پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

آموزه هایی برای مثبت اندیش شدن

آموزه هایی برای مثبت اندیش شدن

آموزه هایی برای مثبت اندیش شدن 

تغییر نگرش ها و مثبت اندیش بودن در زندگی می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد تا بتوانیم با نگرانی هاي بی مورد کمتری زندگی خود را رو به جلو پیش ببریم.منفی باف‌ها آدم‌هایي میباشند که همۀ وقت} آیه یاس می خوانند و جنبه منفی کار را میبینند و تا حد امکان از انجام دادن کار با اظهار امیدواری درمورد آن خودداری میکنند و اکثر به شرح معایب و موانع

 

و مشکلات آن میپردازند. باید دید ما از دسته انسان‌هاي با نگرش مثبت هستیم یا منفی‌نگر و درصورتی که جزو گروه منفی‌گراها هستیم چطور می شود این منفی‌گرایی را برطرف کرد و از یک انسان بدبین نسبت به مسائل پیش روی خود، به یک انسان مثبت‌اندیش تبدیل شد.چند نکته برای آن که بدانیم مثبت اندیش هستیم یا منفی‌گرا.

 

مثبت یا منفی؟ مسئله این هست!
در ساختار شخصیت ما انسان‌ها، افکار آن‌چنان قدرتی دارند که میتوانند از طرفی سازنده باشند و از طرف دیگر هم ویرانگر. بنابراین باید یاد بگیریم که این افکار را هوشمندانه نظارت کنیم؛ اما برای نظارت افکار، دانستن این نکته لازم به نظر می رسد که از نظر علم روانشناسی انسانی منفی‌گرا هستیم یا مثبت‌اندیش؟

 

به عقیده «فرزانه شهریاردوست»؛ روانشناس بالینی، چند نکته زیر به شما کمک می کند تا بدانید که مثبت‌اندیش هستید یا افکار منفی، زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار داده هست.

 

مثبت اندیش باش تا کامروا باشی!

دنیای امروز به گونه‌اي شده که از مشکلات و افکار منفی پر هست و غم، اندوه، حرص و ترس ما را محاصره کرده‌اند؛ اما چیزهای مثبت و شادی‌آور زیادی هم وجود دارند که تعادل را در میزان غم و شادی، برای ما برقرار میکنند؛ اما همان‌طور که مشخص هست افرادی که با نگرش مثبت به مشکلات خود می‌نگرند در مقایسه با دیگران بسیار اکثر از زندگی خود لذت میبرند.

 

با این وجود چگونه می توان از شر این افکار منفی خلاص شد تا در صورتی که گرفتار آن هستیم از زندگی خود لذت ببریم؟«شهریاردوست» راهکارهایی را خواهد گفت که با کمک آن‌ها می توانیم نگرش خود را تغییر دهیم و با مثبت‌ اندیشی به زندگی ایده‌آل برسیم.

 

اساس‌هاي منفی‌گرایی را کاوش کنید
ابتدا باید افکار و شرایطی که احساسات ناخوشایندی را برای شما به همراه می‌آورند شناسایی کنید، زیرا این افکار به طور عمیق بر احساسات و رفتارهای منفی‌تان تاثیر می گذراند.

 

شواهد نقض برای افکار منفی خود بیاورید
زمانی که افکار منفی و باورهای بدبینانه درمورد موضوعات و رویدادهای گوناگون دارید، سعی کنید برای بدبینی و منفی‌نگری خود، شواهد نقض بیاورید؛ شواهدی که افکار و باورهای شما را ردکند. در ابتدای این تمرین، اکثر شواهدی که به نظرتان میرسد، از افکار منفی و بدبینی شما حمایت خواهد کرد،

 

اما ناامید نشوید و اکثر تلاش کنید. از خود بپرسید چه حقیقتی خلاف باور شماست و باور شما را رد میکند؟ آن‌قدر به اینکار ادامه دهید تا پایه‌هاي عقاید منفی‌تان سست شود.

