پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

درباره مضرات روزه گرفتن بدون خوردن سحری

مجموعه : ماه رمضان
درباره مضرات روزه گرفتن بدون خوردن سحری

درباره مضرات روزه گرفتن بدون خوردن سحری 

روزه گرفتن مثل یک رژیم منظم در اسلام برنامه ریزی شده هست، خوردن سحری گذشته از اذان صبح کاری هست که روزه داران برای سلامت خود باید انجام دهند.بدن در طول شبانه روز مي بايست حدود 8 ليوان آب ویا مایعات ديگردريافت کند تا با تصفيه بهتر از کليه ها موجب سلامتي کليه ها وهمچنین دفع سموم بدن شود.

 

گرفتن روزه بدون سحری نشان از قوی بودن، بنیه داشتن و قدرت بدنی بالا نیست. ممکن هست شخص بتواند بدون سحری روزه بگیرد و ظاهراً برای او مشکلی پیش نیاید ولی نباید فراموش کند که:

 

1- آسیب به کلیه‌ها: بخصوص در فصل گرما، حدود 12 ساعت نیاشامیدن آب و مایعات ممکن هست باعث آسیب به کلیه‌ها و مجاری ادراری و احتمال سنگ‌سازی کلیه‌ها به ویژه در خانواده‌هایي که کلیه‌ي آنان مستعد سنگ سازی هست بشود. در طی24 ساعت، حدود 5/2-2 لیتر مایعات احتیاج داریم که باید کمک به تصفیه کلیه‌ها کند و مثل صافی کلیه دائماً نیاز به مایعات دارد.

 

2- عدم دفع سموم: کلیه مواد سمی که مستقیم یا غیرمستقیم وارد بدن میشوند از قبیل نیتریت، نیترات مواد خوراکی آشامیدنی، اورات، سولفات‌ها، آفت‌کش‌ها ي محیط موجود در میوه و سبزی‌ها، رنگ‌های مجاز و غیرمجاز و مواد خوراکی و… برای دفع از کلیه‌ها می‌بایست محلول شده و یا بصورت نامحلول از کلیه‌ها و ادرار دفع شوند. لذا در روزه بدون سحری مدت طولانی مصرف نکردن مایعات ممکن هست باعث تجمع مواد سمی در بدن شود.

 

3- شخص در روزه بدون سحری توان جسمی، فکری و مغزی در طول روز بعد نخواهد داشت و راندمان کافی برای فعالیت روزمره ندارد.

 

4- بعد عبادی و تقریب به درگاه خداوند و عبادت روزه در افرادی که روزه بدون سحری می گیرند، محقق نخواهد شد، زیرا ایام سحر زمان مناسبی برای عیادت و مناجات به درگاه خداوند هست.در ماه پر بركت رمضان ، به منظور حفظ سلامتي و بهره گيري بيشتر از روزه داري به ذکر بعضی نکات مورد نیاز و مشترك اغلب روزه داران در مورد تغذيه سالم در اين ماه، اشاره می‌شود.

 

غذاهاي توصيه شده در وعده سحر :

به جهت سلامت بدن وبخصوص کلیه ها گرفتن روزه بدون سحری پیشنهاد نمی‌شود. سحر بايد زودتر از خواب برخيزيم بخصوص جهت نوجوانان روزه دار تا با آرامش بيشتر و جويدن کامل غذاي سحر صرف شود. در سحر بايد غذاي کاملي مثل انواع خوراک ها و پلو خورش ها صرف شود تا بدن در طول روز دچار مشکل نشود. از لبنيات توصيه به مصرف ماست

 

و از ميوه ها و سبزيها مي توان سيب،سبزي خوردن،سالاد ، گوجه فرنگي و هندوانه بهره گیری کرد . زيرا به خاطر درصد بالاي آب ميوه جات در طول روز احساس تشنگي کمتري به شخص دست خواهد داد. بهره گیری بيش از اندازه از برخي مواد مثل غذاهاي چرب ،کشک ،ته ديگ، آش در هنگام سحر ممکن هست در طول روز شخص را دچار تشنگي کند.

