پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

ماجرای توزیع مواد مخدر برای مردم توسط دولت

ماجرای توزیع مواد مخدر برای مردم توسط دولت

ماجرای توزیع مواد مخدر برای مردم توسط دولت 

این روزها خبر توزیع مواد مخدر توسط دولت برای مردم تیتر یک خبرگزاری ها و شبکه هاي مجازی هست که واقعا جنجال به پا کرده هست. کدام مواد مخدرها توسط دولت توزیع میشود؟ براساس آخرین آمارها حدود ۶۰ درصد از مصرف کنندگان کشور تریاک و مشتقات آن را مصرف می کنند و در این طرح نیز فقط بر آزادسازی “تریاک” اشاره شده هست؛

 

هر چند در قانون مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ماده ۴۱ آن آمده هست هر نوع مواد مخدری با تشخیص دکتر می تواند در اختیار فرد بیمار قرار گیرد. تا جایی که حتی اگر دکتر تشخیص دهد که فرد نیاز به تزریق و یا دریافت هروئین دارد نیز این مجوز صادر خواهد شد. در حال حاضر تعداد زیادی از جانبازان به علت وضعیت خود مرفین مصرف میکنند،

 

به این ترتیب در قانون مبارزه با مواد مخدر خیلی محکم این مجوز به منظور مدیریت مصرف باهدف درمان داده شده هست که گرچه در جریان تصویب توزیع مواد مخدر دولتی در کشور این فضا مقداری کلی‌تر خواهد شد و این قانون از حالت خاص و ویژه در آمده و شامل سایرین نیز می شود که گرچه نیازمند یک نظارت و سیاست قوی هست تا از این راهبرد سوء بهره گیری نشود. کدام مواد مخدرها توسط دولت توزیع میشود؟

 

ماجرای توزیع مواد مخدر توسط دولت

وی در ادامه گفت: متادون درمانی هم در راستای مدیریت مصرف مواد مخدر اعمال می شود و جهان نیز این روش را در پیش گرفته هست اما متاسفانه در کشور ما به علت عدم نظارت دقیق قسمتی از آن قاچاق میشود که اگر این موضوع از همین هم اکنون بازرسی نشود سیستم شبه مافیایی به خود خواهد گرفت، به این ترتیب باید یک سیستم نظارتی قوی در کشور وجود داشته باشد تا بر اجرای سیاست‌ها نظارت کند. کدام مواد مخدرها توسط دولت توزیع میشود؟

 

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آنکه همواره گفته‌ام یکی از سیاست‌هاي صحیح گذشته از انقلاب کشت خشخاش در کشور بود گفت: در آن زمان خشخاش در کشور ساخت می‌شد و با قیمت ارزانتر و بدون آلودگی در اختیار معتادان قرار می گرفت؛

 

در حال حاضر نیز معتقدم با اتخاذ سیاست توزیع مواد مخدر دولتی در کشور این مواد سالم و بدون آلودگی و با قیمت ارزانتر در اختیار افراد قرار خواهد گرفت که این مسئله باعث کاهش مرگ و میر افراد نیز خواهد شد. کدام مواد مخدرها توسط دولت توزیع میشود؟

 

مخدر دولتی مشمول کدام گروه از معتادان می شود؟

وی در ادامه گفت: در حال حاضر این موارد مشخص نشده هست زیرا باید پس از تصویب طرح در مجلس شورای اسلامی آئین نامه آن مبنی بر نحوه توزیع و گروه هدف به طور مشخص تنظیم شود

 

وی گفت: در صورت تصویب طرح توزیع مواد مخدر دولتی، در مرحله اول و پایلوت، از مواد مخدر سنتی «تریاک» آغاز خواهد شد و ممکن هست پس از آن متناسب با شرایط، دامنه توزیع گسترده‌تر شده و به سایر مواد نیز برسد

 

در خصوص طرح «توزیع مواد مخدر دولتی در کشور» گفت: تقریبا از اواخر دهه هفتاد «سالهای ۷۷ و ۷۸» همۀ نظام به این نتیجه رسیدند که باید بر کاهش تقاضا و مدیریت کاهش تقاضا در کشور تمرکز کنیم

 

وی در ادامه یکی از دلایل وضعیت بهم ریخته ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور آنست که این ستاد فاقد دبیرکل مستقل هست گفت: زمانی که در دوره دوم دولت اصلاحات دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر شدم، در آن مقطع با تمرکز در کار، هم بعنوان دبیرکل مستقل تمام وقت ستاد مبارزه با مواد مخدر و هم جانشین رئیس جمهور به صورت جدی در تقابل مبارزه با عرضه، مسئله «مدیریت کاهش تقاضا» را مطرح و بر آن تمرکز کردم.

 

خسارت سالانه ۵۰هزار میلیارد تومانی مواد مخدر به کشور

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام به ارائه طرح ««کشت شقایق» در دولت دوم اصلاحات اشاره کرد و گفت: در آن زمان برای اولین بار با هدف برتر کردن استراتژی و راهبرد مدیریت مصرف در مقابل استراتژی مبارزه با مصرف، طرح «کشت شقایق» را مطرح کردیم.