 

بر افکار خود مسلط شوید
پس از آن که افکار منفی‌تان را شناسایی کردید و مشت آن‌ها برای شما باز و تا حدی سست و متزلزل شد، وقت آن هست که به دنبال راه‌هایي برای تسلط یافتن بر آن‌ها باشید. یافتن راه‌هایي برای مقابله با افکار منفی، جایگزین کردن آن‌ها با افکار حقیقی‌تر و حتی افکار مثبت، یکی از مهم ترین گام‌ها در رسیدن به مثبت اندیشی هست.

 

خود را دوست داشته باشید
اگر می خواهید نگاه مثبتی به دنیا پیرامون داشته باشید، ابتدا باید نسبت به خودتان احساس مثبتی داشته باشید. این بدان معنی نیست که خود را کامل و ایده‌آل بدانید، بلکه خود را تا حد قابل قبولی مفید و دوست داشتنی به شمار آورید.

 

از عبارات منفی پرهیز کنید و از تاثیر کاربرد عبارات مثبت غافل نشوید
ابتدا سعی کنید کلمات و جملاتی که موجب ترس، تردید و شکست میشوند را از خزانه کلامی هرروز خود حذف کنید. سپس تلاش کنید با کاربرد مکرر و هر روزه‌ جملات خوشایند و مثبت، عبارات مثبت‌تر و امیدوارانه‌تر به طور خودکار در ضمیر ناهوشیارتان جای گیرند. تمرین مداوم اینکار، سبب میشود به تدریج به صورت خودکار و ناخودآگاه، اکثر مثبت بیندیشید.

 

به طور کلی منفی باف‌ها:

از کاه، کوه می‌سازند!
انسان‌هاي منفی‌گرا از کاه، کوه می‌سازند و از مواجهه و درگیر شدن با مشکلات گریزان میباشند. این‌گونه افراد بر این تفکر میباشند که مشکلات بسیار زیادی بر سر آن‌ها آوار شده و برای همین دائم با خود کلنجار می روند.

 

ناراحت از قبل، بدبین به آینده
این افراد به طور معمول از قبل شکایت دارند، خاطرات بد و ناخوشایند را بسیار به یاد می‌آورند، نسبت به حال، ناراضی و درمورد آینده هم بدبین میباشند. منتظر اتفاقات خوبی نیستند و همه ي چیز در نظر آن‌ها ناامیدکننده هست.

 

منتقد جماعت میباشند!
انسان‌هاي با نگرش منفی، اغلب نسبت به اطرافیان خود نگاه انتقادی دارند و با نظرات دیگران حتی اگر منطقی هم باشد، مخالفت می‌ورزند و در ارتباطات اجتماعی خود به افراد بدبین میباشند.

 

خطر در کمین هست!
این‌گونه افراد در وقایع و رویدادها به دنبال یک جنبه منفی میباشند و در موضوعاتی که نظرشان خواسته میشود، اکثر جنبه‌هاي منفی و حوادث احتمالی کار را مد نظر قرار میدهند.

 

وضعیت به کام نیست
من آدم بد شانسی‌ام، وضع اقتصادی‌ام خراب هست، زندگی پر از سختی و ناملایمات هست و… . انسان‌هاي منفی‌گرا در گفتار خود از این دسته عبارات و کلمات منفی چندان بهره گیری می کنند.

 

تقصیر دیگری هست!
 به گزارش پارس ناز این‌گونه افراد در راه رسیدن به اهداف و خواسته‌هاي خود در صورت مواجه شدن با کوچک‌ترین موانع، دست از سعی و تلاش برداشته و دیگران را عامل مهمی در ناکامی‌ها و شکست‌هاي خود می دانند.

 

 

Loading...
تصاویر توریست های مست لخت و برهنه در سوپرمارکت
تصاویر توریست های مست لخت و برهنه در سوپرمارکت
مشاهده بیشتر