 

رژيم غذايي براي سحر بايد متنوع باشد و همۀ نيازهاي شخص را بر آورده کند .اگر امکان داشته باشد در وعده سحر يک کاسه کوچک سوپ جو ميل شود، زيرا به دليل نوع کربوهيدراتي که دارد احساس گرسنگي را در طول روز به تعويق مي اندازد. اضافه بر سوپ جو در سحر، از نان ،سيب زميني و برنج نيز مي توان بهره گیری کرد.

 

غذا های مناسب براي افطار

به خاطر آنکه گذشته از افطار بدن حدود 12 ساعت گرسنه بوده هست و مقدار ذخائر قند خون بدن که تنها غذاي اختصاصي سیستم مغز و اعصاب هست کاهش يافته ، بنابراين بايد در وهله اول قند خون افزايش يابد. بهتر هست افطار با يک استکان شير گرم و خرما شروع شود. در مقايسه خرما و عسل با شيريني های مرسوم

 

در افطار مثل زولبيا و باميه مي توان گفت که ارزش غذائی خرما و عسل بسيار بالاتر از آنهاست . زيرا اضافه بر مواد قندي طبيعي که دارند. حاوي انواع ويتامين های گوناگون و مواد معدني مورد نياز بدن میباشند.خطرات آلودگي شيميايي زولبيا و باميه به خصوص در زمان غوطه ور شدن آن ها در روغن معمولا از نظارت ما خارج هست.

 

بايد دقت داشت که مصرف بيش از حد شيريني ها حتي خرما وعسل هم در افطار توصيه نمي شود. زيرا مانع صرف شام كامل شده و از طرف ديگر شيريني اضافي در بدن تبديل به چربي ميشود و ممکن هست خطر چاقي و افزايش وزن را داشته باشد .

 

مصرف حلیم در افطار به شرط نداشتن نمک و يا چربی چندان و در حد اعتدال اشکالی ندارد. مصرف آش و سوپ های تند و پرادویه در افطارممکن هست اثرات سوء بر دستگاه گوارش داشته باشد وتوصيه نميشود. در صورت مصرف سبزی در اين ايام٬ انجام 5 مرحله ضدعفونی ضروری هست.كه شامل: 1- آبكشي مقدماتي 2- انگل زدایی با چند قطره مایع ظرفشویی بمدت پنج دقیقه 3- آبكشي مجدد 4- میکرب زدایی با محلول پرکلرین بمدت ده دقیقه 5- آبكشي نهايي.

 

سایرغذاهای مورد پیشنهاد براي افطار

کم آبي بدن موجب تاثيرمنفي در کليه ها و احتمال عفونت و سنگ سازي مي شود، بنابراين مصرف مايعات بين افطار و سحر در حد 8 ليوان و يا بيشتر توصيه مي شود.دقت بفرماييد که مايعات فقط آب آشاميدني نيست. انواع سبزي ها و ميوه ها مثل هندوانه، خربزه، گوجه، خيار و يا چاي کمرنگ ، شير و سوپ حاوي مقدار آب بسيار بالايي میباشند که آب موجود در اين مواد غذايي نيز تامين كننده جزيي از مايعات مورد نياز هرروز محسوب مي شود.

 

ضمنا از آشاميدن آب و نوشابه های سرد در شروع افطار بايد خودداري کرد. بهتر هست که از مصرف قهوه و چاي پر رنگ به خاطر مدر بودن که باعث دفع آب بدن مي شود،نیز پرهيز شود. در صورت علاقه به مصرف دوغ، ترجیحا در خانه تهیه شود، زیرا دوغ های صنعتی دارای نمک و گاز بالایی میباشند.

