پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

همه چیز درباره معاینه لگن خانم ها و نکات مهم

مجموعه : بهداشت زنان
همه چیز درباره معاینه لگن خانم ها و نکات مهم

همه چیز درباره معاینه لگن خانم ها و نکات مهم 

معاینه لگنی با دقت به سایز بدن بانو ها انجام میشود و نکات مهمی درمورد سلامت زنان و دوران یائسگی به آنان می‌دهد. آزمایش لگنی به دکتر این امکان را می‌دهد تا در اندام هاي یک بانو ، گذشته ، درحین و پس از یائسگی به دنبال علائم مریضی بگردد . واژه « لگنی » به « سوراخ لگن » اشاره دارد . آزمایش انجام میشود تا اندام هاي زیر در یک بانو دیده شوند :

 

رحم

واژن « مجرایی ماهیچه اي که از گردن رحم تا لب هاي واژن گسترش مییابد »
گردن رحم « از رحم تا واژن ادامه می‌یابد »
لوله فالوپ « یک لوله که تخمک را از تخمدان به رحم می‌رساند »
تخمدان « غددی که تخمک را فرآوری می‌کنند »
مثانه « کیسه اي که ادرار را نگه می دارد »
راست روده « اتاقکی که کولون را به مقعد وصل می‌کند »

 

سایز بدن یک بانو ، حساسیت آزمایش لگنی را مشخص می‌کند . بدبختانه انجام این آزمایش برای افراد سنگین وزن مشکل هست و حساسیت آزمایش برای آنها پایین می‌آید . گاهی دکتر برای مطمئن شدن از نتایج آزمایش لگنی مجبور هست تست ماورائ صوت هم انجام دهد .

 

چرا بانو هاي یائسه نیاز به انجام آزمایش لگنی دارند؟
چون افزایش سن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود . انجام منظم آزمایش لگنی ، هم برای بانو هاي یائسه و هم برای پس از یائسگی پیشنهاد میشود زیرا به آنها این امکان را می‌دهد که اگر به سرطان مبتلا شدند در مراحل آغاز آن را تشخیص دهند و درمان را شروع نمایند .

 

بانو هاي یائسه باید هر چند وقت یک بار آزمایش پاپ را انجام دهند؟
براساس گزارش سرویس پیش گیری امریکا، انجام آزمایش پاپ « پاپ اسمیر » با آزمایش پاپیلوویروس انسانی « HPV » هر ۳ الی ۵ سال یک بار در بانو هاي ۳۰ الی ۶۵ ساله پیشنهاد میشود . بانو هاي بالای ۶۵ سال میتوانند دیگر آزمایش انجام ندهند اگر : در طی ۱۰ سال ، دست کم ۳ آزمایش پاپ پشت

 

سر هم منفی و یا دو آزمایش HPV پشت سر هم منفی داشته اند . اما بانو هایي که پیشینه تشخیص ناهنجاری هاي پیش از سرطانی پیشرفته « یعنی تشخیص بافت یا سلول هاي غیر طبیعی که ممکن هست منجر به سرطان شود و به انها Precancer می‌گویند » داشته اند باید دست کم تا ۲۰ سال آزمایش ها را انجام دهند .

 

بانو هایي هم که هیسترکتومی همراه با برداشتن گردنه رحم داشته اند و هیچ پیشینه اي از سرطان هاي لگنی و ناهنجاری هاي پیش سرطانی نداشته اند ، لازم نیست که دیگر آزمایش ها را انجام دهند .

 

اما اگر شما به آزمایش ها پاپ همه ي ساله نیاز ندارید ، اما پیشنهاد می‌شود که هر سال معاینه هاي زنانه را انجام دهید تا سلامتی تان را حفظ کنید .

 

آیا باید برای حاضر شدن برای آزمایش لگنی ، کاری انجام دهم ؟

 

کار خاصی نباید انجام دهید . هنگامی که به مطب می‌رسید دکتر ممکن هست در صورت لزوم از شما بخواهد که از حمام بهره گیری کنید و بخاطر این فرمایش هست که شما در طول آزمایش احساس راحتی کنید . گاهی هم از شما همانند ادرار خواسته می‌شود .

 

در طی این آزمایش باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشم ؟

 

باید انتظار داشته باشید کمی احساس ناراحتی کنید . اما نباید در طی آزمایش احساس درد کنید . خود آزمایش حدود ۱۰ دقیقه طول میکشد . اگر در طول آزمایش و یا گذشته از آن سوالی داشتید از دکتر بپرسید .

 

آزمایش لگنی چطور انجام میشود ؟
مراحل آن :
از شما می‌خواهند که لباس هایتان را در بیاورید « ممکن هست که از شما بخواهند لباس بیمارستان یا کاوری دیگر بپوشید » .

 

راجع به هر گونه نگرانی یا خطر سلامتی با شما گفتگو میکنند .

از شما میخواهند به پشت دراز بکشید و آرام باشید .

نقطه زیر شکم را فشار میدهند تا اندام ها به سمت بیرون فشار آورند .

به شما کمک می‌کنند تا در موقعیتی قرار بگیرید تا آزمایش با آینه طبی را انجام دهند .

از شما میخواهند که زانوهایتان را خم کنید و در استخوان رکابی جمع نمایید .

 

برای آزمایش اسپکولوم حاضر میشوید . اسپکولوم یک آینه طبی هست که از طریق واژن وارد بدن شما میشود . اسپکولوم باعث باز شدن واژن میشود بطوریکه واژن ، گردن رحم و رحم دیده شوند .اکنون در صورت لزوم آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود . تکنیسین یا دکتر از یک کاردک چوبی یا پلاستیکی و یک قلم مو یا برس کوچک بهره گیری میکند تا همانند اي از سلول هاي گردن رحم بردارد . یک همانند هم از مایع ترشحی واژن برای آزمایش عفونت گرفته میشود .

 

بعد اسپکولوم برداشته میشود .اکنون نوبت آزمایش دستی با انگشت هست . دکتر یا تکنیسین ، دو انگشتش را دوطرف واژن قرار می‌دهد و از دست دیگر بهره گیری میکند تا ناحیه اي که حس میکند را به پایین فشار دهد.

 

گاهی هم آزمایش روده « مقعدی » انجام میشود . دکتر انگشتی راکه با دستکش پوشیده شده داخل مقعد و روده می‌کند تا وجود هر تومور یا چیز غیر طبیعی را تشخیص دهد .سپس دکتر راجع به آزمایش گفتگو میکند « ممکن هست که از شما بخواهد که بعداً برای گرفتن نتایج مراجعه کنید ».

 

 

Loading...
قاچاق کوکایین با دختران زیبای پرطرفدار اینستاگرامی (عکس)
قاچاق کوکایین با دختران زیبای پرطرفدار اینستاگرامی (عکس)
مشاهده بیشتر