loading...
لخت شدن دختر جوان در چین وسط خیابان جلوی مردم
لخت شدن دختر جوان در چین وسط خیابان جلوی مردم
مشاهده بیشتر