پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

مسکن مهر تابوت هایی که بلای جان ساکنان است

مسکن مهر تابوت هایی که بلای جان ساکنان است

مسکن مهر تابوت هایی که بلای جان ساکنان است 

مسکن مهر در نخستین آزمایش خود آزمون را به شدت بد پس داد. دیواره هاي این ساختمان ها به شدت ریزش کردند. واحدهای مسکونی مهر با ساکنانشان بی مهری کردند و به شکل گسترده اي در زمین لرزه کرمانشاه, سرپل ذهاب,کاخ شیرین و ایلام و … ویرانی شدند,این در حالی هست که قدیمی ترین مسکن مهر در ایران هنوز 10 ساله نشده هست.

 

مسکن مهر در نخستین آزمون نمره ردی خود را در کارنامه اش ثبت کرد.عکسهایی که از صبح امروز از مسکن مهر شهرستان سرپل ذهاب منتشر شده,تصویر هاي دلخراشی هست.مسکن مهر که ساکنانش تمام پس اندازشان را به امیدخانه دار شدن و بردباری سختی ها صرف این پروژه کردند,اکنون نگرانی ها را درمورد سرنوشت سایر واحدهای مسکونی این پروژه در سراسر کشور افزایش داده هست.

 

ویرانی مسکن مهر در حالی رخداد افتاده هست که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر ماه اسفند سال قبل پافشاری کرده بود که 120 هزار میلیارد تومان برای طرح مسکن مهر در کشور خرج شده هست.اگر تا دیروز منتقدان مسکن مهر از تبعات اقتصادی اجرای این طرح سخن میگفتند و دشواری های اجتماعی آتی را مورد استناد قرار می‌دادند, امروز امنیت اندک این واحدهای مسکونی و استاندارد نبودنشان تبعات جانی برای ساکنان را به رخ میکشد.

 

چند نفر در سر پل ذهاب ساکن مسکن مهر بودند؟

تصویر هاي منتشر شده از ویرانی گسترده مسکن مهر در منطقه زمین لرزه زده سرپل ذهاب نشان از گودی فاجعه دارد. این پروژه مسکونی آنطور که پیش از این فاجعه,از جانب فرماندار سرپل‌ذهاب نقل شده,داستان از آن دارد که در سال 1391 آماری در خصوص شمار متقاضیان ارائه داده بود که پیرو آن, شمار نفرات ثبت‌نامی

 

برای این پروژه را 7 هزار و 325 نفر اعلام شد. بنا به قول فرماندار سرپل ذهاب« واجدین شرایط 2 هزار و 600 نفر بودند که شمار 597 نفر از انها انصراف دادند.»به قول وی کل واحدهای در حال تولید هزار و 77 مورد بوده هست. او پافشاری کرده بود که مجموع سهم آورده برای این واحدها 3 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده هست و میزان نیروی مشغول به‌کار در اتحادیه 420 نفر بوده هست.

 

از جانب دیگر جلیل کرم مدیرکل تعاون استان کرمانشاه نیز در سال 1389 اعلام کرده بود که بالغ بر 8 هکتار زمین برای تعاونی هاي مسکن مهر اختصاص داده شده هست.

 

متهم ردیف اول تورم

هنوز سال 1393 به آخر نرسیده بود که وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم پافشاری کرد که مسکن مهر یکی از متهمان ردیف اول افزایش لجام گسیخته تورم در سالیان پیشین بوده هست. تزریق پول پرقدرت بانک مرکزی برای فراهم سازی منابع مورد نیاز یکی از دلایل این رخداد هست.

 

انتشار اسکناس هاي بی پشتوانه و پول پاشی برای احداث مسکن در کوه و کوه پایه و دشت و بیابان, در حکم کار قرار گرفت و دولت نهم و دهم مفتخر به این اقدامات , هر روز برنامه اي تبلیغی را در این حوزه تدارک میدید.سال 1386 بود که طرح مسکن مهر در حکم کار دولت قرار گرفت. احمدی نژاد که دولتش

 

را به کارهای جهادی شهرت داده بود و مهرورزی را بعنوان صفت دولتش برگزیده بود, در شورای بینظیر مسکن قصد می کند تمام بی منزل ها را اعم از نیازمندان و مستاجران منزل دار کند.یکی از اعضای شورای فوق العاده مسکن در سال 1386 میگوید: «در نخستین جلسه شورای فوق العاده مسکن, مسکن مهر را برای ۵۰ هزار واحد تعریف کردم,

 

آقای احمدی‌نژاد گفت, ۵۰ هزار واحد؟ و رو به من کرد و گفت: چقدر کمبود مسکن در کشور داریم؟ گفتم: بر زمینه سرشماری ۸۵ حدود 1.5 میلیون واحد کمبود داریم که ۶۰۰ هزار واحد روستایی و ۹۰۰ هزار واحد شهری هست. رییس‌جمهور سابق گفت:‌ چی داری میگی, مستاجر چقدر داریم. گفتم مستاجر فرق می کند آقای پزشک,

 

مستاجر 3.8 میلیون خانوار. گفت خب, مستاجران چی؟ گفتم: ‌آن ها که منزل دارند, مگر میخواهیم همۀ را از منزل اجاره‌اي در بیاوریم و مسکن مهر به انها بدهیم. احمدی‌نژاد گفت:‌ آره, می‌ری برای 3.8 میلیون واحد مسکونی این طرح را پخش میکنی.»قبل‎تر این اما طرحی با هدف احداث بیست هزار واحد مسکونی اجرای شود و بعدتر 50 هزار واحد مسکونی را در بر گرفت, ناگهان رشدی بیش از 50 برابر را تجربه کرد و به 2 میلیون و 110 هزار واحد رسید .

 

مقرر بود خرج پایان یافته فرآوری هر متر مربع واحد مسکونی در حدود 300 هزار تومان باشد, اما درست در آخر دولت دهم بود که آمار نشان می داد خرج ها به 440 هزار تومان رسیده هست, اما هم چنان مسکن ها بی کیفیت بود و بدقواره , چون وصله ناجوری که بر منابع طبیعی حاشیه شهرها روییده بودند.

 

برخی انبوه سازان همان روزها پافشاری میکردند کار این چنین پیش برود, مسکن مهر هنوز شمع ده سالگی را فوت نکرده تبدیل به بافت فرسوده میشود و اکنون , هنوز شمع 10 سالگی فوت نشده, مسکن هاي مهر بی مهری شان را رو کردند و تابوت هایي شدند برای ساکنانشان.

 

 

Loading...
ازدواج و شب زفاف دختر جوان با پدرش (دختری که با پدرش ازدواج کرد و باردار شد)
ازدواج و شب زفاف دختر جوان با پدرش (دختری که با پدرش ازدواج کرد و باردار شد)
مشاهده بیشتر