پارس ناز پورتال

لایچین سیر

تبلیغات

معرفی عوامل آلرژی زا در منزل

معرفی عوامل آلرژی زا در منزل

معرفی عوامل آلرژی زا در منزل 

شمار زیادی از عوامل آلرژی زا در خانه میتوانند وجود داشته باشند که افراد را با سرفه و عطسه و سردرد مواجه می‌کنند. جدا از عوامل محیطی, فصلی و خوراکی که خواسته و ناخواسته باعث آلرژی میشوند, شمار زیادی از عوامل آلرژیک در خانه هاي ما نفهته اند. خانه هاي کثیف و نامرتب مکان مناسبی برای گردهمایی انواع گرد و غبار, حشرات, قارچ, کپک و از همه ي مهم تر سوسک هست.

 

انبوه کاغذها و روزنامه ها و چیزهای به دردنخور را از این محیط دور کنید. بعد نقاط جذب و تکثیر عوامل حساسیت زا را بروبید. کتاب هاي کهنه, گل هاي خشک شده و اسباب بازی هاي نرم قدیمی را دور بیندازید. بهتر هست دمای خانه کمتر از 21 درجه سانتی گراد باشد, قارچ ها و سوسک ها به شدت علاقه مند به فضاهای گرم و نمناک میباشند.

 

فرش ها

فرش ها و موکت ها محل هاي اصلی گردهمایی گرد و خاک در هر خانه به شمار می‌آیند. برترین راه برای بازرسی این عوامل جاروبرقی هست آن هم هر چند روز یکبار. اما دقت کنید که فیلتر جاروبرقی شما خوب عمل کند و گرد و خاک را مجدد به محیط برنگرداند. جاروبرقی هاي اخیر که از تکنولوژی مناسبی برخوردارند بسیار به کمک شما می‌آیند.

 

رختخواب و ملحفه ها

مواردی که مستقیم با پوست و سلامت شما سر و کار دارد. برای این منظور باید به شکل هفتگی ملحفه ها را با آب گرم بشویید. شما برای تشک و رختخواب می‌توانید از بخارشورها هم کمک بگیرید تا عوامل حساسیت زا به شکل قابل توجهی کم شوند. منظم کردن تختخواب, ملحفه ها, روکش بالش ها و پتوها در درمان خانگی آلرژی امری ضروری هست. نظافت کمک میکند که تا حدود زیادی شکل گیری گرد و غبار و میکروب ها را محدود کنیم.

 

روکش وسایل خانگی

انواع وسایل خانگی دیگر مانند مبلمان وجود دارد که در بخش زیاد انها از پارچه بعنوان روکش بهره گیری شده, این مکان ها را هم در نظر بگیرید. گردگیری هفتگی خانه را در نظر داشته باشید و اجازه ندهید حیوانات خانگی روی مبلمان و وسایل پارچه اي خانه استراحت کنند. این اماکن را به وسیله جاروبرقی, تمیز و بدون پرز و کرک نگه دارید.

 

آشغال هاي آشپزخانه

خرده هاي نان و ریزه هاي غذا در محیط آشپزخانه باعث گردهمایی سوسک ها و تشدید آلری خواهدشد. می‌توانید از پاک کننده ها برای تمیزکردن سطوحی مانند کابینت ها, سینک ظرفشویی و اجاق گاز بهره گیری کنید.

 

پنجره ها

باز گذاشتن پنجره ها در دو فصل مطبوع بهار و پاییز و لذت از نسیم خنک اما دقت کنید که در بهار, گرده هاي گیاهان و درختان از همین راه به خانه شما وارد می‌شوند. کوشش کنید در ساعات مشخصی یعنی از 1 صبح تا سه بعد از ظهر پنجره ها را ببندید. فیلتر دستگاه هاي تهویه را تعویض کنید و اکثر مراقب خود باشید.

 

نواحی نمناک

در صدر آنها حمام قرار دارد. هم تاریک هست و هم نمناک به همین دلیل محل اصلی گردهمایی عوامل آلرژی زا به شمار می‌آید. تمیز کردن هفتگی حمام با مواد شوینده بسیار واجب هست.در کنار حمام, زیرزمین هاي نمناک هم خطرساز میباشند. کوشش کنید نم این محیط ها را بکاهید و از انبار کردن وسایل چوبی در آن امتناع کنید. نم مناسب برای این محیط حتماً باید زیر 50 درصد باشد.