 

مصرف نوشابه های گازداربه منظور رفع عطش در سحروافطار توصيه نميشود، زيرا ضمن تخليه كلسيم بدن و پوكي استخوان باعث افزايش تشنگي نيز ميشود. اضافه بر آن يك ليوان نوشابه معادل مصرف 10 حبه قند، چاق كننده هست.

 

غذاهاي پروتئين دار توصيه شده در زمان افطار:

به منظور داشتن نیروی کافی جسمی و فکری در طول روزهای ماه مبارک رمضان مصرف شير، نان، پنير، تخم مرغ آب پز، شير برنج و سوپ های سبزيجات، ماهي، گوشت های قرمز وسفید و مصرف گردو در حد اعتدال در زمان افطار توصيه مي شود. بين افطار و سحر از 5 گروه مواد غذايي شامل نان و غلات، ميوه، سبزي، شير و فراورده های آن وگوشت به طور متعادل و متنوع بهره گیری شود.

 

محدوديت مصرف برخي از غذاها در ماه مبارک رمضان براي اشخاص روزه دار:

بهره گیری از مواد قندي ساده مثل قند وشکر، آب نبات ،غذاهاي پر چرب، پر ادويه ، سوسيس و كالباس، سس مايونز، غذاهاي پر نمک،غذاهاي نفاخ«مثل انواع آش ها»، افراط در مصرف حلوا،شله زرد، زولبيا و باميه مصرف زياد آب سرد و نوشابه های سرد از عادات غذايي نادرست هست که بايد در ماه مبارک رمضان از آن ها پرهيز کرد

 

و يا مصرف انها را محدود نمود و خانواده ها سعي کنند به جاي بهره گیری از غذاهاي سرخ کردني روش طبخ غذاي خود را بصورت آب پز، کباب کردن و يا با بخار پختن تغيير دهند.

 

فاصله توصيه شده بين مصرف افطار و شام :

بهتر هست که افطارمختصر صرف شده وبعد از آن شام مصرف شود و فاصله كمي بين اين دو باشد زيرا به شخص روزه دار کمک مي کند تا اشتهاي بيشتري براي خوردن سحري داشته باشد.

 

توصيه های تغذيه ای جهت نوجوانان در حال بلوغ روزه دار:

به خاطر نياز به مواد مغذي در پسران و دختران در حال بلوغ مي بايست دريافت انرژي آن ها بيش از افراد عادي باشد زيرا داراي میانگین رشد قدي بالا تری درطول سال میباشند و اضافه بر مصرف غذاهاي توصيه شده براي بزرگسالان از برخي مواد مقوی مثل دسرهاي شيرين و خرما نيز بهره گیری کنند.

 

 به گزارش پارس ناز به منظور تمرکز فکري و نيازهاي خاص دوران بلوغ نوجوانان بايد به طور اعتدال و متنوع از تمام پنج گروه مواد غذايي بهره گیری کنند تا دچار کمبود مواد مغذي در ايام روزه داري نشوند. فاصله کم بین صرف افطار وشام ، مصرف سالاد و ماست در زمان افطار و سحرو شیر گذشته از خواب می تواند در فراهم سازی آب و املاح آنان خوب واقع شود.

 

به خاطر علاقه خاص در سنين نوجواني به غذاهاي آماده «Fast food» مثل ساندويچ، پيتزا، نوشابه، شکلاتها، چيپس و … به جاي غذاهاي سنتي، والدين مي بايست مصرف اينگونه تنقلات و غذاهاي آماده را در ماه مبارک نظارت و محدود نمايند. به نوجوانان عزیز باید یاد آور شد که با غذا های آماده «Fast food» نمیتوان روزه گرفت.

 

 

Loading...
اندام جنسی این دختر زیبای مدل آمریکایی که دو واژن دارد باعث تعجب شد +عکس
اندام جنسی این دختر زیبای مدل آمریکایی که دو واژن دارد باعث تعجب شد +عکس
مشاهده بیشتر