 

به همین ترتیب در حال حاضر نیز معتقدم مطرح شدن راهبردهایی مبنی بر «توزیع مواد مخدر دولتی» در کشور راهبرد صحیحی هست و در زمره استراتژی مدیریت مصرف در مقابل مبارزه با مصرف قرار می‌گیرد. کدام مواد مخدرها توسط دولت توزیع میشود؟

 

هاشمی ادامه داد: نتیجه مبارزه با مصرف همان چیزی هست که امروز می بینیم و میلیون‌ها نفر به زندان رفتند، خانواده‌ها متلاشی شدند، هزینه‌هاي جامعه بالا رفت و در حال حاضر اقتصاد مواد مخدر و خسارت مواد مخدر به کشور سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان هست که تقریبا ۴۶ درصد این خسارت اقتصادی به مصرفی رابطه دارد که پول آن به جیب مافیایی میرود که همۀ جا را با این پول به فساد کشانده هست. کدام مواد مخدرها توسط دولت توزیع میشود؟

 

فساد پول کثیف به مجلس هم رسیده

وی در ادامه با بیان آنکه متاسفانه حتی فساد این پول کثیف به خود مجلس نیز رسیده هست گفت: اجرای سیاست هاي مدیریت کاهش تقاضا در قالب توزیع مواد مخدر دولتی در نهایت به کاهش پول کثیفی که در حال حاضر در دست مافیاست کمک میکند؛ زیرا امروز میبینیم که این پول کثیفی که مافیا از طریق توزیع و قاچاق مواد مخدر به دست می‌آورند

 

هزاران دستگاه دولتی را از جمله وکیل، قاضی، مبارزه کننده و … را با اکران پول آلوده کرده هست. این در حالیست که اجرای چنین سیاست‌هایي باعث می شود سالم سازی محیط خود را داشته باشیم زیرا در جریان اجرای این سیاست فضا شفاف خواهد شد. کدام مواد مخدرها توسط دولت توزیع میشود؟

 

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اولین بار به طور رسمی در بند ۵۷ سیاست‌هاي کلی برنامه ششم توسعه مسئله مدیریت مصرف را به دستگاه کشور ابلاغ کرد و برای آن ها زمان تعیین کرد که طی یک برنامه پنج ساله باید ۲۵ درصد کاهش مصرف در کشور داشته باشیم

 

که گرچه معتقدم آمار نباید به این صورت سنگین ابلاغ می‌شد اما در نهایت شاهد آن هستیم که امروز استراتژی مدیریت مصرف در حال جایگزینی مبارزه با مصرف شده هست.

 

از توزیع دولتی موادمخدر دفاع میکنم

هاشمی در ادامه درمورد اعلام آمادگی می کنم که هر شخصی در هر سطحی که بخواهد در این اساس مناظره‌اي داشته باشد حاضرم حضور داشته و از این استراتژی دفاع کنم گفت: استراتژی مدیریت مصرف فواید بسیار زیادی دارد، بزرگ ترین فایده آن، آنست که با این روش می توان از تغییر الگوی مصرف در کشور پیش گیری کرد. این در حالیست که فایده بزرگتر این استراتژی آنست که با این روش میان قاچاقچی و مصرف کنندگان حائل قرار داده می شود.

 

وی در ادامه با بیان آنکه این استراتژی با مسئله‌اي بزرگتر از مصرف، مقابله و مبارزه میکند به «بحران مواد مخدر» در کشور اشاره کرد و گفت: بحران مواد مخدر سکه دو رویی هست که یک روی آن جذابیت بالای اقتصادی و روی دیگر آن وجود تقاضا جدی در کشور هست.

 

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در خصوص «جذابیت اقتصادی مواد مخدر» در کشور گفت: اقتصاد مواد مخدر برای قاچاقچیان و متاسفانه تعدادی از مبارزه کنندگان به منظور افزایش بودجه‌هایشان جذابیت دارد. این درحالیست که این اقتصاد کثیف حتی برای درمانگران،

 

کلینیک‌هاي خصوصی، مصرف کنندگان، خرده‌پاها نیز جذابیت دارد و به علت وضعیت اقتصادی موجود کشور و وضع نامساعد اشتغال می بینیم که حتی بعضی آماتورها نیز به وادی خرید و فروش مواد مخدر ورود کرده‌اند.

 

هاشمی در ادامه به بالا بودن تقاضا در کشور نیز اشاره کرد و گفت: روی دیگرسکه بحران مواد مخدر در کشور جدی بودن تقاضای آن هست که از طریق مدیریت مصرف میتوان این روی سکه را تا حدی بشکنیم ، مدیریت و مهار ‌کنیم.

 

توزیع مواد مخدر دولتی روشی صحیح هست

وی در ادامه گفت: هر چند که سیاست مدیریت کاهش تقاضا و در راستای آن توزیع مواد مخدر دولتی روشی صحیح هست اما ریشه برخورد با جدی بودن تقاضا در کشور به اصلاحات بزرگ از جمله اصلاحات بزرگ ساختاری، سیاسی، اقتصادی، ایجاد رونق، اشتغال و … بر می گردد.

 

رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان آنکه سیاست مدیریت مصرف به ما کمک می کند که در جریان بحران مواد مخدر حداقل دولت مداخله کند گفت: گرچه اینکار نیازمند یک نظارت صحیح و قوی هست. انچه طی ۴۰ سال جدید دیده‌ایم مبارزه با مصرف بوده هست که حداکثر ۲۰ درصد موفقیت و ۸۰ درصد نیز خسارت و آسیب داشته هست؛

 

این در حالیست که پیش بینی می کنم که در صورت اجرای صحیح سیاست مدیریت مصرف و توزیع مواد مخدر دولتی در کشور، ۸۰ درصد فایده برای نظام و ۲۰ درصد در نهایت خسارت خواهد داشت که گرچه باید سعی کنیم حتی این خسارت ۲۰ درصدی را نیز نداشته باشیم.

 

 

Loading...
جنجال شنا کردن مختلط زنان و مردان برهنه در ایران +عکس
جنجال شنا کردن مختلط زنان و مردان برهنه در ایران +عکس
مشاهده بیشتر