 

گیاهان خانگی

برگ گیاهان خانگی می‌تواند برترین محیط برای گردهمایی عوامل حساسیت زا و بروز عطسه باشد. بهتر هست برگ هاي خشک را جدا کنید و اجازه ندهید آب در کاسه زیر گلدان جمع شود. سطح رویی برگ ها را هم هر چند وقت یکبار دستمال بکشید و اسپری آب بپاشید که گرد و غبار روی انها جمع نشود.

 

جانور خانگی

پوسته و آب دهن حیوانات خانگی عامل حساسیت 3 درصد از مبتلایان به این دشوار هست. حیوانات خانگی منبع شماری از آلرژی ها میباشند. این حیوانات پشمالو میتوانند با شوره هاي بدنشان موجب آلرژی شوند که به عطسه مدام, و حتی قرمز شدن و جوش هاي پوستی منجر می‌شود.

 

برترین راه این هست که جانور خانگی نگه داری نکنید چرا که یک سوم آلرژی ها به دلیل مو و کرک این حیوانات ایجاد میشود. اگر هم ناگریز حیوانی خانگی دارید به شکل هفتگی آنها را بیرون از خانه تمیز کنید. در خانه هایي که جانور خانگی دارند گردگیری و شست و شوی هفتگی پتوها و ملحفه ها ضروری هست و این رخداد به صورت باید برای فرش و موکت هم بیفتد.

 

اجازه ندهید حیوانات خانگی در اتاق خواب شما اقامت داشته باشند چرا که در معرض خطر عوامل حساسیت زای متعددی از کرک و مو تا آب دهن حیوانات هستید.

 

حریره بادام

احتمالاً با شنیدن اسم این غذا به یاد دوران کودکی بیفتید اما این روزها غذای دوران کودکی یکی از غذا هاي خوب برای مبارزه با آلرژی فصلی هست. برای تهیه این حریره 10 شماره بادام را خیس کرده و پوست آنها را جدا کنید. سپس داخل مخلوط کن بریزید و یک قاشق غذاخوری عسل را در آب گرم حل کرده, به بادام ها اضافه کنید. سپس آن را روی حرارت ملایم قرار داده و هم بزنید تا غلیظ شود.

 

نقش مثبت بنفشه

در نزله گرم به بیماران می‌گوییم صورت یا مخاط بینی را با روغن بنفشه چرب کنند. مالیدن روغن بنفشه به پیشانی یا چکاندن آن در بینی سبب تقویت مخاط ها شده و علائم آلرژی را کاهش میدهد. در تیپ سرد روغن مرزنجوش میتواند کمک کننده باشد.

 

معجزه آب سیب

یکی از نوشیدنی هاي خوب برای مبتلایان به آلرژی آب سیب هست که میتواند میان وعده خوبی باشد. کاهو سکنجبین هم در تسکین آلرژی تاثیر دارد.

 

بخوردرمانی

در آلرژی هایي که به شکل سرد هست به افراد پیشنهاد می‌کنیم زیر پتو یا پارچه بروند و با کمک بخور آب جوش, ترشحات را رقیق کنند. بخور تخم گشنیز هم برای این افراد خوب هست.

 

دماغ گیر بهاری

اخیرا پژوهشگران روش جدیدی برای پیشگیری و درمان حساسیت هاي فصلی ابداع کرده اند. در این روش که توسط محققان یک موسسه تحقیقات پزشکی در سیدنی استرالیا ابداع شده هست, از نوعی دماغ گیر ویژه برای پیشگیری از ورود گرده گیاهان به داخل بینی و شروع علائم حساسیت

 

بهره گیری می‌شود. این دماغ گیر ویژه در ساختار خود دارای فیلترهای خاصی هست که گرده گیاهان را به خود جذب کرده و از ورود آنها به مخاط بینی پیشگیری میکند. بدین ترتیب از بروز آبریزش بینی و عطسه جلوگیري میشود. ساختار این داغ گیر به گونه اي هست که راه را برای تنفس از بینی باز نگاه می دارد و اختلالی در پروسه تنفس ایجاد نمی‌شود.

 

 

Loading...
a
شب زفاف عروس و داماد لخت در میان جمع +عکس
شب زفاف عروس و داماد لخت در میان جمع +عکس
مشاهده بیشتر