"> موسیقی درمانی معجزه ای برای سلامت جسم و روان

پارس ناز پورتال

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

موسیقی درمانی معجزه ای برای سلامت جسم و روان

موسیقی درمانی معجزه ای برای سلامت جسم و روان

موسیقی درمانی معجزه ای برای سلامت جسم و روان 

موسیقی می تواند روی بدن انسان کاملا تاثیر گذار باشد، گوش دادن به نوایی که می تواند آرام بخش باشد و دردها را التیام بخشد. جای تعجب ندارد که موسیقی حتی می تواند در شرایط پزشکی هم مورداستفاده قرار گیرد. دیدنی هست بدانید که تمام انواع موسیقی می تواند اثربخش باشد.

 

موسیقی‌درمانی علمی مبتنی بر تحقیقات حرفه‌اي در موسیقی هست که باعث بهبود سلامت در افراد میشود.درمانگران موسیقی به دنبال حمایت از افراد در هر سن و هر فرهنگی میباشند. فیثاغورس پدر علم ریاضیات، هندسه و موسیقی هم با بهره گیری از اصول هارمونیک از موسیقی به‌عنوان هنر شفا نام‌برده هست.

 

برای بیشتر مردم، موسیقی بخش مهمی از زندگی هرروز هست. بیشتر مردم در هنگام پخت‌وپز، دوش گرفتن، رخت‌شویی و به‌طورکلی در طول کارهای هرروز موسیقی گوش میکنند. موسیقی اغلب با خلق‌وخوی افراد در رابطه هست. گوش کردن به آهنگ خاصی میتواند در ما حس شادی، غم، انرژی و یا آرامش ایجاد کند.

 

چون موسیقی می تواند در طرز فکر افراد تاثیر بگذارد جای تعجب ندارد که موسیقی حتی میتواند در شرایط پزشکی هم مورداستفاده قرار گیرد. دیدنی هست بدانید که تمام انواع موسیقی می تواند اثربخش باشد، بااین‌وجود موسیقی که مرتبط بافرهنگ فرد باشد می تواند بیشترین تاثیر را بر فرد بگذارد. در نظریه پزشکی چینی پنج عضو داخلی بدن میتواند

 

تحت تاثیر موسیقی قرار گیرد و جنبه درمانی و شفا بر فرد بگذارد. همین طور لازم هست بدانید که انواع موسیقی باعث تحریک عصبی در افراد میشود؛ به‌عنوان‌مثال، موسیقی کلاسیک به خاطر راحتی و آرامش که دارد برای بالا بردن آستانه درد در افراد اثر درمانی دارد. درحالی‌که موسیقی راک ممکن هست منجر به ایجاد ناراحتی و استرس در افراد شود.

 

همین طور ممکن هست با هدایت تصویر هاي باعث تحریک بینش خلاق و پاسخ‌هاي عاطفی و مخفی در افراد شود و در کلاس‌هاي درس برای بالا بردن مهارت خواندن و نوشتن در کودکان مورداستفاده قرار میگیرد، که این موسیقی می تواند شامل موسیقی زنده یا ضبط‌شده باشد.در ادامه به بیان مصداق‌هایي برای موسیقی‌درمانی، که بر زمینه شواهد علمی جمع‌آوری‌شده پرداخته میشود

 

اوتیسم
اوتیسم یک اختلال مغز هست که فرد مبتلابه اوتیسم با طیف گسترده‌اي از مشکلات به‌خصوص درزمینه ارتباطات و تعامل اجتماعی مواجه هست. با دقت به انجمن روان‌پزشکی ایالات امریکا «ASD» اوتیسم نوعی اختلال طبقه‌بندی‌شده هست. این اختلال با مشکلات ارتباطاتی، تعامل اجتماعی و همین طور رفتارهای غیرعادی در فرد دیدن می شود.

 

بعضی از متخصصان با بهره گیری از اصطلاح گسترده‌تر به نام اختلال توسعه فراگیر «PDD» به توصیف اوتیسم میپردازند. افرادی که دارای اختلالات اوتیسم میباشند اغلب به موسیقی پاسخ مثبت نشان میدهند؛ که باعث رشد و نمو طبیعی در مهارت‌هاي ارتباطی کلامی و غیرکلامی در افراد مبتلابه اوتیسم می شود.

 

زوال عقل
زوال عقل می توان باعث تغییراتی در مغز شود که این تغییرات می تواند به‌سرعت و یا به‌تدریج رخ دهد. زوال عقل میتواند بر فرایند تفکر و درک و یادگیری تاثیر منفی بگذارد و باعث کاهش حافظه و اختلال در تفکر استدلالی و رابطه کلامی شود. همین طور ممکن هست منجر به تغییرات رفتاری و تغییرات شخصیتی در مغز شود.

 

در بزرگ‌سالان مسن‌تر مبتلابه آلزایمر، زوال عقل و دیگر اختلالات روانی، موسیقی جنبه درمانی پیداکرده هست.موسیقی باعث کاهش رفتار پرخاشگرانه یا کاهش آشفتگی روانی، بهبود خلق‌وخوی و بهبود انجام وظایف هرروز مثل حمام کردن در افراد مبتلابه زوال عقلی شده و باعث کاهش مریضی قلبی یا مغزی در بیماران مبتلابه زوال عقلی می شود.

 

افسردگی
افسردگی یک مریضی روانی هست که شامل بدخلقی در افکاراست.افسردگی باعث اختلال در خواب و خوراک و طرز فکر و تاثیر منفی در شرایط زندگی می شود. اختلالات افسردگی باعث تغییر خلق‌وخوی، تغییر در رفتار و اختلال در سلامت جسمی و فعالیت افراد می شود. با دقت به موسسه سلامت ملی روان «NIMH»، افسردگی حدود 18.8 میلیون بزرگ‌سالان

 

آمریکایی و حدود ۹.۵ درصد از جمعیت ایالات‌متحده در سن 18 سال و بالاتر را تحت تاثیر قرار داده هست. شواهدی موجود هست که موسیقی‌درمانی ممکن هست باعث افزایش پاسخ به داروهای ضدافسردگی نیز شود.در بزرگ‌سالان مسن مبتلابه افسردگی، موسیقی‌درمانی در طولانی‌مدت می تواند باعث کاهش عوارض

 

مربوط به افسردگی گردد و در زنان بزرگ‌سال مبتلابه افسردگی، موسیقی‌درمانی ممکن هست منجر به کاهش ضربان قلب و میزان فشارخون و بهبود خلق‌وخوی شود.

 

بهبود وضعیت نوزادان
شواهدی وجود دارد که موسیقی در اواخر دوران بارداری بر جنین موجود در رحم تاثیرمی‌گذارد.موسیقی آرامش‌بخش ممکن هست باعث آرامش و کاهش آشفتگی در کودکان شود. نوزادان که در معرض موسیقی قرار می گیرند افزایش تغذیه، افزایش وزن و افزایش تحمل تحریک، تنظیم ضربان قلب و خواب عمیق‌تر پیدا می کنند.

 

کیفیت خواب
 به گزارش پارس ناز بی‌خوابی شامل مشکلاتی ازجمله اشکال در خواب رفتن، خواب ماندن و بیدار شدن در صبح خیلی زود هست.این‌یک مشکل بهداشتی مشترک هست که می تواند باعث خواب‌آلودگی بیش‌ازحد و کمبود انرژی در طول روز شود. بی‌خوابی در طولانی‌مدت میتواند باعث ایجاد احساس خستگی و افسردگی یا تحریک‌پذیری،

 

مشکل تمرکز، یادگیری و به‌طورکلی باعث ایجاد اختلال در کارها و یا مدرسه شود. در افراد مسن، موسیقی باعث بالا رفتن کیفیت خواب و همین طور بهره‌وری بیشتر در خواب می شود، همین طور موسیقی باعث میشود زمانی که لازم هست تا فرد به خواب رود، کمتر شده و دچار اختلال کمتری در طول روز شود. شواهد نشان میدهد موسیقی‌درمانی همین طور بر ماده کلرال هیدرات که باعث القای خواب و آرام بخشی در کودکان شده و تاثیر مثبت می گذارد.